Jump to content



Recommended Posts

Ακριβώς αυτό λέω, είναι τόσο υπερβολικά τα νούμερα που δεν γίνεται να τ δεις πρακτικά..ειδικά στην μεταφορά, πρέπει ν μεταφέρεις με τέτοια ταχύτητα σε ssd που γράφει κ με την ίδια ταχύτητα..δηλαδή όταν μεταφέρεις τα παιχνίδια σου ή τις ταινίες σου στον hdd σου δεν μεταφέρεις με 500!! όχι δεν είναι πρακτικό να μεταφέρεις σε 160 gb από φάκελο σε φάκελο με 500..δεν χρειάζεται ν μπουτάρει 2 δεύτερα πιο γρήγορα και δεν χρειάζεται ν ανοίξει μια εφαρμογή όπως τ nero κάτω από 3 δεύτερα που κάνει ο δικός μου να το ανοίξει..και για αυτά να δώσεις άλλα 209 ευρώ..

αυτή είναι η γνώμη μου..:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο venisk εξαρταται απο που μεταφερεις και τι.

Οταν εχεις μια συστοιχια raid με SSD, οι υπολοιποι δισκοι ειναι bottleneck για τους SSD.

Εγω εχω μια συστοιχια raid5 με 4 δισκους, 1ΤΒ.

Οταν γραφω απο την συστοιχια raid5 στο raid0 των Intel, υπαρχει bottleneck μονιμα.

Λογικο. Οι χρονοι σιγουρα αλλαζουν αλλα μιλαμε πλεον για τοσο μικρες διαφορες, που δεν γινονται αντιληπτες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγω ένα παρόμοιο πρόβλημα αλλά σε άλλη μορφή, Ανάβει τα λαμπάκι του δίσκου και το σύστημα παγώνει για 3 sec περίπου, mouse & τέτοια δουλεύουν βέβαια. Έχω και εγω adata 1ής γενιάς 80GB σε AHCI 8 σε laptop. Δεν του πολύ δίνω σημασία γιατί είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα

Windows xp SP3

partision στο δίσκο έκανες απο τα xp? αν ναι εκεί εστιάζεται το λάθος γιαυτό σου μπουκώνει.
Link to comment
Share on other sites

partision στο δίσκο έκανες απο τα xp? αν ναι εκεί εστιάζεται το λάθος γιαυτό σου μπουκώνει.

Ναι απο τα XP έκανα, απο που έπρεπε να κάνω; Γενικά όμως δεν παρατηρώ κάποιο μπούκωμα στο σύστημα και τα νούμερα του crystal είναι ΟΚ. Απλά ορισμένες φορές τρώει αυτό το κολληματάκι

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο venisk εξαρταται απο που μεταφερεις και τι.

Οταν εχεις μια συστοιχια raid με SSD, οι υπολοιποι δισκοι ειναι bottleneck για τους SSD.

Εγω εχω μια συστοιχια raid5 με 4 δισκους, 1ΤΒ.

Οταν γραφω απο την συστοιχια raid5 στο raid0 των Intel, υπαρχει bottleneck μονιμα.

Λογικο. Οι χρονοι σιγουρα αλλαζουν αλλα μιλαμε πλεον για τοσο μικρες διαφορες, που δεν γινονται αντιληπτες.

Τα πιθανα bottlenecks τα καταλαβαινω, αναφερομουν στις ταχυτητες του software που βρισκεται στους SSD και τις διαμεταγωγες τους, αλλα μαλλον καταλαβαινω οτι με raid εχω μερικα seconds παραπανω 1-2, ισως δεν αξιζει, ισως ειναι το γεγονος της υπερβολης που με χαρακτηριζει. Οποτε να τους δωσω, μιας και ειμαι μεσα στο 20ημερο αλλαγης, και να παρω εναν 160αρη που εχω διαβασει οτι ειναι καπως πιο γρηγοροι, τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Επισης κι εγω εχω συχνα τα παγωματα που αναφερονται λιγο πιο πανω, λειτουργουν μονο τα παραθυρα που ειναι maximized ενω ολη η taskbar ειναι σε κατασταση "κλεψύδρας"-αναμονης. Μετα από 30-40sec, ξαφνικα πεταγονται ολα τα κλικς που εχω κανει. Ειμαι με win7, 2x80Gb postvile σε raid στο ICH10 της Rampage II Extreme. Που κολλανε αραγε? Καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Τα παγωματα τα ειχες παντα ή τωρα εμφανιστηκαν? δοκιμασες να τους κανεις ενα HDD erase, να ξαναστησεις (ή κανεις restore με acronis) το λειτουργικο και κανουν τα ιδια?

Γενικα προς ολους:

Το οτι παρουσιαστηκε προβλημα στον alexis2044 που δεν μπορεσε να το λυσει με hdd erase δεν σημαινει οτι υπαρχει προβλημα σε ολους τους Intel-Adata. Δειτε πρωτα οτι δεν εχετε προβλημα με το λειτουργικο σας και μετα πηγαινετε τους δισκους για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα οι δισκοι πριν μπουν σε raid, καρφωθηκαν σε συστημα με XP οπου εγινε format (slow), μετα δημιουργηθηκε η συστoiχια και με τα εγκατασταση Win7. Τα παγωματα τα ειχα απο την αρχη...οποτε μαλλον πρεπει να δοκιμασω HDD erase και restore? Παντως απο επιδοσεις που μετρησα, ολα ΟΚ.

Υ.Γ: HDDerase αυτο--------> http://cmrr.ucsd.edu/Hughes/SecureErase.html ???

Link to comment
Share on other sites

Jax έχω 2 partitions, τα κάνω ένα ghost με acronis HDerase στον δίσκο και μετά restore? Θα παίξουν μπάμ;

Επίσης τώρα στον δίσκο τι κάνω του διαγράφω τα partition & HDerase ή πρέπει να το κάνω σε κάθε partition? Partition μετά απο που φτιάχνω;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελευταία μέρα του μήνα.. θα περίμενες οτι ενας κολοσσός σα την Intel θα κρατούσε τις υποσχέσεις της. Μετά βρίζουμε τα κούριερ στην Ελλάδα γιατί δεν παρέδωσαν το δέμα Παρασκευή αλλά το έφεραν Δευτέρα..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελευταία μέρα του μήνα.. θα περίμενες οτι ενας κολοσσός σα την Intel θα κρατούσε τις υποσχέσεις της. Μετά βρίζουμε τα κούριερ στην Ελλάδα γιατί δεν παρέδωσαν το δέμα Παρασκευή αλλά το έφεραν Δευτέρα..
So be patient, if Intel says the firmware is going to be released today, they might mean "at the evening of the 30th of November", which is actually "the morning of December 1st here in Europe".

Give Earth some time to spin..

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελευταία μέρα του μήνα.. θα περίμενες οτι ενας κολοσσός σα την Intel θα κρατούσε τις υποσχέσεις της. Μετά βρίζουμε τα κούριερ στην Ελλάδα γιατί δεν παρέδωσαν το δέμα Παρασκευή αλλά το έφεραν Δευτέρα..

Δυστυχως ετσι ειναι..

Εδω δεν υποστηριξαν το δικο τους ,νεωτερου του 1 χρονου,προιον που περισυ σχεδον++ τετοια εποχη κοστιζε τα 2πλασια και+

Του χρονου θα βγαλουν G3 κι αντε γεια οι προηγουμενοι..:hi:

..κολοσσος..μπρρ

Link to comment
Share on other sites

Jax έχω 2 partitions, τα κάνω ένα ghost με acronis HDerase στον δίσκο και μετά restore? Θα παίξουν μπάμ;

Επίσης τώρα στον δίσκο τι κάνω του διαγράφω τα partition & HDerase ή πρέπει να το κάνω σε κάθε partition? Partition μετά απο που φτιάχνω;

Κανεις το image σου να εισαι ετοιμος με acronis. Αν μπορεις μολις κανεις το image, κανε ενα restore για να δεις οτι θα παιξει. Αν εχεις καποιον αλλο δισκο για δοκιμη, κανε το restore εκει και βαλε το συστημα να ξεκινησει απο εκει ωστε να δεις αν παιξει το image που εφτιαξες.

Αν το image δουλεψει. Σπασε το raid και μετα απο BIOS γυρνα τους δισκους σε IDE mode.

Κανε τους HD erase.

Ξαναγυρνα τους σε raid mode και φτιαξε το raid array σου.

Ξεκινα το acronis ειτε απο το CD, ειτε απο τον δισκο που εκανες δοκιμη το image και κανε restore το image στο raid των Intel.

Ξεκινα το συστημα απο το raid.

Ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το image παντα κανει καποιος validate και ειναι ησυχος...οχι restoreγια δοκιμες..

Να σου πω την αληθεια, δεν εχω κανει ποτε validate, γιατι παντα ειχα εναν δισκο να δοκιμασω. Πως ακριβως δουλευει αυτο? Υπαρχει τετοιο option στο acronis?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μη γίνει πατάτα πάλι , ας περιμένουμε και λίγο ακόμα (10 μέρες το πολύ) :triniti:

Δεν εβαλες το 02ΗΑ ακομα??:p

Να σου πω την αληθεια, δεν εχω κανει ποτε validate, γιατι παντα ειχα εναν δισκο να δοκιμασω. Πως ακριβως δουλευει αυτο? Υπαρχει τετοιο option στο acronis?

Ναι μεσα απο Win..

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια, δεν εχω κανει ποτε validate, γιατι παντα ειχα εναν δισκο να δοκιμασω. Πως ακριβως δουλευει αυτο? Υπαρχει τετοιο option στο acronis?

Ναι ,υπαρχει μετα το backup >Tools,validate κι αστο να υπαρχει εως νεωτερου..

Eπισης υπαρχει πιο νεα εκδοση για το boot cd ,αν θελει καποιος ας το ανεβασω καπου..η απο το web support του Acronis

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.