Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Σωστό , δεν περιμένεις όμως από κορυφαία συνθετικά να τρώνε τέτοια ήτα στα 7χιλ χιλιόμετρα.

Η δεν είναι και τόσο κορυφαία τα συνθετικά που βάζεις ή κάτι παίζει με το αμάξι σου.

Να υποθέσω έχεις το S turbo. Έχουμε το ίδιο μοτερ(207RC). έχω κοντά 22000 μέσα σε ένα χρόνο και προχτές άλλαξα δεύτερη φορά τα λάδια. Χρησιμοποιώ elf exelium full tech 0w30 που προτείνει ο κατασκευαστής. Στα δικά μας λέει ανα 20000 στο δικό σου ανα 30000.

Ξανθά όπως μπήκαν πριν 10000 έτσι "περίπου" βγήκαν. Δεν τα μαυρίζει σχεδόν καθόλου όπως λές.

edit: Επίσης αν θές να είσαι 100000% σωστός άλλαζε με runing hours. 300RH είναι το σωστό. Ασχέτως χιλιομέτρων. Δηλαδή ένα αμάξι που κάνει κάθε μέρα 9-3 κατεχάκη-πατήσια θα αλλάξει μετά απο χρόνια λάδια; Το %$&@%$&$@*&@ που τρώει στην κίνηση;

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια βιβλιογραφία να εντρυφήσω περισσότερο στο "runing hours"; "300RH";

To 300 δεν ξέρω πως βγαίνει(Ίσως 60χλμ * 300 =18000χλμ που είναι και η ενδεδειγμένη αλλαγή λαδιών) αλλά γνωστός σε κέντρο R&D μου το είπε. Θα τον ρωτησω λεπτομέριες. Σχετικά με τις Running Hours ή operating Hours δές [ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Motor_oil[/ame]. Υπάρχουν πολλά άρθρα αλλα έχουν λίγα πράγματα.

Motor oil is changed on time in service or distance vehicle has traveled. Actual operating conditions and engine hours of operation are a more precise indicator of when to change motor oil. Also important is the quality of the oil used especially when synthetics are used (synthetics are more stable than conventional oils). Some manufactures address this (IE. BMW and VW with their respective long-live standards) while others do not.
Link to comment
Share on other sites

Η δεν είναι και τόσο κορυφαία τα συνθετικά που βάζεις ή κάτι παίζει με το αμάξι σου.

Να υποθέσω έχεις το S turbo. Έχουμε το ίδιο μοτερ(207RC). έχω κοντά 22000 μέσα σε ένα χρόνο και προχτές άλλαξα δεύτερη φορά τα λάδια. Χρησιμοποιώ elf exelium full tech 0w30 που προτείνει ο κατασκευαστής. Στα δικά μας λέει ανα 20000 στο δικό σου ανα 30000.

Ξανθά όπως μπήκαν πριν 10000 έτσι "περίπου" βγήκαν. Δεν τα μαυρίζει σχεδόν καθόλου όπως λές.

edit: Επίσης αν θές να είσαι 100000% σωστός άλλαζε με runing hours. 300RH είναι το σωστό. Ασχέτως χιλιομέτρων. Δηλαδή ένα αμάξι που κάνει κάθε μέρα 9-3 κατεχάκη-πατήσια θα αλλάξει μετά απο χρόνια λάδια; Το %$&@%$&$@*&@ που τρώει στην κίνηση;

CASTROL EDGE SPORT SAE 0W-40 και αν έπαιζε κάτι με το αυτοκίνητο θα το έδειχνε φαντάζομαι ο εγκέφαλος.

14000 χιλ σε 2.5 χρόνια. Στα πρώτα 7 που τα άλλαξα στου Σπανού , δεν τα είδα. Στα επόμενα 7 ήταν μαύρα.

Εκτός αν με δούλεψαν και δεν άλλαξαν τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως τα αλλάζω συχνά πυκνά, κυρίως λόγω running hours στην πόλη. Περίπου κάθε 5 με 7.500 τα αλλάζω. Τα έχω αλλάξει 3 φορές σε περίπου 22.000 km σε 1 χρόνο και 1 μήνα.

Απλά δεν ελέγχω καθόλου και ποτέ τη στάθμη (διότι σπάνια θα παρκάρω σε ίσιο δρόμο και σπάνια μόλις φτάσω κάπου θα περιμένω 5 λεπτά και μετά θα δω τα λάδια να γίνω και χάλια).

Είναι απαράδεκτο αυτό με τα χιλιόμετρα που κάνουν οι αντιπροσωπίες, ειδικά στα μικρά αυτοκίνητα που βολοδέρνουν όλη μέρα μέσα στην Αθήνα με ΤΕΛΙΚΗ 60, και όχι με μέσο όρο!

Link to comment
Share on other sites

I'll just leave this here...

http://www.goldendeals.gr/deals/33euros-kokkinos-cars

33€ για βιολογικό καθαρισμό, απολύμανση με όζον (Ο3) και ξεθάμπωμα φανών στο KOKKINOS CARS, αξίας 147€ - έκπτωση 77%

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I'll just leave this here...

http://www.goldendeals.gr/deals/33euros-kokkinos-cars

33€ για βιολογικό καθαρισμό, απολύμανση με όζον (Ο3) και ξεθάμπωμα φανών στο KOKKINOS CARS, αξίας 147€ - έκπτωση 77%

έκλεισα ένα πακετάκι για τη Σουηδέζα.....με τα λεφτά που γλίτωσα από τα διόδια τον τελευταίο καιρό :p

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το φιεστα παει σαν τηλεκατευθηνομενο.αν και μπορω να πω οτι σε αυτη την διαδρομη δεν πρεπει να ειχε δουλεψει πολυ,εκανε κατι λαθακια.παντως απιστευτος οπως παντα :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.