Jump to content



Recommended Posts

για τον φιλο που ηθελε γκαζια και vertex iii προτεινα τον corsair. εγω που δεν ήθελα γκαζια αλλα ένα δοκιμασμενο προιον πηρα intell 320 160gb. φυσικα και παιζει ρολο η intel. απλα αν θες sataiii ssd για φετος ξεχνα την ιντελ. στο roadmap που εβγαλε για τους ssd η σειρα 7χχ με 6g controller παει για q1 2012. καλα κρασια.γιαυτο δεν την ανεφερα καθολου.

Δηλαδη δεν προκειτε με τιποτα να παιξει o vertex 3. Μα τι κανουν με αυτους τους ssd καθε χρονο και χειροτεροι:/

δεν θα ηθελα να βαλω τους ιντελ g2 στο καινουργιο pc παλι σε raid 0 χωρις trim :/

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να καταλαβεις και την διαφορα σε loading times. Τωρα για seq rates ποιος νοιαζεται στους SSD? Αφου τους εχουμε κυριώς για τα access times

Γιατι νομιζω πως οι G2 Εχουν και αυτοι garbage collection σε raid οπότε το TRIM δεν σου χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

ειδα τεστ vertex iii σε marvell. read max 400mb/s και το κουλο write 100mb/s. παιζει καποιο bug.

Με βεβαιοτητα μπορω να σου πω οτι τα 400ΜΒ/s γινονται 330ΜΒ/s αν ο SSD εχει και το λειτουργικο επανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O marvell στα χ58 τρεχει σε χ1 pciex γιαυτο οι ταχυτητες του ειναι αρκετα χαμηλές. Εαν θελεις να παιξεις με sata III Interface τοτε θα πρεπει να προμηθευτεις καρτουλα pciex x4 και ανω αλλα τότε ξεχνάς SLI και CF στις περισσότερες mainstream mobo της αγοράς.

Δεν με ενδιαφερει καθολου το sli και cf και η gtx 295 ειναι αρκετη για τα παιχνιδια που παιζω. Οποτε ποια καρτα pciex x4 θα μου προτεινες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφερει καθολου το sli και cf και η gtx 295 ειναι αρκετη για τα παιχνιδια που παιζω. Οποτε ποια καρτα pciex x4 θα μου προτεινες?

Δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο να παίξεις με καρτουλα για εναν Vertex III. Πιστεψε με οτι και να κανεις δεν προκειται να καταλαβεις την διαφορα των χαμηλότερων Write speed σε καμια περιπτωση εκτος εαν τον εχεις για αποθηκευτικο χώρο και γράφεις συνεχώς Data, που εαν το κανεις σε ssd τον σκοτώνεις στην ουσια. Εαν δουλέυεις τον SSD για το λειτουργικό τα games και οτι πρόγραμμα αλλό τεσπα έχεις δεν υπάρχει περιπτωση να καταλαβεις την διαφορά στην ταχυτητα με μια καλή κάρτα PCIEx. Φυλαξε τα χρηματά σου για κάτι άλλο εκτός και εαν παίξεις με raid 5 / 10 κλπ.

Παρολα αυτα μια καλή κάρτα SATA III και οικονομική είναι της LSI και συγκεκριμένα 3ware SAS 9750-4i Sgl περίπου στα 350ευρώ εαν δεν κάνω λάθος την βρίσκεις, τονίζω όμως πως είναο πραγματικά πεταμένα λεφτά για εναν μόνο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε πόσα gb περιμένεις ότι πιάνει δηλαδη το λειτουργικό? Ακόμα και windows 7 64bit ultimate να βάλεις πάνω δεν καταλαμβάνουν 30gb.

Σωπα ρε :)

οταν γυρισω σπιτι μου θα παραθεσω ολο το συστημα μου εδω για να το δεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Mπα οχι..οι 320 εχουν σχεδον διπλασιο Write..

O 80αρης εχει 90mb εγγραφη και ο 120αρης εχει 130mb εγγραφη .

Το 4Κ του ταιριαζει για σειρα 320 επισης .

Έγινε επεξεργασία από Stelaras
Link to comment
Share on other sites

O 80αρης εχει 90mb εγγραφη και ο 120αρης εχει 130mb εγγραφη .

Το 4Κ του ταιριαζει για σειρα 320 επισης .

Λιγο ασχετο Στελαρα αλλα τους ιντελ που τους ειχες σε raid-0 σε τι stripe τους ειχες?

και κατι αλλο το τελευταιο firmware update που βγηκε πριν κανενα 2μηνο για τους g2 δεν το εχω κανει γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια βελτιωση?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ασχετο Στελαρα αλλα τους ιντελ που τους ειχες σε raid-0 σε τι stripe τους ειχες?

και κατι αλλο το τελευταιο firmware update που βγηκε πριν κανενα 2μηνο για τους g2 δεν το εχω κανει γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια βελτιωση?

Ακομη σε raid0 τους εχω . To stripe ειναι 64ΚΒ .

Το firmware το εχω περασει γιατι τους δουλευω σε P67 στις sata3 πορτες και αν δεν θυμαμαι λαθος , εφτιαχνε καποιο bug .

Link to comment
Share on other sites

Ακομη σε raid0 τους εχω . To stripe ειναι 64ΚΒ .

Το firmware το εχω περασει γιατι τους δουλευω σε P67 στις sata3 πορτες και αν δεν θυμαμαι λαθος , εφτιαχνε καποιο bug .

Ωραια σε ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες. Εγω τους εχω σε 128kb θα τους δοκιμασω και στα 64 :) το firmware δεν το εχω περασει ακομα γιατι ειχα διαβασει για καποιους που ειχαν παρει τους ssd στο χερι το εφτιαξε το προβλημα του firmware η ιντελ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σε ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες. Εγω τους εχω σε 128kb θα τους δοκιμασω και στα 64 :) το firmware δεν το εχω περασει ακομα γιατι ειχα διαβασει για καποιους που ειχαν παρει τους ssd στο χερι το εφτιαξε το προβλημα του firmware η ιντελ?

Αυτο που αναφερεις ηταν στο 1ο firmware που εβγαλαν . Τωρα πλεον εχουν βγαλει αλλα 2 firmware μετα απο το προβληματικο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.