Jump to content



Recommended Posts

Πως τα παω?

-----------------------------------------------------------------------

CrystalDiskMark 3.0 x64 © 2007-2010 hiyohiyo

Crystal Dew World : Crystal Dew World

-----------------------------------------------------------------------

* MB/s = 1,000,000 byte/s [sATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 264.425 MB/s

Sequential Write : 80.716 MB/s

Random Read 512KB : 205.671 MB/s

Random Write 512KB : 41.244 MB/s

Random Read 4KB (QD=1) : 23.203 MB/s [ 5664.9 IOPS]

Random Write 4KB (QD=1) : 30.228 MB/s [ 7379.9 IOPS]

Random Read 4KB (QD=32) : 160.691 MB/s [ 39231.1 IOPS]

Random Write 4KB (QD=32) : 44.260 MB/s [ 10805.7 IOPS]

Test : 1000 MB [C: 48.0% (35.8/74.5 GB)] (x5)

Date : 2010/12/04 11:16:53

OS : Windows 7 Ultimate Edition [6.1 Build 7600] (x64)

Έγινε επεξεργασία από steliosbig
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανέις με εγκατεστημένο το rapid storage της ιντελ, o controller se AHCI , που βρίσκεται η ασφαλής κατάργηση σκληρού δίσκου για hot swap; Νομίζω χάθηκε, ενώ με το προηγούμενο πρόγραμμα της intel το matrix storage κάπως έτσι, έβγαινε η λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

People, ψάχνοντας να βρω τι φταίει για το ότι το λειτουργικό έχει αρχίσει να καταρρέει χωρίς προφανή λόγο [σχετικός υπερσύνδεσμος], άνοιξα μετά από πολύ καιρό το intel ssd toolbox και δε μου εμφανίζει τίποτα:

attachment.php?attachmentid=41954&stc=1&d=1291931186

Uninstall & reinstall έγιναν, αλλά αποτέλεσμα ουδέν.

Το SSDLife τον βλέπει κανονικά (?????)

τι παίζει; :hmm:

Τι μπορώ να κάνω για να τον τσεκάρω ότι λειτουργεί σωστά και απροβλημάτιστα; Κάποιο τουλ ή κάτι τέτοιο υπάρχει;

Α, ναι: Adata (Intel) SSD 80gb SSDSA2MH080G1GN με περασμένο το τελευταίο φιρμ.

post-4171-1416074763,585_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Διέρρευσαν στοιχεία από Γάλλο εισαγωγέα σχετικά με το RMA δίσκων και οι INTEL SSDs έχουν το μικρότερο ποσοστό επιστροφής/προβλημάτων :)

Δείτε : H (σουηδικά) -> Google Translate

και Les taux de pannes des composants (page 6: Disques durs & SSD) - HardWare.fr (γαλλικά) -> Google Translate

1971?k=9a411bad7fed13ba0deccd95815f4879

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟΣΤΟ είναι φίλε, ποσοστό.

π.χ. Στους 10000 Intel επεστράφησαν 59 ενώ στους 10000 Hitachi, επεστράφησαν 339. Επεστράφησαν δηλαδή 5.5 φορές περισσότεροι HDD Hitachi από SSD Intel, δηλαδή ~570% περισσότεροι Hitachi rmaστηκαν.

Έγινε επεξεργασία από BStath
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

People, ψάχνοντας να βρω τι φταίει για το ότι το λειτουργικό έχει αρχίσει να καταρρέει χωρίς προφανή λόγο [σχετικός υπερσύνδεσμος], άνοιξα μετά από πολύ καιρό το intel ssd toolbox και δε μου εμφανίζει τίποτα:

attachment.php?attachmentid=41954&stc=1&d=1291931186

Uninstall & reinstall έγιναν, αλλά αποτέλεσμα ουδέν.

Το SSDLife τον βλέπει κανονικά (?????)

τι παίζει; :hmm:

Τι μπορώ να κάνω για να τον τσεκάρω ότι λειτουργεί σωστά και απροβλημάτιστα; Κάποιο τουλ ή κάτι τέτοιο υπάρχει;

Α, ναι: Adata (Intel) SSD 80gb SSDSA2MH080G1GN με περασμένο το τελευταίο φιρμ.

μήπως τον έχεις τιγκάρει;;;:...:

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση, μιας και έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ.

Τελευταία φορά που κοίταξα, οι intel ήταν η καλύτερη επιλογή στα χρήματά τους (μιλάω για τον 80GB που είναι στα 160 ευρώ πλέον χοντρικά και μιλάω κυρίως για καθημερινή χρήση συν επεξεργασία φωτο/ήχου, όχι κάτι εξειδικευμένο).

Θεωρείται ακόμα καλή επιλογή αυτός ή να κοιτάξω αλλού; Με άφησε ξαφνικά από δίσκο ο υπολογιστής και πρέπει σήμερα να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται ακόμα καλή επιλογή αυτός ή να κοιτάξω αλλού; Με άφησε ξαφνικά από δίσκο ο υπολογιστής και πρέπει σήμερα να πάρω.
Εννοειται πως θεωρειται ακομη καλή επιλογη...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται ακόμα καλή επιλογή αυτός ή να κοιτάξω αλλού; Με άφησε ξαφνικά από δίσκο ο υπολογιστής και πρέπει σήμερα να πάρω.

Σιγουρα παντως θεωρειται η πιο αξιοπιστη επιλογη. Στα ιδια λεφτα μπορεις να βρεις ssd που θα σου δωσουν μεγαλυτερα νουμερα σε benches, αλλα δεν νομιζω διαφορα σε real χρηση....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ κι εγώ το forum.Παρέλαβα κι εγώ χθες τον X25-M τον 80αρη και μετά από φρέσκο install των win7 (64)πέρνω τα κάτοθι αποτελέσματα (σε Asus P5E3 Prem.) :

read / write

Seq : 264.0 / 81.96

512k : 202.5 / 83.00

4k : 22.39 / 57.62

4k QD32 : 151.1 / 77.82

Ως πιο έμπειροι (και πιο παλιοί) , πως φαίνονται;

και μια ερώτηση ακόμα επειδή το topic είναι πλέον πολύ μεγάλο (και ο χρόνος περιορισμένος), το trim δουλεύει από μόνο του κάπως ή πρέπει εγώ να κάνω κάτι (ίσως μέσω toolbox); Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ κι εγώ το forum.Παρέλαβα κι εγώ χθες τον X25-M τον 80αρη και μετά από φρέσκο install των win7 (64)πέρνω τα κάτοθι αποτελέσματα (σε Asus P5E3 Prem.) :

read / write

Seq : 264.0 / 81.96

512k : 202.5 / 83.00

4k : 22.39 / 57.62

4k QD32 : 151.1 / 77.82

Ως πιο έμπειροι (και πιο παλιοί) , πως φαίνονται;

και μια ερώτηση ακόμα επειδή το topic είναι πλέον πολύ μεγάλο (και ο χρόνος περιορισμένος), το trim δουλεύει από μόνο του κάπως ή πρέπει εγώ να κάνω κάτι (ίσως μέσω toolbox); Ευχαριστώ πολύ....

Μια χαρά είσαι :T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ειναι για πολλα φορματ. Το πολυ 3. Μετα τον πετας και παιρνεις αλλον.

Μα καλα, ποιος τις διαδιδει αυτες τις μπουρδες δεν μπορω να καταλαβω...

Δεν εχουν προβλημα φιλε μου, ουτε με φορματ, ουτε και καποιος SSD ο οποιος υποστηριζει TRIM, θα εχει προβλημα με τις επιδοσεις του.

:D

εγω παντος του εχω κανει 7 φορματ και στα 3 τελευταια εκανα απευθειας εγκατασταση χωρις hdderase απλο φορματ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα

περιμενω να ερθει κι ο δικος μου SSDSA2MH080G2C1 (Bulk) που χτυηπησα απτο πλαισιο

αυριο η μεθαυριο θα παραλαβω ... πεμπτη θα στηθει ..

λεω να τον δοκιμασω στο λαπτοπ , μιας κι αυτο θα χρησιμοποιω μεχρι την πεμπτη ... ειχα τον summit της ocz μεχρι το καλοκαιρι και τον πουλησα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.