Jump to content



Recommended Posts

Το δικό μου παίζει ακόμα από την Δευτέρα που έκανα το update . Από ότι διαβάζω στο forum της intel δεν έχουν πάθει όλη ζημία μετά το update και σε αυτούς ανήκω και εγώ... Κάπου διάβασα οτι μπορεί να φτενέ και οι drivers που πέρανε τα win 7 μετά το update και πρέπει να έχουμε περασμένους τους τελευταίους για achi η ide .

http://communities.intel.com/thread/7798?tstart=0

Tο δικό μου ακόμα σε ide

[ATTACH]36819[/ATTACH]

Δεν είναι ούτε drivers ούτε τίποτα. Το firm φταίει καθαυτού. Εγώ με Vista την πάτησα και ούτε drivers περάστηκαν ούτε τίποτε άλλο.

ps. Τον 160αρι έχεις, έτσι? Γιαυτό χτυπάς 100+ writes.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξέρω τα έχει κάνει μάνταρα η intel έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να το ξέρει για αυτό το πρόβλημα .Πόντος αυτό το είχα διαβάσει και το είχε πει κάποιος από την intel αν το βρω θα το βάλω. Ναι τον 160αρι έχω :banging:

Link to comment
Share on other sites

Καλοί και άγιοι οι ssd αλλά σταματήστε να κράζετε/ειρωνεύεστε τον κοσμάκη οι των ''παίζω guru των ssd''.

.

Λυπάμαι πολυ για σένα που απομόνωσες ένα κομμάτι μόνο από το ποστ μου, που με θεωρείς ''παίζω guru των ssd'' και που νομίζεις οτι κράζω/ειρωνεύομαι, και εδώ σταματάω.

Σχεδον δηλαδή, θα συνεχίσω να σας διαβάζω όποτε μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε ώστε να σετάρουμε τα win7 για SSD δίσκο;

εγώ τον έχω συνδεδεμένο σε απλή SATA και τον έχω σε IDE mode

Δοκίμασα να το βάλω σε Ahci αλλά πήρα ένα ωραιότατο bluescreen (φαντάζομαι πρέπει να κάνω format και να ξαναπεράσω τα win)

η μητρική μου (asus p7p55d) έχει και sata jmicron JMB363, θα ήταν καλύτερο να τον συνδέσω εκεί;

έχω τον x-25m postville 80gb 34nm (INTEL SSDSA2M080G2GC)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε ώστε να σετάρουμε τα win7 για SSD δίσκο;
Μάλλον τα έχεις ήδη σεταρισμένα και δεν θες να κάνεις νέα εγκατάσταση ετσι ?
εγώ τον έχω συνδεδεμένο σε απλή SATA και τον έχω σε IDE mode

Δοκίμασα να το βάλω σε Ahci αλλά πήρα ένα ωραιότατο bluescreen (φαντάζομαι πρέπει να κάνω format και να ξαναπεράσω τα win)

η μητρική μου (asus p7p55d) έχει και sata jmicron JMB363, θα ήταν καλύτερο να τον συνδέσω εκεί;

έχω τον x-25m postville 80gb 34nm (INTEL SSDSA2M080G2GC)

Αν και offtopic, η λύση είναι εύκολη.

1) γυρνάς στο bios τον JMB σε IDE

2) Βάζεις τον δίσκο πάνω σε αυτόν

3) Γυρνας τον ICH10 σε AHCI (η καλύτερα raid --> μη-raid δίσκοι παίζουν σαν AHCI, και έχεις έτοιμο το σύστημα άν ποτέ θές να κάνεις κάποιο raid με αυτόν ή αλλους δίσκους)

4) Κάνεις boot (με τον δίσκο που πλέον είναι πάνω στον JMB)

5) Περνάς τους drivers της Intel και reboot

6) Βάζεις τον δισκο σου πάνω στον ICH10

7) enjoy

Y.Γ. εγώ που δεν είμαι στην κατηγορία του "κοσμάκη που έχει Intel SSD", μπορώ να γράφω στο thread ? (ρητορική ερώτηση)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις ήδη σεταρισμένα και δεν θες να κάνεις νέα εγκατάσταση ετσι ?Αν και offtopic, η λύση είναι εύκολη.

1) γυρνάς στο bios τον JMB σε IDE

2) Βάζεις τον δίσκο πάνω σε αυτόν

3) Γυρνας τον ICH10 σε AHCI (η καλύτερα raid --> μη-raid δίσκοι παίζουν σαν AHCI, και έχεις έτοιμο το σύστημα άν ποτέ θές να κάνεις κάποιο raid με αυτόν ή αλλους δίσκους)

4) Κάνεις boot (με τον δίσκο που πλέον είναι πάνω στον JMB)

5) Περνάς τους drivers της Intel και reboot

6) Βάζεις τον δισκο σου πάνω στον ICH10

7) enjoy

Απο IDE Mode μπορει να πάει στο:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\iaStorV

Change REG_DWORD "Start" from 3 to 0

Reboot και ειναι έτοιμος.

http://forums.overclockers.co.uk/showpost.php?p=13940673&postcount=3

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις ήδη σεταρισμένα και δεν θες να κάνεις νέα εγκατάσταση ετσι ?Αν και offtopic, η λύση είναι εύκολη.

1) γυρνάς στο bios τον JMB σε IDE

2) Βάζεις τον δίσκο πάνω σε αυτόν

3) Γυρνας τον ICH10 σε AHCI (η καλύτερα raid --> μη-raid δίσκοι παίζουν σαν AHCI, και έχεις έτοιμο το σύστημα άν ποτέ θές να κάνεις κάποιο raid με αυτόν ή αλλους δίσκους)

4) Κάνεις boot (με τον δίσκο που πλέον είναι πάνω στον JMB)

5) Περνάς τους drivers της Intel και reboot

6) Βάζεις τον δισκο σου πάνω στον ICH10

7) enjoy

Y.Γ. εγώ που δεν είμαι στην κατηγορία του "κοσμάκη που έχει Intel SSD", μπορώ να γράφω στο thread ? (ρητορική ερώτηση)

ωραία!!!! ευχαριστώ! το δοκιμάζω τώρα!

και στην περίπτωση που αποφασίζω να κάνω format και να ξαναπεράσω τα win από την αρχή τι κάνω;;;;;

Απο IDE Mode μπορει να πάει στο:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\iaStorV

Change REG_DWORD "Start" from 3 to 0

Reboot και ειναι έτοιμος.

http://forums.overclockers.co.uk/showpost.php?p=13940673&postcount=3

αν κάνω τα παραπάνω πρέπει να κάνω και αυτο;

Link to comment
Share on other sites

αν κάνω τα παραπάνω πρέπει να κάνω και αυτο;

Μπλε οθονη τρως γιατι οταν τον βαζεις σε ACHI mode δεν υπαρχουν ACHI Drivers.

Οποτε ειτε βαζεις τους Intel Drivers..οπως ειπε ο φιλτατος tifozif1 ή πειραζεις αυτο το REG Value. (1 απο τα 2).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα από eshop!!

Ρε παιδιά υπάρχουν κάπου μαζεμένα το τι να προσέχεις, τι να απενεργοποιήσεις, τι να ενεργοποιήσεις και γενικά τι να κάνεις σε έναν καινούριο SSD και ας πούμε εγκατάσταση win7??

Είναι πολλές οι 67 ριμαδοσελίδες για διάβασμα αν και έχω διαβάσει τις περισσότερες...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπα να κάνω πάλι μια μέτρηση να δω τι γίνεται μετά το update...

Μειώθηκε λίγο το 512K read, αλλά οι τιμές στο write αυξήθηκαν λίγο όλες...

post-7033-1416074193,3928_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Στο φόρουμ της intel διάβασα αυτό:

I called tech support. The guy said that if I've rebooted my machine 3 times since the update & my ssd hasn't bricked, then I'm "one of the lucky ones". He told me to back up my data, but I shouldn't have anything to worry about.

http://communities.intel.com/thread/7839?tstart=0

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.