Jump to content



SSD's και αποδόσεις μετά από καιρό


mariosalice

Recommended Posts

Δυστυχώς όμως, το software trim (με το πρόγραμμα που δίνει η OCZ, νομίζω wiper.exe ή κάτι τέτοιο) δουλεύει μόνο σε 32bit και όχι σε 64bit (λένε ότι προκαλεί corruption στα 64bit Vista) και δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει σε άλλους SSD.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply
Και ερωτω εγω τωρα μετα το αρθρο.

Ποιος απο εδω μεσα εχει δισκο 5ετιας... να μας τον δειξει (τον δισκο), εστω και σε φωτο.

DSC00221.jpg

Up & running.Τον ξήλωσα γιατί στήνω το διπλό. Έχω και ποιο παλιο 18Gb οποίος τώρα που μιλαμε ειναι γεματος μεχρι τα μπούνια και δουλεύει σε τορρεντιερα (sry for bad word ).

Ο συγκεκριμενος εφαγε κατα λαθος low lvl format απο τον ιδιο τον controller.

Μιας και εχω και εγω παθος με τους δισκους απο τοτε που πηρα τους scsi αλλο δισκο δεν εβαλα ποτέ.

Εναν sata εχω παρει και αυτο λογω μεγεθους (1tb scsi δεν υπαρχει και οταν αμα βγει θα δωσω το αλλο νεφρο μου).

Πρόσφατα πήρα ένα ssd.Δεν έχω κανένα πρόβλημά so far , δεν έχω κάνει καμία ιδιαίτερη ρύθμιση η tunig ,

ειναι στο 2ο σταθερο μηχανημα που ανοιγει και κλεινει συνεχεια, σερφαρει στο ίντερνετ και παιζει games.

Ο χρόνος θα δείξει πιστεύω κατά πόσο θα την αγαπήσω η μισήσω την συγκεκριμένη τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια αυτου, επειδη μου φανηκε οτι εχει αρχισει να γινεται αργος... ετρεξα ATTO & HDTune , και ιδου τα αποτελεσματα σε ενα αρκετα fragmented SSD...

το Read μπορει να μην εχει μεταβληθει σημαντικα (οπως αλλωστε και στο προηγουμενο ποστ) , αλλα το write , εχει κατρακυλησει κυριολεκτικα.

post-172-1416073986,6667_thumb.png

post-172-1416073986,7297_thumb.png

post-172-1416073986,7642_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ορίστε και του δικού μου samsung slc 64

τον έχω με λιγότερα απο 20γίγα ελεύθερα και έφαγε την αναβάθμιση vista -> 7

C:\Windows\system32>defrag -a c:

Microsoft Disk Defragmenter

Copyright © 2007 Microsoft Corp.

Invoking analysis on (C:)...

The operation completed successfully.

Post Defragmentation Report:

Volume Information:

Volume size = 59.61 GB

Free space = 15.53 GB

Total fragmented space = 31%

Largest free space size = 5.73 GB

Note: File fragments larger than 64MB are not included in the fragmentat

ion statistics.

It is recommended that you defragment this volume.

C:\Windows\system32>

post-2578-1416073987,5247_thumb.png

Προσθήκη:

Το σημαντικότερο...δεν έχω παρατηρήσει καμία πτώση στις επιδόσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Στα XP απαιτείται να γίνει alignment και προφανώς δεν έγινε. Αυτός είναι ο λόγος που καθυστερεί ο δίσκος.

Αν και τα αρχεία γράφονται εξ ορισμού fragmented, όπως εξ άλλου και στο RAID, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλό να αφήνουμε το λειτουργικό να βλέπει ένα τόσο μεγάλο λογικό fragmentation, γιατί θα καθυστερεί σημαντικά να ψάχνει στη βάση δεδομένων που βρίσκονται τα clusters κάθε αρχείου, ώστε να τα ζητήσει από το δίσκο.

Ένα defrag στην περίπτωση αυτή θα βοηθήσει να αναδιοργανωθούν τα αρχεία (βέβαια πάλι fragmented θα είναι στις μνήμες flash), να μειωθούν τα IO λόγω μείωσης του πλασματικού fragmentation που βλέπει το λειτουργικό και ίσως εξαναγκάσει τον controller να ασχοληθεί με το garbage collection.

Link to comment
Share on other sites

Στον δικό μου ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει

κάτι όλα πάνε μια χαρά και θα τον αφήσω έτσι μέχρι να κλατάρει(αν και πότε).

Με έβαλε σε σκέψεις το defrag λίγο έψαξα στο νετ είδα και εδώ μερικά πράγματα

και αποφάσισα να μην κάνω.Θα τον αφήσω στα "δύσκολα" και αν επιβιώσει

όπως έχω πει παραπάνω θα επενδύσω σε αυτή τη τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

SAMSUNG MCBQE32G5MPP-0VA with firmware PS105006

Αποτελέσματα SMART (1725 ώρες λειτουργίας) :

Attribute Current Raw Overall status10.jpg

Power On Hours Count

99

1725

Very good status10.jpg

Power Cycle Count

99

47

Very good status10.jpg

Unknown attribute 175

100

0

Very good status10.jpg

Unknown attribute 176

100

0

Very good status10.jpg

Unknown attribute 177

99

10

Very good status08.jpg

Unknown attribute 178

82

29

Very good status10.jpg

Unknown attribute 179

94

133

Very good status10.jpg

Unknown attribute 180

94

2475

Very good status10.jpg

Unknown attribute 181

100

0

Very good status10.jpg

Unknown attribute 182

100

0

Very good status10.jpg

Unknown attribute 183

100

0

Very good status10.jpg

Reported Uncorrectable Errors

100

0

Very good status08.jpg

Hardware ECC Recovered

200

0

Very good status10.jpg

Offline Uncorrectable Sector Count

100

0

Very good status10.jpg

Ultra DMA CRC Error Rate

253

0

Very good

Αναφορά O&O (22.51% fragmented)

Report for volume Windows © Action carried out: ANALYSIS Status: Successful Start: 17/5/2009 9:52:01 μμ Finish: 17/5/2009 9:52:03 μμ Duration (hh:mm:ss): 00:00:02 Volume data Serial number: 49A5-6A25 Device name: \Device\HarddiskVolume1 File system: NTFS Total space: 29,81 GB (32.012.754.944 bytes) Free space: 16,40 GB (17.616.224.256 bytes) Total clusters: 7.815.614 Free clusters: 4.300.836 Sectors / cluster: 8 Bytes / sector: 512 MFT length: 136085504 bytes MFT mirror start: 3.839.531 Start of MFT reserved area: 819.648 End of MFT reserved area: 1.746.336 Volume statistics Total no. of files: 44.520 Total no. of directories: 6.075 Analyzed files: 50.591 Moved files: 0 Fragmented files before: 6.723

after: 6.723 Degree of fragmentation: before: 22,510

after: 22,510

ATTO :

atto.jpg

όλα καλά θα έλεγα....

Edit : η μορφοποίηση είναι χάλια το ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Defrag είναι κανόνας ότι δεν κάνουμε. Αλλά και να κάνουμε μια φορά το χρόνο, αν παραστεί ανάγκη, το πολύ πολύ να γίνει μια εγγραφή επιπλέον.

Οι 10000 εγγραφές που λένε ότι αντέχουν οι MLC είναι στατιστικό νούμερο για κάποιο ποσοστά απώλειας. To 90% θα αντέξει πολύ περισσότερο.

Από την άλλη αν ο controller είναι έξυπνος, θα πρέπει να αναγνωρίσει το pattern ότι γίνεται defrag και ότι δεν πρόκειται για πραγματικές διαγραφές και εγγραφές.

Αν έχει τέτοια ρουτίνα, δεν θα σβήσει κανένα page και κανένα eraseblock και απλά θα αλλάζει την αρίθμηση των πραγματικών clusters στη βάση δεδομένων που έχει, ώστε να συμπίπτουν με τις επιταγές του λειτουργικού και του MFT.

Με αυτό τον τρόπο, ούτε θα γίνει κάποια εγγραφή, διαγραφή ή μετακίνηση αρχείου και από την άλλη, το master file table θα φαίνεται όμορφο, χωρίς fragmentation.

Το κέρδος είναι ότι δεν χάνει το λειτουργικό χρόνο να ψάχνει κομματάκια από νούμερα clusters για να ζητήσει ένα αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Moυ φαίνεται ότι έχετε ΜΠΛΕΞΕΙ για τα καλά με τους SSDs..

Aμα είναι να φοβάμαι να κάνω επανεγραφές - Defrag - Ιndex - etc etc,

και να υπολογίζω ότι υπάρχει κίνδυνος να αρχίσω να χάνω cells τότε να μου λύπει το βύσινο...

Οταν με το καλό ξεπεράσει την εφηβεία της η τεχνολογία των SSD και μας δώσει GB σε χαμηλές τιμές το ξανασυζητάμε...

Ως τότε, θα μαθαίνω νέα από τις περιπέτειές σας.... :p

Link to comment
Share on other sites

το Defrag είναι παντελλώς άχρηστο

το Index το συζητάμε

και κανείς δεν φοβάται

2χρόνια εγγύηση έχει....

υπήρξαν περίοδοι που οι μηχανικοί από τη μια νύχτα στην άλλη επειδή έτσι τους κάπνισε απέκτησαν εγγύηση 1 έτους

αλλά ξεχνάμε εύκολα....

τώρα τα 2 χρονάκια μας φαίνονται αναξιόπιστα

και οι SSD ανώριμοι :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Eπαναλαμβάνω,,,,,

Η τεχνολογία των SSD είναι ακόμη ΕΦΗΒΗ με κάτι καυλόσπυρα ΝΝΝΑΑΑΑΑ με τα συγχωρίσεως....

Οταν με το καλό σπάσουν τα σπυράκια και φτιάξει το προσωπάκι της τότε θα κάνω το πάντρεμα με το Ηardware μου...:rofl:

Οσο για τον Chosen απλά..... :p:P:P

Link to comment
Share on other sites

Eπαναλαμβάνω,,,,,

Η τεχνολογία των SSD είναι ακόμη ΕΦΗΒΗ με κάτι καυλόσπυρα ΝΝΝΑΑΑΑΑ με τα συγχωρίσεως....

Οταν με το καλό σπάσουν τα σπυράκια και φτιάξει το προσωπάκι της τότε θα κάνω το πάντρεμα με το Ηardware μου...:rofl:

Οσο για τον Chosen απλά..... :p:P:P

μήπως γεμίζεις εσύ σπυριά περιμένοντας τους veloci? :p

πού την είδες την ανώριμη τεχνολογία?

δεν χρειάζεται καν raid για να δείξει τα δόντια της :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται καν raid για να δείξει τα δόντια της :crazy_pilot:

Καλά ΠΛΑΚΑ κάνεις ?

Χρειάζεται RAID X 3 για να πάρεις την χωρητικότητα που θέλεις και σε SLC που είναι ποιό αξιόπιστος = Μια μικρή περιουσία,,,,,

Και το κέρδος ?

ΠΑΠΑΛΑ..... Για όποιον δεν αγχώνεται με τις απόλυτες μετρήσεις και δε γερνάει άμμα χάσει 10 sec παραπάνω = Χαμένη επένδυση......

Οποιος όμως θέλει επαγγελματική χρήση ... μεγειά του με χαρά του,

Ο Veloci στην παρούσα μια χαρά είναι..... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ παππού οτι δεν χρειάζεται σε όλους ή σε πολλύς

αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία

ούτε την (κακο)χαρακτηρίζει.

αποδεδειγμένα αυτό...

μπλέκεται ξαφνικά και απο το πουθενά τη λούτσα με τη βούρτσα

χωρητικότητα και κόστος σε thread επιδόσεων.....

είδες εσύ προσωπικά κάνα mlc να σκάει?

έσκασε κανενός γνωστού σου?

να μας κάνετε μαι λίστα με τα Do και Donts

για την βιομηχανία...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως για λειτουργικό κανεις δεν έχει δίσκο 5ετίας.

Το να βάζουμε μέσα δεδομένα θα γίνεται και με τους ssd οι οποίοι δεν σκάνε αλλά σταματάνε να γράφουν. Τι είναι καλύτερο; Να μην γράφει ή να μην λειτουργεί;

Το ότι κρατήσαμε παλιό δίσκο δεν σημαίνει πως εξαρτιόμαστε απο αυτόν κιόλας.

Επίσης με τη λογική που επικρατεί θα έπρεπε να έχουμε μονοπύρηνους γιατί ποιός τον θέλει τον τετραπύρηνο; Αλλά βγηκανε και αγορασε ο κόσμος.

Επίσης να μην ξεχνάμε πως οι ssd για τώρα είναι σε κατηγορία performance/enthousiast. Πότε ήταν σε άλλη κατηγορία οι ράπτορες; Ποτέ.

Οπότε απο το να δώσω 230 για veloci, πραγματικά προτιμώ 100 φορες να δώσω τα περίπου 150 για samsung slc ή για mtron και να δω αληθινες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμηθώ να ξεθάψω έναν Quantum Fireball 50MΒ :p:P

Πέρα απο το αστείο θεωρώ πως είνια πια αρκετά ώριμη τεχνολογία. Ακόμα και τους J-(crap)-Micron θεωρώ καλή λύση με τη χρήση του zflashpoint (που χρησιμοποιεί 32Mb απο την ram του συστήματος) ως cache του SSD.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.