Jump to content



Recommended Posts

Πέρασα drivers για win7 από asus για τπ chipset (Intel_Chipset_V9111019_Win7) Matrix Storage (IMSM_V890102) και έβαλα μερικά από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ...

Μπορεί κανείς να πει γιατί έχω τόσο μεγάλη διαφορά στο write???? Πως μπορώ να ελέγξω τελικά τι driver έχω στο chipset που επηρεάζει το sata?

post-5259-1416074195,5714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να και ο δικός μου 80gb G2R5 σε Asus maximus formula, fresh install Win7 x64 σε AHCI mode.

Πριν περάσω οτιδήποτε είχα αυτές τις ταχύτητες στο write.

Από τα tips που διάβασα, απενεργοποίησα superfetch, indexing καθώς και το write cache στα properties του δίσκου. Μήπως το τελευταίο ευθύνεται?

Πως βλέπω τελικά τι drivers έχω στο chipset/sata/κλπ...γιατί παντού microsoft βλέπω πέρα από το Matrix Storage...

post-5259-1416074195,9426_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από xaotikos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν στο pc για να το ενεργοποιήσω άμεσα :bigsmile:

Το ενεργοποίησα πάλι και ήρθαν οι επιδόσεις στα ίσια τους, λίγο χαμηλότερα από το fresh install.

Η τελευταία ερώτηση σχετικά με τους drivers ισχύει...επίσης προτείνετε κάποιο συνδυασμό drivers για win7 σε Asus maximus formula?

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου μπορεί να μου πει κανείς γιατί "σέρνεται" έτσι;

δεν έχω κάνει τίποτα από τα tips που αναφέρθηκαν προηγουμένως.

έχω απογοητευτεί.. :weep::weep::weep:

από την διαχείριση συσκευών βλέπω ότι χρησιμοποιεί τους intel matrix (8.9.0.1023) για οδηγούς στην sata/ahci (τον έχω σε ahci)

πως μπορώ να βάλω τους οδηγούς της intel (intel_Chipset_V9111019)

post-5016-1416074196,6437_thumb.jpg

post-5016-1416074196,7281_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό πιστεύω.... τι να τους πω δηλαδή; ότι όλα δουλεύουν μια χαρά αλλά δεν πιάνει 260 mb/sec αλλά τα 240 στο crystaldiskmark......

Σιγά μην τον περάσουν..... (από το e-shop τον πήρα..)

ώρες, ώρες παρακαλάω να κολλήσει για να τον γυρίσω πίσω

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό πιστεύω.... τι να τους πω δηλαδή; ότι όλα δουλεύουν μια χαρά αλλά δεν πιάνει 260 mb/sec αλλά τα 240 στο crystaldiskmark......

Σιγά μην τον περάσουν..... (από το e-shop τον πήρα..)

ώρες, ώρες παρακαλάω να κολλήσει για να τον γυρίσω πίσω

Sorry..αλλα:

Εχουμε 1000000^80πει σε αυτο το thread οτι η απουσια της εντολης TRIM κανει τους δίσκους να ρίχνουν τις επιδόσεις σε αλλους πολυ σε αλλους λιγο κοκ.

Πιστευεις οτι θα δεις διαφορα απο τα 240 στα 260??

:rolleyes:

Aν σου λειπουν αυτα τα 20mb/s σαν νουμερο..κανε ghost τα data..ριχτου HDDErase να επανελθει..και τρεξε Cystaldisk να χαρεις.

αλλα μετα απο μια βδομαδα μην βγεις και πεις οτι δεν ποιανει 260.

Link to comment
Share on other sites

ώρες, ώρες παρακαλάω να κολλήσει για να τον γυρίσω πίσω

θα φταιω αν ευχομαι να σου κολλησει και να κανει το rma 2μηνες και να εισαι με καναν 7200αρη ;

θα τρελαθουμε τελειως μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.