Jump to content



Recommended Posts

SSD + msachi = TRIM (το Toolbox δεν χρειάζεται για να περάσει η εντολή trim)

SSD + Intel drivers = NO TRIM

SSD + Intel drivers + SSD Toolbox = TRIM

RAID = NO TRIM (λέγεται οτι θα υποστηρίζεται με την επόμενη έκδοση IMSM)

:)

ssd+ms ata =??

post-13266-1416074239,0192_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα σε achi και βελτιωθηκαν πολυ

με IDE read ειχα (περιπου) =245,170,22 κ write 70,70,60

τωρα :

post-13266-1416074240,1274_thumb.jpg

γιατι ομως νομιζω οτι καθυστερει λιγο περισοτερο να μπει windows ?

Θα χρονομετρησω να δω

edit:

Υπαρχει 2-3" περιπου καθυστερυση απο το dvd που ειναι sata ,σαν να το ψαχνει λιγο οταν δειχνει το σημαιακι των windows ,αλλα μικρο το κακο.

Επισης η βαθμολογια του δισκου στα windws απο 7,2 πηγε 7,6

Γιατι δειχνει τωρα οτι μπορω να κανω ασφαλη καταργηση σε ολους σκληρους ? ειναι νορμαλ αυτο?

Έγινε επεξεργασία από michalos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όσο διαβάζω στο net σε διάφορα fora, το TRIM δουλεύει κανονικά ακόμα και αν ο σκληρός είναι σε IDE mode στο BIOS. Μπορεί να το επιβεβαιώσει και κάποιος από εδώ αυτό? Προσωπικά αν το γυρίσω σε AHCI δε μου bootάρουν τα win7, οπότε αναγκαστικά είμαι σε IDE.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όσο διαβάζω στο net σε διάφορα fora, το TRIM δουλεύει κανονικά ακόμα και αν ο σκληρός είναι σε IDE mode στο BIOS. Μπορεί να το επιβεβαιώσει και κάποιος από εδώ αυτό? Προσωπικά αν το γυρίσω σε AHCI δε μου bootάρουν τα win7, οπότε αναγκαστικά είμαι σε IDE.

πριν κανεις την αλλαγη σε ahci πρεπει να κανεις αυτην την αλλαγη στο registry :

Start Regedit and go to HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\msahci and in the right pane set the value of the key 'start' to 0 (=zero)

τωρα πρεπει να εχει value 3 , θα το κανεις 0 και μετα θα κανεις την αλλαγη στο bios.

Αν θελεις μετα παλι να το γυρισεις σε ide βαζεις παλι την τιμη σε 3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυριο περιμενω εναν 80αρη SSD απο e-shop :clap::clap:

Εκτος απο τα κλασικα "κολπακια" που χρειαζονται για την βελτιστη αποδοση των SSD ειναι καποια πραγματα που δεν εχω καταλαβει...

1)Ειχα κανα 2μηνο εναν velociraptor σε IDE και για εντελως τυπικους λογους το γυρισα σε AHCI...τα windows δεν bootαρανε οποτε εκανα το κολπακι που προτεινει ο michalos παραπανω(αλλαγη ενος 0 σε 3 στην registry) και τα windows ξεκινουσαν κανονικα...

Τωρα που θα παω να κανω φρεσκια εγκατασταση των windows 7 και θα την κανω εξαρχης με τον SSD σε AHCI,θα υπαρχει καποιο προβλημα??Η θα χρειαστει να κανω την εγκατασταση με IDE και αφου εγκατασταθουν τα windows,να το γυρισω σε ACHI??

2)Τα windows 7 κατα την εγκατασταση διημουργουν ενα κρυφο partition αν θυμαμαι καλα 100MB...ετσι δεν ειναι??Αυτο θα πρεπει να γινει και στον SSD?

Link to comment
Share on other sites

2)Τα windows 7 κατα την εγκατασταση διημουργουν ενα κρυφο partition αν θυμαμαι καλα 100MB...ετσι δεν ειναι??Αυτο θα πρεπει να γινει και στον SSD?

φυσικά, το ίδιο πράγμα είναι για όλους τους δίσκους..αυτά τα 100mb ξεκινάνε τα windows..

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πιθανό γιατί υπάρχει raid 0..

Στον ssd μην κάνεις κολπάκια πριν τον δοκιμάσεις..δεν χρειάζεται να τον κάνεις χειρότερο πριν μάθεις πως δουλεύει κανονικά.. το μόνο που προτείνω να κάνεις είναι το update στο firmwire..

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε OXI raid... Εμενα που η Ρ6Τ εχει εδω και 4-5 bios-ια προβλημα και σε ahci δεν ξεκιναει ο γκομπιουτορας και το εχω δηλωμενο σαν raid (χωρις να εχω κανει καποια συστοιχια... απλα ερήμη στη ζαϊμη :p ) παιζει το ιδιο limitation?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες οι δισκοι ειναι σε raid0 απο τον ενσωματωμενο ICH10 controller της intel που εχει η ep45-dq6 μητρικη.

Εχω κανει clean install windows 7 x64 στον raid με την μονη διαφορα οτι κατα την εγκατασταση εκανα create partition primary align=128 μεσω του diskpart utility που υπαρχει στο cd των windows 7. Μετα απο αυτο τα κλασσικα format και next για την συνεχιση της εγκαταστασης.

@jax7480 οχι δεν ειναι ενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο περιμενω εναν 80αρη SSD απο e-shop :clap::clap:

Εκτος απο τα κλασικα "κολπακια" που χρειαζονται για την βελτιστη αποδοση των SSD ειναι καποια πραγματα που δεν εχω καταλαβει...

1)Ειχα κανα 2μηνο εναν velociraptor σε IDE και για εντελως τυπικους λογους το γυρισα σε AHCI...τα windows δεν bootαρανε οποτε εκανα το κολπακι που προτεινει ο michalos παραπανω(αλλαγη ενος 0 σε 3 στην registry) και τα windows ξεκινουσαν κανονικα...

Τωρα που θα παω να κανω φρεσκια εγκατασταση των windows 7 και θα την κανω εξαρχης με τον SSD σε AHCI,θα υπαρχει καποιο προβλημα??Η θα χρειαστει να κανω την εγκατασταση με IDE και αφου εγκατασταθουν τα windows,να το γυρισω σε ACHI??

2)Τα windows 7 κατα την εγκατασταση διημουργουν ενα κρυφο partition αν θυμαμαι καλα 100MB...ετσι δεν ειναι??Αυτο θα πρεπει να γινει και στον SSD?

Λογικα θα εχει παλiο fw, οποτε πρεπει να αναβαθμισεις, αρα ξεκινας με IDE.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.