Jump to content



Recommended Posts

Υπαρχει τροπος να γίνει ο windows explorer οπως των XP?

Με εκνευρίζει που χρειάζεται να στοχευω το βελακι αριστερα των folders ή διπλο κλικ για να κάνουν expand..

edit: Αυτο το expand to current folder δεν ξερω τι κανει αλλα σιγουρα οχι αυτο που εννοω.

Έγινε επεξεργασία από Astakos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γίνει το start menu των 7 όπως των XP καθότι δεν είμαι γκάου user και μπορώ να παρακολουθήσω/σημαδέψω τα submenus που ανοίγουν, τα οποία παρεμπιπτόντως τα έχω και τακτοποιημένα και όχι όπως τα αφήνει το κάθε installation?

Γιατρέ μου ζητάω πολλά? Κανένα legacy-GUI add-on δεν παίζει? Τύπου windows blinds αλλά προς τα πίσω....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα σαν το vlite ή nlite που να μπορεις να φτιαξεις "Unattended Windows 7 disc".

Και το ρωταω αυτο γιατι το vlite δεν υποστηριζει ολοκληρωτικα τα win7 για να μην πω οτι τα υποστηριζει μετα απο καποιες τροποποιησεις.

Σας ευχαριστω πολυ.

Δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Λογικά το vlite θα έπρεπε να είναι πλήρως λειτουργικό με τα 7, με την προϋπόθεση ότι χρειάζεται το wimgapi.dll από το WAIK. Για οδηγίες δες εδω

Εκτός αν αυτό εννοείς όταν λες ''τα υποστηρίζει μετά από κάποιες τροποποιήσεις'', αρα το έχεις κάνει ηδη και δε μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γίνει το start menu των 7 όπως των XP καθότι δεν είμαι γκάου user και μπορώ να παρακολουθήσω/σημαδέψω τα submenus που ανοίγουν, τα οποία παρεμπιπτόντως τα έχω και τακτοποιημένα και όχι όπως τα αφήνει το κάθε installation?

Γιατρέ μου ζητάω πολλά? Κανένα legacy-GUI add-on δεν παίζει? Τύπου windows blinds αλλά προς τα πίσω....

Δες εδώ. Και μάλλον αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Υπάρχει μονιμότερος τρόπος από το πρόγραμμα "Driver Signature Enforcement Overrider 1.3b" ή το προσωρινό που κάνεις πατώντας το F8 πριν ξεκινήσουν τα windows 7 και διαλέγοντας την επιλογή "disable driver signature enforcement"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Παιδιά έχω μια ερώτηση : για πρώτη φορά μετά από format, εμφανίστηκε στο my computer το system reserved partition. Λειτουργικό 7 64bit. Ξέρει κανείς τι παίζει??Κανονικά αυτό είναι κρυφό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ ένα laptop με i3 330M και onboard VGA της Intel. Στις ιδιότητες μου λέει πως μόνο τα 3.8GB από τα 4 είναι διαθέσιμα (τα 7 είναι 64άρια). Γνωρίζει κάποιος γιατί γίνεται αυτό; Είναι λόγω της onboard;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παιδιά έχω μια ερώτηση : για πρώτη φορά μετά από format, εμφανίστηκε στο my computer το system reserved partition. Λειτουργικό 7 64bit. Ξέρει κανείς τι παίζει??Κανονικά αυτό είναι κρυφό.

Ειναι καμια 100αρα MB στα οποια εγκαθιστουν το loader και μονο στις Ultimate /Business /Enterprise εκδοσεις.

Aν πας στο Disk Managment και 'αφαιρεσεις' το drive letter, θα φυγει απο το My Computer και δεν θα επηρεαστει το pc.(To εχω κανει κ εγω !)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εχω τα windows 7 64bit ultimate κι εχω πρόβλημα με καθυστερήσεις στο πληκτρολόγιο δηλαδή ενώ γράφω κάτι οπουδήποτε Lagarei δηλαδή κολλάει με αποτέλεσμα να χάνει αρκετά.

Υπάρχει λυση ε αυτό το ζήτημα?

Link to comment
Share on other sites

οντως εχουν κανει διαφορα τρελα και εχει διαφορα με xp αλλα με ενα γρηγορο googlarisma βρισκεις αρκετες λυσεις για διαφορα προβληματα..

εγω παντως περιμενω ακομα να φτιαξουν[αν το φτιαξουν] το προβλημα με το μεγεθος των φακελων..στα xp ειχα ενα προγραμμα που εδειχνε το μεγεθος καθε φακελου στα δεξια αλλα ειπαν οτι το εχουν απενεργοποιησει[το γιατι παραμενει ερωτηματικο, μονο αυτοι ξερουν]..παντως μου ελυνε τα χερια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά οταν πατάω να ανοίξω ενα αρχείο rar, αργεί πολύ μέχρι να με το εμφανίσει

επίσης οταν προσπαθώ να κάνω install δεν ανταποκρίνεται αμέσως, αργεί πολύ

και επίσης οταν πάει να τελειώσει το install κολλάει εκεί

ξέρει κάνεις τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα σαν το vlite ή nlite που να μπορεις να φτιαξεις "Unattended Windows 7 disc".

Και το ρωταω αυτο γιατι το vlite δεν υποστηριζει ολοκληρωτικα τα win7 για να μην πω οτι τα υποστηριζει μετα απο καποιες τροποποιησεις.

Σας ευχαριστω πολυ.

ίσως απαντάω λίγο καθυστερημένα αλλά τώρα το είδα.

φυσικά κ υπάρχει κ δουλεύει θαυμάσια, μπορείς να βγάλεις τελείως αρχεία (ακόμα κ τον ie)

να ενσωματώσεις οδηγούς, updates και πολλά άλλα ατελείωτα.

η σελίδα του ειναι εδώ.

http://www.rt7lite.com/

και το φόρουμ υποστήριξης

http://www.rtwincustomize.net/web/viewforum.php?f=110

δεν υποστηρίζει τα xp και για να λειτουργήσει χρειάζεται το waik

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=696dd665-9f76-4177-a811-39c26d3b3b34

το χρησιμοποιώ εδω και καιρό και εχω φτιάξει τα ποιο ελαφριά win7ulti, και σταθερότατα (πάντα για της ανάγκες μου)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.