Jump to content



SSD's και αποδόσεις μετά από καιρό


mariosalice

Recommended Posts

τους ίδιους σου στείλανε RMA Γιώργη?

Δεν μου έστειλαν ακόμα, περιμένω να τους ελέγξουν :D

Γιωργο ανυσηχητικο αυτο .. εαν ξαναβαλεις πανω δισκους και ξανασυμβει τπτ αντιστοιχο

σφυρα μια να ξερουμε τι παιζει μιας και τα ζαχαρωνα αυτα τα hot swap κλουβακια (σε standalone εκδοση)

Από όσο είδα μετά τα βρισίδια, επειδή είχα αλλάξει το molex για να το κουμπώσω πάνω στην Xonar STX που μόλις είχε έρθει, το άλλο molex που έδινε ρεύμα στο hot swap ήταν λίγο..."χαλαρό". Ίσως αυτό το προκάλεσε. Πάντως το hot swap τώρα δουλεύει άψογα, δεν κάηκε κάποια πλακέτα, όλα είναι οκ...:turn:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

το υπολογισμένο ρίσκο είναι άσχετο με το κόστος, μην μπερδεύεσαι

έχει να κάνει με την εκτίμηση μιας κατάστασης και την ανάλυψη του ρίσκου λόγω του τελικού κέρδους

υπλογίζεις προκαταβολικά οτι κάτι θα πάει στραβά,αλλά μέχρι να πάει θα έχει αποφέρει αρκετά ώστε να υπερκαλύψεις τη "χασούρα"

http://www.answers.com/topic/calculated-risk

Idioms: calculated risk

A chance taken after careful estimation of the probable outcome, as in Taking their dispute to arbitration was definitely a calculated risk. This term uses calculated in the sense of "planned with forethought," a usage from the mid-1800s. Its pairing with risk dates from World War II, when the chances for losing bombers were taken into account before a bombing mission was sent out. After the war the term was transferred to other undertakings where taking a chance to succeed had to be weighed against the costs of failure.

Δεν είναι.
αν έχει την ίδια εγγύηση πάει να πει οτι ούτε ο κατασκευαστής δεν πιστευει σε αυτήν.

ή κάνω λάθος?

Απλοϊκά το βλέπεις. http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Information_Security

on topic: http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062646912&postcount=115 3-4 μέρες πριν σκάσει ο ένας από τους τέσσερις.

Κλείσε τον διάλογο.

Link to comment
Share on other sites

cost of failure δεν σημαίνει χρηματικό και μόνο είναι το συνολικό κόστος

μην απομονώνεις ότι σε συμφέρει

οι εγγυήσεις που παραθέτεις είναι άσχετες

να το αναδιατυπώσω

αν ο slc που προτείνεις έχει εγγύηση όση και ο vertex και με χειρότερα νούμερα απο επιδόσεις τότε ναι δεν μου κάνει προτιμώ vertex mlc

την θετική κατάληξη την είχα διαβάσει

αλλά ήταν απαράδεκτο ως λύση απο πολλούς

να κάνεις full erase ή reflash για να αποκτήσεις ξανα νούμερα

κάτι που ο intel κάνει απο μόνος του εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων

και ο vertex υπόσχεται να κάνει με το trim command wiper κυκλοφορούν ήδη

anyway δεν το βλέπω vertex vs the rest

απλά μου αρέσει τα κακώς να σχολιάζονται αντικειμενικά και ανεξαρτήτως κατασκευαστή

αντέχω την κριτική :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Και του gznp του ψόφησε ο Χ25-Ε, που για μένα θα ήταν πιο ανησυχητικό, δεδομένου ότι Χ25-Ε αγοράστηκαν 5-6 τεμάχια σε όλο το φόρουμ, ενώ Samsung SLC αγοράσαμε καμιά 25ριά άτομα, ενώ μερικοί τους παραγγέλναμε 4-4 (ChSin7, LL_NEO, εγώ, κλπ)

Ουτε για τον Intel αλλα ουτε για τους Samsung του gznp μπορεις να βγαλεις συμπερασμα, καθαρα λογω του hot swap μ@λ@κιτσα....

Προσωπικα, εχοντας τους Intel σχεδον 6 μηνες, δεν μπορω να μιλησω για αξιοπιστια προϊοντος σε βαθος χρονου, παρα μονο για τις επιδοσεις.

Δεν εχω κανει ποτε Full erase, wipe ή οτιδηποτε σχετικο με aftermarket προγραμμα. Το μονο που χρησιμοποιω ειναι το απλο φορματ των Windows. Τα νουμερα ειναι τα ιδια απο την αρχη. Επισης να αναφερω οτι εχω ξεχασει defrag και Indexing ανοιχτο μετα απο upgrade των Windows 7 απο 7100 σε 7229. Καμια αλλαγη.

Στην τελικη, αν χαλασει χαλασε. Εχει ακομα 1.5 χρονο εγγυηση. Αν σε εναμιση χρονο δεν τον εχω αλλαξει και χαλασει, τοτε θα ειμαι δυσαρεστημενος.

Οι περισσοτεροι παντως που "κρυβονται" στο να δηλωσουν κατι για το προϊον τους που χαλασε, δεν το κανουν γιατι βαριουνται να μπαινουν στην αντιπαραθεση με αυτον που θα χλευασει για την επιλογη, κι οχι γιατι παιρνουν χρημα και ποσοστα απο τις πωλησεις του καθε προϊοντος.

Κανουμε συζητησεις επι συζητησεων παντως γιατι? για να δουμε τελικα ποιος την εχει πιο μεγαλη? για να δουμε ποιανου καηκε ο SSD πιο γρηγορα απο του αλλου? Και τι θα κερδισουμε απο αυτο? για να κοροϊδεψουμε φυσικα για τις επιλογες του καθενος. Παλι δηλαδη φτανουμε στο σημειο που θελουμε να ψοφησει η κατσικα του γειτονα... κουραστικο εχει καταντησει...

Link to comment
Share on other sites

ψηφιζω και γω να ανοιχτει νεο θεμα με "αστοχιες" ssd, απλα να ξερουμε ως καταναλωτες και τι αγοραζουμε, μιας και η τεχνολογια ειναι καινουργια και ακομη να φανουν τα προβληματα (εκτος ισως απο τους ocz core series:crazy::crazy:)

και οχι θεμα απλα για να κρινουμε επιλογες αλλων συνλαμπιτων!!!

το ανεκδοτο με τον Ελληνα, τον Θεο και τις κατσικες του γειτονα το ξερετε?:to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι παντως που "κρυβονται" στο να δηλωσουν κατι για το προϊον τους που χαλασε, δεν το κανουν γιατι βαριουνται να μπαινουν στην αντιπαραθεση με αυτον που θα χλευασει για την επιλογη, κι οχι γιατι παιρνουν χρημα και ποσοστα απο τις πωλησεις του καθε προϊοντος.
Έχουν "καεί" και άλλοι SSDs και έχει κυκλοφορήσει με PMs/MSN και όχι public ? Αν έχουν εγώ δεν το ξέρω... απλά πείτε ποιοί (μάρκα μοντέλο) χωρίς να αναφέρετε ιδιοκτήτη. Ουτε εγώ ούτε ο papatsonis ή ο GNZP κτύφτηκε νομίζω. Άρα για ποιους μιλάτε ?
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω χάσει...

Το πρόβλημα ποιο είναι...? Η εγγύηση της Novatech ή αν το οι ssd χαλάνε...?

Για το πρώτο, αφού τους αντικαθιστούν και τηρούν το rma, τότε δεν υπάρχει θέμα... αν δεν κάνουν rma στην Ελλάδα, τότε απλά όσοι πήραν από εδώ έχουν πρόβλημα, αλλά αυτό, όπως και πολλά πράγματα, αν δεν την πατήσεις δεν μαθαίνεις... καλό είναι ότι συμπέρασμα βγει με το rma της novatech να διατυπωθεί κάπου (πχ στο πρώτο ποστ) έτσι ώστε να έχουν γνώση οι φιλόδοξοι αγοραστές...

Τώρα για το δεύτερο, εντάξει... τι να πω... μην λέμε ότι να ναι... ηλεκτρονικά είναι, χαλάνε... η εγγύηση έχει το νόημα ότι ο κατασκευαστής, θεωρεί ότι το προϊόν του θα δουλεύει χωρίς πρόβλημα για κάποιο χρονικό διάστημα και για να σε δελεάσει σου λέει ότι στο χρονικό διάστημα αυτό, αν συμβεί μια βλάβη θα στο αλλάξει (αν η εγγύηση είναι πάνω από 2 χρόνια φυσικά, καθώς η ΕΕ επιβάλει εγγύηση 2 χρόνων)... από τις βλάβες εξαιρούνται βέβαια όσες δεν είναι ευθύνη του κατασκευαστή... ελαττωματικά μοντέλα βγαίνουν στα πάντα, εκεί είναι θέμα της εταιρίας αν θα το αποσύρει άμεσα και θα το αντικαταστήσει (όπως γίνεται πχ με ελαττωματικές μπαταρίες στους φορητούς) ή θα αλλάξει το μοντέλο με ένα καινούργιο χωρίς πρόβλημα και θα αντικαταστήσει μόνο τις συσκευές που θα χαλάσουν μέσα στην εγγύηση, μέχρι να λήξει η εγγύηση της τελευταίας συσκευής...

Επίσης κανένας δεν σου υπόσχεται ότι τα δεδομένα σου θα είναι για πάντα ασφαλή... οι ssd είναι ηλεκτρονικές συσκευές και όπως όλες οι άλλες θα χαλάσουν σίγουρα κάποια στιγμή και αυτό είναι αναπόφευκτο...

Τώρα αν ντρέπεται κανείς για το ότι χαλάνε οι ηλεκτρονικές συσκευές, τότε θα πρέπει να σταματήσει να αγοράζει ηλεκτρονικά είδη...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν "καεί" και άλλοι SSDs και έχει κυκλοφορήσει με PMs/MSN και όχι public ? Αν έχουν εγώ δεν το ξέρω... απλά πείτε ποιοί (μάρκα μοντέλο) χωρίς να αναφέρετε ιδιοκτήτη. Ουτε εγώ ούτε ο papatsonis ή ο GNZP κτύφτηκε νομίζω. Άρα για ποιους μιλάτε ?

Γενικα μιλαω, οχι μονο για τους SSD.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ακριβοί είναι, χαλανε πιο εύκολα... δε νομίζω, δεδομένου ότι δεν έχουν και κινούμενα μέρη. Απλά επειδή είναι νέα συσκευή έχει πολλά περιθώρια εξέλιξης και επειδή είναι διαφορετική τεχνολογία έχει τις ιδιαιτερότητές της, πάντα συγκρινόμενη με τους παραδοσιακούς δίσκους. Τα διάφορα ευτράπελα που έχουν καταγραφεί είναι οι "ασθένειες της παιδικής ηλικίας".

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω για fan.

Είναι σαν το north bridge. O κατασκευαστής λέει δε θέλει ψύξη αλλα ο user επειδή το πιάνει και του φαίνεται πολύ ζεστό, modάρει ένα φανάκι πάνω. Απ'όσο ξέρω κανείς κατασκευαστής δε ζητά ψύξη. Τώρα αν το κουτί σου είναι ...ηφαίστειο, δε φταίει ο δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.