Jump to content



AMD ZEN 2 7nm και θερμοκρασίες


UltraB

Recommended Posts

Ρε παιδιά, έχω την ψύκτρα του 3900X πάνω σε έναν 3600 και μου παίρνει τα αυτιά, γιατί έτσι; Τόσο θορυβώδεις είναι ή κάτι δεν πάει καλά;

Και από θερμοκρασίες έχω πάνω από 50 βαθμούς σε idle με το δωμάτιο να είναι στους ~28, είναι οκ;

 

Φανταστείτε ότι χθες το βράδυ έβαλα ακουστικά γιατί δε μπορούσα να την ακούω και πάλι με ενοχλούσε!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, UltraB said:

Ρε παιδιά, έχω την ψύκτρα του 3900X πάνω σε έναν 3600 και μου παίρνει τα αυτιά, γιατί έτσι; Τόσο θορυβώδεις είναι ή κάτι δεν πάει καλά;

Και από θερμοκρασίες έχω πάνω από 50 βαθμούς σε idle με το δωμάτιο να είναι στους ~28, είναι οκ;

 

Φανταστείτε ότι χθες το βράδυ έβαλα ακουστικά γιατί δε μπορούσα να την ακούω και πάλι με ενοχλούσε!

ο θορυβος ειναι φυσιολογικος , γιατι ειναι η μαμα για τον 3900Χ που ζεστενεται .Η απλη ψυκτρα οχι η rgb δεν κανει τοσο θορυβο.Και γω οταν ειχα δοκιμασει στον 3900Χ εκανε θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, UltraB said:

Ρε παιδιά, έχω την ψύκτρα του 3900X πάνω σε έναν 3600 και μου παίρνει τα αυτιά, γιατί έτσι; Τόσο θορυβώδεις είναι ή κάτι δεν πάει καλά;

Και από θερμοκρασίες έχω πάνω από 50 βαθμούς σε idle με το δωμάτιο να είναι στους ~28, είναι οκ;

 

Φανταστείτε ότι χθες το βράδυ έβαλα ακουστικά γιατί δε μπορούσα να την ακούω και πάλι με ενοχλούσε!

Για να αποκλείσεις την πιθανότητα κάποιες διεργασίες του παρασκηνίου να "ξυπνούν" συνεχώς τον επεξεργαστή στα win (άρα γκαζώνει και η ψύκτρα), τρέξε μια γρήγορη ένα Live Linux να δεις αν και εκεί έχεις το ίδιο θέμα. Δεν έχω ξανακούσει παράπονα για την μαμά ψύκτρα της AMD για θόρυβο. Βέβαια ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ after market. Μήπως δεν είναι καλα βιδωμένη και δονείται ή κάτι άλλο δεν ξέρω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά άλλο 3900X και άλλο 3600. Δεν θα πρέπει (θεωρητικά) να λειτουργεί με λιγότερες στροφές λόγο του μικρότερου φόρτου;

Πάντως έτσι μου έρχεται να ξαναβάλω την μικρή πάνω. Δεν παλεύεται ο θόρυβος της.

 

Φανταστείτε ότι δεν με ενοχλεί η κάρτα ακόμα και σε παιχνίδια και με ενοχλεί η ψύκτρα του 3900X σε idle!

Μόλις τώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για να αποκλείσεις την πιθανότητα κάποιες διεργασίες του παρασκηνίου να "ξυπνούν" συνεχώς τον επεξεργαστή στα win (άρα γκαζώνει και η ψύκτρα), τρέξε μια γρήγορη ένα Live Linux να δεις αν και εκεί έχεις το ίδιο θέμα. Δεν έχω ξανακούσει παράπονα για την μαμά ψύκτρα της AMD για θόρυβο. Βέβαια ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ after market. Μήπως δεν είναι καλα βιδωμένη και δονείται ή κάτι άλλο δεν ξέρω...

Θα το δοκιμάσω και αυτό.  Δεν αναφέρομαι στην μαμά ψύκτρα του 3600 αλλά αυτή του 3900X όπου την έχω σε έναν 3600. Αυτή του 3900X δε βιδώνει αλλά έχει πιάστρες οπότε δε τίθεται θέμα να μην έχει κουμπώσει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έβγαλα να ελέγξω και...

 

Φαίνεται να είχα βάλει παραπάνω πάστα αλλά το έκανα λόγο του ότι η διαφορά των heatpipes με της πλάκας είναι αρκετά μεγάλη και φοβόμουν ότι μπορεί να μη γεμίσει. Επίσης σε ορισμένα σημεία ο επεξεργαστής φαίνεται να μην έχει αρκετή πάστα.

 

Για πείτε, τι λέτε να κάνω;

Να την κάνω lappping ή δεν αξίζει να ασχοληθώ;

IMG_20200610_131613.jpg

IMG_20200610_131555.jpg

IMG_20200610_134033.jpg

Και ένα mention στον ειδικό ποτέ δε βλάπτει :D @Seafalco

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, UltraB said:

Να την κάνω lappping

 

Τις ψύκτρες με Direct Contact heat pipes καλό είναι να μην τους κάνουμε επιπλέον Lapping από αυτό που ήδη έχουν, καθώς δεν ξέρουμε πόσο υλικό έχει απομείνει στο τοίχωμα του heat pipe!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις με κάποια ασφάλεια είναι να λειάνεις ελαφρά την όλη επιφάνεια, προσέχοντας πολύ να μην εξαφανιστούν τελείως οι χαρακιές της αρχικής (stock) επεξεργασίας.

Αλλά και αυτό ακόμα, δεν είναι ασφαλές κριτήριο, γιατί η συμπίεση που δέχονται τα heat pipes για να γίνουν επίπεδα (πριν την λείανσή τους) μπορεί να μην δώσει το ιδανικό αποτέλεσμα και η "κεντρική" ζώνη του επίπεδου τμήματος να είναι λίγο πιο βαθουλωμένη από την "περίμετρό" της!

Έτσι . . .

large.UltraB_Lapping-01.jpg

Η όλη εικόνα εδώ μου δείχνει ότι τα heat pipes είναι μερικά μικρά πιο πάνω από την υπόλοιπη επιφάνεια του Cold plate, και πέρα από αυτό και σαν απόδειξη αυτού που είπα πιο πάνω για την κεντρική περιοχή, φαίνεται ότι η περίμετρος του επίπεδου τμήματος κάθε heat pipe  "πατάει¨πιο καλά και φαίνεται σαν να έχει δεχτεί κάποιο χάδι από αρκετά "ψιλό" μέσο λείανσης, το οποίο έπιασε την περίμετρο αλλά όχι και το κέντρο του κάθε heat pipe.

 

Όμως αυτή η διαφορά δεν έχει πρακτικά μεγάλη σημασία, καθώς αυτές οι μικρές χαράξεις που είναι ακόμα ορατές, αξιοποιούνται στην απορρόφηση της πλεονάζουσας ποσότητας της θερμοαγώγιμης πάστας και εξασφαλίζουν καλύτερο τελικά πάτημα της ψύκτρας πάνω στο CPU Heat spreader.

Με την ευκαιρία και σαν επιβεβαίωση αυτών, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο τρόπος που έχει διαμοιραστεί η θερμοαγώγιμη πάστα μετά το "ξεκόλλημα" της ψύκτρας από την CPU.

Στην περίμετρο του πατήματος κάθε heat pipe δεν έχει απομείνει σχεδόν καθόλου πάστα, αντίθετα αυτή έχει "συγκεντρωθεί"  (σαν μπιμπίκια) στην κεντρική ζώνη του, δείχνοντας ότι το "Βεντουζάρισμα" του heat pipe πάνω στο καπάκι της CPU ήταν πολύ καλό και οι χαρακτηριστικές δενδροειδείς δομές που άφησε πίσω της  η μετατόπιση  της πάστας λόγω της "απορρόφησης" το ξεκολλήματος είναι χαρακτηριστικές, καθώς από ότι βλέπω η ψύκτρα πρέπει να ξεκόλλησε από τη CPU πρώτα από αυτή τη πλευρά!

Έτσι καθώς συνέχισαν να απομακρύνονται οι δύο επιφάνειες μεταξύ τους, η πάστα "μετακινήθηκε" / "ρουφήχτηκε"  προς την πλευρά που έχασε τελευταία την επαφή!

Και αυτό επιτείνει την εντύπωση ότι η πάστα που είχε μπει ήταν περισσότερη από ότι χρειαζόταν.

Σαφώς και με μια ακόμα πιο λεία επιφάνεια μπορεί να είχες ακόμα καλύτερο πάτημα, αλλά και αυτό που βλέπω είναι καλό !

 

Για το θέμα του πατήματος της ψύκτρας πάνω στη CPU δεν βλέπω να έχει κάποιο θέμα.

Αν δε με γελάνε τα μάτια μου και μετά από τη σχετική επεξεργασία έχω φέρει τις δύο φωτογραφίες που ακολουθούν να βρίσκονται στην πραγματική θέση που ήταν κολλημένες οι επιφάνειες μεταξύ τους και τώρα απλά να φαίνονται σαν δυο διαδοχικές σελίδες ενός βιβλίου  (όταν η ψύκτρα είναι πάνω στη CPU το  X >>> X και το + >>> + )

 

large.UltraB_Lapping-03.jpglarge.UltraB_Lapping-02.jpg

 

Από εδώ φαίνεται ότι η περιοχή a του cold plate της ψύκτρας πράγματι έχει πολύ λίγη πάστα, αλλά όχι γιατί δεν πάταγε καλά, αλλά γιατί η πάστα που υπήρχε σε αυτή τη περιοχή έμεινε πάνω στο καπάκι της CPU ! 

Οπότε αυτό που σου έμοιαζε σαν κακή επαφή, μάλλον είναι από τα σημεία με το καλύτερο πάτημα! :) 

Στην επόμενη εγκατάσταση δεν χρειάζεται να βάλεις τόσο πολύ θερμοαγώγιμη.

Άπλωσε μια στρώση στο καπάκι της CPU και πάτα τη ψύκτρα επάνω προσεκτικά.

Η περίσσεια της πάστας θα πάει στις αυλακώσεις μεταξύ των heat pipes και έτσι θα μείνει μόνο η ελάχιστη απαραίτητη ποσότητα μεταξύ των Heat pipes και του CPU Heat spreader.

Για να μην σε τρώει το "μαύρο φίδι", την ώρα που είσαι έτοιμος για την εγκατάσταση,  μπορείς να βάλεις και λίγο πάστα στις αυλακώσεις μεταξύ των heat pipes και μετά να την σκουπίσεις με ένα γαντοφορεμένο δάχτυλο ("δαχτυλάκι" από Νιτρίλιο είναι μια χαρά, ε άμα δε σου βρίσκεται και το Latex μας κάνει ! :p )

Έτσι θα "στοκαριστεί" με πάστα το όριο μεταξύ Heat pipe και ενδιάμεσης επίπεδης περιοχή (λούκι) του block.

Καλή συνέχεια ! ! !  :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Για να μην σε τρώει το "μαύρο φίδι", την ώρα που είσαι έτοιμος για την εγκατάσταση,  μπορείς να βάλεις και λίγο πάστα στις αυλακώσεις μεταξύ των heat pipes και μετά να την σκουπίσεις με ένα γαντοφορεμένο δάχτυλο ("δαχτυλάκι" από Νιτρίλιο είναι μια χαρά, ε άμα δε σου βρίσκεται και το Latex μας κάνει ! :p )

Έτσι θα "στοκαριστεί" με πάστα το όριο μεταξύ Heat pipe και ενδιάμεσης επίπεδης περιοχή (λούκι) του block.

Καλή συνέχεια ! ! !  :)

Ακριβώς αυτό είχα κάνει Στέλιο. Είχα βάλει πάστα στη ψύκτρα και την είχα απλώσει με μια κάρτα ώστε να καλυφθεί η διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στα heatpipes και στο cold plate και έπειτα έβαλα πάστα στον επεξεργαστή (όσο βάζω συνήθως). Προφανώς η έξτρα πάστα στην ψύκτρα για να καλυφθεί η διαφορά δεν χρειαζόταν και έπεσε πολύ σαν σύνολο.

 

Όσο αφορά το lapping, ακριβώς αυτό που λες ήταν αυτό που φοβήθηκα όταν μου το πρότειναν. Μη τρυπήσουν τα heatpipes καθώς δε μπορώ να γνωρίζω πόσο υλικό υπάρχει και λόγο του ότι η διαφορά ύψους δεν είναι τόσο μικρή αυξάνει το ρίσκο.

 

Επίσης για να καταλάβω, τα κενά που κάνει ανάμεσα στο cold plate και τα heatpipes δεν θα ήταν προτιμότερο να μην υπήρχαν;

Αν κατάλαβα σωστά, τώρα πατάνε απευθείας τα cold plates πάνω στο cpu και η πάστα πάει στα κενά και και σε όποια λούκια έχουν τα heatpipes, cold plate κλπ. Θέλω να πω, δεν θα ήταν προτιμότερο η όλη επιφάνεια να ήταν όσο γίνεται πιο λεία και να μην κάνει αυτά τα κενά;

 

Τώρα πάντως φαίνεται να είναι καλύτερα τα πράγματα που έβαλα πάστα μόνο στον επεξεργαστή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι γινεται αλλα κι εγω συνεχιζω να εχω ανεξηγητα υψηλες θερμοκρασιες σε idle. Χρησιμοποιω ΥΔΡΟΨΥΞΗ και παλι ο λογος για τον οποιο την αγορασα, εξακολουθει να υπαρχει ως προβλημα. 

1)Εκλεισα ολα τα rgb apps

2) τα απεγκατεστησα

3) δοκιμασα  διαφορα settings μεσα στο bios. Καποια που εχουν προταθει εδω και καποια που βρηκα και στα ιντενετς

4) δοκιμασα την υδροψυξη σε ολα τα επιπεδα perormance.

 

Ε, αυτο το ρημαδι δε λεει να δουλεψει σε χαμηλα voltages , δε λεει να κατεβασει ρολογια, δε λεει να δουλεψει ψυχρα. Με τιποτα. Σκεπτομενος οτι προκειται για επεξεργαστη με 65 watt tdp , το χαρακτηριζω εως και απαραδεκτο. Τελικα επανεφερα τις εφαρμογες που ηθελα, εβαλα και την υδροψυξη εκει που δεν ενοχλει ο ηχος της και να πα να πνιγει. Το οτι εχω συμπεριφορες που ποτε πριν δεν ειχα ομως, ειναι κατι που με ενοχλει....

 

Η δε wraith, νταξει, πεταμα απο το παραθυρο. Πολυ θορυβοτερη και πολυ χειροτερη ακομα και απο την ιντελ του 4790Κ που ειχα.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Δεν ξερω τι γινεται αλλα κι εγω συνεχιζω να εχω ανεξηγητα υψηλες θερμοκρασιες σε idle. Χρησιμοποιω ΥΔΡΟΨΥΞΗ και παλι ο λογος για τον οποιο την αγορασα, εξακολουθει να υπαρχει ως προβλημα. 

1)Εκλεισα ολα τα rgb apps

2) τα απεγκατεστησα

3) δοκιμασα  διαφορα settings μεσα στο bios. Καποια που εχουν προταθει εδω και καποια που βρηκα και στα ιντενετς

4) δοκιμασα την υδροψυξη σε ολα τα επιπεδα perormance.

 

Ε, αυτο το ρημαδι δε λεει να δουλεψει σε χαμηλα voltages , δε λεει να κατεβασει ρολογια, δε λεει να δουλεψει ψυχρα. Με τιποτα. Σκεπτομενος οτι προκειται για επεξεργαστη με 65 watt tdp , το χαρακτηριζω εως και απαραδεκτο. Τελικα επανεφερα τις εφαρμογες που ηθελα, εβαλα και την υδροψυξη εκει που δεν ενοχλει ο ηχος της και να πα να πνιγει. Το οτι εχω συμπεριφορες που ποτε πριν δεν ειχα ομως, ειναι κατι που με ενοχλει....

 

Η δε wraith, νταξει, πεταμα απο το παραθυρο. Πολυ θορυβοτερη και πολυ χειροτερη ακομα και απο την ιντελ του 4790Κ που ειχα.

Άλλο τα temps άλλο το tdp...

Όλη η σειρά Ryzen 3χχχ έχει ανεβασμένες temps σε σχέση με τις προηγούμενες..

Τα cooler που τα κάνανε ολοι praise λόγω του vfm π δίνουν ( ξέρεις το παραμύθι οτι η amd δίνει cooler κ η intel όχι) είναι για πέταμα..ΟΛΑ..

Κανε ένα search κ θα δεις ότι όλοι οι κάτοχοι τα έχουν αλλάξει..

Και εγώ σε 2600x αλλα κ 3600x έχω βάλει Arctic Freezer 34..

Τα 50αρια π λέτε σε idle με 28 ambient είναι λογικά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@UltraB

Αντώνη, πράγματι θα ήταν καλύτερα να μην υπάρχουν αυτά τα κενά!

Η τεχνική λέγεται Continuous Direct Contact Heat pipes και την εφαρμόζουν πολλές εταιρίες, ας πούμε η Cooler Master (εδώ έχει και  μια σύντομη επεξήγηση των πλεονεκτημάτων της) :

hyper-212-evo-600x600.jpg
WWW.COOLERMASTER.COM

 Τώρα για την κάρτα που χρησιμοποίησες, μην το κάνεις και τη δεύτερη φορά έτσι, σκούπισε με το δάχτυλο έτσι ώστε στο κέντρο του μεσοδιαστήματος μεταξύ των heat pipes να δημιουργηθεί ένα μικρό λούκι, όπου εκεί θα μετακινηθεί η όποια ενδεχόμενη περίσσεια πάστας από αυτήν που έχεις στρώσει πάνω στη CPU.

Κατά τα άλλα και δοθέντος του χρόνου και μερικών κύκλων θέρμανσης και ψύξης, οι θερμοαγώγιμες "τακτοποιούνται" απλά δεν είναι ανάγκη να το παρακάνουμε στην ποσότητα. :)

Θα έχεις δει και από τα review  που βάζω τις φωτογραφίες μετά την απεγκατάσταση της ψύκτρας από τον Loader, όλες οι εγκαταστάσεις γίνονται με ένα pea πάστα και άπλωμα προσεκτικά  στο hot plate (επιφάνεια loader) με ένα μικρό ειδικό μαλακό σπατουλάκι.

Αυτή έχω βρει σαν πιο αξιόπιστη και με ακρίβεια επαναλαμβανόμενη  -σημαντικό στην περίπτωση μου!- διαδικασία εφαρμογής της θερμοαγώγιμης πάστας.

Πάντα βγάζει ένα ελάχιστο περίσσευμα περιμετρικά, η ποσότητα του οποίου ποικίλει ανάλογα με το αν η επιφάνεια του cold plate της ψύκτρας, είναι κυρτή ή επίπεδη.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εννοεις αναμμενομενα για ryzen, οχι λογικα. Γιατι λογικα ΔΕΝ ειναι. Ευτυχως εγω δεν εχω 50αρια idle, αλλα 40+ ..... Με υδροψυξη και φυσικα arctic freezer.....

Αναφέρομαι στη σειρά Ryzen 3xxx..Κανε ένα search κ θα το διαπιστώσεις..

Link to comment
Share on other sites

@AKISSS @giorgos2187

 

Επειδή αναφέρεστε σε διαδίκτυο και λογική κτλ.

 

α) ιδού screenshot από τον 1600 μου overclocked σε επίπεδα πολύ πάνω από 1600Χ, idle στο thelab.gr με θερμοκρασία δωματίου 24 βαθμούς:

 

image.png

 

 

Τα specs στην υπογραφή μου. Η ψύκτρα είναι των 30 κάτι ευρώ. 

 

Λοιπόν, δεν μου αρέσουν οι αφορισμοί, "τσέκαρε στον νετ το λένε και άλλοι", "δεν είναι λογικό αλλά οι ryzen έτσι είναι""κτλ. Οι 3xxx στα 7nm έχουν εξαιρετική θερμική συμπεριφορά για τους πυρήνες που κουβαλάνε και για τις επιδόσεις τους. Καλύτερη από οτιδήποτε άλλο έχει επιδείξει η τεχνολογία επεξεργαστών μέχρι σήμερα. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. Είναι αποδεδειγμένο σε χιλιάδες reviews.

 

ΑΛΛΑ: η θερμοκρασία του επεξεργαστή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σίγουρα παίζει ρόλο η θερμοκρασία περιβάλλοντος, η θερμοαγώγιμη, η σωστή εφαρμογή κτλ.

 

Και φυσικά πέρα από αυτά, ο ελάχιστος κοινός παρανομαστής που επικρατεί σε όλο το διαδίκτυο @AKISSS είναι τα γουάου κουτιά που αγοράζει και η κουτσή μαρία με tempered glass, rgb και ελεεινό airflow, που πνίγουν την οποιαδήποτε προσπάθεια σοβαρής ψύξης, και φυσικά τα windows και ένα σωρό σκουπιδολογισμικό που φορτώνει ο κόσμος το λειτουργικό που δεν επιτρέπουν στους επεξεργαστές να κάτσουν στα power states που έχουν φτιαχτεί από τους κατασκευαστές κτλ.  Από κει και πέρα, λάθος ρυθμίσεις στα bios που οι περισσότεροι χωρίς να έχουν κατανοήσει την νέα τεχνολογία πάνε και βάζουν χέρι κτλ. Και μετά παραπονιούνται ότι δεν έχω καλά temps idle, μου φταίει η σαβούρα wraith -που ναι είναι απείρως καλύτερη από την Intel αντίστοιχη-  κτλ κτλ.

 

Σε λίγο καιρό ελπίζω να μπορέσω να αγοράσω των 3700Χ που χαλβαδιάζω για να τεστάρω και εγώ ο ίδιος όλα αυτά που λέτε, να σας αποδείξω ότι έχω δίκιο ή να αποδειχθεί ότι κάνω λάθος να ομιλώ περί airflow και να το βουλώσω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 

1)το κουτι μου εχει φιλοξενησει και αλλα συστηματα, δεν ειναι το πρωτο. Αντιθετως αυτο ειναι το πρωτο σύστημα που βαραει 40+ idle. Επισης εφοσον εγω ειμαι αυτος που πληρωνει, εγω θα ειμαι και αυτος που θα διαλεξει κουτι και ο,τιδηποτε αλλο αναλογα με τα δικα μου κριτηρια. Αν φτασω σε σημειο να διαλεγει κουτι ο επεξεργαστης, τοτε η αγορα αυτου του επεξεργαστη για εμενα ειναι ηδη αποτυχια. 

2) windows και αλλες εφαρμογες χρησιμοποιω εδω και χρονια σε ολα μου τα συστηματα. Αυτο ειναι το πρωτο συστημα μου που βαραει 40+ idle. Και μαλιστα κατευθειαν μετα απο φορματ, πριν καν εγκατασταθουν third party εφαρμογες.

3) ολα μου τα προηγουμενα συστηματα ειχαν oc και κανενα δεν ειχε 40+ idle. Αυτο ειναι το πρωτο, χωρις ιχνος oc μαλιστα και με ρυθμισεις εντελως stock μεσα στο bios.

4) χεστηκαμε αν δεν σ αρεσουν οι αφορισμοι για την amd. Αφορισμοι που μονο εσυ βεβαια τους αντιλαμβανεσαι ως τετοιους λογω φαναρισμου με την amd, την ωρα μαλιστα που σε δικα σου γραπτα υπαρχουν απειρως χειροτεροι για τις αντιπαλες εταιριες.

5) δεν εχεις να αποδειξεις τιποτα σε κανεναν. Απλα θα το παίξεις εξυπνος που θα ανηκεις στο 3% που τρεχουν linux γιατι αρεσκεσαι σε αυτο, ενω εμεις, το 88%, δουλευουμε το λειτουργικο που μας βολευει και δουλευουμε εδω και χρονια χωρις να εχουμε 40+ idle. Εφοσον υπαρχουμε πολλοι με το ιδιο θεμα θα το συζηταμε οσο και οπως θελουμε. Δεν σε εχουμε προσλαβει για δερβενακα, ουτε για υπευθυνο λογοκρισιας. Αν δε σ αρεσει ο τροπος μας, μαντεψε ποσο μας ενδιαφερει η δες λιγο πιο πανω.

6) κουτση μαρια να λες τον εαυτο σου και μονο οσο θες. Κανεναν αλλον, ουτε καν εμμεσως ουτε καν πλαγιως. Συγχαρητηρια αν τα χεις μαθει ολα, χεστηκαμε, αλλα οσο δε σε ρωταμε και δεν σε εχουμε υπο την απειλη οπλου να μας λυσεις τα  ασημαντα αυτα προβληματα μας, ο γραπτος σου λογος οφειλει να ειναι σωστος και κοσμιος ειδικα απο τη στιγμη που εχεις και ρολο υπευθυνου εδω μεσα. Και μας μιλησα και γι αυτο αρχιστε να αναρωτιεστε γιατι εχουν μεινει μονο καμια 15αρια που γραφουνε εδωμεσα.

 

Αυτα τα ολιγα, γιατι νταξει, ειλικρινα, εχεις γινει τοσο γραφικος που δεν παει αλλο. Αν εχεις καποια γνωση που θελεις να προσφερεις, προσφερε την. Μπαινεις σφηνα σε μια συζητηση να μας πεις τι; Οτι δεν ξερουμε τιποτα απο τη νεα τεχνολογια, δεν ξερουμε να κανουμε ρυθμισεις μεσω bios και να μας δειξεις ενα screenshot απο τον δικο σου παλαιοτερο και μικροτερο επεξεργαστη;(δεν το λεω υποτιμητικα, απλως κατα πασα πιθανοτητα ειναι διαφορετικη η θερμικη του συμπεριφορα) Ωραια πες και σε μας τοτε τι να ρυθμισουμε για να δούμε αυτες τις idle θερμοκρασιες. Και μετα συνεχισε να κραζεις οσο θες. Πες και κατι χρησιμο για τους αλλους ομως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

@AKISSS @giorgos2187

 

Επειδή αναφέρεστε σε διαδίκτυο και λογική κτλ.

 

α) ιδού screenshot από τον 1600 μου overclocked σε επίπεδα πολύ πάνω από 1600Χ, idle στο thelab.gr με θερμοκρασία δωματίου 24 βαθμούς:

 

image.png

 

 

Τα specs στην υπογραφή μου. Η ψύκτρα είναι των 30 κάτι ευρώ. 

 

Λοιπόν, δεν μου αρέσουν οι αφορισμοί, "τσέκαρε στον νετ το λένε και άλλοι", "δεν είναι λογικό αλλά οι ryzen έτσι είναι""κτλ. Οι 3xxx στα 7nm έχουν εξαιρετική θερμική συμπεριφορά για τους πυρήνες που κουβαλάνε και για τις επιδόσεις τους. Καλύτερη από οτιδήποτε άλλο έχει επιδείξει η τεχνολογία επεξεργαστών μέχρι σήμερα. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. Είναι αποδεδειγμένο σε χιλιάδες reviews.

 

ΑΛΛΑ: η θερμοκρασία του επεξεργαστή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σίγουρα παίζει ρόλο η θερμοκρασία περιβάλλοντος, η θερμοαγώγιμη, η σωστή εφαρμογή κτλ.

 

Και φυσικά πέρα από αυτά, ο ελάχιστος κοινός παρανομαστής που επικρατεί σε όλο το διαδίκτυο @AKISSS είναι τα γουάου κουτιά που αγοράζει και η κουτσή μαρία με tempered glass, rgb και ελεεινό airflow, που πνίγουν την οποιαδήποτε προσπάθεια σοβαρής ψύξης, και φυσικά τα windows και ένα σωρό σκουπιδολογισμικό που φορτώνει ο κόσμος το λειτουργικό που δεν επιτρέπουν στους επεξεργαστές να κάτσουν στα power states που έχουν φτιαχτεί από τους κατασκευαστές κτλ.  Από κει και πέρα, λάθος ρυθμίσεις στα bios που οι περισσότεροι χωρίς να έχουν κατανοήσει την νέα τεχνολογία πάνε και βάζουν χέρι κτλ. Και μετά παραπονιούνται ότι δεν έχω καλά temps idle, μου φταίει η σαβούρα wraith -που ναι είναι απείρως καλύτερη από την Intel αντίστοιχη-  κτλ κτλ.

 

Σε λίγο καιρό ελπίζω να μπορέσω να αγοράσω των 3700Χ που χαλβαδιάζω για να τεστάρω και εγώ ο ίδιος όλα αυτά που λέτε, να σας αποδείξω ότι έχω δίκιο ή να αποδειχθεί ότι κάνω λάθος να ομιλώ περί airflow και να το βουλώσω.

Ναι διαστημική τεχνολογία...?

Θα στήσεις στο ανώτερο linux εσύ...?

Βγάλε τα κόκκινα γυαλιά επιτελούς!!

Δεν είπα ότι είναι κακοί cpus...άπλα ότι λόγο 7nm-density-hotspot ανεβάζουν temps..

Μιας κ δεν πιστεύεις έμενα που έστησα 2600x-2700x-3600x κ είδα τι παίζει (είμαι fanboy εγώ στα μάτια σου λογω μπλε υπογραφης ε?) ,

πήγαινε λοιπόν μια βόλτα από το δίπλα Ελληνικό φόρουμ που είναι 2-3 παιδιά π έχουν περάσει κ από τις 3 σειρές amd κ έχουν κάνει κ ωραία threads και ρώτα τους εάν έχουν πιο χαμηλές temps οι Ryzen 3xxx από 2xxx-1xxx..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

@gdp77 

1)το κουτι μου εχει φιλοξενησει και αλλα συστηματα, δεν ειναι το πρωτο. Αντιθετως αυτο ειναι το πρωτο σύστημα που βαραει 40+ idle. Επισης εφοσον εγω ειμαι αυτος που πληρωνει, εγω θα ειμαι και αυτος που θα διαλεξει κουτι και ο,τιδηποτε αλλο αναλογα με τα δικα μου κριτηρια. Αν φτασω σε σημειο να διαλεγει κουτι ο επεξεργαστης, τοτε η αγορα αυτου του επεξεργαστη για εμενα ειναι ηδη αποτυχια. 

2) windows και αλλες εφαρμογες χρησιμοποιω εδω και χρονια σε ολα μου τα συστηματα. Αυτο ειναι το πρωτο συστημα μου που βαραει 40+ idle. Και μαλιστα κατευθειαν μετα απο φορματ, πριν καν εγκατασταθουν third party εφαρμογες.

3) ολα μου τα προηγουμενα συστηματα ειχαν oc και κανενα δεν ειχε 40+ idle. Αυτο ειναι το πρωτο, χωρις ιχνος oc μαλιστα και με ρυθμισεις εντελως stock μεσα στο bios.

4) χεστηκαμε αν δεν σ αρεσουν οι αφορισμοι για την amd. Αφορισμοι που μονο εσυ βεβαια τους αντιλαμβανεσαι ως τετοιους λογω φαναρισμου με την amd, την ωρα μαλιστα που σε δικα σου γραπτα υπαρχουν απειρως χειροτεροι για τις αντιπαλες εταιριες.

5) δεν εχεις να αποδειξεις τιποτα σε κανεναν. Απλα θα το παίξεις εξυπνος που θα ανηκεις στο 3% που τρεχουν linux γιατι αρεσκεσαι σε αυτο, ενω εμεις, το 88%, δουλευουμε το λειτουργικο που μας βολευει και δουλευουμε εδω και χρονια χωρις να εχουμε 40+ idle. Εφοσον υπαρχουμε πολλοι με το ιδιο θεμα θα το συζηταμε οσο και οπως θελουμε. Δεν σε εχουμε προσλαβει για δερβενακα, ουτε για υπευθυνο λογοκρισιας. Αν δε σ αρεσει ο τροπος μας, μαντεψε ποσο μας ενδιαφερει η δες λιγο πιο πανω.

6) κουτση μαρια να λες τον εαυτο σου και μονο οσο θες. Κανεναν αλλον, ουτε καν εμμεσως ουτε καν πλαγιως. Συγχαρητηρια αν τα χεις μαθει ολα, χεστηκαμε, αλλα οσο δε σε ρωταμε και δεν σε εχουμε υπο την απειλη οπλου να μας λυσεις τα  ασημαντα αυτα προβληματα μας, ο γραπτος σου λογος οφειλει να ειναι σωστος και κοσμιος ειδικα απο τη στιγμη που εχεις και ρολο υπευθυνου εδω μεσα. Και μας μιλησα και γι αυτο αρχιστε να αναρωτιεστε γιατι εχουν μεινει μονο καμια 15αρια που γραφουνε εδωμεσα.

 

Αυτα τα ολιγα, γιατι νταξει, ειλικρινα, εχεις γινει τοσο γραφικος που δεν παει αλλο. Αν εχεις καποια γνωση που θελεις να προσφερεις, προσφερε την. Μπαινεις σφηνα σε μια συζητηση να μας πεις τι; Οτι δεν ξερουμε τιποτα απο τη νεα τεχνολογια, δεν ξερουμε να κανουμε ρυθμισεις μεσω bios και να μας δειξεις ενα screenshot απο τον δικο σου παλαιοτερο και μικροτερο επεξεργαστη;(δεν το λεω υποτιμητικα, απλως κατα πασα πιθανοτητα ειναι διαφορετικη η θερμικη του συμπεριφορα) Ωραια πες και σε μας τοτε τι να ρυθμισουμε για να δούμε αυτες τις idle θερμοκρασιες. Και μετα συνεχισε να κραζεις οσο θες. Πες και κατι χρησιμο για τους αλλους ομως.

Πετάει ο γάιδαρος.

 

Πούλα τον Ryzen και πάρε core 10xxx να έχεις καλύτερη θερμική συμπεριφορά.

 

Και back to school να ξεκινήσεις κατανόηση ελληνικών. 

 

Πες μου από ποια τάξη θες να σου προτείνω βιβλία.

 

Φιλικά.

 

ΥΓ δεν έχω ρόλο υπεύθυνου. News ανεβάζω. Δεν εκπροσωπώ τη διοίκηση του thelab παρά μόνο τον εαυτό μου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πούλα τον Ryzen και πάρε core 10xxx να έχεις καλύτερη θερμική συμπεριφορά.

Μην ειρωνεύεσαι γιατί μπορεί και να έχει. Just saying...

@giorgos2187 Γιώργο, η επαφή του επεξεργαστή με την ψύκτρα είναι αυτή που πρέπει; Μπορεί να θέλει lapping (απαράδεκτο, ξέρω, αλλά κοίταξέ το).

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πούλα τον Ryzen και πάρε core 10xxx να έχεις καλύτερη θερμική συμπεριφορά

 

Και μετά θες εγώ να κατανοήσω καλύτερα τα ελληνικά. Μωρέ όχι μόνο πετάει, και F35 περνάει για πλακα.

Βγαλε τα κόκκινα γυαλιά και θα δεις ότι και ελληνικά μπορούμε να μιλήσουμε και να συνεννοηθουμε. Ξέρω πολύ μεγαλύτερο όγκο σχολικών βιβλίων απ' όσα νομίζεις, αλήθεια.

 

@AKISSS Thanks

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.