Jump to content



Recommended Posts

Απορία: το cluster size 4k κατά το format εξακολουθεί να ισχύει?

Στο outofspecs πήρε το μάτι μου κάτι περί αλλαγής άποψης...

Το Cluster Size πρέπει να είναι απαραίτητα 4k για τα Boot Files.

Οταν βαζεις λειτουργικο (Win) 4k εχεις.

Απο εκει και περα μπορεις να εχεις ενα Partition ~100-150MB με τα Boot Files και τα αρχεια του συστηματος σε αλλο με Διαφορετικο Cluster..(To ειχε αναφερει και ο φιλος Jaco απο οτι θυμαμαι καπου:))

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα ημουν σε ενα κατάστημα πλ και ζήτησα ενημέρωση απο εναν υπάλληλο για τον νέο 80 άρι και κοίταξε στο σύστημα (συγκεκριμένα ηταν ο υπευθυνος τομεα) και μου λέει δεν μου δείχνει ημερομηνία πιθανής παραλαβής το οποίο σημαίνει πιθανή παραδοση πάνω απο 2-3 εβδομάδες δηλαδή τελος αυγούστου δεδομένου του 15άυγουστου.

Τελικά τι γίνεται θα πάρουμε η θα περιμένουμε καναν αιώνα..?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να δείχνουν reviews μόνο του 160GB σημάινει οτι δέν θα πεχει και καμια δραμματική διαφορά το 80άρι...Πάντως άν και πρίν κάτι χρόνια έιχα πετάξει 2Χ180€ σε δύο 74GB raptors που ποτέ το pc δέν πήρε φωτιά απ τις επιδόσεις όπως όλοι έλεγαν τότε πλέον και τα 205€ για μία πλακέτα με τσιπάκια 80GB μου φαίνονται πάρα πολλά και με το ρυθμό που πέφτουν οι τιμές σε δαύτα...Η καλύτερη εποχή για αγορά ssd κατά τη γνώμη μου θα είναι το πρώτο 3μηνο του 2010 όταν θα έχουν ισιώσει τα Windows 7 με τα trim κλπ με το νλεο fw της Intel αλλά και την απάντηση των άλλων παιχτών του χώρου είτε με μειώσεις είτε με ανανεωμένες επιδόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να δείχνουν reviews μόνο του 160GB σημάινει οτι δέν θα πεχει και καμια δραμματική διαφορά το 80άρι......

Εμενα το αντιθετο μου φαινετε οτι μπορει να συμβαινει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενημέρωση για πιθανή 99% παραλαβή σε λιγότερο απο 2 εβδομάδες.

Ότι μάθω θα ενημερώσω.

Το θέμα είναι πώς , άμα έβγαινε ο παλιός 80άρης μεταξύ 120-140€, θα άξιζε ή όλοι θα πηγαίναν ντουγρού για τον νέο στα 205€ ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενημέρωση για πιθανή 99% παραλαβή σε λιγότερο απο 2 εβδομάδες.

Ότι μάθω θα ενημερώσω.

Το θέμα είναι πώς , άμα έβγαινε ο παλιός 80άρης μεταξύ 120-140€, θα άξιζε ή όλοι θα πηγαίναν ντουγρού για τον νέο στα 205€ ?

Gorillako δεν ξερω για τους αλλους αλλα εγω θα τους εβαζα ακομη και στα κλειδια του αμαξιου μου για μπρελοκ με τετοια τιμη. Αφου πρωτα τερματιζα τον ich9r :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενημέρωση για πιθανή 99% παραλαβή σε λιγότερο απο 2 εβδομάδες.

Ότι μάθω θα ενημερώσω.

Το θέμα είναι πώς , άμα έβγαινε ο παλιός 80άρης μεταξύ 120-140€, θα άξιζε ή όλοι θα πηγαίναν ντουγρού για τον νέο στα 205€ ?

πριν ανέβει με αυτή τη τιμή στείλε ΠΜ :D

πλάκα κάνω (στο περίπου) :to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενημέρωση για πιθανή 99% παραλαβή σε λιγότερο απο 2 εβδομάδες.

Ότι μάθω θα ενημερώσω.

Το θέμα είναι πώς , άμα έβγαινε ο παλιός 80άρης μεταξύ 120-140€, θα άξιζε ή όλοι θα πηγαίναν ντουγρού για τον νέο στα 205€ ?

Ε ναι μην τρελαθούμε, θα μου δώσει ο Πλαίσιος Χ25-Μ σε τιμή Raptorάκου και θα πω "όχι, θα δώσω άλλα +80% για να έχω και TRIM"; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το Trim ρε παιδια γιατι μας ενδιαφερει εμας με τους intel , αφου απο σταθεροτητα ειναι βραχος....1,5 μηνα σχεδον καθε μερα του τρεχω benches και οι διαφορες ειναι κατω απο 5% στα test μεταξυ τους....

Μετα το update που μας εδωσε η intel, οπου οπως ειπε διορθωσε κατι σχετικα με την σταθεροτητα τους. Τι εχουμε να φοβομαστε?

Ετσι και αλλιως σε 1 χρονο απο τωρα θα εχω παρει πολλους ακομα, οσο για τις τιμες θα ειναι λιωμα, με τον ρυθμο πτωσεις που βλεπουμε....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι μην τρελαθούμε, θα μου δώσει ο Πλαίσιος Χ25-Μ σε τιμή Raptorάκου και θα πω "όχι, θα δώσω άλλα +80% για να έχω και TRIM"; :hehe:

Είμαι στην SSDDC(Solid State Drive Development Community) και προσπαθώ να ισοφαρίσω τους SSD με τους HDD έτσι ώστε να μπώ στο άλλο Thread-Poll και να πώ πώς θα αγοράσω γιατί έχουν ίδια τιμή με τους απλούς δίσκους :hehe:

@Seb το Trim ανεβάζει το "Vhdd" και ο RSD(Rolling State Drive) στροφάρει περισσότερο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το Trim ρε παιδια γιατι μας ενδιαφερει εμας με τους intel , αφου απο σταθεροτητα ειναι βραχος....1,5 μηνα σχεδον καθε μερα του τρεχω benches και οι διαφορες ειναι κατω απο 5% στα test μεταξυ τους....

Spown τα bench δε λένε πάντα την αλήθεια... Ανεξάρτητα από το intel τώρα... Μην αρχίσεις τα κόλαση κλπ... Πλζ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην SSDDC(Solid State Drive Development Community) και προσπαθώ να ισοφαρίσω τους SSD με τους HDD έτσι ώστε να μπώ στο άλλο Thread-Poll και να πώ πώς θα αγοράσω γιατί έχουν ίδια τιμή με τους απλούς δίσκους :hehe:

@Seb το Trim ανεβάζει το "Vhdd" και ο RSD(Rolling State Drive) στροφάρει περισσότερο :hehe:

Οκ ρε gorilla, με επεισες :hehe:

Ασχετο με το θεμα, πες στο big boss να ετοιμασει το extreme πλαισιο για να μαζευομαστε οπως παλια....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

http://hothardware.com/Articles/Intel-34nm-X25M-Gen-2-SSD-Performance-Review/?page=3

Γιατί στο pcmark vantage οι Samsung εξολθρεύουν καί τους Indilinx αλλά καί τους Intel;Μήπως είναι το πιό ρεαλιστικό/χειροπιαστό απ τα υπόλοιπα μετροπρογράμματα;

Έγινε επεξεργασία από Hydrus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.