Jump to content



Recommended Posts

Πόσο % έχεις γεμίσει το drive ?

Και δες και γράψε μας μια τι γράφει κατά το boot πάνω πάνω όταν εμφανίζεται η οθόνη με τα RAID Arrays του Intel Matrix Storage Manager ( θα λέει v8.5.xxx ή 9... ή και 10.x )

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπου 30% γεμάτος.

Έχω την έκδοση 7.6 και δε δίνει νεότερη η DFI. Μάλλον πρέπει να μπλέξω με Bios Mod; Αν και δεν ξέρω, από τη στιγμή που παίζει ο δίσκος, είναι δυνατόν να με κόβει αυτό; Δεν είναι και τίποτα μεγάλα νούμερα, για να πω ότι τερματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Η 7.6 είναι παμπάλαια ρε DFI...

Δεν ξέρω πόσο ακριβώς κόβει, αλλά αν σκεφτείς πως στα κρίσιμα ( Random Read & Write 4Q & 4QD από την 9.5 στην 10.5 πήρανε 10-20% πάνω, τίποτα δεν είναι αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Νέα στοιχεία απο French retailer για αξιοπιστία ssd και hdd. Αγορές από Απρίλιο εως Οκτώβριο 2010 και επιστροφές ελαττωματικών έως Απρίλιο 2011.

http://news.softpedia.com/news/French-Website-Publishes-HDD-SSD-and-Motherboard-RMA-Statistics-196538.shtml

French-Website-Publishes-HDD-SSD-and-Motherboard-RMA-Statistics-4.png

French-Website-Publishes-HDD-SSD-and-Motherboard-RMA-Statistics-3.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσο % έχεις γεμίσει το drive ?

Και δες και γράψε μας μια τι γράφει κατά το boot πάνω πάνω όταν εμφανίζεται η οθόνη με τα RAID Arrays του Intel Matrix Storage Manager ( θα λέει v8.5.xxx ή 9... ή και 10.x )

πώς γίνεται να κάνουμε Update στο firmware αυτό ενώ έχουμε ήδη δύο δίσκους σε raid0;:hmm:

μήπως γίνεται μόνο πρίν από format και όχι αργότερα;:hmm:

θα χαλάσει το raid μετά από αυτή τη διαδικασία;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι cool, αν έχεις Acronis True Image ή κάποιο άλλο αντίστοιχο Disk Image Software (π.χ. DriveXML που είναι free) κάνε ένα image, κάνε τα update σου και όταν ξαναστήσεις το raid σου, πέρνα απλά το image.

Αν και πιστεύω πως update του raid rom δεν επηρεάζει τα arrays....

Link to comment
Share on other sites

βασικά η μητρική μου είναι η asus p5e.πρόσφατα της πέρασα το bios της rampage formula που υποτίθεται οτι περιείχε νεότερο bios και για τον raid controller, αλλά στο boot βλέπω έκδοση 7.5 κλπ. οπότε μάλλον δεν άλλαξε κάτι ή ακόμα μπορεί το τελευταίο Bios της p5e να περιείχε και νεότερο από το 7.5.

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι cool, αν έχεις Acronis True Image ή κάποιο άλλο αντίστοιχο Disk Image Software (π.χ. DriveXML που είναι free) κάνε ένα image, κάνε τα update σου και όταν ξαναστήσεις το raid σου, πέρνα απλά το image.

Αν και πιστεύω πως update του raid rom δεν επηρεάζει τα arrays....

Σωστός.

Το firmware update του controller δεν επηρρεάζει το array.

Βεβαίως καλό είναι να έχουμε πάντα ένα backup ( δοκιμασμένο το ότι δουλεύει μια χαρά το array από firmware update του Matrix Storage Technology ( ICHxR ))

Link to comment
Share on other sites

Όχι, update το firmware του controller μπορείς να το κάνεις όποτε θες, πριν, μετά, δεν έχει θέμα.

Για το πως γίνεται, θέλεις 2 BIOS ( το νεότερο της mobo σου, και BIOS από mobo με το ίδιο SB που να έχει το νεότερο firmware του ICHxR που θες ) και το κατάλληλο εργαλείο ( ανάλογα με το ποιάς εταιρίας είναι τα BIOS, Award ? Phoenix ? άλλο το κάνεις με το modbin άλλο με το award BIOS utils, κλπ ).

Βήμα βήμα οδηγό μόνο αν υπάρχει στο rebels haven ( rhcf.com )

Link to comment
Share on other sites

πανευκολάκι δηλαδή:p:D:haha:

άμα δεν την brickάρω θα παίξω και κανα τζοκερ...

εδώ είναι ο οδηγός, αλλά η διαδικασία είναι πολύ πάνω από τις γνώσεις μου για να την κάνω σωστά.

http://www.rebelshavenforum.com/sis-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=52;t=000006

Έγινε επεξεργασία από juno12
Link to comment
Share on other sites

Αν το χεις παρει απόφαση, επικοινώνησε και με τον Ket από το Xtremesystems, αυτός έχει ασχοληθεί αρκετά με inteloμητρικές και raid roms από όσο θυμάμαι...ή για αρχή κάνε search για σχετικά post του....

O polygon (owner του RH) δεν πρόκειται να δώσει κάποιο hint ή να σε βοηθήσει αν κάνεις απλά request...θεωρείται ότι πρέπει να διαβάσεις και λίγο και να το ψάξεις μόνος σου...

Aν τα bios τσιπάκια στην P5E είναι σε socket, μπορείς να παραγγείλεις άλλα spare και να κάνεις hot-flashing στα καινούρια σου, για να δοκιμάσεις τί έκανες και να έχεις και καβάτζα τα παλιά σου....για hotflashing υπήρχε νομίζω κάποιο thread του hipro ή έδώ ή στο xtreme...

Link to comment
Share on other sites

δεν άντεξα τελικά και την έκανα την πατατιά μου.

βρήκα έτοιμα bios από forum της ocz Guide List of BIOS files with updated Intel ICH9/10R RAID ROMs

έβαλα το τελευταίο bios από τη λίστα με τις asus που έχει την έκδοση 8.9

και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.