Jump to content



Recommended Posts

Nαι εγω... δουλευει το trim.

Γιατι, ακουσες απ το ραδιο αρβυλα οτι δεν?

Ειναι ασφαλες να βγαλεις και να βαλεις το καλωδιο σε ωρα λειτουργιας.

Partitions τα σβηνεις ολα. Και αυτο που εχει το λειτουργικο. Μεσω του Disk Management.

Μολις σβησεις το partition και ολοκληρωσεις το secure erase, βγαλε το drive και βαλε το στο μηχανημα που θελεις.

Στο PC που εχεις προβλημα, βγαλε το SATA καλωδιο του drive και ξαναβαλε το.

Λογικα θα δει το drive κανονικα.

Επειδη δε μπορουσα να περιμενω τελικα προχωρησα στην εγκατασταση των win ανευ secure erase.

Mηπως τωρα να το κανω με τη δευτερη μεθοδο που ειπες?

Ετρεξα τα υπολοιπα του toobox, περασα και νεους drivers και το wei απογειωθηκε στο 7.8(προηγουμενως ηταν 7,5-7,6). Στο δε CrystalDiskMark τωρα παρατηρω πτωση στο read και ανοδο στο write...

Mηπως τελικα ειμαι μια χαρα και να μην το ψαχνω αλλο?

weicrystalscore.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού πιάσατε την κουβέντα για το πόσο φθείρει τις επιδόσεις του ssd o χρόνος, δείτε τον δικό μου γέρο-intel 80gb 1st gen fullαρισμένο, μετά από 2 χρόνια συνεχούς λειτουργίας, χωρίς trim

ssd4.png

ssd1.png

ssd2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο προγραμματακι αυτο.

Δυο χρονια εχει και ο δικος μου Intel (τον εχω απο τις 1.9.09, ασχετως που γραφει 8 μηνες).

Αριστερα ειναι η παλια εκδοση του SDDlife ιδια με τη δικη σου, και δεξια η τωρινη εκδοση.

Μπορουμε να παρατηρησουμε οτι εσυ εχεις γραψει "μονο" 6ΤΒ ενω εγω 9,3ΤΒ.

Ο δικος σου λεει ληγει το... 2032 ενω ο δικος μου, αν και με μεγαλυτερο score, το 2019.

Εσενα εργαζεται εδω και 17000 ωρες και τον εχεις αναψει μονο 319 φορες, ενω εμενα εργαζεται 6300 ωρες και τον εχω αναψει 1680 φορες. Δηλaδη τον εχεις σε συστημα που δουλευει ολη την ωρα, χωρις ομως πολλες εγγραφες σε αυτον.

Γιατι δεν εχεις Trim?

Oσο για τα νoυμερα του Crystal, τα write ειναι τραγικα. Βαλτον σε AHCI.

sddlifex2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εχεις Trim?

Oσο για τα νoυμερα του Crystal, τα write ειναι τραγικα. Βαλτον σε AHCI.

Το drive του ειναι σε AHCI. Τα πεσμενα νουμερα οφειλονται στο οτι ο Χ25-Μ που εχει ειναι πρωτης γενιας και δεν εχει TRIM.

Αν κανει ενα secure erase το drive και ξαναμετρησει, τα νουμερα θα επανελθουν.

Link to comment
Share on other sites

οι διαφορές που βλέπεις με τον δικό σου οφείλονται

κυρίως σε αυτό: γέρο-intel 80gb 1st gen fullαρισμένο.

Mαλλον φιλε δε διαβασες το post μου, ιδια γερικος ειναι και ο δικος μου intel.

Πλην του κεντρικου σκορ, οι διαφορες εχουν να κανουν με στατιστικα στοιχεια.

Ακομα να σου πω πως οτι απ οτι εχω δει, το τιγκαρισμα δεν επηρεαζει τα benches.

Το drive του ειναι σε AHCI. Τα πεσμενα νουμερα οφειλονται στο οτι ο Χ25-Μ που εχει ειναι πρωτης γενιας και δεν εχει TRIM.

Αν κανει ενα secure erase το drive και ξαναμετρησει, τα νουμερα θα επανελθουν.

Δηλαδη με το secure erase θα ξαναπει απο 4 σε 54?... και ακομα καθεται?:hmm:

Πως το ξερεις οτι ειναι σε ahci?

Αφου θεωρεις οτι τα χαμηλα σκορς οφειλονται στην ελλειψη trim, γιατι συμφωνησες με το juno που ειπε οτι οφειλονται στο τιγκαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με το secure erase θα ξαναπει απο 4 σε 54?... και ακομα καθεται?:hmm:

Πως το ξερεις οτι ειναι σε ahci?

Αφου θεωρεις οτι τα χαμηλα σκορς οφειλονται στην ελλειψη trim, γιατι συμφωνησες με το juno που ειπε οτι οφειλονται στο τιγκαρισμα?

Μόνο με ένα τρόπο θα ξέρουμε. Επειδή δεν έχω κάνει secure erase, αν πάρω backup μέσα από τα win7, μετά το secure erase όταν θα κάνω restore θα είναι τα win7 ακριβώς όπως πριν?

Μη μου σβήσει τίποτα saves του witcher 2 και τρελλαθώ!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με το secure erase θα ξαναπει απο 4 σε 54?... και ακομα καθεται?:hmm:

Πως το ξερεις οτι ειναι σε ahci?

Αφου θεωρεις οτι τα χαμηλα σκορς οφειλονται στην ελλειψη trim, γιατι συμφωνησες με το juno που ειπε οτι οφειλονται στο τιγκαρισμα?

Δικαιωμα του ειναι αν θα κανει secure erase.

Φαινεται οτι ειναι σε AHCI απο το 4KQD32 read score του.

Τα χαμηλα scores οφειλονται σε οτι ακριβως ανεφερε ο juno. ΚΑΙ στην ελλειψη TRIM (γι'αυτο ανεφερε οτι ειναι πρωτης γενιας) αλλα και στο οτι ειναι τιγκαρισμενος.

Το ποσο γεματο ειναι ενα drive επιρρεαζει τις επιδοσεις. Αν το drive δεν εχει ενα καλο ποσοστο ελευθερο (10% προτεινουν οι κατασκευαστες) δεν μπορει να δουλεψει σωστα το Garbage Collection του. Δεν μιλαμε για τραγικες διαφορες, αλλα σιγουρα οι επιδοσεις πεφτουν σε ενα ποσοστο. Αν τωρα σε αυτο το drive υπαρχει και ελλειψη της εντολης TRIM τοτε τα πραγματα φτανουν στο σημειο που βλεπουμε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

τα benches πολλές φορές είναι μόνο θέμα ψυχολογίας... και εγώ "ανέστησα" με secure erase τον Samsung SSD μου, αλλά σε καθημερινή χρήση δεν είδα καμία διαφορά... άσε που έφαγα και μισή μέρα να περάσω updates drivers κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παλια ετρωγα κι εγω μια ή και περισσοτερες μερες να περναω drivers μετα απο format(ειδικα στα xp, που δεν τους βρισκουν αυτοματα).

Τωρα πια εχω το Driver Genius και τους περναει ολους αυτοματα μεσα σε λιγα λεπτα:clap:

Τα χαμηλα scores οφειλονται σε οτι ακριβως ανεφερε ο juno. ΚΑΙ στην ελλειψη TRIM (γι'αυτο ανεφερε οτι ειναι πρωτης γενιας) αλλα και στο οτι ειναι τιγκαρισμενος.

Το ποσο γεματο ειναι ενα drive επιρρεαζει τις επιδοσεις. Αν το drive δεν εχει ενα καλο ποσοστο ελευθερο (10% προτεινουν οι κατασκευαστες) δεν μπορει να δουλεψει σωστα το Garbage Collection του. Δεν μιλαμε για τραγικες διαφορες, αλλα σιγουρα οι επιδοσεις πεφτουν σε ενα ποσοστο.

Εχω τρεξει το το Crystal με το δισκο σχεδον τιγκαρισμενο και δεν ειδα καμμια διαφορα.

Λενε οτι καλο ειναι να αφηνουμε ενα τουλ. 20% αδειο σε καθε δισκο αλλα εχεις εσυ δει να υπαρχουν διαφορες στα benches συγκρινοντας τον free space?

Link to comment
Share on other sites

μην παίρνεις το crystaldiskmark σαν το απόλυτο ενδεικτικό μέσο επιδόσεων του δίσκου.

μπορεί απλά να είχες 1GB ελεύθερο ή λίγο παραπάνω, ποσοστό που είναι αρκετό για να

σου δείξει τα ίδια νούμερα το πρόγραμμα, είτε έχεις 40GB ελεύθερα είτε 4GB.

το θέμα είναι πώς αντιλαμβάνεσαι εσύ την απόκριση του δίσκου χρησιμοποιώντας τον.

Έγινε επεξεργασία από juno12
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.