Jump to content



AMD ZEN 2 7nm και θερμοκρασίες


UltraB

Recommended Posts

3 minutes ago, giorgos2187 said:

 

Αν θυμάμαι καλά, ακόμα και από εποχές windows xp, ποτέ δεν είχα απολύτως 0% cpu usage. Τεσπά, ας τελειώσει η γυναίκα τα διαδικτυακά μαθήματα και μετά θα κάνω φορμάτ και θα παρακολουθώ λεπτομερώς τη συμπεριφορά του συστήματος πριν καν αρχίσω να εγκαθιατω third party εφαρμογες.

 

Επίσης θα αναφέρω κάτι που μάλλον βλακεία είναι αλλά μου πέρασε σαν σκέψη. Εδώ και καιρό έχω παράσιτα στον ήχο που γίνονται πολύ πιο έντονα όταν το pc "ζοριζεται" . Έχω ήδη πάρει ένα καινουριο τροφοδοτικο και θα το βάλω κι αυτό. Ίσως υπάρχει ένα απειροελάχιστο ποσοστό πιθανότητας τομπροβλημα να ξεκινάει από ρεύματα... Ποιος ξέρει... Τις προάλλες ας πούμε έκλεισα το pc αλλά έμειναν αναμμένα τα leds του πληκτρολογίου........

 

2020-06-11 09_58_39-Greenshot.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, giorgos2187 said:

Τις προάλλες ας πούμε έκλεισα το pc αλλά έμειναν αναμμένα τα leds του πληκτρολογίου........

 

Αυτό μου το κάνει κάθε τρεις και λίγο. Άλλες φορές του πληκτρολογίου, άλλες του ποντικιού.  Αν πατήσω κάποιο κουμπί στο κινητό βέβαια, σβήνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgos2187 said:

@GoMaR

Μια τελευταια ερωτηση. Εχεις παρατηρησει και αλλα στοιχεια τους οταν ειναι σε idle κατασταση; Δηλαδη τι voltage και ποσα mhz εχουν; 

Ρωτω γιατι παρολο που η κοκορομαχια αναλωθηκε πληρως σε θερμοκρασιες, εγω στο αρχικο μου μυνημα εγραψα οτι σε idle κατασταση, με τον task manager  να δειχνει 2% cpu usage, εχω και ανεβασμενα voltages αλλα και mhz. 

image.thumb.png.c28297621ce10867f1c7b661b5a0ec6a.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Double post, αλλά......

Μέσα στο χάος των ιντερνετς, ψάχνοντας δεξιά κι αριστερά έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο. 

 

Σχετίζει την τοποθέτηση του ψυγείου και το είδος της κάρτας γραφικών με τις θερμοκρασίες under load. Καταλήγει σε ένα ενδιαφέρον συμπέρασμα. Λέει λοιπόν ότι όταν έχουμε κάρτα γραφικών με custom συστήματα ψύξης αυτή πετάει ζεστό αέρα μέσα στο pc και έτσι αν το ψυγείο είναι τοποθετημένο στο επάνω μέρος του κουτιού ως exhaust τότε παίρνει αυτόν τον θερμό αέρα με αποτέλεσμα να δημιουργεί αύξηση της θερμοκρασίας του επεξεργαστή. Τοποθετώντας το ψυγείο μπροστά ως intake, καταγράφει μείωση έως και 10 βαθμούς under load. Οκ δεν δοκιμάζει με ryzen, αλλά νομίζω τα συμπεράσματα του είναι καθολικά.

Έχω αποφασίσει έτσι κι αλλιώς να τοποθετησω το ψυγείο μπροστά, δεν περίμενα αυτό το βίντεο, αλλά τώρα θα έχω το νου μου παραπάνω.

 

Υ.Γ. Μήπως θα ήταν χρήσιμο τα μυνήματα των τελευταίων σελίδων να μεταφερθούν σε ένα νέο θέμα και εκεί να βάζουμε και screenshot και αποτελεσματα-συμπερασματα από δοκιμές μας για το θέμα της θερμοκρασίας; Για να μην γεμίζουμε αυτό εδώ που όσο να 'ναι έχει έναν πιο ενημερωτικό ρόλο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2020 at 4:00 ΜΜ, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Double post, αλλά......

Μέσα στο χάος των ιντερνετς, ψάχνοντας δεξιά κι αριστερά έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο. 

 

Σχετίζει την τοποθέτηση του ψυγείου και το είδος της κάρτας γραφικών με τις θερμοκρασίες under load. Καταλήγει σε ένα ενδιαφέρον συμπέρασμα. Λέει λοιπόν ότι όταν έχουμε κάρτα γραφικών με custom συστήματα ψύξης αυτή πετάει ζεστό αέρα μέσα στο pc και έτσι αν το ψυγείο είναι τοποθετημένο στο επάνω μέρος του κουτιού ως exhaust τότε παίρνει αυτόν τον θερμό αέρα με αποτέλεσμα να δημιουργεί αύξηση της θερμοκρασίας του επεξεργαστή. Τοποθετώντας το ψυγείο μπροστά ως intake, καταγράφει μείωση έως και 10 βαθμούς under load. Οκ δεν δοκιμάζει με ryzen, αλλά νομίζω τα συμπεράσματα του είναι καθολικά.

Έχω αποφασίσει έτσι κι αλλιώς να τοποθετησω το ψυγείο μπροστά, δεν περίμενα αυτό το βίντεο, αλλά τώρα θα έχω το νου μου παραπάνω.

 

Αυτα τα εχω πει εδω και χρονια και τα λεω ακομα αλλα δεν ακουνε. Πρεπει να εισαι youtuber με κανα 500κ subs αλλιως δεν ξερεις τι λες...

Παει ο αλλος και κανει review για ψυκτρες σε test bench και μου βγαζει τις αεροψυκτρες το ιδιο η με μικρες διαφορες απο τις ΑΙΟ.

OK BOOMER. 
Βαλτη τωρα στο κουτι με μια custom καρτα να δουμε τι θα γινει και μετα βαλε AIO με το ψυγειο στη εισοδο να δουμε τις διαφορες να γελασουμε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2020 at 4:00 PM, giorgos2187 said:

Double post, αλλά......

Μέσα στο χάος των ιντερνετς, ψάχνοντας δεξιά κι αριστερά έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο. 

 

Σχετίζει την τοποθέτηση του ψυγείου και το είδος της κάρτας γραφικών με τις θερμοκρασίες under load. Καταλήγει σε ένα ενδιαφέρον συμπέρασμα. Λέει λοιπόν ότι όταν έχουμε κάρτα γραφικών με custom συστήματα ψύξης αυτή πετάει ζεστό αέρα μέσα στο pc και έτσι αν το ψυγείο είναι τοποθετημένο στο επάνω μέρος του κουτιού ως exhaust τότε παίρνει αυτόν τον θερμό αέρα με αποτέλεσμα να δημιουργεί αύξηση της θερμοκρασίας του επεξεργαστή. Τοποθετώντας το ψυγείο μπροστά ως intake, καταγράφει μείωση έως και 10 βαθμούς under load. Οκ δεν δοκιμάζει με ryzen, αλλά νομίζω τα συμπεράσματα του είναι καθολικά.

Έχω αποφασίσει έτσι κι αλλιώς να τοποθετησω το ψυγείο μπροστά, δεν περίμενα αυτό το βίντεο, αλλά τώρα θα έχω το νου μου παραπάνω.

 

Υ.Γ. Μήπως θα ήταν χρήσιμο τα μυνήματα των τελευταίων σελίδων να μεταφερθούν σε ένα νέο θέμα και εκεί να βάζουμε και screenshot και αποτελεσματα-συμπερασματα από δοκιμές μας για το θέμα της θερμοκρασίας; Για να μην γεμίζουμε αυτό εδώ που όσο να 'ναι έχει έναν πιο ενημερωτικό ρόλο.

Μπορώ να στο επιβεβαιώσω.

Σε διαφορετικά κουτιά βέβαια Corsair Crystal 280x πάνω - Thermaltake V21 μπροστά, κάρτα RTX2080, ~10°C διαφορά.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2020 at 1:01 PM, zyx said:

αν ειναι ολα σωστα το cpu πεφτει κατω απο 1v και τα mhz του cpu κοντα στα 2.2 τωρα δεν θυμαμαι ακριβως. και ετσι πεφτουν και τα idle temps

 

στο 3700Χ με B450 msi tomahawk max (ναι τελικά λάκισα τελευταία στιγμή και δεν πήρα master / CH, χεχεχε)    

idle avg vcore < 0.4 με min vcore 0.186V  και forticlient πάνω,  μετά από format έχω δει και 0.130V,

βέβαια το SVI2 στο die διαβάζει περίπου 0.9V  

Τα mghz πάνε από 3.4-4.4 τώρα που μιλάμε και 2.8 κάποιοι πυρήνες αν κοιμηθούν τελείως και με το browser κλειστό. 

 

τα idle temps δεν τα δίνω καν σημασία στα zen με avg vcore στα 10 λεπτά 0.3V έχω 40C-43C αλλά σε realbench stress test 15min δεν πάει πάνω από 65C με 28C θερμοκρασία περιβάλλοντος, και πριν κανα 2 βδόμαδο δεν πήγαινε πάνω από 60C και idle πάλι 40C είχα. 

 

(δεν το σε σένα ) Όμως  με τα idle temps δεν βγαίνει άκρη στα ryzen τρέξτε πχ ένα realbench 15 λεπτο  και δείτε που κάθετε η load.                                    

 

PS 25C idle ? στο CPU core voltage SVI2 τι βλέπεις ?

 

 

@fatalara

 

για αυτό κουτί που δεν έχει θέσεις fan κάτω με psu cover τρώει άκυρο κατ ευθείαν από μένα. Ωραίο πχ το P600S αλλά θέλει ένα σωρό μόντες κάτω και για να βγεί το psu cover.  

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Dem said:

για αυτό κουτί που δεν έχει θέσεις fan κάτω με psu cover τρώει άκυρο κατ ευθείαν από μένα.

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχω τέτοιο κουτί, αλλά πρόκειται για άλλη μια μόδα που περιορίζει δραματικά την καλή ψύξη του συστήματος α) το psu μπορεί να βοηθήσει στην κυκλοφορία αέρα ανάλογα με τον προσανατολισμό του ανεμιστήρα του β) το psu shroud αποτρέπει την είσοδο αέρα από κάτω (είτε με ανεμιστήρες είτε χωρίς). 

 

Αν δεν υπάρχει και πλαϊνός, ε τότε το πράγμα χειροτερεύει για τα πάντα όλα μέσα στο tower.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, gdp77 said:

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχω τέτοιο κουτί, αλλά πρόκειται για άλλη μια μόδα που περιορίζει δραματικά την καλή ψύξη του συστήματος α) το psu μπορεί να βοηθήσει στην κυκλοφορία αέρα ανάλογα με τον προσανατολισμό του ανεμιστήρα του β) το psu shroud αποτρέπει την είσοδο αέρα από κάτω (είτε με ανεμιστήρες είτε χωρίς). 

 

Αν δεν υπάρχει και πλαϊνός, ε τότε το πράγμα χειροτερεύει για τα πάντα όλα μέσα στο tower.

εννοώ στην περίπτωση που πας για  midi κουτί, μην παρεξηγηθώ, ειδικά αν θέλεις να βάλεις κανά ΑΙΟ για CPU μπροστά που είναι η καλύτερη θέση, και δεν σου μένουν θέσεις για fans μπροστά. Αν έχεις κάτω psu cover που δεν βγαίνει και δεν έχεις θέσεις να βάζεις αέρα δεν πνίγεις μόνο την gpu αλλά και τις μνήμες. Αν έχεις zen πολύ πιθανόν να θέλεις συχνότητες και timings στις μνήμες και στα bdies πχ θα ήθελες κάτω από 50C να είναι οι μνήμες για να έχεις όσο τον δυνατόν καλύτερη σταθερότητα με λιγότερη τάση. Εντάξει θα μου πεις δεν τρέχει και τίποτα να έχεις την gpu στα 70C load με 50-60% τα fan της και 50C τις μνήμες, αλλά αφού μπορείς με πολύ λιγότερο θόρυβο και καλύτερες θερμοκρασίες και μικρότερες τάσεις γιατί όχι. Το suppressor F31 που είχα πάρει μπορεί να είναι ΤΤ αλλά δεν το πήρα στην τύχη έβαζε τα περισσότερα τικ που ήθελα και ήταν  πολύ φθηνό, και κυρίως με έχει αφήσει να  δοκιμάσω όλους τους συνδυασμούς του παραπάνω video, επίσης είναι σχετικά κοντό και όχι βαθύ, κάτι που κάνει τα fans  να είναι κοντά στα ενεργά μέρη ;) 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Dem έγραψε:

 

 

 

@fatalara

 

για αυτό κουτί που δεν έχει θέσεις fan κάτω με psu cover τρώει άκυρο κατ ευθείαν από μένα. Ωραίο πχ το P600S αλλά θέλει ένα σωρό μόντες κάτω και για να βγεί το psu cover.  

 

Δεν χρειαζεται. Ο αερας που βγαινει απο τα ψυγεια δεν επηρεαζει τοσο τις custom καρτες. Πετουν τον αερα με αρκετα μεγαλυτερη πιεση να υπερνικησει τους ανεμιστηρεςς που θα εχεις στο ψυγειο. Αυτο που θες ειναι να βγαινει γρηγορα ο αερας εξω για να μην δημιουργειται θυλακας ζεστου αερα στο εσωτερικο.
 

Αν βρεις κουτι που να σου βαζει αερα απο μπροστα και κατω, πρεπει να δεις και ποσους ανεμιστηρες θα εχεις για να βγαζεις η αν μπορεις να βαλεις 140αριδες στην εξοδο. 
 

Για μενα το ιδανικο κουτι ειναι σε σχημα nzxt H1, με 360 η 420 ψυγειο στο πλαι και 200αρι στο τοπ αλλα τα παιδια ειναι μογληδες.

Link to comment
Share on other sites

διάφορες διατάξεις με τους ανεμιστήρες
 

5-1-1.jpg
HARDWARE-HELDEN.DE

Mit über 60 getesteten Lüfterkonstellationen zeigt dieser Guide wie der perfekte Airflow für kühle Hardware erreicht werden kann.


και ο 2600 με το special airflow και κουτάκι μου 

??
20200614_201811.thumb.jpg.f3342c995fd0850d96a02135d49f3e68.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αντίστοιχη θέση που έχεις καλώδιο πάνω στο psu τα led ανάβουν,
στις κενές θέσεις είναι off.
θα ανεβάσω αύριο photo αν θες.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Πως θα βαζατε τα πραγματα μεσα στο κουτι αν ειχατε τα εξης

 

Corsair h115i pro (2×140mm)

3× 140 mm fans

Fractal design define r5

Τα τρια fans ειναι εξτρα στα δυο της AIO?

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Τα τρια fans ειναι εξτρα στα δυο της AIO?

Ναι ναι. 3 φανς που ειχα απο πριν, συν 2 της aio. Αρχικα εβαλα την υδροψυξη μπροστα και 4 fans πανω της σε push pull και αλλα ενα πισω exhaust. Αλλα ισως ειναι too much...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.