Jump to content



SSD's και αποδόσεις μετά από καιρό


mariosalice

Recommended Posts

Και ο Intel X25-E (SLC) φαίνεται να παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα με τον X25-M (MLC) : http://forum.ssdworld.ch/viewtopic.php?f=1&t=82

Samsung FTW !!!

Όπως σου είπαν και τα παιδιά, το IO Meter τα "σκίζει" όλα, ειδικά αν το τρέξεις σε access specification 512B-512KB, 67-80% random read, 4-256 outstandings. Εκεί απλά ούτε το Fusion IO αντέχει, όλα καταρρέουν. Το εξηγεί στο άρθρο που παρέθεσες το γιατί ;)

Μα εννοείται ότι ΚΑΙ οι Samsung , όπως ΟΛΟΙ οι SSD εχουν degrade over time... , αυτό το λινκ νομίζω έχει ξαναποσταριστεί , και δε φαίνεται φώς άμεσα στο τουνελ, παρά πιθανόν με το SATA3 protocol.

Όντως, αν το SATA3 συμπεριλάβει μερικές νέες εντολές στο Read/Write όπως και τα SCSI/SAS, θα δώσει μια νέα πνοή στους SSD. Σε μια συνέντευξη ενός μηχανικού της Intel στο [H] είχε πολύ καλό υλικό επί του θέματος.

Παραθέτω ΑΤΤΟ/HD Tune 3.5 , από τους 2 samsung 32gb SLC , ό ένας έχει τα ΧΡ που γράφω(χωρίς alignment) και είναι αρκετά fragmented , με μόλις 4gb free space, και ο άλλος έχει 20gb χώρο ελεύθερο , σχετικά συμπαγή.Τα αποτελέσματα είναι προφανή..

Τι χρήση κάνεις στους SSD? Έχεις εκεί προγράμματα του τύπου uTorrent, Steam, κτλ? Είναι "επικίνδυνα", σύμφωνα με όσα έχουν μετρηθεί (το λέει και στο PCPer νομίζω). Σημαντικό: Έχεις κλείσει το defragment των Vista, ε? :D
Επίσης μην ξεχνάμε ότι η γενιά αυτή των Samsung (2η γενιά : SLC 90/80 read/write, MLC 90/70 read/write) είναι 6 μήνες στην αγορά σε αντίθεση με τους Intel που μετράνε μέρες.

Οι Intel είναι περίπου τον ίδιο καιρό στην αγορά όσο και η 2η γενιά των Samsung, ενώ έχουν μπει σε Servers. Δεν έχουν πρόβλημα "νεότητας", απλά θεωρώ ότι μερικά από τα τεστ που έχουν κάνει πάνω τους είναι υπερβολικά.

Επίσης πιστεύω (προσωπική άποψη είναι αυτό, από αυτά που "μαζεύω" από διάφορα φόρα δεξια και αριστερά) ότι είναι πρόβλημα στον controller των Intel, νομίζω ότι Χ25-Ε & Χ25-Μ έχουν τον ίδιο controller (???), και ότι το πρόβλημα θα λυθεί είτε με flash είτε σε νέο revision με πολύ μικρή επίπτωση στις επιδόσεις τους.

Όχι, και ο λόγος είναι απλός: Το Fusion IO δεν έχει τον controller των Intel - κι όμως, παθαίνει τα ίδια.

Με ξένισε λιγο το αρθρο που αναφερθηκε και ειπα να κανω κι εγω ξανα μερικες δοκιμες για να δω αν τελικα κατι τετοιο ισχυει, η πτωση δηλαδη της ταχυτητας.
Καλά, είναι λίγο παράξενο το 4Κ (wtf, αυξήθηκε πολύ), αλλά ξέρεις τι? Περισσότερο κολλάω σε αυτό:
Συμπερασματα βγαζει ο καθενας ότι θελει. Το καθημερινο feeling παντως δεν εχει αλλαξει.
Εδώ είναι το όλο θέμα. Θυμάσαι και το τεστ του Chosen με τον fragmented Intel, τον ίδιο χρόνο έκανε με τον "υγιή" Intel. Δεν ξέρω τι να πιστέψω από τα benches, πάντως σίγουρα, σε κάποιον πολύ βαριά fragmented SSD, πιστεύω θα έχουμε κολληματάκια.
Τα νούμερα του IOMeter συμφωνούν με τα δικά σου ? Κανένα σχόλιο γι' αυτά ?
Το τρεξες με τις ρυθμίσεις που έγραψα παραπάνω? Εκεί, μετά από κανα τέταρτο, όλα τα SSD που έχουν δοκιμαστεί, απλά κλατάρουν - αν έχεις όρεξη, κάνε μια δοκιμή ;)
τί megafail ρε παιδιά?

και οι ίντελ δηλαδή είναι megafail?

αν δεν αλλάζει η αίσθηση που δίνει τότε ποιό το πρόβλημα?

Αυτό δεν το ξέρεις - πιστεύω ότι στον Vertex, ίσως η αίσθηση να αλλάζει. Γενικά η OCZ κάνει αρκετά Fail τελευταία, ενώ το Support της είναι για τα μπάζα.

Εξηγούμαι: Δες τι έπαθε ο τυπάς στο thread. Μέσα σε λίγες μέρες, οι Vertex ήταν μια σκέτη καταστροφή σε νούμερα. Έβαλε το Killdisk μπας και σωθεί και τα κανε χειρότερα.

Δες τώρα τι του γράφει μετά από κάτω - Thermal Overload στον ICH ή να τσεκάρει τα καλώδια. Τι δουλειά έχει ο ICH? Πριν δηλαδή ο ICH δούλευε καλά, μετά του κάπνισε και την άκουσε στραβά? Ή τον πείραξε κι αυτόν το Killdisk? Έλεος...?

δεν έχω διαβάσει απο κανένα που ο δίσκος του υποφέρει απο τέτοιου είδους fragmentation να μιλάει για χειρότερο feeling

δεν τα έχω διαβάσει όλα και πλέον δεν πολυ-ψάχνομαι

είναι άδικο να χαρακτηρίσουμε megafail μία περίπτωση που μόνο στα χαρτιά δείχνει χάλια.

και αν είναι να χαρακτηρίσουμε κάτι megafail αυτοί θα είναι οι intel ssd που κάνουν τα διπλάσια και τριπλάσια χρήματα

Κοίτα, κι εγώ προσωπική εμπειρία δεν έχω. Οι Κινέζοι λένε: "Να μην πιστεύεις τίποτα από όσα ακούς, να πιστεύεις τα μισά από όσα βλέπεις και όλα από αυτά που ζεις".

Εγώ απλά, διαβάζοντας το άρθρο του PCPer, στο οποίο λέει ότι ο Intel τους είχε κολληματάκια με εκείνες τις επιδόσεις, φαντάζομαι πως κι ο OCZ δεν πάει πίσω, με τις επιδόσεις που έδειξε το παλικάρι. Σίγουρος όμως, δεν μπορώ να είμαι.

Να σου πω που είμαι σίγουρος? Έχω δει OCZ Core σε δράση και είναι Fail. Έχω δει Raptors/Veloci σε δράση, χωρίς καμία προσπάθεια για ψύξη, μέσα σε κλειστότατο χώρο, όπου παρατήρησα πτώση των επιδόσεών τους μετά από κάποια ώρα, καθαρά και μόνο λόγω θερμοκρασίας (επιβεβαιωμένο και από File Copy Tests και από HDTach που έκανα). Έχω δει να πέφτουν λίγο στα benches οι επιδόσεις όλων των SSD που έχω (Intel X-25E και 2x Samsung 64 SLC) μετά από εγκατάσταση Windows, αλλά ποτέ δεν είδα κολλήματα ή τίποτα τέτοιο (σημειώνω φυσικά ότι καθότι δεν τους έχω για το 24/7 σύστημα προς το παρόν, δεν μπορώ να μιλάω με απόλυτη σιγουριά).

Όταν θα έχω το σύστημά μου για αρκετό καιρό με τον Intel για το OS και τους Samsung για τα παιχνίδια και κάποιες εφαρμογές, θα σου πω τα αποτελέσματα. Προς το παρόν, εμπιστεύομαι 3 άτομα:

Το Ζάχο που έχει στο σύστημά του τους Intel και μπορεί να μας briefάρει αν συμβεί το οτιδήποτε, την ChSin7 (το μαθα :D) με τους 4xSamsung (ζηλεύω), καθώς και τον Chosen που τόσον καιρό, τόσες δοκιμές και τόσες ώρες δουλειάς με SLC και καλούς MLC, ποτέ δεν είδε κάποιο κόλλημα που να οφείλεται σε τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

είναι άδικο να χαρακτηρίσουμε megafail μία περίπτωση που μόνο στα χαρτιά δείχνει χάλια.

Μα δεν μιλησα εγω για χαρτια. Στα χαρτια μια χαρα ειναι. Οι χρηστες που εχουν αγορασει αρχισαν να μιλανε.

Επισης τσαμπα μπαινω σε αντιπαραθεση για το τιποτα. Ο χρονος θα δειξει. Μακαρι να βγω ψευτης. Γιατι αν για 3η(4η?) φορα συμβει το ιδιο, παλι ο κοσμακης θα την πληρωσει...

Οσο για τους Intel, συμφωνω στο οτι ειναι οι πιο ακριβοι. Το θεμα ειναι ομως οτι το ηξερα οτι ειναι οι πιο ακριβοι SSD's οταν τους αγορασα και επισης ηξερα τι να περιμενω. Μεχρι τωρα δεν εχω δει κατι διαφορετικο απο αυτο που πληρωσα.

Εσυ ποσοι απο τους κατοχους OCZ μεχρι τωρα πιστευεις οτι ηξεραν τι αγοραζαν? Φταινε αποκλειστικα οι ιδιοι?

Για το megafail της Intel δεν εχω να προσθεσω κατι.Τα νουμερα τα παρεθεσα. Αν πιστευεις οτι ειναι MegaFail εχει καλως. Προσωπικα διαφωνω. Αλλα μαλλον δεν ειμαι αντικειμενικος γιατι τους πληρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Jax, το αρχείο που μου έστειλες για να τρέξω το ΙΟMeter γιατί δεν τους έκανε να κλ@σουν ?

To "support" στα φόρα της OCZ είναι για πολλές σφαλιάρες, κάποιου του λένε ότι το πρόβλημα μπορεί να είναι επειδή έχει παλιά μητρική (abit p35) λες και οι "φετινές" Χ48 δεν έχουν ICH9R, έχουν κάτι άλλο. Από πότε πρέπει να αγοράσουμε X58/I7 για να δουλέψουν "σωστά" οι SSD της OCZ ? Ήμαρτον.

Fail δεν ξέρω αν είναι οι Vertex θα δείξει σύντομα. Άλλοι παραπονιούνται για τα χαμηλά write σε μικρά αρχεία, αλλά πριν βγουν οι Vertex στην αγορά αυτά τα νούμερα είχαν δώσει οι της OCZ στα φόρα τους. Αυτά "είδαμε" (voudas, Jax) και εμείς εδώ και δεν "χειροκροτούσαμε" αντίθετα κρατούσαμε το μικρό καλάθι. Τι να πείς ? Είμαστε και λίγο (έως και πάρα πολύ) ζώα εμείς οι καταναλωτές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Πρώτο μου πόστ.

Είμαι κάτοχος ενος SSD της OCZ. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση (μέσω του support forum της OCZ) οτι όλοι οι SSD MLC παρουσιάζουν "παγώματα" αρκετά συχνά, ιδιαίτερα όταν η ταυτόχρονη εγγραφή / ανάγνωση ξεπεράσει "κάποιο" όριο. Αυτό θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει κάποιος που ξέρει.

Δυστυχώς (απο προσωπική άποψη) τα tweeks που δίνουν στις σελίδες του φόρουμ τους, αν και είναι σωστά, δεν φαίνεται να λύνουν τα προβλήματα αυτά. Και μιλάω πάντα για χρήση σε απλά καθημερινά λαπτοπ, με 1 SSD, χωρίς RAID ή 2o HDD, με το λειτουργικό εγκατεστημένο μέσα του. Είναι πολύ σπαστικό να μην μπορείς να παίξεις το αγαπημένο σου online MMORG γιατι κολλάει αρκετά συχνά και για αρκετή ώρα.... πάνω απο 60''. Τελικά η λύση που προτάθηκε σαν temporary αλλα σε μένα έγινε stable είναι η χρήση SteadyState απο την Microsoft. Ουσιαστικά έτσι δεν κλαίω τα λεφτά μου. Ο SSD δεν κολλάει ποτέ, και τρέχει κανονικά εδώ και 6 μήνες. Συν του οτι τα πλεονεκτήματα του SteadyState (δλδ αυτά για τον λόγο τον οποίον δημιουργήθηκε) μου έδωσαν μια έχτρα ασφάλεια για το σύστημά μου.

Νά μερικά benchmarks

ssdtest.th.jpg

Δεδομένου οτι η OCZ λέει up to 180MB/s read, και εφόσον σε άλλες στιγμές κάνοντας τα ίδια τέστ χω πιάσει όχι παραπάνω απο 150ΜΒ/sec, θεωρώ οτι το ποσοστό των 83% απο αυτά που λένε το πετυχαίνουν. Να είμαι ευχαριστημένος με αυτό ή όχι ?

Υ.Γ.Οι κάτοχοι της OCZ περιμέναμε τους Vertex σαν μάνα εξ ουρανού, αλλα απ ότι φαίνεται δεν πολυείναι ευχαριστημένοι απο την απόδοσή τους. Και κάτι άλλο.... αυτούς τους Αpex τι λόγο είχαν να τους βγάλουν, όταν ήταν απογοητευμένοι απο τους Core v2, και ετοίμαζαν τους Vertex ? Μάλλον κόλπο για να τσιμπήσουν λεφτά μου φαίνεται εμένα....

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 βδομαδα συμβιωσης με τον sammy σαν OS δισκο.

Το pagefile ειναι στα default στον c: allignment και λοιπες αηδιες δεν εχω κανει :p

Για συγκριση διπλα ειναι ενας WD640 που απλα τον εχω για αποθηκη.

Τα 4κ ειναι τα ιδια με τον ολοκαινουργιο φορμαρισμενο πριν μια βδομαδα. Μονο τα 512 εχουνε πεσει

edit: Μολις ειδα οτι δεν πηρε το attachment την πρωτη φορα...:rolleyes:

post-1498-1416073894,27_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέο firmware για τους Intel X25-M το οποίο βελτιώνει αρκετά το πρόβλημα με το "fragmentation" που είχε αναφερθεί. Διαβάστε αυτό : http://pcper.com/article.php?aid=691&type=expert&pid=1

Intel:

It should be noted that any of our SSDs will see periods of reduced performance after significant random write fragmentation (white noise random fragmentation, not what Windows generally does with it’s “random” writes) as the drive cleans this all up mixed with additional data being written. This new firmware does not change this fact. What it does do is prevent the drive from getting into a state where further sequential writing will not recover the drive. You should see this with HDTach, or a large file copy, or just general use, etc. So, if a drive is in what previously seemed to be a permanently degraded state (as discussed, we still feel this is highly unlikely for a client PC user), and a user installs the new firmware they will feel an instant improvement for any sequential operations, which will get better in time as the drive cleans itself up further. This firmware will also prevent the user from getting into such a drastic state of fragmentation, and generally help ensure the sequential write performance is as good as it can be at any moment. This change really has no significant impact on random performance.
Οι οδηγίες και το firmware από Intel : http://support.intel.com/support/ssdc/index_update.htm
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για όσους έχουν Vista, δείτε και ένα διορθωτικό που ίσως βελτιώνει σε κάποιες περιπτώσεις τις επιδόσεις των SSD σε AHCI mode, αν χρησιμοποιείται ο Microsoft AHCI driver (Msahci.sys).

http://support.microsoft.com/kb/960735/en-us

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ερωτω εγω τωρα μετα το αρθρο.

Ποιος απο εδω μεσα εχει δισκο 5ετιας... να μας τον δειξει (τον δισκο), εστω και σε φωτο.

Θεωριες λεω. 5 χρονια μπορει να δουλευει ο X25-M με ημερησιο write cycle των 100GB.

Δηλαδη θα αγορασει καποιος τον δισκο και καθε μερα θα τον σβηνει και θα τον γραφει ολοκληρο μια φορα.

Επισης μετα τα 2Petabytes απο writes θα εχω προβλημα στους δισκους μου.... χμ... θα ενημερωσω. Αν ζω...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έχω δείξει φωτο από σκληρούς SCSI Conner 1GB (στο poll γιατί δεν αγοράζετε SSD). Και στην υπογραφή Hitachi 250GB sata 2 από το 2005.

Αν αφήσουμε τους ssd 10 χρόνια θα μείνουν άδειοι. Τα ηλεκτρόνια δεν φυλακίζονται.

Τα 5 χρόνια είναι κάπως αισιόδοξο νούμερο για mlc. Με αυξημένες προσπάθειες επιτυχούς εγγραφής, λόγω σφαλμάτων, με λειτουργικό που γράφει πολλά GB τη μέρα στο παρασκήνιο κτλ. τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα υπολογίζουν.

Link to comment
Share on other sites

σε πέντε χρόνια κάθε σημερινός δίσκος θα είναι για μπρελόκ

είτε μηχανικός είτε ssd

δεν είναι νομίζω κανένας δίσκος 5ετίας

άξιος λόγου σήμερα

και να σκάσει μετά από χρόνια καλώς να σκάσει....

Link to comment
Share on other sites

για backup συνήθως χρησιμοποιώ τον πιο φρέσκο δίσκο όχι τον πιο παλιό και ανασφαλή

επίσης το backup ποτέ δεν ήταν σε δίσκο επιδόσεων,

πάντα ήταν ο καλύτερος δίσκος προηγούμενης γενιάς

το backup άλλωστε εμπεριέχει για να είναι backup την έννοια του πλεονασμού

δεν θα το είχα σε μονό δίσκο

ούτε καν μόνο σε μαγνητικό(με τα σημερινά δεδομένα)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2+ περίπου μήνες ο X25-M είναι ο δίσκος του OS στο ένα workstation... από τα 80GB περίπου τα 55-60 είναι γεμάτα και δεν πρόκειται να γεμίσει άλλο... δεν έχω κλείσει κανένα service και τα windows παίζουν μαμά (κλειστά μόνο τα themes)... σε πραγματική χρήση η ταχύτητα και η απόκριση είναι όπως την πρώτη μέρα...

Περίπου το ίδιο χρονικό διάστημα, 3 μήνες, δυο mtron 3535 σε raid 0 έχουν το os σε άλλο workstation... επιδόσεις απαράλλαχτες με την πρώτη μέρα και όλα τα services ανοιχτά...

Εδώ και μια εβδομάδα+ ο vertex για os στο laptop είναι σφαιράτος παρόλο που του έχω φορτώσει ένα σωρό πράγματα...

Οι εργασίες που κάνω γενικά κάνουν πολλά i/o στους δίσκους...

Μπορεί να μην είναι φήμη η "γήρανση" των ssd, αλλά τουλάχιστον δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής σε κανέναν από τους δίσκους... ο μόνος δίσκος που φοβόμουν, ο vertex, με το καινούργιο f/w και την ενσωμάτωση της TRIM, αποφεύγει (μάλλον) τέτοιου είδους προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Υγεία Jaco,

Φήμη ή όχι, η Intel έβγαλε firmware ειδικά για το πρόβλημα που λέμε και το διόρθωσε.

Οι δύο Mtron 3535 σε Raid-0 πώς συγκρίνονται με έναν Χ25-Μ?

Οι δίσκοι, όταν είναι καινούργιοι, ή μετά από firmeware update, ή με trim πρόγραμμα hardware ή software, δεν σβήνουν eraseblocks τη στιγμή που είναι να γράψουν κάτι. Αυτό θα γίνει όταν λειτουργήσουν κάμποσο καιρό και προλάβουν να γεμίσουν έστω μια φορά. Αυτή είναι η μεγάλη αξία του trim, ότι θα σβήνει τα γεμάτα eraseblocks όσο ο δίσκος κάθεται οπότε οι δίσκοι θα είναι πάντα σαν καινούργιοι.

Link to comment
Share on other sites

Φήμη ή όχι, η Intel έβγαλε firmware ειδικά για το πρόβλημα που λέμε και το διόρθωσε.

Το έχω κατεβάσει, αλλά ακόμα δεν το έχω περάσει, γιατί είχα κάνει ήδη εγκατάσταση στα win και επίσης δεν έχω κάποιο πρόβλημα...

Οι δύο Mtron 3535 σε Raid-0 πώς συγκρίνονται με έναν Χ25-Μ?

Σε write οι mtron είναι σαφώς γρηγορότεροι ~200/200 r/w και ο Intel είναι γρηγορότερος σε read, αλλά όλ' αυτά στα benches... στην πραγματικότητα και στην χρήση δεν βλέπω απολύτως καμία διαφορά... η μοναδική διαφορά όμως που εντόπισα και μου έκανε εντύπωση, ήταν στο install των πακέτων της adobe που για κάποιο λόγο τελείωσαν πιο γρήγορα στον intel, δεν ξέρω γιατί και δεν το ξανα-συνάντησα σε άλλες εφαρμογές ή εγκαταστάσεις...

Αυτή είναι η μεγάλη αξία του trim, ότι θα σβήνει τα γεμάτα eraseblocks όσο ο δίσκος κάθεται οπότε οι δίσκοι θα είναι πάντα σαν καινούργιοι.

Αυτό είναι και το καλό με τους vertex, ότι έχεις αυτό το εργαλείο στα χέρια σου και έστω και Manual μπορείς να κάνεις την διαδικασία του trim...

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Αυτό δίνει υπεροχή στον Intel στο πόσο γρήγορα παίζει το λειτουργικό σε μικρές του διεργασίες. Υπάρχει αρκετή διαφορά. Στην αίσθηση είναι κοντά, ωστόσο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.