Jump to content



Recommended Posts

Αν εχεις εναν SSD σαν τον postville ή σαν τον X25-E, ειτε κλειστο,ειτε ανοιχτο, το search που κανει ο SSD ειναι το ιδιο γρηγορο με το να εχεις ανοιχτο το indexing.

Οποτε στους SSD ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Αρα κλειστο.

ναι, όμως λέμε k*Ν = ln(Ν) ....τα ισοπέδωσες όλα

Link to comment
Share on other sites

επίσης να σας πω το εξής κουλό, ο δίσκος που παρέλαβα από μεγάλη αλυσίδα, ήταν σφραγισμένος στο σακουλάκι του με ένα έγχρωμο αυτοκόλλητο και όλη συσκευασία ήταν σε ένα χάρτινο κουτάκι επίσης σφραγισμένο με διάφανη ταινία. αφού ξεπακέταρα παρατήρησα πως ο δίσκος από κάτω είχε ένα δακτυλικό αποτύπωμα και γενικά φαινόταν σαν να ήταν λίγο χρησιμοποιημένος, το αποτύπωμα έχει σχεδόν γίνει ένα με την επιφάνει σαν να είναι βαμμένο! :wassat:

παρατήρησε κανένας τίποτα παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

επίσης να σας πω το εξής κουλό, ο δίσκος που παρέλαβα από μεγάλη αλυσίδα, ήταν σφραγισμένος στο σακουλάκι του με ένα έγχρωμο αυτοκόλλητο και όλη συσκευασία ήταν σε ένα χάρτινο κουτάκι επίσης σφραγισμένο με διάφανη ταινία. αφού ξεπακέταρα παρατήρησα πως ο δίσκος από κάτω είχε ένα δακτυλικό αποτύπωμα και γενικά φαινόταν σαν να ήταν λίγο χρησιμοποιημένος, το αποτύπωμα έχει σχεδόν γίνει ένα με την επιφάνει σαν να είναι βαμμένο! :wassat:

παρατήρησε κανένας τίποτα παρόμοιο;

ναι

ετσι ηταν κι οι δυο που πηρα κι εγω...

μαλλον ειχαν πακεταριστει οταν εσκασε το θεμα με το firmware

ξεπακεταριστηκαν, flashαριστηκαν και μετα τους ξαναβαλαν στο κουτι τους

ισως λογω της βιασυνης του εγχειρηματος δεν περισσεψε χρονος για γαντακια

just a thought

Link to comment
Share on other sites

Κοπριτη πολυ ενδιαφερον αυτο το Adata,μια διευκρινιση μονο.

Αυτο που φερνετε στα Xtreme ειναι Raid Edition ή σκετη?

δεν εντοπισα ελέγκτη πανω

απλα μια πλακετα που μεταφερει το sata απο τα δυο καλωδια

και παιρνει και μια τροφοδοσια sata για τους δυο δισκους.

εγγυημενα παιζει RAID χωρις προβλημα

@hondo1

δεν τους εχω χρησιμοποιησει ακομα..

στα κουτακια τους καθονται

με τους παλιους Ιntel ειμαι ακομα:tomato:

Link to comment
Share on other sites

θενκς :p

δεν προλαβαίνει να τα χώσει :p

μετά το everything δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο για αναζήτηση αρχείου σε ntfs... προσωπικά το έκλεισα το index

thank you tarasque

everything rules

Έγινε επεξεργασία από bourlas
Link to comment
Share on other sites

ναι, όμως λέμε k*Ν = ln(Ν) ....τα ισοπέδωσες όλα

Επειδη δεν λεω λογια του αερα, χωρις να εχω δοκιμασει απο μονος μου, θελεις σε Windows XP SP3 εγκατασταση με windows search 4.0 εγκατεστημενο να σου δωσω βιντεακια, με ενεργοποιημενο και απενεργοποιημενο το indexing, να δουμε αν τα ισοπεδωνω ολα ή οχι?

Καναμε review, δειξαμε νουμερα, δωσαμε βιντεο,απανταμε σε ολες τις ερωτησεις για να βοηθησουμε οποιον εχει αποριες,εχουμε και την ειρωνια απο πανω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν λεω λογια του αερα, χωρις να εχω δοκιμασει απο μονος μου, θελεις σε Windows XP SP3 εγκατασταση με windows search 4.0 εγκατεστημενο να σου δωσω βιντεακια, με ενεργοποιημενο και απενεργοποιημενο το indexing, να δουμε αν τα ισοπεδωνω ολα ή οχι?

Καναμε review, δειξαμε νουμερα, δωσαμε βιντεο,απανταμε σε ολες τις ερωτησεις για να βοηθησουμε οποιον εχει αποριες,εχουμε και την ειρωνια απο πανω.

Καμμιά ειρωνία. Δεν το λέω εγώ, τα μαθηματικά το λένε. Απλά το Ν ήταν χαμηλό και η διαφορά ασήμαντη. Λες τζάμπα να φτιάχτηκαν όλα αυτά? Σιγουρα το k είναι χαμηλό στους SSD αλλά σε μεγάλο Ν (π.χ. εγώ έχω 1.6 Μ αρχεία) η διαφορά είναι μεγαλύτερη. Και μην ξεχνάς, το MS indexing κάνει index και εντός, στο περιεχόμενο. Κι αν βάλεις και extra iFilters (για PDF π.χ.) εκεί να δεις πόσο ίδια ΔΕΝ είναι.

Αμέσως να αρπαχτείς... :giveup:

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ τα αποτελέσματά του. Απλά δεν είναι όλα έτσι (βλ. "μην τα ισοπεδώνεις όλα"). Και δεν χρειάζεται bench να αποδείξω το complexity της μιας και της άλλης περίπτωσης (έχει εξαντληθεί θεωρητικά εδώ και χρόνια). Χώρια που το απλό search που λες αφορά μόνο σε filenames ενώ το indexing μπαίνει και στο content και παρέχει ανώτερο search (εφόσον το χρειάζεσαι).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πήρα και γω επιτέλους τον ιντελ με το καινουριο firmware και έχω 3 ερωτησουλες.

1) Ενδειξη θερμοκρασίας έχετε γιατι εμένα δεν μου βγάζει σε abit ix38 και σκέφτομαι μήπως φταιει ο controller ich9r και απο την abit δεν έχει τπτ να κατεβάσω γιατι έκλεισε... Τις υπολοιπες ενδειξες smart τις έχω πάντως. Περιεργο παντως και σε μένα όταν ήρθε ο δίσκος είχε 15 ωρες χρησης, αν και η συσκευασια ηταν κανονικα κλειστη. Μαλλον αυτο με το firmware φταιει.

2) Τα νουμερα είναι πανω-κατω ιδια με αυτα που έχετε και σεις εκτος απο όταν χρησιμοποιώ 2 προγραμματα. Το hdtune 3.50 professional kai to hdtach 3.0.4.0 όπου to read δεν παει πανω απο 220 mb/s ενω σε όλα τα αλλα τα προγραμματα (crystaldiskmark, as ssd benchmark,atto ) παει ανετα μέχρι 255-265mb/s .

3)Επισης με το intel matrix storage manager/console ver 8.8 που κάνει κολληματακια οταν το ανοιγω και έχω την εντύπωση οτι μου το κάνει και όταν ειναι κλειστο (βεβαιa τρεχει στο background) για κλάσματα του δευτερολεπτου αλλα ίσως είναι και ιδέα μου. Ελεγα να βάλω την 8,9 (τελευταια) αλλα άκουσα ότι καθε λιγο σου χαλαει το raid1 (σε άλλους δισκους) και κάνει verify και λεω να μην το βαλω. Καμια ιδέα?

Ολα αυτα σε win 7 x64 (λειτουργικο σε ssd) και σε vista x64 (λειτουργικο σε αλλο δίσκο).

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους, μια ερωτησούλα, τι επιδόσεις να περιμένω από τον postville μάξιμουμ επάνω σε μια k8n nforce4 939 diamond sli ? αν υπάρχει και κάποιος που να το έχει δοκιμάσει ή σε κάποια παρόμοια ας πει...

τι εναλλακτικές υπάρχουν να εκμεταλλευτώ το δίσκο πλήρως αν η μητρική με "κόβει" με τον ενσωματωμένο controller?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους, μια ερωτησούλα, τι επιδόσεις να περιμένω από τον postville μάξιμουμ επάνω σε μια k8n nforce4 939 diamond sli ? αν υπάρχει και κάποιος που να το έχει δοκιμάσει ή σε κάποια παρόμοια ας πει...

τι εναλλακτικές υπάρχουν να εκμεταλλευτώ το δίσκο πλήρως αν η μητρική με "κόβει" με τον ενσωματωμένο controller?

Μια χαρά θα παίξει, μη φοβάσαι. Όταν λες να σε κόψει η μητρική τι εννοείς; Υπάρχει περίπτωση αν αντί για ταχύτητα 225Mb/sec σου δώσει 210Mb/sec να αλλάξεις τη μητρική; Θα το καταλάβεις στις καθημερινές λειτουργίες ή τον θες για benchάρισμα μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα παίξει, μη φοβάσαι. Όταν λες να σε κόψει η μητρική τι εννοείς; Υπάρχει περίπτωση αν αντί για ταχύτητα 225Mb/sec σου δώσει 210Mb/sec να αλλάξεις τη μητρική; Θα το καταλάβεις στις καθημερινές λειτουργίες ή τον θες για benchάρισμα μόνο;

καλησπέρα, εννοούσα αν ο ενσωματωμένος controller της μητρικής αυτής (λόγω παλαιότητας πιθανότατα ή δεν ξέρω, κάποιο άλλο λόγο που ίσως δε μπορώ να φανταστώ) "έκοβε" ταχύτητα από το μάξιμουμ που έχει ο συγκεκριμένος δίσκος, και φυσικά μιλάω για μεγάλης τάξης μείωση και όχι από 225 σε 200 χεχε..

πλέον μόνο καθημερινές λειτουργίες, σε μηχάνημα 24/7, όχι σε καμία περίπτωση αλλαγή μητρικής...οπότε όσο πιάσει, πιο πολύ η ερώτησή μου ήταν εγκυκλοπαιδική στο αν υπάρχει περίπτωση να κόβει αρκετά αν είναι να πάω σε velociraptor από raptor που έχω τώρα...και αν υπάρχει κάποια εναλλακτική. οπότε με κάλυψες και με βλέπω να τον αγοράζω με το καινούριο αποθεματικό. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.