Jump to content



SSD's και αποδόσεις μετά από καιρό


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Δεν διαβάζω τι γράφουν έτσι?

Οκ για δες λοιπόν αυτό:

Μερικές φορές, απο πόστ ορισμένων που διαβάζω κατά καιρούς, έχω την εντύπωση ή ότι εμείς δεν ξέρουμε να γράφουμε ελληνικά ή ότι κάποιοι δεν ξέρουν να διαβάζουν.

@aris20.

1) Σε έναν SSD δεν υπάρχει πρόβλημα στο πόσα GB θα διαβάσει. Μπορεί να διαβάζει για πάντα. Το θέμα είναι τα GB που σβήνονται και γράφονται.

2) Τα GB που σβήνονται και γράφονται λοιπόν, έχουν κάποιο όριο και αυτό εξαρτάται από το μοντέλο του drive, την χωρητικότητά του, σε τι ποσοστό της συνολικής χωρητικότητας του drive σβήνεις και γράφεις εσύ και αρκετά ακόμα. Συνήθως (λέω συνήθως γιατί οι παράμετροι είναι αρκετοί) είναι 20-25TB σε ένα drive των 64GB. Επαναλαμβάνω, για εγγραφές-διαγραφές και όχι αναγνώσεις.

3) Σταμάτα να κάνεις defrag, καταστρέφεις το drive. Δεν έχει σημασία πόση ώρα διαρκεί το defrag αλλά τι μεταφέρει εκείνη τη στιγμη (εγγραφές-διαγραφές). Το drive σου ( OCZ Vertex 2) έχει TRIM και Garbage Collection από το εργοστάσιο για αυτόν ακριβώς το λόγο. Να μην χρειάζεται defrag.

Εκτός αν δεν μιλάς για εμένα οπότε πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με έχετε μπερδέψει με αυτό που ρώτησε aris20

Ένας OCZ Vertex 2, πόσο LifeTime έχει περίπου..? Εννοώ πόσα Tb μπορώ να γράψω και να σβήσω?

Επίσης το Read μου έχει ξεπεράσει το 1TB το πόσο διαβάσε μεχρι στιγμής αυτό φθείρει τον SSD?

Η μόνο το Write / Delete τον φθείρει...?

Πόσα ΤΒ περίπου αντέχει για Write/Delete ένας SSD..?

20ΤΒ? 30ΤΒ? παραπάνω..?

Επίσης τον κάνω ανασυγκρότηση καμια φορά με το Auslogics Disk Defrag, αυτό κάνει γύρω στα 18-20δευτερόλεπτα να τελειώσει... Δεν νομίζω να μειώνει το Lifetime του μέσα σε <20sec...

Και μιας που το ξεκαθαρίσατε(Για τον aris20 που ρώτησε εξ αρχής) δηλαδη αν ξεπεραστούν τα 25tb σβήσε/γράψε σε έναν ssd δίσκο τότε καπουτ ο δίσκος αυτό ήτανε?

Link to comment
Share on other sites

@Fits79 : διάβασε τα πρώτα 5-6 posts αυτού New to SSDs? Answers here! (UPDATED 11/17) - AnandTech Forums

όλα αυτά που γράφει εκεί είναι μέσα στο thelab.gr και καλύτερα γραμμένα αλλά δεν είναι μαζεμένα όλα σε μια μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεπεραστούν τα 20TB και φτάσεις τα 20TB και 1 byte αυτομάτως σταματάει να δουλεύει το drive. Το πετάς και αγοράζεις άλλο...

Το ότι εσύ τα ξέρεις γιατί είτε εχεις δίσκο ssd, είτε τα εχεις διαβάσει δεν σου δίνει το δικαίωμα να δουλεύεις κάποιον που ρωτάει σοβαρά αν ισχύουν καποια πράγματα επομένως θα σου πρότεινα από τι στιγμή που ΔΕΝ θελεις να απαντήσεις για τον οποιοδήποτε λόγο να ΜΗΝ ειρωνεύεσαι/δουλεύεις κάποιον που δεν ξέρει και θέλει να μάθει.

@Fits79 : διάβασε τα πρώτα 5-6 posts αυτού New to SSDs? Answers here! (UPDATED 11/17) - AnandTech Forums

όλα αυτά που γράφει εκεί είναι μέσα στο thelab.gr και καλύτερα γραμμένα αλλά δεν είναι μαζεμένα όλα σε μια μεριά.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση σου αλλά θα προτιμούσα να μου πεις ένα ελληνικό σαιτ γιατί σε αυτό το σαιτ έχει κάποιες ορολογίες που δεν εχω ιδέα τι είναι μιας και τις αναφέρει στα αγγλικά ίσως αν το άρθρο/τοπικ ήταν στα ελληνικά να καταλάβαινα κάτι περισσότερο.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για το κόπο σου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις λογικές ερωτήσεις οι οποίες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΙΛΙΟΑΠΑΝΤΗΘΕΙ, τότε θα παίρνεις και απαντήσεις.

Το να τα περιμένεις όλα όμως στο πιάτο δεν είναι ωραίο.

Όλα όσα έχεις ρωτήσει έχουν ειπωθεί στα threads που αφορούν τους SSD.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας είναι αρχάριος σε κάτι και ΔΕΝ γνωρίζει είναι πιστεύω επακόλουθο και να ρωτήσει κάτι που είδη έχει απαντηθεί μέσα σε 10 σελίδες(Ή και παραπάνω) ποστ & τοπικς και να μην είναι "λογικές" οι ερωτήσεις του.

Επομένως το ξαναλέω ΔΕΝ σου δίνεται το δικαίωμα να τον προσβάλλεις και να τον ειρωνεύεσαι με αυτό τον τρόπο γιατί στο κάτω - κάτω κι εσύ κάποτε ήσουν στη θέση του.

Θα ήθελες λοιπόν τότε να σου απαντήσει κάποιος με αυτό το ΑΘΛΙΟ τρόπο που εσύ και καλά απαντάς τώρα?

Αν ΔΕΝ ΘΕΣ να απαντήσεις απλά μην λες τίποτα δεν σε ανάγκασε κανείς να απαντήσεις και πόσο μάλλον να ειρωνευτείς τον οποιοδήποτε με αυτό το τρόπο.

Όσο για το ότι μου λες ότι όσο ρωτάω κάτι που έχει ειπωθεί σε διαφορά threads των ssd δίσκων θα πρέπει να διαβάσω άπειρα τοπικς σχετικά με τους ssd δίσκους για να δω ποιες ερωτήσεις έχουν απαντηθεί και ποιες όχι.

Αν υπήρχε ένα τοπικ που στην αρχή του θα είχε μαζέψει ένα faq και να τις απαντάει τότε σε οποιοδήποτε newba στο θέμα ssd ρώταγε θα του λέγατε το λινκ αυτό και τέλος οι επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις.

Με ρωτάς αν εχω το χρόνο ή αν μπορώ να τα διαβάσω όλα αυτά τα διασκορπισμένα τοπικς?

Και στο κάτω - κάτω της γραφής θέλεις να μου πεις ότι εσύ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν εχεις ρωτήσει σε οποιοδήποτε φόρουμ κάτι που ξανά έχει ειπωθεί σε κάποιο τοπικ?

Δεν νομίζω γιατί αποκλείεται σε κάθε φορουμ που μπαίνεις να κάθεσαι πρώτα να διαβάζεις ΟΛΟ το φορουμ πριν κάνεις ποστ.

Και για να τελειώνουμε εδώ το όλο θέμα αν δεν θες να απαντήσεις στις "λογικές / ξανά ειπωμένες" ερωτήσεις εμένα ή κάποιου άλλου newba στο θέμα ssd δίσκοι τότε πολύ απλά ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ δεν σε υποχρέωσε κάποιος να τις απαντήσεις και ειδικά με αυτό το ειρωνικό ύφος.

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποιος SSD εχει Χ χρονια ζωης το 99% των ατομων στα διαφορα forum θα τον αλλαξουν στο Χ/5 της ζωης του μην πω και πολλα βαζω

Στην τελικη ρε μαγκες οκ το καταλαβαινω να το ψαξει καποιος οσο γινεται ωστε να παρει το καλυτερο στα λεφτα που θα διαθεσει

Αλλα να το ψηριζουμε τοσο ωστε να λεμε "και αν οταν γραψω τοσα GB δω degrade στην αποδοση", "εαν σε λιγους μηνες παιρνω κατι καλυτερο", εαν εαν εαν ... εαν ειναι ετσι μεινετε με τους μηχανικους σας δισκους παιδια και τα λεφτα καντε τα σουβλακια. Τουλαχιστον αυτα σε μερικους μηνες θα ειναι σιγουρα οχι πιο φτηνα αλλα ακριβοτερα! :rofl:

Τα παραπανω δεν πανε στον fits79 ουτε στον ari20 αλλα απευθυνομαι γενικως σε ολο αυτο το κλιμα του να ψηριζουμε κατι με το "εαν".

Στην τελικη δεν αγοραζουμε κανα αμαξι των 20.000 ευρω ... ενα ποσο οσο κανει ενα μετριο προς ακριβο κινητο θα διαθεσουμε το οποιο κινητο αλλαζει ωσαν τα σωβρακα πλεον ... τον SSD περιμενετε να αφησετε στα εγγονια σας?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω τα είχα καταλάβει απλά ήθελα μια "επιβεβαίωση" γιατί δν ξέρω πως ισχύει στους πρώτους SSD, και πως στους νέους SSD για αυτό ανέφερα και το μοντέλο του δίσκου...

Thanks που απάντησες με φώτησες πάντως :T:.......

Και μην χαλιέστε γενικά σιγά, ένα forum είναι απορίες πάντα θα υπάρχουν και πάντα θα υπάρχει κάποια απάντηση από κάποιον... Ίδιες η διαφορετικές.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κατά τους admin/mod οι ερωτήσεις που κάνω(Ασχέτως αν μιλάω για επιδόσεις ssd δίσκων που είναι και ο τίτλος του τοπικ) είναι οφτοπικ και έχουν ... να μου δίνουν κόκκινες κάρτες θα σας παρακαλούσα αν φυσικά το θέλετε να συνεχίσουμε τη συζήτηση μας εδώ.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορει να μου πει κάποιος πώς χρησιμοποιούμε το HDDERASE ?

Ακολούθησα τις οδηγίες του readme, κατέβασα το πρόγραμμα, version 4.0, έκαψα το iso σε cd, bootάρα απο αυτό, και με έβγαλε σε DOS. Εγραψα μετα το Α:\hdderase αλλα η εντολή αυτή είναι unknown. Και γενικότερα δεν παίζουν οι εντολές του DOS.

Τι μπορω να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθαμα.

Βρηκα στην ντουλαπα τον ενα απο τους 2 Mtron που ειχα.

Τον ενα τον χαρισα στον κολλητο και ειναι σε ενα Netbook με AMD APU+WinXP +αρκετα

διαγνωστικα προγραμματα.

Ο δευτερος βλεπετε τα αποτελεσματα του εδω post-3128-1416076155,0178_thumb.jpg

Συντομα θα τον εγκαταστησω σε μηχανημα οπωτε θα ξαναδουμε με σχεδον γεματα τα cell του

τι κανει μετα απο αρκετο χρονικο διαστημα λειτουργειας και αρκετα φορμαρισματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.