Jump to content



Η 8800gt τα τιναξε! και τωρα? εγγυηση?


redbighunter

Recommended Posts

Ο νομος οριζει πιστωτικο στην τιμη αγορας για την περιπτωση που το προιον ειχε εξ αρχης πριν την αγορα(και DOA δηλ)-->τσεκ αρθρο 534 ΑΚ το ελαττωμα και οχι για την περιπτωση που εβγαλε προβλημα μετα την αγορα.Η εγγυηση(η οποια αφορα επιγενομενη και οχι προυπαρχουσα δυσλειτουργια) λειτουργει διαφορετικα (αντικατασταση με ιδιο η καλυτερο η την τιμη που εχει την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη<γιαυτο και η εγγυηση αναφερεται ξεχωριστα στο αρθρο 559-διαφορετικα ο νομοθετης δεν θα επαναλαμβανε το ιδιο πραγμα 2 φορες>.Αν δεν ξερεις πως λειτουργουν οι νομοι καλο θα ειναι να μην δινεις συμβουλες σε αλλους γιατι α)θα τα ακουσει αδικως κανας υπαλληλακος και β)ο ιδιος ο καταναλωτης θα παει και θα γινει ρομπα.

Απο εκει και περα δικαιωμα του καθε καταστηματος,αν γουσταρει στην εγγυση να κοβει πιστωτικο στην τιμη αγορας.Αλλα δεν ειναι υποχρεωση του.

τωρα με εχετε μπερδεψει! :wall:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply
Ο νομος οριζει πιστωτικο στην τιμη αγορας για την περιπτωση που το προιον ειχε εξ αρχης πριν την αγορα(και DOA δηλ)-->τσεκ αρθρο 534 ΑΚ το ελαττωμα και οχι για την περιπτωση που εβγαλε προβλημα μετα την αγορα

Δείξε μας που το λέει ΡΗΤΩΣ αυτό που αναφέρεις. Καταρχήν και έτσι να ήταν, ποιός θα καθορίσει αν η βλάβη προέκυψε μετά ή προϋπήρχε και εμφανίστηκε απλά αργότερα από αστοχία υλικού (HDD) ή σε ηλεκτρολογικό εξάρτημα (π.χ. ram); Ο νομοθέτης; Η μήπως ο πωλητής;

Δηλαδή σύμφωνα με την λογική σου, αν πάρεις κάτι εσύ και χαλάσει σε 10 μέρες ενώ η τιμή του έχει πέσει στα μισά π.χ., δεν δικαιούσαι πιστωτικό στην τιμή αγοράς; Που το είδες αυτό;

Οι μόνες περίπτωσεις να συνέβαινε κάτι τέτοιο θα ήταν:

1. Αν αναφέρεται ρητώς στους κανόνες εγγύησης του προϊόντος (πως σε περίπτωση βλάβης π.χ. και επιστροφής θα δωθεί πιστωτικό στην τρέχουσα τιμή αγοράς), κάτι που και πάλι θα ήταν παράνομο καθώς ρήτρες τέτοιου είδους δεν μπορούν να περιλαμβάνονται σε μια εγγύηση ούτε σε νόμους που να διέπουν μια πώληση.

2. Αν το επιδίκαζε κάποιο δικαστήριο.

Η εγγυηση(η οποια αφορα επιγενομενη και οχι προυπαρχουσα δυσλειτουργια) λειτουργει διαφορετικα (αντικατασταση με ιδιο η καλυτερο η την τιμη που εχει την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη

Ναι ε; Οκ ας πούμε πως το συζητάω.... Για δείξε μας που το λέει αυτό πάλι;

<γιαυτο και η εγγυηση αναφερεται ξεχωριστα στο αρθρο 559-διαφορετικα ο νομοθετης δεν θα επαναλαμβανε το ιδιο πραγμα 2 φορες>.

O νομοθέτης ΔΕΝ επαναλαβάνει το ίδιο πράγμα δύο φορές, μάλλον απλά δεν έχεις αντιληφθεί τι γράφει το κείμενο.

Εκτός αν εσύ θεωρείς πως αυτό:

attachment.php?attachmentid=34570&stc=1&d=1238247579

..και αυτό:

attachment.php?attachmentid=34569&stc=1&d=1238247574

..λένε το ίδιο πράγμα.

Aς μας πουν λοιπόν μερικά άλλα άτομα τι καταλαβαίνουν από τις δύο παραπάνω μου παραθέσεις.

Εγώ πάντως βλέπω στο άρθρο 534 να αναφέρει ότι ο πωλητής έχει υποχρέωση να παραδώσει σε άριστη κατάσταση το προϊόν, και στο αρθρο 559 αναφέρει τι ισχύει στο θέμα παροχής εγγύησης. Τωρα εσύ πως έβγαλες τέτοια συμπεράσματα που αναφέρεις, δεν το κατάλαβα.

Επίσης στο άρθρο 537 αναφέρει ότι μέσα στους πρώτους 6 μήνες από την αγορά, αν εμφανίσει ελάττωμα ένα προϊόν θεωρείται από το νόμο πως προϋπήρχε κατά την αγορά, και μάλιστα ο πωλητής φέρει ευθύνη ανεξάρτητα από υπαιτιότητα του ή όχι. Here it is:

attachment.php?attachmentid=34574&stc=1&d=1238250991

Αν δεν ξερεις πως λειτουργουν οι νομοι καλο θα ειναι να μην δινεις συμβουλες σε αλλους γιατι α)θα τα ακουσει αδικως κανας υπαλληλακος και β)ο ιδιος ο καταναλωτης θα παει και θα γινει ρομπα.

Αυτό αποκλείεται. Εγώ γνωρίζω καλά το νόμο και έχω διεκδικήσει σε ίδιες περιπτώσεις τα δικαιώματα μου. Και να σου πω και κάτι να εκπλαγείς; Πάντα δικαιωνόμουν!

Τώρα το ποιος θα γίνει "ρομπα" όπως λες, δεν το ξέρω... αλλά σίγουρα όχι αυτός που ακούει τις συμβουλές μου.

Απο εκει και περα δικαιωμα του καθε καταστηματος,αν γουσταρει στην εγγυση να κοβει πιστωτικο στην τιμη αγορας.Αλλα δεν ειναι υποχρεωση του

Αν γνώριζες από εμπόριο και τα νομικά ζητήματα που το διέπουν, και αντί να αναλωνόσουν σε ειρωνικά σχόλια προς την πάρτη μου μελετούσες τα σχετικά κείμενα τον νόμων θα ήξερες ότι λες αστήριχτα πράγματα. Εγώ έχω δώσει links και έχω επιχειρηματολογήσει. Τα δικά σου επιχειρήματα δεν τα είδα...

Γιατί εκτός από ότι λες δεν δίνεις καν links ή κείμενα νόμων που να στηρίζουν όσα λες...

Μάθε λοιπόν ότι κατά την διάρκεια της εγγύησης.. τα δικαίωματα του αγοραστή ΔΕΝ αλλάζουν. Είτε χαλάσει την 1η μέρα κάτι, είτε μετά από 18 μήνες, τα ίδια δικαιώματα έχει!!!!!!! Και μπορεί να τα διεκδικήσει, και αυτό πρέπει να κάνει και ο redbighunter!

Υ.Γ. Κοίτα λίγο τι έχεις γράψει στην υπογραφή σου. Μόλις έκανες ακριβώς το ίδιο...

post-9787-1416073923,8397_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και όποιος αμφισβητεί τι λέω, μπορεί να ρωτήσει και τους "ειδικούς".

- ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ____ _________ 1520, 210-3829640____ www.efpolis.gr

- ΕΚΑΤΟ (Ελληνική Καταναλωτική Οργάνωση)_____ 2310-949321_________ www.ekato.gr

- Ένωση Πολιτών Παρέμβαση ______________ __ 210-3612963, 3616254___ www.paremvassi.gr

- ΕΚΠΟΙΖΩ (Ένωση Καταναλωτών Ποιότητα Ζωής)__ 210-330444__________ www.ekpizo.gr

- Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή _____________ 210-3847253, 3893104___ www.eccefpolis.gr

- NEO INKA Ινστιτούτο Καταναλωτών___ _______ 210-9577877-9__________ www.inka.org.gr

- ΚΕΠΚΑ (Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών)_____ 801-11-17200___________ www.kepka.org

- Συνήγορος του Πολίτη ______________ _________ 210-7289600_________ www.synigoros.gr

- Υπουργείο Ανάπτυξης_____ ______________ ___ 210-6969000, 6969219____ www.ypan.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε φούστη μου, έχω 3 πτυχία και αυτά τα νομικά κείμενα δεν τα χαμπαριάζω.... "ο κύνδινος μεταβαίνει στον αγοραστή", ...."στερείται τις συναρμολογημένες ιδιότητες", .... ότι νά'ναι.

ΓΤΠΚ :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Ρε φούστη μου, έχω 3 πτυχία και αυτά τα νομικά κείμενα δεν τα χαμπαριάζω.... "ο κύνδινος μεταβαίνει στον αγοραστή"

Εννοεί για τον "κίνδυνο να εμφανιστεί ελάττωμα (από εδώ και μετά)" μεταβαίνει στον αγοραστή, συνήθως μετά την παράδοση του προιόντος από τον πωλητή.

...."στερείται τις συναρμολογημένες ιδιότητες", .... ότι νά'ναι.

ΓΤΠΚ :suicide2:

Εδώ εννοεί -για παράδειγμα- μια υδρόψυξη κομπλέ και δεν ήταν συναρμολογημένη σωστά ή έλλειπε κάτι και γενικά δεν ήταν δυνατόν να χρησιμοποιηθεί όπως ήταν 'out of the box' (ενώ σύμφωνα με την περιγραφή του προϊόντος, θα έπρεπε).

"Έλλειψη συναρμολογημένης ιδιότητας" & "πραγματικό ελάττωμα", είναι δύο ισάξιοι λόγοι για να υπαναχωρήσει ο αγοραστής από την σύμβαση της πώλησης και να ζητήσει επιστροφή του τιμήματος που κατέβαλλε κατά την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φούστη μου, έχω 3 πτυχία και αυτά τα νομικά κείμενα δεν τα χαμπαριάζω.... "ο κύνδινος μεταβαίνει στον αγοραστή", ...."στερείται τις συναρμολογημένες ιδιότητες", .... ότι νά'ναι.

ΓΤΠΚ :suicide2:

Πτυχια νομικης η πληροφορικης?:rofl:

παντως δε νομιζω να βγαλουμε ακρη και παλι:cry:

Link to comment
Share on other sites

παντως δε νομιζω να βγαλουμε ακρη και παλι:cry:

Η "άκρη" είχε βγει πριν μια σελίδα, και θα είματαν μια χαρά αν δεν "κάναμε κύκλους" γύρω από το ίδιο πράγμα συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω παιδια μια φορα μου εχει τυχει να κανω rma καρτα γραφικων την 7800GT Dual αν την θυμαστε κ μου την ειχαν αλλαξει τοτε με την 8800 GTX....αλλα σε σκληρους που εχουν χτυπησει μου εχουν κοψει πιστωτικο στην αρχικη τιμη της αγορας παντα...

Link to comment
Share on other sites

OK.

Λοιπον.Πρωτα απο ολα πρεπει να κατανοησεις οτι στην νομοθεσια χρησιμοποιειται και "τεχνικη" ορολογια η οποια δεν συμπιπτει με τις σημασιες των λεξεων στην καθομιλουμενη.

Απλο παραδειγμα:Τσεκαρε το αρθρο 287 του Αστικου Κωδικα(μην ζητησεις λινκ,με το πρωτο γκουγκλαρισμα σου βγαζει 3000 λινκς!!!!!).Αναφερει την λεξη ενοχη,αλλα δεν προκειται για την ενοχη που νιωθεις οταν σκοτωνεις εναν κακο στο Far cry.Δεν μπορει ο νομοθετης για καθε "ιδιαιτερη" λεξη που χρησιμοποιει να βαζει αναλυτικη εξηγηση,γιατι ετσι οι νομοι θα ηταν δισεκατομμυρια σελιδες.Αυτο ειναι δουλεια της επιστημης.Μπες λοιπον στο πρωτο βιβλιοπωλειο που θα βρεις,ανοιξε ενα βιβλιο ενοχικου δικαιου(προτεινω Γεωργιαδη) και θα δεις πως οριζεται το "πραγματικο ελαττωμα".

Οπως θαχεις καταλαβει κι εσυ,τα αρθρα του λινκ σου ειναι αναθεωρημενες διαταξεις του Αστικου Κωδικα (ο οποιος ειναι γυρω στα 2000 αρθρα και οχι 5-6 του λινκ ;)).Δεν λειτουργει μια διαταξη μεμονωμενα αλλα σε συνδυασμο με αλλες.

Στο ιδιο γουγλαρισμα τσεκαρε και το αρθρο 537 που βοηθα αρκετα στην διασαφηνιση της εννοιας του πραγματικου ελαττωματος.Λεει λοιπον:Ο πωλητής ευθύνεται ανεξάρτητα από υπαιτιότητά του αν το πράγμα, κατά το χρόνο που ο κίνδυνος μεταβαίνει στον αγοραστή, έχει πραγματικά ελαττώματα ή στερείται τις συνομολογημένες ιδιότητες, ..Ο χρονος που μεταβαινει "ο κινδυνος" (=η ευθυνη για την κατασταση του πραγματος) ειναι η στιγμη της πωλησης.Ειναι δυνατον να αναφερεται στην εγγυηση ο νομοθετης και να λεει οτι αρκει να λειτουργει μονο την στιγμη που το αγοραζεις<μολις σε διδαξα το επιχειρημα εξ αντιδιαστολης τεκνον μου argumentum a contrario>?Οχι βεβαια,αφου η εγγυηση ειναι υποχρεωτικα 2ετης!!!Ποσο πιο σαφες να στο κανει οτι το πραγματικο ελαττωμα ειναι διαφορετικο πραγμα απο την εγγυηση?

σου λεει επισης στο 534:"να παραδωσει το πραγμα χωρις πραγματικα ελαττωματα"..Μας ενδιαφερουν στην παραδοση,ακριβως γιατι αφορα κατι "προυπαρχον".Δεν σου λεει πουθενα οτι το πραγματικο ελαττωμα ειναι κατι που μπορει να προκυψει και στο μελλον.Για το μελλον υπαρχει η εγγυηση.Σου λεει επισης στο 537 "για πραγματικο ελαττωμα που διαπιστωνεται ... και οχι "που προκυπτει".Αρα για να μπορει αυτο το πραγματικο ελαττωμα μονο να διαπιστωθει και οχι να προκυψει ειναι κατι το προυπαρχον.Εγω δεν καταλαβαινω η μηπως εσυ διαβαζεις καπως προχειρα?

μην κλεισεις το γουγλαρισμα ακομη.τσεκαρε αρθρο 200ΑΚ...Η "καλη πιστη" και τα "¨συναλλακτικα ηθη" ειναι ακριβως αυτο που εφαρμοζεται στην συγκεκριμενη περιπτωση.Καλη πιστη (αλλος τεχνικος ορος)=/τραγικα χονδροειδης εξηγηση/ αυτο που ο μεσος λογικος ανθρωπος θεωρει ως δικαιο μπλα μπλα(και αυτο μπορεις να το τσεκαρεις στο βιβλιο που προανεφερα,ειναι ψιλοτεραστιο θεμα για να το εξηγησω σε 2-3 γραμμες).Δεν ειναι λογικο δηλαδη να αγοραζεις κατι που απο τη φυση του απαξιωνεται ακαριαια,να κανεις την δουλεια σου κανονικα, και μετα απο 1-1μιση χρονο που θα κανει τα μισα λεφτα να θες εσυ τα διπλα.Ειναι υπερμετρη δεσμευση για τον πωλητη.Ουτε θα ηταν λογικο να ελεγε ο νομοθετης:Η του δινεις πισω 250 ευρα η μια 8800gt που κοστιζει 100τοσα (τυχερουλη,μολις σε διδαξα και την αρχη της αρμονικης ερμηνειας του δικαιου)...

Συναλλακτικα ηθη=εντελως χονδροειδως παλι ειναι οι συνηθειες της αγορας =>Γνωριζει δηλ ο μεσος ανθρωπος οτι στο χωρο της τεχνολογιας οι τιμες βυθιζονται και αγοραζοντας κατι αναλαμβανει τον "κινδυνο" απαξιωσης της επενδυσης του(και αυτα στο βιβλιο).

Στο παραδειγμα των 10 ημερων τωρα,η απαντηση απαιτει πιο λεπτομερη ερωτηση...(τυπος συμβασης, αν ηταν απο αποσταση η απο καταστημα κλπ)

Αυτό αποκλείεται. Εγώ γνωρίζω καλά το νόμο και έχω διεκδικήσει σε ίδιες περιπτώσεις τα δικαιώματα μου. Και να σου πω και κάτι να εκπλαγείς;

Και σου ξαναλεω.Μεγεια του με χαρα του ενα καταστημα να δινει παραπανω για λογους PR.Και το πλαισιο εχει βγαλει τοσες φορες καρτες γραφικων σε γελοιες τιμες με ζημια.Αυτο δεν σημαινει οτι λεει πουθενα ο νομος "δωστε 8800gt με 40 ευρα".Αν τωρα εσυ πιστευεις οτι γνωριζεις καλα τον ΑΚ και δεν τον λενε καλα τα πανεπιστημιακα συγγραμματα ιδου η ευκαιρια να γραψεις το δικο σου αριστουργημα.

ποιός θα καθορίσει αν η βλάβη προέκυψε μετά ή προϋπήρχε και εμφανίστηκε απλά αργότερα από αστοχία υλικού (HDD) ή σε ηλεκτρολογικό εξάρτημα (π.χ. ram); Ο νομοθέτης; Η μήπως ο πωλητής;

η μερα σου σημερα.Εκτος απο αστικο δικαιο θα μαθεις και λιγακι πολιτικη δικονομια ατιμουτσικο.

λεει το αρθρο ΑΚ537 Το ελάττωμα ή η έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας που διαπιστώνεται μέσα σε έξι μήνες από την παράδοση του πράγματος τεκμαίρεται ότι υπήρχε κατά την παράδοση, εκτός αν τούτο δεν συμβιβάζεται με τη φύση του πράγματος που πουλήθηκε ή με τη φύση του ελαττώματος ή της έλλειψης .Ειναι αρκετα σαφες νομιζω και λειτουργει κ εδω καποιες φορες η καλη πιστη. (και εδω καταλαβαινεις πως αλλο πραγματικο ελαττωμα αλλο εγγυηση διοτι η 1)εγγυηση δεν ειναι 6μηνη 2)γενικα στην εγγυηση υπαρχει μαχητο τεκμηριο υπερ του καταναλωτη και για τα 2 ετη

Καλο θα ηταν η παρτη σου παντως να συνειδητοποιησει οτι με ενα λινκακι 20 γραμμες και μια προχειροτατη αναγνωση δεν μαθαινεις και πολλα.

Έλλειψη συναρμολογημένης ιδιότητας

Συναρμολογημενη ιδιοτητα=Η ιδιοτητα που φτιαχνουμε απο LEGO

Συνομολογημενη ιδιοτητα=Ιδιοτητα που συναποτελεσε το περιεχομενο της συμφωνιας και γενεσιουργο στοιχειο της βουλησης.

Link to comment
Share on other sites

Η "άκρη" είχε βγει πριν μια σελίδα, και θα είματαν μια χαρά αν δεν "κάναμε κύκλους" γύρω από το ίδιο πράγμα συνέχεια!

δεν εννοουσα μεταξυ μας

αλλα με τα καταστηματα...:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Tsakonas ακόμα περιμένω να μου δείξεις που ακριβώς αναφέρεται ρητώς αυτά που λες. Όσο για το 'συνομολογημένη', πράγματι παραδέχομαι ότι δεν έδωσα την πρέπουσα προσοχή (κεκτημένη ταχύτητα).

Ωραία η μικρή σου επίδειξη γνώσεων δικονομίας, αλλά νομίζω πως αυτές είναι αυθαίρετες ερμηνείες γενικών νόμων αστικού δικαίου. Εδώ μιλάμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις, και σε κάθε περίπτωση που ο νόμος είναι σαφώς υπέρ του καταναλωτή εσύ μιλάς περί "καλής πίστης".

Οι αναθεωρήσεις των νόμων σαφώς και είναι πολλές, αλλά στο ΚΕΠΚΑ υπάρχει αναλυτικά ο νόμος και τα δικαιώματα των καταναλωτών για όποιον θέλει να ενημερωθεί για το τι ισχύει σήμερα.

Εγώ βλέπω πως ο νόμος είναι σαφής σε αυτά τα ζητήματα. Όταν αγοράζεις ένα προϊόν με εγγύηση, σε περίπτωση βλάβης εντός εγγύησης έχεις το δικαίωμα να κάνεις υπαναχώρηση από την σύμβαση της πώλησης και να ζητήσεις τα χρήματα που κατέβαλλες πίσω. Στο ακέραιο! Αυτό είναι σαφές!

Έχω πει ήδη πως το 1ο πράγμα που πρέπει να γίνεται είναι αντικατάσταση του ελαττωματικού προϊόντος με ίδιο ή αν δεν υπάρχει με όμοιων ή καλύτερων χαρακτηριστικών. Αυτό όμως ΔΕΝ αναιρεί το δικαίωμα του αγοραστή να υπαναχωρήσει από την σύμβαση πώλησης και να ζητήσει τα χρήματα του πίσω. Αυτό ισχύει καθ'όλη την διάρκεια της εγγύησης και σε όλα τα είδη. Άλλωστε ο νόμος δεν διαχωρίζει τα δικαιώματα του αγοραστή με βάσει το αν χάνει γρήγορα την αξία του το είδος ή όχι!

Αν μπορείς να αποδείξεις ότι ο νόμος ΔΕΝ ορίζει σαφώς αυτό που λέω (όχι με αφαιρετικά συμπεράσματα και αμφισβητούμενες ερμηνείες άρθρων του Αστικού κώδικα), τότε το συζητάμε. Επίσης αν θες πάρε ένα τηλέφωνο στο KΕΠΚΑ να δούμε τι θα σου πούνε.

http://www.kepka.org/Grk/Lgs/Legislation/2251.htm

Αστικός Κώδικας

Ν. 3043/2002

ΦΕΚ 192Α/21-08-2002

ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ - ΕΝΟΧΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ - ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΓΕΝΙΚΑ

Αρθ. 333. - Ευθύνη για βαρειά αμέλεια.

Όποιος ευθύνεται με μέτρο μόνο την επιμέλεια που δείχνει συνήθως στις δικές του υποθέσεις δεν απαλλάσσεται από την ευθύνη για βαριά αμέλεια.

Αρθ. 334. - Ευθύνη από πταίσμα του προστηθέντος.

Ο οφειλέτης ευθύνεται για το πταίσμα των προσώπων που χρησιμοποιεί για να εκπληρώσει την παροχή, όπως για δικό του πταίσμα. Η ευθύνη αυτή μπορεί εκ των προτέρων να περιοριστεί ή να αποκλειστεί, εκτός αν συντρέχει κάποια από τις περιπτώσεις του άρθρου 332. (Όπως η παρ.2 αντικαταστάθηκε από το άρθρο 2 παρ.2 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

(Υπάρχει δηλαδή ευθύνη για τον οφειλέτη - μπορεί όμως από πριν να περιοριστεί ή να αποκλειστεί)

ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ - ΕΝΟΧΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ - ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΕΚΑΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ - ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ

Αρθ. 518. - Συμφωνία απαλλαγής του πωλητή από την ευθύνη.

(Καταργήθηκε με το άρθρο 2 παρ.3 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 534. - Πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων.

Ο πωλητής υποχρεούται να παραδώσει το πράγμα με τις συνομολογημένες ιδιότητες και χωρίς πραγματικά ελαττώματα. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 535. - Έλλειψη συμφωνημένων ιδιοτήτων.

Ο πωλητής δεν εκπληρώνει την κατά το προηγούμενο άρθρο υποχρέωση του, αν το πράγμα που παραδίδει στον αγοραστή δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση και ιδίως: 1. δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή που έχει γίνει από τον πωλητή ή στο δείγμα ή υπόδειγμα που ο πωλητής είχε παρουσιάσει στον αγοραστή. 2. δεν είναι κατάλληλο για το σκοπό της συγκεκριμένης σύμβασης και ιδιαίτερα για τη σύμφωνη με το σκοπό αυτόν ειδική χρήση. 3. δεν είναι κατάλληλο για τη χρήση για την οποία προορίζονται συνήθως πράγματα της ίδιας κατηγορίας. 4. δεν έχει την ποιότητα ή την απόδοση που ο αγοραστής ευλόγως προσδοκά από πράγματα της ίδιας κατηγορίας, λαμβάνοντας υπόψη και τις δημόσιες δηλώσεις του πωλητή, του παραγωγού ή του αντιπροσώπου του, στο πλαίσιο ιδίως της σχετικής διαφήμισης ή της επισήμανσης, εκτός αν ο πωλητής δεν γνώριζε ούτε όφειλε να γνωρίζει τη σχετική δήλωση. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 536. - Πλημμελής εγκατάσταση.

(Ευθύνη του πωλητή - όταν τα ελαττώματα μειώνουν ουσιωδώς την αξία του πράγματος)

Το πράγμα δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση και σε περίπτωση πλημμελούς εγκατάστασής του, αν η εγκατάσταση αποτελεί μέρος της σύμβασης και πραγματοποιήθηκε από τον πωλητή. Το ίδιο ισχύει και όταν η πλημμέλεια της εγκατάστασης που έγινε από τον αγοραστή οφείλεται στην παράλειψη του πωλητή να του παράσχει τις σωστές οδηγίες. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 537. - Ευθύνη για ελλείψεις.

Ο πωλητής ευθύνεται ανεξάρτητα από υπαιτιότητά του αν το πράγμα, κατά το χρόνο που ο κίνδυνος μεταβαίνει στον αγοραστή, έχει πραγματικά ελαττώματα ή στερείται τις συνομολογημένες ιδιότητες, εκτός αν ο αγοραστής κατά τη σύναψη της σύμβασης γνώριζε ότι το πράγμα δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση ή η μη ανταπόκριση οφείλεται σε υλικά που χορήγησε ο αγοραστής. Το ελάττωμα ή η έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας που διαπιστώνεται μέσα σε έξι μήνες από την παράδοση του πράγματος τεκμαίρεται ότι υπήρχε κατά την παράδοση, εκτός αν τούτο δεν συμβιβάζεται με τη φύση του πράγματος που πουλήθηκε ή με τη φύση του ελαττώματος ή της έλλειψης. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 538. - Ρήτρα μη ευθύνης για ελλείψεις.

(Καταργήθηκε με το άρθρο 2 παρ.3 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 540. - Δικαιώματα του αγοραστή.

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. 2. να μειώσει το τίμημα. 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα. Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 541. - Νέα μείωση του τιμήματος ή αναστροφή της πώλησης - αν ανακαλυφθεί και άλλο ελάττωμα.

Ο αγοραστής μπορεί, αν διαπιστωθεί αργότερα και άλλο ελάττωμα, να ασκήσει εκ νέου ένα από τα δικαιώματα του προηγούμενου άρθρου. Το ίδιο ισχύει και όταν λείπει συνομολογημένη ιδιότητα. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 542. - Ευχέρεια του δικαστηρίου να επιδικάσει μόνο μείωση του τιμήματος ή αντικατάσταση.

Το δικαστήριο μπορεί, μολονότι ο αγοραστής άσκησε το δικαίωμα υπαναχώρησης, να επιδικάσει μόνο μείωση του τιμήματος ή να διατάξει αντικατάσταση του πράγματος, αν κρίνει ότι οι περιστάσεις δεν δικαιολογούν την υπαναχώρηση. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 543. - Ελλείψεις κατά τη σύναψη.

(Έλλειψη συμφωνημένης ιδιότητας - δικαίωμα του αγοραστή να απαιτήσει αποζημίωση)

Αν κατά το χρόνο που ο κίνδυνος μεταβαίνει στον αγοραστή λείπει η συνομολογημένη ιδιότητα του πράγματος, ο αγοραστής δικαιούται, αντί για τα δικαιώματα του άρθρου 540, να απαιτήσει αποζημίωση για μη εκτέλεση της σύμβασης ή, σωρευτικά με τα δικαιώματα αυτά, να απαιτήσει αποζημίωση για τη ζημία που δεν καλύπτεται από την άσκησή τους. Το ίδιο ισχύει και σε περίπτωση παροχής ελαττωματικού πράγματος, η οποία οφείλεται σε πταίσμα του πωλητή. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 544. - Μεταγενέστερη έλλειψη χωρίς υπαιτιότητα του πωλητή.

(Ελλείψεις μετά την πώληση - μεταγενέστερη έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας χωρίς ευθύνη του πωλητή)

Ο πωλητής δεν ευθύνεται σε αποζημίωση για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας, αν η ιδιότητα αυτή υπήρχε κατά τη σύναψη της σύμβασης, αλλά έπαυσε να υπάρχει χωρίς υπαιτιότητα του πωλητή πριν μεταβεί ο κίνδυνος στον αγοραστή. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 545. - Ανεπιφύλακτη παραλαβή.

(Έλλειψη συμφωνημένης ιδιότητας - πότε θεωρείται ότι ο αγοραστής αποδέχθηκε το πράγμα)

Αν ο αγοραστής παρέλαβε το πράγμα χωρίς επιφύλαξη, γνωρίζοντας το ελάττωμα ή την έλλειψη της συνομολογημένης ιδιότητας, λογίζεται ότι το αποδέχθηκε. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 546. - Δικαιώματα του πωλητή.

Το δικαίωμα αντικατάστασης του πράγματος κατά το άρθρο 540 το έχει με τους ίδιους όρους και ο πωλητής, εφόσον η άσκησή του δεν είναι ασύμφορη για τον αγοραστή. Αν ο αγοραστής προβάλλει ευθύνη του πωλητή για ελαττώματα ή για έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων, ο πωλητής δικαιούται να του τάξει εύλογη προθεσμία για να απαιτήσει αντικατάσταση του πράγματος ή να υπαναχωρήσει. Αν η προθεσμία παρέλθει άπρακτη, η άσκηση των δικαιωμάτων αυτών αποκλείεται. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 547. - Ενέργεια υπαναχώρησης ή αντικατάστασης λόγω ελλείψεων.

(Υποχρεώσεις αγοραστή - πωλητή σε περίπτωση υπαναχώρησης)

Αν ο αγοραστής υπαναχωρήσει από τη σύμβαση λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας, έχει υποχρέωση να αποδώσει το πράγμα ελεύθερο από κάθε βάρος που του προσέθεσε ο ίδιος, καθώς και τα ωφελήματα που αποκόμισε. Ο πωλητής επιστρέφει το τίμημα με τόκο, τα έξοδα της πώλησης, καθώς και όσα ο αγοραστής δαπάνησε για το πράγμα. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εφαρμόζονται αναλόγως και στην περίπτωση αντικατάστασης του πράγματος. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 548. - Καταστροφή ή χειροτέρευση του πράγματος.

Ο αγοραστής έχει δικαίωμα να ζητήσει αντικατάσταση ή να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση ή να μειώσει το τίμημα και αν ακόμη το πράγμα καταστράφηκε ή χειροτέρεψε εξαιτίας του ελαττώματος. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 549. - Καταστροφή ή απώλεια του πράγματος από τυχαίο περιστατικό - δικαίωμα του αγοραστή για μείωση του τιμήματος.

Αν το πράγμα εξ ολοκλήρου ή σε μεγάλο μέρος καταστράφηκε ή χάθηκε ή χειροτέρεψε ουσιωδώς από τυχαίο περιστατικό, ο αγοραστής έχει δικαίωμα μόνο σε μείωση του τιμήματος. Το ίδιο ισχύει και αν το πράγμα μεταποιήθηκε ή εκποιήθηκε εξ ολοκλήρου ή σε μεγάλο μέρος από τον αγοραστή. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 550. - Πώληση ορισμένης έκτασης.

(Ευθύνη του πωλητή όπως και για συμφωνημένη ιδιότητα - πότε έχει το δικαίωμα ο αγοραστής για υπαναχώρηση)

Αν ο πωλητής ακινήτου διαβεβαίωσε τον αγοραστή ότι το ακίνητο έχει ορισμένη έκταση, ευθύνεται όπως και για συνομολογημένη ιδιότητα. Ο αγοραστής έχει δικαίωμα υπαναχώρησης για ελλιπή έκταση τότε μόνο όταν η έλλειψη είναι τόσο σημαντική, ώστε ο αγοραστής δεν έχει συμφέρον στη σύμβαση. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 551. - Πώληση περισσότερων πραγμάτων.

(Πότε η αντικατάσταση ή υπαναχώρηση χωρεί μόνο ως προς ορισμένα πράγματα και πότε επεκτείνεται σε όλα)

Αν από περισσότερα πράγματα που πουλήθηκαν μερικά μόνο έχουν ελάττωμα ή δεν έχουν τη συνομολογημένη ιδιότητα, το δικαίωμα αντικατάστασης ή υπαναχώρησης περιορίζεται μόνο σε αυτά, και αν ακόμη ορίσθηκε ενιαίο τίμημα για όλα. Αν όμως κατά την πρόθεση των μερών τα πράγματα πουλήθηκαν αθρόα ή ως σύνολο και εκείνα που έχουν το ελάττωμα ή την έλλειψη δεν μπορούν να αποχωριστούν από τα υπόλοιπα χωρίς να ζημιωθεί ο ένας από τους συμβαλλομένους, το δικαίωμα αντικατάστασης ή υπαναχώρησης επεκτείνεται σε όλα. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 552. - Υπαναχώρηση - πότε περιλαμβάνει και τα παρεπόμενα.

Η αντικατάσταση ή υπαναχώρηση για το κύριο πράγμα περιλαμβάνει και το παρεπόμενο, και αν ακόμη ορίστηκε γι' αυτό ιδιαίτερο τίμημα. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 553. - Πώληση με περισσότερους πωλητές ή αγοραστές.

Αν οι πωλητές ή οι αγοραστές είναι περισσότεροι, για το δικαίωμα αντικατάστασης εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις του άρθρου 396, ενώ το δικαίωμα μείωσης του τιμήματος ασκείται και από τον καθέναν ή κατά καθενός συμμέτρως. Το ίδιο ισχύει και αν ο πωλητής ή ο αγοραστής κληρονομηθεί από πολλούς. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 554. - Παραγραφή.

(Προθεσμία παραγραφής πέντε έτη για τα ακίνητα και δύο έτη για τα κινητά)

Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 555. - Έναρξη και διακοπή του χρόνου παραγραφής.

Η παραγραφή αρχίζει από την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή. Το ίδιο ισχύει και αν ο αγοραστής ανακάλυψε το ελάττωμα ή την έλλειψη της ιδιότητας αργότερα. Αν ο αγοραστής ζήτησε να διεξαχθεί συντηρητική απόδειξη, η παραγραφή διακόπτεται έως το τέλος της διαδικασίας αυτής. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 556. - Προθεσμία ευθύνης του πωλητή για ελάττωμα ή έλλειψη συμφωνημένως ιδιότητας - έναρξη χρόνου παραγραφής.

Αν συμφωνήθηκε προθεσμία ευθύνης του πωλητή για ελάττωμα ή έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας, αυτό σε περίπτωση αμφιβολίας σημαίνει ότι η παραγραφή για τα ελαττώματα ή τις ελλείψεις που εκδηλώθηκαν μέσα στην προθεσμία αρχίζει από τότε που εκδηλώθηκαν. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 557. - Παραγραφή - δόλος του πωλητή για το ελάττωμα του πράγματος.

Ο πωλητής δεν μπορεί να επικαλεστεί την παραγραφή των προηγούμενων άρθρων, αν απέκρυψε ή αποσιώπησε με δόλο το ελάττωμα ή την έλλειψη της συνομολογημένης ιδιότητας. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 558. - Άσκηση δικαιωμάτων του αγοραστή με ένσταση και εκτός του χρόνου της παραγραφής.

Ο αγοραστής μπορεί και μετά τη συμπλήρωση του χρόνου της παραγραφής να ασκήσει με ένσταση τα δικαιώματά του από το ελάττωμα ή την έλλειψη της συνομολογημένης ιδιότητας, εφόσον ειδοποίησε γι' αυτά τον πωλητή μέσα στο χρόνο της παραγραφής. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 559. - Παροχή εγγύησης.

Αν ο πωλητής ή τρίτος έχει παράσχει εγγύηση για το πράγμα που πουλήθηκε, ο αγοραστής έχει, έναντι εκείνου που εγγυήθηκε, τα δικαιώματα που απορρέουν από τη δήλωση της εγγύησης σύμφωνα με τους όρους που περιέχονται σε αυτήν ή τη σχετική διαφήμιση, χωρίς να παραβλάπτονται τα δικαιώματά του που πηγάζουν από το νόμο. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 560. - Αναγωγή.

Σε περίπτωση διαδοχικών πωλήσεων και ευθύνης του τελικού πωλητή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας, η παραγραφή των δικαιωμάτων του κατά προηγούμενου πωλητή λόγω του ελαττώματος ή της έλλειψης αρχίζει από τότε που ικανοποιήθηκε ο αγοραστής, εκτός αν προηγήθηκε τελεσίδικη δικαστική απόφαση κατά του τελικού πωλητή, οπότε η παραγραφή αρχίζει από την τελεσιδικία της απόφασης αυτής. Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται για την παραγραφή οι διατάξεις των άρθρων 554 έως 558. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 561. - Αναγωγή εναντίον κάθε προηγούμενου πωλητή.

Οι διατάξεις του προηγούμενου άρθρου εφαρμόζονται αναλόγως και σε περίπτωση αναγωγής εναντίον κάθε προηγούμενου πωλητή του ίδιου πράγματος. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ - ΕΝΟΧΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ - ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΕΚΑΤΟ ΠΕΜΠΤΟ - ΜΙΣΘΩΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ

Αρθ. 582. - Ρήτρα περιορισμού της ευθύνης του εκμισθωτή.

(Καταργήθηκε με το άρθρο 2 παρ.3 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 583. - Νομικά ελαττώματα του μισθίου.

(Ανάλογη εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 576-579 και 582)

Αν εξαιτίας κάποιου δικαιώματος τρίτου αφαιρέθηκε από τον μισθωτή ολικά ή μερικά η συμφωνημένη χρήση του μισθίου (νομικό ελάττωμα), εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις των άρθρων 576 έως 579. Αλλά ο μισθωτής δεν μπορεί να επιχειρήσει ο ίδιος την άρση του νομικού ελαττώματος με δαπάνες του εκμισθωτή. (Όπως το πρώτο εδάφιο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 2 παρ.4 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 576. - Ελλείψεις ή πραγματικά ελαττώματα του μισθίου.

(Οι ελλείψεις δίνουν το δικαίωμα στον μισθωτή για μείωση ή μη καταβολή του μισθώματος)

Αν κατά το χρόνο της παράδοσής του στο μισθωτή το μίσθιο έχει ελάττωμα που εμποδίζει μερικά ή ολικά τη συμφωνημένη χρήση (πραγματικό ελάττωμα) ή αν κατά τη διάρκεια της μίσθωσης εμφανίστηκε τέτοιο ελάττωμα, ο μισθωτής έχει δικαίωμα μείωσης ή μη καταβολής του μισθώματος. Το ίδιο ισχύει και αν λείπει από το μίσθιο μια συμφωνημένη ιδιότητα ή αν έλειψε μια τέτοια ιδιότητα όσο διαρκεί η μίσθωση.

Αρθ. 577. - Πότε ο μισθωτής μπορεί να απαιτήσει αποζημίωση.

Αν κατά τη συνομολόγηση της μίσθωσης λείπει η συμφωνημένη ιδιότητα του μισθίου, ο μισθωτής έχει δικαίωμα, αντί για τη μείωση ή τη μη καταβολή του μισθώματος, να απαιτήσει αποζημίωση για τη μη εκτέλεση της σύμβασης. Το ίδιο ισχύει και αν ο εκμισθωτής γνώριζε ή όφειλε να γνωρίζει το πραγματικό ελάττωμα του μισθίου που υπήρχε κατά τη συνομολόγηση της σύμβασης.

Αρθ. 578. - Από υπαιτιότητα του εκμισθωτή - άρση πραγματικών ελαττωμάτων.

Ο μισθωτής έχει το δικαίωμα του προηγούμενου άρθρου και αν από υπαιτιότητα του εκμισθωτή έλειψε η συμφωνημένη ιδιότητα ή εμφανίστηκε το ελάττωμα του μισθίου μετά τη συνομολόγηση της σύμβασης. Ο μισθωτής έχει το ίδιο δικαίωμα και αν ο εκμισθωτής έγινε υπερήμερος ως προς την άρση του πραγματικού ελαττώματος ή της έλλειψης της ιδιότητας. Σ' αυτή την περίπτωση όμως ο μισθωτής έχει δικαίωμα να επιχειρήσει ο ίδιος την άρση και να απαιτήσει τη δαπάνη.

Αρθ. 579. - Πότε δεν ευθύνεται ο εκμισθωτής.

Ο εκμισθωτής δεν ευθύνεται για πραγματικά ελαττώματα, που γνώριζε ο μισθωτής κατά τη συνομολόγηση της σύμβασης. Το ίδιο ισχύει και για συμφωνημένες ιδιότητες, που την έλλειψή τους γνώριζε ο μισθωτής κατά τη συνομολόγηση της σύμβασης.

Αρθ. 582. - Ρήτρα περιορισμού της ευθύνης του εκμισθωτή.

(Καταργήθηκε με το άρθρο 2 παρ.3 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αστικός Κώδικας - ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ - ΕΝΟΧΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ - ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΕΚΑΤΟ ΕΝΑΤΟ - ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ

Αρθ. 689. - Ουσιώδη ελαττώματα του έργου.

(Σύμβαση έργου - δικαίωμα του εργοδότη για αναστροφή της σύμβασης)

Αν το έργο που εκτελέστηκε έχει ουσιώδη ελαττώματα που το κάνουν άχρηστο ή αν του λείπουν συμφωνημένες ιδιότητες, ο εργοδότης έχει, αντί για τα δικαιώματα του προηγούμενου άρθρου, το δικαίωμα να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση. Στην περίπτωση της υπαναχώρησης ή μείωσης της αμοιβής εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις των άρθρων 541, 546 έως 549, 551 έως 553, που ισχύουν για την πώληση. (Όπως οι λέξεις της παρ.1 "να απαιτήσει την αναστροφή της σύμβασης" και της παρ.2 "αναστροφής" αντικαταστάθηκαν από τις λέξεις "να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση" και "υπαναχώρησης", αντίστοιχα, από το άρθρο 1 παρ.2 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Αρθ. 690. - Ελλείψεις από υπαιτιότητα.

(Σύμβαση έργου - ελλείψεις από υπαιτιότητα του εργολάβου - δικαίωμα του εργοδότη για αποζημίωση)

Ο εργοδότης έχει δικαίωμα αντί για υπαναχώρηση ή μείωση, να απαιτήσει αποζημίωση για μη εκτέλεση της σύμβασης, αν οι ελλείψεις του έργου οφείλονται σε υπαιτιότητα του εργολάβου. (Όπως η λέξη "αναστροφή" αντικαταστάθηκε από τη λέξη "υπαναχώρηση" από το άρθρο 1 παρ.2 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)

Υ.Γ. Τις ατάκες "ατιμούτσικο" και τα λοιπά, άστες καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το θεμα ειναι σοβαρο και ενδιαφερει πολλους σας παρακαλω παρα πολυ θελουμε ολοι να καταληξετε-καταληξουμε καπου

tsakonas νομιζω οτι εχεις λιγο απαξιωτικο υφος στο λογο σου και δεν βοηθα στην παρουσα φαση την κουβεντα

ηρεμηστε να βρουμε μια ακρη ρε παιδια

κανας δικηγορος ή κανενας με φιλο δικηγορο δεν υπαρχει να μας πει απο πρωτο χερι τι γινεται?

τετοια ζητηματα εχουν τεραστια σημασια για ολους εμας

Link to comment
Share on other sites

"διαβασα 10 γραμμες απο το μανουαλ των windows,αρα τωρα μπορω οποτε θελω να πειραξω το source code τους"->ετσι ακριβως ειναι το ποστ σου.

Ωραία η μικρή σου επίδειξη γνώσεων δικονομίας

η ορολογια ειναι που σου κανει την ζημια και καταλαβαινεις αλλα αντι αλλων.Δικονομια=το δικαιο που ρυθμιζει την διαδικασια ενωπιον του δικαστηριου.

αλλά νομίζω πως αυτές είναι αυθαίρετες ερμηνείες γενικών νόμων αστικού δικαίου.

ναι.μονο εγω και οι 3 νομικες σχολες της χωρας υποστηριζουμε αυτην την ερμηνεια.

Άλλωστε ο νόμος δεν διαχωρίζει τα δικαιώματα του αγοραστή με βάσει το αν χάνει γρήγορα την αξία του το είδος ή όχι!

οταν ριξεις εκεινη την ματια στο συγγραμμα που προανεφερα δες και το κεφαλαιο "αοριστες εννοιες" και η χρηση τους.

Αν μπορείς να αποδείξεις ότι ο νόμος ΔΕΝ ορίζει σαφώς αυτό που λέω (όχι με αφαιρετικά συμπεράσματα και αμφισβητούμενες ερμηνείες άρθρων του Αστικού κώδικα), τότε το συζητάμε.

Ναι μωρε..αυτα τα αφαιρετικα συμπερασματα και οι ερμηνειες χρησιμοποιουνται μονο τα τελευταια 200 χρονια στην νομικη επιστημη.Γιατι να τα εμπιστευτεις?Αφου στο κατω κατω δεν τα γραφει ουτε στο penthouse ουτε στην espresso.Μονο αυτοι οι παραξενοι οι καθηγητες των νομοπαρασκευαστικων επιτροπων τα διδασκουν σε κατι πανεπιστημιακια.

υγ:fyi,το σχετικο μαθημα ειναι γυρω στις 1500-1700 σελιδες 3 διαφορετικα μαθηματα σε 3 διαφορετικα εξαμηνα..και επειδη απλα ξερει καποιος να διαβασει προχειρως 10 γραμμες δεν σημαινει πως ειναι σε θεση να το αντιληφθει.

ΥΓ:Ο 3043/2002 ειχε και την αναθεωρηση του Κοινοβουλευτικου Δικαιου.Γιατι την παρελειψες?Ελπιζω να μην χαλασε το ποντικι και ναχες προβλημα με το copy paste.

Link to comment
Share on other sites

κορμι αν εισαι δικηγορος τοτε λυσε μας το θεμα μας και μην μας περιπλεκεις με τα δικα σας

μπορεις να μας τα κανεις λιανα και να βγαλουμε μια γραμμη κινησης συμγβνα με το νομο η θα διαβαζουμε αλαμπουρνεζικα ?

σπουδασαμε , δεν θελουμε αλλο ή εστω δεν θελουμε να γινουμε δικηγοροι , εσενα που σαρεσει η δικονομια κανε μας τη ζωη ευκολη και βοηθα μας να ξερουμε τι να επικαλουμαστε , ποιο αρθρο , και με αδρες γραμμες τι δικαιωματα εχουμε

αφηστε την κοντρα ραααα

ΥΓ

δεν θελετε να μαθετε το κοστος σε προιοντα hardware οπως φευγουν απο το εργοστασιο

εγω εμαθα εκ των εσω και κρεμασε το σαγονι μου

μιλαμε για 10% της αξιας αντε 20%

και θα κλαιω μηπως βαλω μεσα την nvidia? που πουλαει καρτα 600 ευρω ενω την φτιαχνει με 50?

ναι δεν λεω να μην το κανουμε συστημα το rma , συμφωνοι

στο κατω κατω φαινεται ποιος το κανει συστημα κ ποιος οχι απο τα τερματικα

και μη μου πειτε οτι τα 550 ειναι R&D,service , ανταλακτικα , υπαλληλοι , μεταφορικα κτλ

ελεος

μιλαμε για αισχροκερδια

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια ας καταληξουμε καπου να ξερουμε κι εμεις τι και τι να ζηταμε! οχι τιποτε αλλο αλλα αν μεχρι την τριτη-τεταρτη δεν εχω παρει την καρτα θα με χρεωσουν που την κρατανε στην αποθηκη τους-service! :eek::crazy:

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια ας καταληξουμε καπου να ξερουμε κι εμεις τι και τι να ζηταμε! οχι τιποτε αλλο αλλα αν μεχρι την τριτη-τεταρτη δεν εχω παρει την καρτα θα με χρεωσουν που την κρατανε στην αποθηκη τους-service! :eek::crazy:

1η επιλογή να πάρεις την 9800gt που σου δίνουν, (σαν αντικατάσταση με προϊόν ίδιων ή καλύτερων χαρακτηριστικών) νομίζω είσαι καλυμένος.

2η επιλογή σου έχω πει προσωπικά τι πιστεύω, ας μην επαναλαμβάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

σαυτο το σημειο να πω το εξης

πας εσυ και αγοραζεις μια καρτα high end 400 ευρω οκ?

μετα απο λιγο καιρο πεφτει η τιμη της , λογικο

ας πουμε σε ενα χρονο να εχει παει 300 , λογικο και παλι

εγω σαν Κωστας , αν παθει κατι το προιον κ μου πουν οτι θα μου δωσουν 300 ευρω , δεν θα πω τιποτα (ας αφησουμε τι δικαιωματα εχω προς το παρον)

κοιταχτε τωρα ενα ωραιο σκηνικο

απο κει που το προιον εχει 300 , και επειδη βγηκε νεο προιον , το χ καταστημα βγαζει ΠΡΟΣΦΟΡΑ 150 την καρτα

και ξεπουλαει

ΤΩΡΑ αν εμενα το προιον μου παθει κατι , γιατι απο τα 400 να παρω πιστωτικο 150 ΜΟΥ ΛΕΤΕ?

ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΕΙΝΟΙ ΚΑΝΑΝΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ?

δηλαδη αμα το αφεντικο τρελαθηκε και το βαλει 10 ευρω θα μου δωσουν πιστωτικο 10 ευρω?

δηλαδη στο δια ταυτα εννοω οτι οκ φιλος να πεσει η τιμη και να χασεις καποια λεφτα λογικο

να κανει το καταστημα προσφορα και να απαξιωνει το προιον για εμπορικους λογους και εγω μετα να ΛΟΥΖΟΜΑΙ την προσφορα του ΓΙΑΤΙ?

εγω το παραπανω τοχω κανει αναφορα στο τμημα προστασιας καταναλωτη και ειναι πραγματικο γεγονος και εχει συμβει και για προιον που βγηκε στο σφυρι 10 ευρω

πουλα ρε οσο θες , χαρισε τα κιολας , ποσως με ενδιαφερει , αλλα εμενα δωσε μου ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΙΜΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ (οσο κ αν ειχε πεσει αυτη δεν εχω προβλημα)

ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ?

και στο κατω κατω οταν ολοι πουλανε 320 ευρω το προιον γιατι εσυ κυριε με το ταδε καταστημα το βγαζεις σφυρι 150 ευρω?μπαινεις μεσα γιατι νοιαζεσαι να παρουμε ολοι high end hardware? ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ

παλι κερδος εχεις ή εστω ξεστοκαρεις να αδειασεις ραφια να φερεις κατι νεο

και σκιζεις τα πιθανα rma που θα προκυψουν επειδη αποφασισες να "κανεις προσφορα στον κοσμακη"

ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας τα κανεις λιανα και να βγαλουμε μια γραμμη κινησης συμγβνα με το νομο η θα διαβαζουμε αλαμπουρνεζικα ?

ποια κοντρα κλπ??απλα προσθετω μια πιο αναλαφρη νοτα.Δεν σκοπευω να προσβαλλω κανεναν ουτε φυσικα προσβαλλομαι απο ο,τιδηποτε

Λιανα και συντομα τωρα:

1)παραλαμβανεις χαλασμενο /DOA?Πισω τα λεφτα η αλλο ολοκαινουργιο.

2)εχεις κανει συμβαση εξ αποστασεως (τηλεφωνο-ιντερνετ-ταχυδρομικο περιστερι) το προιον ειναι 100% ΟΚ απλα αλλαξες γνωμη?Εντος 10 εργασιμων ημερων,εφοσον δεν τοχεις "πειραξει" και δεν ειναι "περιεργο προιον" (υγειονομικου ενδιαφεροντος πχ) μπορεις να το πας πισω και να παρεις λεφτα πισω,no questions asked.\

2α)το αγορασες απο το μαγαζι κανονικα και απλα αλλαξες γνωμη?Αργησες.

3)Αγοραζεις κατι που εχει ελαττωμα μεν,αλλα λειτουργει δε, αλλα το ανακαλυπτεις μετα απο πολυ καιρο?Εαν ειναι μες στο πρωτο εξαμηνο(και αργοτερα,αλλα απλα δεν εχεις υπερ σου το τεκμηριο) πας και μπορεις να παρεις τα ευρωζ πισω (ολα) η να αντικατασταθει!.Μπορεις βεβαια να επικαλεστεις και την εγγυηση αν θελεις,αλλα δεν σε συμφερει και τοσο.

4)Αγοραζεις κατι,λειτουργει κανονικοτατα για ενα χρονο πχ και τα τιναζει στον 1 χρονο και μια μερα?Η αντικατασταση-(επιδιορθωση) με ιδιο/καλυτερο ,η τα λεφτα που κοστιζει την μερα που σου χαλασε εκτος αν εχεις συμφωνησει κατι διαφορετικο(καλυτερο για σενα,το χειροτερο συμφωνηθεν δεν σε δεσμευει) στην εγγυηση.

(για να μην γραφω παλι κανα σεντονι,"συντομευσα" παρα μα παρα πολυ το κειμενο και γραφω απλα τα κυριοτερα...δεν ειναι πληρες νομικα)

FAQ:

1)ειμαι μεσα στην εγγυηση και το καταστημα μου λεει "μπλα μπλα εσυ το χαλασες,αποδειξε μας οτι δεν το χαλασες".

Δεν χρειαζεται.Σε τετοια διαδικασια ο νομος θεωρει οτι το προιον εβγαλε προβλημα.Ο καταναλωτης δεν χρειαζεται να αποδειξει κατι,τεκμαιρεται οτι το προιον εβγαλε προβλημα.Αντιθετως,σε περιπτωση,ο πωλητης ειναι που πρεπει να αποδειξει οτι φταιει ο καταναλωτης (εκτος αν προκειται για κατι κραυγαλεο βεβαια).\

2)κανω τα παραπανω αλλα ο καταστηματαρχης μου λεει αυτα να παω να τα πω στην κατασκευαστρια εταιρια.

Δεν χρειαζεται."Υπευθυνος" απεναντι στον καταναλωτη ειναι ο εμπορος που το πωλησε.(τονιζω το εμπορος για να μην αρχιζετε να τρωγεστε μεταξυ σας στις αγγελιες).

Link to comment
Share on other sites

ποια κοντρα κλπ??απλα προσθετω μια πιο αναλαφρη νοτα.Δεν σκοπευω να προσβαλλω κανεναν ουτε φυσικα προσβαλλομαι απο ο,τιδηποτε

Λιανα και συντομα τωρα:

4)Αγοραζεις κατι,λειτουργει κανονικοτατα για ενα χρονο πχ και τα τιναζει στον 1 χρονο και μια μερα?Η αντικατασταση-(επιδιορθωση) με ιδιο/καλυτερο ,η τα λεφτα που κοστιζει την μερα που σου χαλασε εκτος αν εχεις συμφωνησει κατι διαφορετικο(καλυτερο για σενα,το χειροτερο συμφωνηθεν δεν σε δεσμευει) στην εγγυηση.

Οπότε θα πουλάω 295gtx και μόλις πουλήσω το στοκ μου, κατεβάζω την τιμή της στο μαγαζί μου στο.. 1 ευρώ (βάζω και ένα "αναμένεται", όπως κάνουν κάτι άλλα μαγαζάκια να είμαι και οκ). Έτσι όταν θα μου έρθουν για RMA θα τους δώσω πιστωτικό τρέχουσας τιμής!!! Καλό ε;

Επίσης ΔΕΝ μπορείς να "συμφωνήσεις τίποτα στην εγγύηση", γιατί η εγγύηση δεν μεταβάλλεται κατά βούληση του πελάτη. Μάλλον άλλο πράγμα εννοείς αλλά δεν το εξήγησες σωστά (εγώ κατάλαβα τι λες πάντως).

Υ.Γ. Αναμένουμε αποδείξεις και τεκμηριώσεις ώστε "να μην θεωρούνται όλα αυτά αρλούμπες."

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.