Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Αυτήν έβαλα και γω. Δεδομένου ότι χρειάζεσαι γαντζάκια για να πιάσει θα χρειαστείς (αν δεν έχεις απο αλλού) αυτά της original ψήχτρας. Τα οποια για να τα βγάλω χρειάστηκε να κόψω την ψήχτρα στα δυο με το dremel

Link to comment
Share on other sites

Καμια μνημη που να ειναι σιγουρα συμβατη απο ελληνικο μαγαζι ξερεις καποιος? Αγορασα αυτη αλλα δεν....

http://www.acornshop.gr/view_product.php?productid=11402&idcat=8&idsubcat=8&idsubsubcat=35&key=70dd724b8371f9c6e91f88b095fc2eed&secref=efdc8c6cd28cd0adc7b52e75638eb36f

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...πήρα και εγώ από eBay έναν Perc5i κομπλέ (καινούργιο) με τα bracket του μπαταρία και καλώδια....τον έβαλα επάνω στην ΜΒ (Supermicro X7DWA-N) και του "φορεσα" 4 barracuda ES.2 250GB για RAID 0.

Μπαίνω κανονικά στο GUI σεταρω τος δίσκους με ένα VD σε RAID 0 (κομπλέ όλη την χωρητικότητα).

Βάζω δισκάκι Vista64 bit βλέπει κανονικά τον VD των 1000 παρα κάτι , μέσα από την διαχείριση των Vista τον χωρίζω σε δύο ένα μικρό 100 gb για λειτουργικό κκαι το υπόλοιπο για διάφορα άλλα....

Ξεκινάει την διαμόρφωση στο 100αρι partition...και δεν την ολοκληρώνει βγάζοντας σφάλμα ότι δεν μπορεί να ολοκληρώσει.

Επανεκκινώ...και βλέπω ότι τα Vista δεν βλέπουν πια τον VD.

Μπαίνω στο GUI του Perc και οι δίσκοι έχουν κάνει "φτερά"...και όχι μονο αυτό αλλά ότι δίσκους και να βάζω επάνω με ενημερώνει ότι δεν μπορεί να γίνει configuration σαν Error μου αναφέρει "άγνωστο"...και φυσικά δίσκοι δεν αναφέρονται πουθενα...

Επαναφορά των default ρυθμίσεων δεν έλυσε τίποτα...

Να σημειώσω...

Έχω βάλει ανεμιστηράκι στην ψύκτρα του επεξεργαστή του Perc καθώς και ψύκτρα και στη μνήμη του.

Επίσης πουθενά δεν αναφέρεται σαν Dell αλλά σαν LSI, παίζει τίποτα εδώ?....

Καμιά ιδέα του τι έγινε....?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει αναβάθμιση στο firmware...?

Στο έχει κάνει ακριβώς το ίδιο περισσότερες από μια φορές ή μόνο αυτή που αναφέρεις...

Όχι δεν του πέρασα τίποτα έτσι ήρθε...

Αλλωστε πρώτη φορά τον έβαλα χθες και μέχρι την στιγμή που διαμόρφωνα μεσα από την εγκατάσταση των Vista όλα ήταν ΟΚ...

Ν α δοκιμάσω να flashάρω ξανά?

Dell αναγράφει ΜΟΝΟ επάνω στον κοντρόλερ, μεσα από τα χαρακτηριστηκά που εμφανίζονται στο μπουτάρισμα και μεσα στο GUI του perc, Dell δεν αναφέρει πουθενά...έτσι ειναι και στους Dellατους ή μόνο στους φλασαρισμένους με LSI?

Υποθέτω από το αριθμό του firmware μπορώ να καταλάβω...οπότε το βράδυ όταν γυρίσω σπιτι θα το δω...

Έγινε επεξεργασία από DIGIrect
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις είτε το fw της Dell, είτε της LSI... προσωπικά κατέληξα στης LSI μετά από δοκιμές και με τα δυο, αλλά ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread από την αρχή του, νομίζω θα βρεις ότι πληροφορίες χρειαστείς...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξεκοκκαλίσει όλο....γιαυτό και τον αγόρασα (έχω και ένα Areca 1210 αλλά έχει μόνο 4 sata και δεν με βόλευε)...

Googlαρα λίγο και το βρήκα και αλλού το πρόβλημα αλλά τελικά μπορεί να είναι παραπάνω από μια οι αιτίες...πχ μη συμβατά καλώδια, αλλά εαν ήταν πχ τα καλώδια το πρόβλημα θα ήταν από την αρχή και όχι μετά, καί άλλωστε τα καλώδια έχουν αυτοκόλλητο της Dell και ήρθα μαζί με τον κοντρόλερ από τον ίδιο πωλητή....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το chipset, αλλά με την κατασκευή της μητρικής. Ο καλύτερος τρόπος να μάθεις είναι η δοκιμή.

Επίσης, σε όποια μητρική δεν έπαιξε κατευθείαν, έπαιξε με την ταινιούλα, δηλαδή δεν έχω ακούσει για καμιά μητρική που δεν έπαιξε ο PERC5/i με κανέναν τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, είμαι ο μόνος που δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση λειτουργικό πάνω στον Perc?

Vista x64 και Server 2008 x64(άλλα δεν εχω δοκιμάσει) δεν βλέπουν δίσκο καν. Και δεν δέχονται και τους drivers του από το flashaki μου.

XP δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν έχω δισκέτα.

Τα XPx64 που έχω τώρα τα πέρασα με πατέντα μέσω Acronis από ήδη υπάρχον δίσκο. WTF?

Τελευταίο firmware DELL έχω και πέρα από αυτή την λεπτομέρεια ο controller δουλεύει άψογα.

EVGA μητρική με 780i ΜΕ το pin-mod στον controller.

καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εγκαταστήσει στο δικό μου και Vista x64 και Windows 7 x64 (b7068). Μιά χαρά παίζει και το βλέπει κανονικά χωρίς drivers.

Δες μήπως έχεις στο bios κανέναν controller ο οποίος έχει δικό του bios που εγκαθίσταται resident.

Link to comment
Share on other sites

darkCount, στα Vista έκανα εγκατάσταση όταν έπαιζα κανονικά... έχεις τους σωστούς drivers στο flash-άκι...?

Επίσης στα WinXP το είχα κάνει, κάνοντας embedded τους drivers σε ένα unattended cd με το nLite... αν θες λεπτομέρειες γι' αυτό πες μου και το απόγευμα μόλις γυρίσω από δουλειά σε λέω τον τρόπο, 5 λεπτά υπόθεση είναι...

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε έχω φρικάρει. Τώρα τον φλάσαρα με το τελευταίο LSI και κάνει το ίδιο.

Τώρα δεν μπορώ να bootάρω καν, πάω να ψάξω το bios.(ακυρο, μόλις δήλωσα το boot VD ξανά ίσιωσε)

Ρε λες να φταιει το βερνικι νυχιών(don't ask) που έβαλα για το pin-mod?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.