Jump to content



SSD's και αποδόσεις μετά από καιρό


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Δηλαδή επειδή δεν ασχολήθηκαν με τους Samsung σημαίνει ότι δεν υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα?

Ή μήπως το πρόβλημα αυτό αναιρεί το γεγονός ότι οι Intel είναι πιο γρήγοροι από τους Samsung?

Για προσπάθησε σε Samsung να μειώσεις το μέγεθος του partition μέσα από τα Vista και πες μας πόσο ελεύθερο χώρο βλέπει το λειτουργικό για να το ελευθερώσει σε σχέση με το χώρο που δείχνει ο δίσκος ότι έχει ελεύθερο.

Link to comment
Share on other sites

Και ο Intel X25-E (SLC) φαίνεται να παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα με τον X25-M (MLC) : http://forum.ssdworld.ch/viewtopic.php?f=1&t=82

Samsung FTW !!!

Μα εννοείται ότι ΚΑΙ οι Samsung , όπως ΟΛΟΙ οι SSD εχουν degrade over time... , αυτό το λινκ νομίζω έχει ξαναποσταριστεί , και δε φαίνεται φώς άμεσα στο τουνελ, παρά πιθανόν με το SATA3 protocol.

While Intel reportedly has something in the works, there is currently no ‘easy’ way to defragment the sub-block level fragmentation that occurs as a result of write combining. In addition, we found that running the Windows defragmenter on the X25-M would rapidly Swiss Cheese the crap out of it, defeating the purpose entirely. All is not lost, however, as the ATA spec is being updated to include special commands such as “TRIM”, “DISCARD”, and “UNMAP” (a SCSI command). The new protocol lingo will let the Operating System tell the SSD when areas are no longer in use, such as when files are deleted. This will speed up the process of writing data to flash blocks no longer containing valid data, as the wear leveling routine doesn’t have to play musical chairs with data that is no longer relevant.

Windows 7 will support some variation of these commands, and firmware flashable drives like the X25-M should have the ability to be brought up to speed as well. This will not completely solve the problem – It falls short on some RAID configurations (i.e. RAID 5), since all data must remain ‘valid’ for parity calculations to work properly in the case of a drive failure. Data recovery also becomes more complicated, since deleted files could be overwritten by the wear leveling routine even if the OS did not specifically write over the addresses where those files were originally stored.

Παραθέτω ΑΤΤΟ/HD Tune 3.5 , από τους 2 samsung 32gb SLC , ό ένας έχει τα ΧΡ που γράφω(χωρίς alignment) και είναι αρκετά fragmented , με μόλις 4gb free space, και ο άλλος έχει 20gb χώρο ελεύθερο , σχετικά συμπαγή.Τα αποτελέσματα είναι προφανή..

post-172-1416073889,6038_thumb.png

post-172-1416073889,6425_thumb.png

post-172-1416073889,6637_thumb.png

post-172-1416073889,6825_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

@Papatsonis: Λογικό και αναμενόμενο στους SSD (σε όλους) να πέφτει η απόδοση όταν "γεμίζουν" και είναι το μοναδικό μείον τους.

Αλλά τσέκαρε τις επιδόσεις του Intel X25-E άδειου και αυτές που πόσταρα παραπάνω και ταυτόχρονα τσέκαρε τις διαφορές στους δυο σου Samsung. Στους samsung σου το read έχει πέσει ανεπαίσθητα και το write 50%. Στους Intel η διαφορά μεταξύ του "fragmented" & "formated" είναι τραγικά μεγάλη (και στο read). Παρόλα αυτά ο intel ακόμα και "πεσμένος" είναι πιο γρήγορος από τον Samsung.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι η γενιά αυτή των Samsung (2η γενιά : SLC 90/80 read/write, MLC 90/70 read/write) είναι 6 μήνες στην αγορά σε αντίθεση με τους Intel που μετράνε μέρες, και ότι έχουν χρησιμοποιηθεί από μεγάλους κατασκευαστές laptops (Dell/HP/Samsung) πολύ καιρό τώρα. Ούτε σε Samsung, ούτε σε Mtron, ούτε σε Memoright ή SoliData R&D (που και αυτοί μετράνε μήνες) έχει αναφερθεί τόσο μεγάλο "πέσιμο" σε επιδόσεις όσο στους Intel.

To thread δεν είναι για Intel-vs-Other, και σε περίπτωση που η τιμή των Intel X25-E ήταν ίδια με αυτή των Samsung σίγουρα Intel θα έπαιρνα.

Επίσης πιστεύω (προσωπική άποψη είναι αυτό, από αυτά που "μαζεύω" από διάφορα φόρα δεξια και αριστερά) ότι είναι πρόβλημα στον controller των Intel, νομίζω ότι Χ25-Ε & Χ25-Μ έχουν τον ίδιο controller (???), και ότι το πρόβλημα θα λυθεί είτε με flash είτε σε νέο revision με πολύ μικρή επίπτωση στις επιδόσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Με ξένισε λιγο το αρθρο που αναφερθηκε και ειπα να κανω κι εγω ξανα μερικες δοκιμες για να δω αν τελικα κατι τετοιο ισχυει, η πτωση δηλαδη της ταχυτητας.

Τα αποτελεσματα αρκετα περιεργα.

Να αναφερω απλα ότι στο review ειχα 64 stripe και 64 cluster για τις μετρησεις και ότι οι δισκοι ΔΕΝ ειχαν το λειτουργικο επανω τους ώστε να δουλεψουν και τα Write tests σε καποια bench(hd tune pro).

Τωρα δοκιμασα παλι με αλλον δισκο σαν λειτουργικο, όπως ακριβως στο review, η διαφορα είναι όμως ότι το raid με τους ιντελ πλεον εχει ΚΑΙ αυτό λειτουργικο, το οποιο ειναι το ιδιο ακριβως απο την εποχη των velociraptors (ναι, βαριεμαι το format) αλλα το cluster size είναι στα 4Κ αντι για 64 για να δουλεψουν τα vista, χωρις εξτρα partition με boot files.

Το συστημα τρεχει στα ιδια ακριβως settings με το review.

Η 1η φωτο από κάθε μετρηση είναι του review και η δευτερη η σημερινη.

CrystalMark 2.2

crystalmarkintelx25raidqr7.jpg

crystalmark22.jpg

HD Tune pro 3.5 file benchmark

hdtunefileintelx25raid0dq5.jpg

hdtunefilebench.jpg

Roadkils DiskSpeed V2

diskspeed2intelx25raid0sv5.jpg

diskspeedx25.jpg

Εγω αυτό που παρατηρησα είναι αρκετα μεγαλη πτωση στο Crystalmark και καποια στο HDTune 3.5 pro. Δεν ξερω αν δικαιολογειται 100% λογω αλλαγης του cluster size. Ένα ποσοστο σιγουρα γιατι όταν εκανα τις δοκιμες μου ειδα ότι οσο χαμηλο το cluster size τα νουμερα μικραινουν. Όχι τοσο πολύ βεβαια.

Το άλλο που παρατηρησα είναι ότι στα μικρα blocks ( 512bytes, 1K,2K,4K,8K) τα νουμερα δειχνουν τα ιδια ή και καλυτερα.

Τα πραγματα δεν είναι τοσο τραγικα οσο τα παρουσιαζουν.

@ChSin7, αν ψαξεις λιγο τα review του PCPer θα δεις ότι η πτωση υπαρχει σε ολους

τους δισκους. Σε αλλους περισσοτερο και σε αλλους λιγοτερο. Μην κοιτας τα νουμερα απολυτα γιατι αλλο τα νουμερα που ποσταρε ο papatsonis για τους Samsung και αλλο τα νουμερα του Intel X25-E μετα απο IOMETER test. Αν θελεις κανε μια δοκιμη με το IOMeter και θα καταλαβεις ποια ειναι η διαφορα. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το IOMeter απο το λινκ που εδωσες ριμαζει στην κυριολεξια ΟΛΟΥΣ τους SSD και νομιζω και τους απλους δισκους. Αρα η λογικη του οτι ο Intel πεφτει περισσοτερο δεν ισχυει, τουλαχιστον για μενα.

@ChSin7-reloaded. Ακομα και το απολυτο αυτη την στιγμη FusioIO, εχει τεραστιο performance drop οταν χρησιμοποιειται το IOMeter. http://forum.ssdworld.ch/viewtopic.php?f=1&t=59

Συμπερασματα βγαζει ο καθενας ότι θελει. Το καθημερινο feeling παντως δεν εχει αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Jax σε ευχαριστώ. Προσπάθησα να τρέξω το IOMETER αλλά δεν τα κατάφερα. Θέλω να το τρέξω αλλά δεν ξέρω πως. Κάθε βοήθεια (με Π.Μ.) ευπρόσδεκτη. Ο τύπος στο SSDforum λέει :

I start to see a little drop performances even after 5 min with Iometer (access specification 512B-512KB, 67-80% random read, 4-256 outstandings, after just 5 session of 15 min it start to drop performances).
μέσα σε 5 λεπτά είδε πτώση, αυτό βέβαια μπορεί να σημαίνει χρήση (OS, games, surfing, office etc) 1 μηνα ή 1 χρόνου. Αλήθεια δεν ξέρω τι κάνει το IOMeter, αλλά και τόσο να "πεφτουν" οι Intel πάλι παραμένουν ταχύτατοι, ειδικά αν έχεις δυο τέτοια μωρα σε raid 0.
Link to comment
Share on other sites

Σιγά το format, πιο πολύ ώρα κάνει το boot του BARTPE+Acronis από το USB stick από το restore του Image και από μηχανικό δίσκο μάλιστα :p

Τι θέλω να πώ, ότι ακόμα και έτσι να είναι το "πρόβλημα του τριμήνου" των SSD-over-time σε 20 λεπτάκια μέσα είσαι JET, fresh & clean σαν την πρώτη φορά :p Ήδη τους έχω σκίσει σε μετρήσεις :patsak:

--------------------------- EDIT IOMETER -----------------------------

Το ΙΟΜΕΤΕR έτρεξε με boot από άλλον δίσκο. Το αρχείο για τις μετρήσεις του ΙΟMeter είναι μια προσφορά του Jax7480.

ΙΟΜΕΤΕR:

Πριν το ΙΟΜeter : quhhenz5tn1l3j17538c_thumb.jpg

IOMeter : r4pr3zne6my8lpxbtzoh_thumb.jpg

Μετά το ΙΟMeter : fwczg0149lgnc2wayhuh_thumb.jpg

Το IoMeter τι λέει στα νούμερά του ? Καλά είναι ή όχι ? To ATTO δεν έδειξε καμιά πτώση, και όση ώρα έτρεχε (κανα 10λεπτο) το "λαμπάκι" των δίσκων ήταν συνέχεια αναμμένο.

Έφτιαξε και ένα αρχειο 8GB. Το σβήνω αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην την ψάχνετε αυτό συμβαίνει σε όλους τους καλούς ssd. Στους samsung εάν καθαρίσεις το δίσκο με το hdd erase το read εκτοξεύεται στα 180. Όταν γεμίσει ο δίσκος ή τον ξεσκίσεις στα benches το read πέφτει στα 100. Το ίδιο συμβαίνει και με τα άλλα προγράμματα. Τουλάχιστο η samsung δίνει τα πραγματικά specs όταν ο δίσκος είναι γεμάτος

Link to comment
Share on other sites

hdd erase είναι το ίδιο με το να σβήσεις τα partition, σπάσεις το raid0 και να το ξαναφτιάξεις το raid0 ?

Tι εννοείς με τo hdd erase ?

Όχι φίλε δεν είναι το ίδιο. Το συγκεκριμένο τους δίσκους τους φέρνει στην εργοστασιακή τους κατάσταση. Είναι πρόγραμμα που το τρέχεις από bootable μέσο σε ντος μορφή. Οι δίσκοι πρέπει να είναι σε ide και legacy mode

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, δεν το ήξερα αυτό. Από που μπορώ να το κατεβάσω ?

Στους δικούς μου δίσκους δεν το έχω τρέξει και τους έχω στρεσάρει αρκετά από την μέρα που τους πήρα. Συνεπώς Samsung = :flex: ???

Τα νούμερα του IOMeter συμφωνούν με τα δικά σου ? Κανένα σχόλιο γι' αυτά ?

--------- OCZ VERTEX Πρόβλημα ---------

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?t=52526 Είναι κανείς που δεν το περίμενε αυτό ???

Απαντήσεις από την OCZ :

Start checking for a thermal overload - follow link for RAID precautions.
Clarification: Thermal overload on your MB or Raid card, not on the Vertex.

If there is a slowdown after sustained benchmark runs...

See below on Vertex and Apex overloading controllers.

Try new SATA II cables and verify connectors are in good shape --- note the dropoff in performance at higher end.

Link to comment
Share on other sites

--------- OCZ VERTEX Πρόβλημα ---------

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?t=52526 Είναι κανείς που δεν το περίμενε αυτό ???

Απαντήσεις από την OCZ :

MEGA FAIL #3.

Αν ο κοσμος συνεχιζει να αγοραζει OCZ απλα ειναι αξιος για οτι τραβαει.

Link to comment
Share on other sites

τί megafail ρε παιδιά?

και οι ίντελ δηλαδή είναι megafail?

αν δεν αλλάζει η αίσθηση που δίνει τότε ποιό το πρόβλημα?

Εσυ πιστευεις δηλαδης οτι με αυτα τα νουμερα

το feeling θα ειναι το ιδιο?

Εχεις δει εσυ ποτε τετοια νουμερα ακομα και σε μονο δισκο?

post-51-1416073889,8377_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω διαβάσει απο κανένα που ο δίσκος του υποφέρει απο τέτοιου είδους fragmentation να μιλάει για χειρότερο feeling

δεν τα έχω διαβάσει όλα και πλέον δεν πολυ-ψάχνομαι

είναι άδικο να χαρακτηρίσουμε megafail μία περίπτωση που μόνο στα χαρτιά δείχνει χάλια.

και αν είναι να χαρακτηρίσουμε κάτι megafail αυτοί θα είναι οι intel ssd που κάνουν τα διπλάσια και τριπλάσια χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.