Jump to content



Recommended Posts

θέλω πόλεμο τιμών

θέλω αίμα στα ράφια

θέλω intel στα 19x€ μην πω 1xx€

για ψυχολογικούς λόγους.....

και θέλω αντίδραση και από τους λοιπούς

τι έγιντόσο ακριβοί θα μείνουν οι άλλοι συγκριτικά?

παραδόθηκαν χωρίς μάχη?

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια τι ειναι αυτο τωρα?? ολοι στα 205€??

αντε να πεφτουν οι τιμες να βαρεσουμε και εμεις εναν απο αυτους!!!

περιμενω στα 179€!!!!!

Πέρσυ το Νοέμβριο που ντεμπουτάρησε στα 699 όλοι γκρινιάζαμε και τώρα που έχει πέσει στα 200 ακόμα πολλά μας φαίνονται;

Έχουν πέσει κι άλλα προϊόντα στο 1/3 της τιμής τους μέσα σε 9 μήνες και σας φαίνεται μικρή η πτώση του Χ25-Μ;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ το Νοέμβριο που ντεμπουτάρησε στα 699 όλοι γκρινιάζαμε και τώρα που έχει πέσει στα 200 ακόμα πολλά μας φαίνονται;

Έχουν πέσει κι άλλα προϊόντα στο 1/3 της τιμής τους μέσα σε 9 μήνες και σας φαίνεται μικρή η πτώση του Χ25-Μ;

ορισμένες φορές κάνεις λες και η επιπλέον έκπτωση

1.είναι κακό

2. ή βγαίνει από την τσέπη σου :p

πέρσυ ήταν πέρσυ, ήταν φρέσκο το προιόν κλπ

φέτος είναι αλλιώς

πέρα από την πλάκα δεν υπάρχει υγιής ανταγωνισμός ούτε μεταξύ εταιριών ούτε μεταξύ καταστημάτων,κατά την δική μου ταπεινή κρίση,

πιάσαμε το κόστος δλδ στα 205€?

μπορει να ναι και αυτό

αλλά και οι λοιποί δίσκοι δεν ακολούθησαν,

οι κύριο αντίπαλοι μου φαίνονται ακριβοί πλέον με 60gb ~160€-190€

και 120GB ~290€-330€

αναφέρομαι σε OCZ(summit και vertex) καθώς και samsung (PB22-J)

πέρα από την πλάκα που κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

αλλά και οι λοιποί δίσκοι δεν ακολούθησαν,

οι κύριο αντίπαλοι μου φαίνονται ακριβοί πλέον με 60gb ~160€-190€

και 120GB ~290€-330€

αναφέρομαι σε OCZ(summit και vertex) καθώς και samsung (PB22-J)

Αν βλέπει κάποιος 220/200 στους summit το σκέφτεται

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπει κάποιος 220/200 στους summit το σκέφτεται

Βλέπει αλλα η SAMSUNG δεν θα δώσει ακόμα νέο FIRMWARE και γίνεται χαμός μεσα σε OCZ,SUPERTALENT,CORSAIR που φοράνε SAMSUNG. Μεσα σε 2 εβδομαδες χρήσης πέσανε τα WRITES στα 90 και στα 100.

Επίσης δεν έγινε ξεκάθαρο τι γίνεται με το TRIM οσον αφορά τους SAMSUNG. Ειπανε για FIRMWARE οταν θα βγούν τα 7 επίσημα.

Δηλαδή σε 2 μήνες. Καλά κρασά.

Μπες στα FORUM να δεις πως παραπονιούνται ολοι. Εγώ εχω και τους 2 δίσκους. Εχει εντελώς διαφορετική απόκριση ο INTEL με τον SAMSUNG και είναι και σ.....α το chipset μου. Ισως οφείλεται στο οτι ο INTEL έχει περισσότερα κανάλια επικοινωνίας.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

i know. Απλά για τον ίδιο λόγο που πήρες κ εσύ τον Summit, θα τον πάρει κ κάποιος άλλος που δεν ξέρει

Πριν απο τον SUMMIT είχα και CORE για λίγο διάστημα και SOLID. Τον αγόρασα λόγω SAMSUNG αλλά

τελικά....απογοητευση λόγω της υποστήριξης. Και εννοείται οτι δεν είναι μόνο τι θέλουμε και τι βλέπουμε είναι και τι μπορούμε. Toν SUMMIT τον πήρα 155 για αλλα 45 έπαιρνα και INTEL. Τα δοκίμασα και τα 2. Συμπέρασμα ακόμα και 945 chipset να έχεις πάει κομμάτια ο INTEL. Οι υπόλοιποι απλά "δουλευουν" καλά.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

..

μια ερώτηση..partition γίνεται κανονικά όπως κ στους συμβατικούς δίσκους?

ναι, κανονικά. Γενικά δεν θα καταλάβεις πως έχεις κάτι διαφορετικό από έναν κοινό δίσκο εκτός ... από την ταχύτητα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ το Νοέμβριο που ντεμπουτάρησε στα 699 όλοι γκρινιάζαμε και τώρα που έχει πέσει στα 200 ακόμα πολλά μας φαίνονται;

Έχουν πέσει κι άλλα προϊόντα στο 1/3 της τιμής τους μέσα σε 9 μήνες και σας φαίνεται μικρή η πτώση του Χ25-Μ;

Δηλαδη αν στον λάνσαρε το Νοέμβριο στα 1500€ θα ησουν ευχαριστημενος που θα τον πουλαγε τωρα στα 400€;

Ακριβοι, μάλλον ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ ειναι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν στον λάνσαρε το Νοέμβριο στα 1500€ θα ησουν ευχαριστημενος που θα τον πουλαγε τωρα στα 400€;

Ακριβοι, μάλλον ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ ειναι ακομα.

Καθόλου πανάκριβοι δεν είναι...

Εδώ αγοράζουμε επεξεργαστές 300€ και βλέπουμε σχεδόν ανύπαρκτη διαφορά στις επιδόσεις στο λειτουργικό και σε εφαρμογές (σε σχέση με έναν των 100€) και ακόμα συζητάμε αν είναι ακριβός ένας κορυφαίος SSD στα 205€? Που "φτιάχνει" ένα ΑΛΛΟ μηχάνημα?

Δεν ξέρω αλλά εγώ μετά από λίγες μέρες έχω εθιστεί, ο υπολογιστής της δουλειάς μου φαίνεται λες και είναι δεκαετίας......:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου πανάκριβοι δεν είναι...

Εδώ αγοράζουμε επεξεργαστές 300€ και βλέπουμε σχεδόν ανύπαρκτη διαφορά στις επιδόσεις στο λειτουργικό και σε εφαρμογές (σε σχέση με έναν των 100€) και ακόμα συζητάμε αν είναι ακριβός ένας κορυφαίος SSD στα 205€? Που "φτιάχνει" ένα ΑΛΛΟ μηχάνημα?

Δεν ξέρω αλλά εγώ μετά από λίγες μέρες έχω εθιστεί, ο υπολογιστής της δουλειάς μου φαίνεται λες και είναι δεκαετίας......:)

Μη συγκρινεις μηλα με αχλαδια.

Τον επεξεργαστη των 300€ μπορει να τον κρατησεις 5 χρονια, θα κρατησεις τον Intel των 80GB τοσο πολυ;

Εχω τα 200€ εδω μπροστα μου, τα κοιταω, τα ξανακοιταω, τελικα ΔΕΝ θα παρω τωρα SSD γιατι ειναι ακριβοι.

Ο καθενας με τις προταιρεοτητες του (και το βαλαντιο του)

Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρινεις μηλα με αχλαδια.

Τον επεξεργαστη των 300€ μπορει να τον κρατησεις 5 χρονια, θα κρατησεις τον Intel των 80GB τοσο πολυ;

Εχω τα 200€ εδω μπροστα μου, τα κοιταω, τα ξανακοιταω, τελικα ΔΕΝ θα παρω τωρα SSD γιατι ειναι ακριβοι.

Ο καθενας με τις προταιρεοτητες του (και το βαλαντιο του)

Τον επεξεργαστή γιατί τον αγοράζεις? Για λόγους απόδοσης... Οπότε δεν συγκρίνουμε μήλα με αχλάδια...;)

Να το σύγκρινα με οθόνη πχ θα είχες δίκιο. :T:

Link to comment
Share on other sites

Τον επεξεργαστή γιατί τον αγοράζεις? Για λόγους απόδοσης... Οπότε δεν συγκρίνουμε μήλα με αχλάδια...;)

Επεξεργαστη αν θα βαλεις ακριβο ή φτηνο ειναι αλλο θεμα. Δεν εχεις να διαλεξεις μεταξυ 'μηχανικου' επεξεργαστη και 'ψηφιακου' επεξεργαστη, η ιδια τεχνολογια ειναι και αν συμφερει και θελεις, τα σκας για παραπανω ταχυτητα.

Το ιδιο και για τους SSD, με τη μεγαλη διαφορα οτι σε λιγο καιρο τα 80GB θα ειναι απειροελαχιστα, ενω ο επεξεργαστης ακομα θα κανει την δουλεια του.

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστη αν θα βαλεις ακριβο ή φτηνο ειναι αλλο θεμα. Δεν εχεις να διαλεξεις μεταξυ 'μηχανικου' επεξεργαστη και 'ψηφιακου' επεξεργαστη, η ιδια τεχνολογια ειναι και αν συμφερει και θελεις, τα σκας για παραπανω ταχυτητα.

Το ιδιο και για τους SSD, με τη μεγαλη διαφορα οτι σε λιγο καιρο τα 80GB θα ειναι απειροελαχιστα, ενω ο επεξεργαστης ακομα θα κανει την δουλεια του.

Σε 5 χρόνια δλδ τα windows 7(κ σε ένα partition linux αν θες) μαζί με ένα σκασμό προγράμματα θα πιάνουν πάνω από 80GB?

(δεν κάνετε copy τα posts στο "Για ποιον λόγο δεν παίρνετε SSD?" )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.