Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

AN7 επειδή εκεί που είσαι ήμασταν, και εδώ που είμαστε ευχόμαστε να έρθεις, για αυτό σου μιλάνε τα παιδιά και έγινε σχεδόν προσωπικό θρέντα μεταξύ των 2 μοντ και εσού.

Εγώ θα σου πω μόνο να προσέχεις όσο είναι δυνατόν να καταλαβαίνεις να το κάνεις, και τουλάχιστον κάνε ότι κάνεις μόνος ME ζώνη

Και για καλούς οδηγούς κλπ, ο καλός ο οδηγός είναι ΜΟΝΟ στην πίστα.

Τελεία.

Στον δρόμο μπορεί να σου συμβούν ΤΟΣΑ απρόοπτα που καλός ή όχι κάνει μεν διαφορά αλλά μικρή.

Αν σου πεταχτεί ο πεζός με 150 στην Συγγρού, και κόψεις τιμονιά με αμάξι δρόμου ΤΙ θα μαζέψεις? Αν πατήσεις λάδια στην στροφή (το έχω πάθει στην Μήλο με μηχανάκι – 6 ράμματα σαγόνι (με κράνος) ), αν φύγει ένα μαδέρι από τον μπροστινό? Αν φας κάποιον στην μούρη από το αντίθετο? Αν αν αν αν.

Ο καλός είναι στην πίστα, στον δρόμο δεν έχει καλός, κακός όσο συνετός και προσγειωμένος και ωμά αναίσθητος.

Και αν και άκρος ειρωνικό όπως είπε ο L1 το πόστ του είναι αληθινό σε πολλά κομμάτια.

Απλά δεν έχετε καταλάβει κάτι.

1.Ουδέποτε είπα ότι χρησιμοποιώ τους δρόμους για πίστα.

2.Δεν έχω πάει ποτέ πάνω από 20 μέτρα χωρίς ζώνη και όταν λέω ποτέ εννοώ ΠΟΤΕ

3.Εξακολουθείτε να πιστεύεται ότι είμαι ο σκοτώστρας, ο ραλλύστας του κ@λου που τρέχει όση ώρα είναι πίσω απ το τιμόνι κτλπ.

Θα το πώ άλλη μια φορά.

Αφού δεν με έχει δει/συνοδηγήσει κανείς μαζί μου απ αυτούς που με κατηγορούν/κρίνουν εδω μέσα, δεν έχει δικαίωμα να με κρίνει για αυτό το πράγμα .-

μπορει να σε κρινει και καποιος απ εξω ενω οδηγεις.δεν χρειαζεται να βλεπουμε ποσο γρηγορα συμπλεκταρεις οταν αλλαζεις ταχυτητες.

το "ξερω να οδηγω" ειναι σχετικο

ξερω να οδηγω μπορει να ειναι να καταφερνω να παω απο το σπιτι στο σουπερμαρκετ χωρις να τρακαρω

ειναι και το να κανω πολλα χλμ σε αντιξοες συνθηκες

ειναι και να καταφερνω να προβλεπω και να αποφευγω καταστασεις που ο μεσος οδηγος δε μπορει.

ολοι στην ελλαδα ξερουν να οδηγανε...γι αυτο αλλωστε παιρνουν τοσο ευκολα διπλωματα

Συμφωνώ, αλλα με έχεις δει απ έξω δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Άκη δεν ξέρω αν τα λόγια των παιδιών στα πιο πίσω ποστ πήγαιναν προσωπικά σε σένα(τουλάχιστον στην αρχή) μετά έγιναν πιο προσωπικά.....αλλά το ξεπερνάμε αυτό....

Όσοι μιλάτε για τον Άκη έχετε μπει στο αμάξι του; Γιατί εγώ που μπήκα ούτε έπαθα τίποτα ούτε τον είδα να οδηγά απρόσεχτα κλπ, απλώς οδηγούσε λίγο πιο γρήγορα από το κανονικό πάντα όμως προσέχωντας.....

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα καινούρια λάστιχα για το Α6 :crazy:

th_DSC_6093.jpg th_DSC_6094.jpg th_DSC_6096.jpg th_DSC_6097.jpg th_DSC_6103.jpg th_DSC_6107.jpg

Fate Advance AR-550.. :crazy:. Ο father πιστεύει πως θα είναι καλά, εγώ όμως ήμουν εναντίον της αγοράς τους.. Πόσο κακά μπορεί να είναι; Παλιά είχε βάλει τα Potenza RE720 (pic) και λέει ότι είναι ό,τι χειρότερο έχει βάλει.. Και εδώ ρωτάω, πώς γίνεται τα Bridgestone να ήταν χάλια και τα Fate να είναι καλά; :hang2:

Από την άλλη, το αυτοκίνητο δεν κάνει και πολλά χιλιόμετρα.. Το καλοκαίρι κάνουμε το μεγάλο ταξίδι, θα πάμε 5-10 φορές στην Αθήνα και το χειμώνα θα πάμε μια φορά στα χιόνια και 2-3 στο χωριό.. :turn:. Μέσα στην πόλη το Α6 δε χρησιμοποιείται καθόλου. Και γι' αυτό δεν ξέρω αν θα άξιζε να μπουν ακριβά λάστιχα.. Εσείς τι λέτε;

BTW.. τα Fate θα έπρεπε να έχουν ήδη φορεθεί, αλλά άργησαν να έρθουν οι αναρτήσεις.. Ας βάλω και 2 pic από πριν για να δείξω πως θα γίνει μετά :nuke:

th_DSC_6113.jpg th_DSC_6114.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα καινούρια λάστιχα για το Α6 :crazy:

th_DSC_6093.jpg th_DSC_6094.jpg th_DSC_6096.jpg th_DSC_6097.jpg th_DSC_6103.jpg th_DSC_6107.jpg

Fate Advance AR-550.. :crazy:. Ο father πιστεύει πως θα είναι καλά, εγώ όμως ήμουν εναντίον της αγοράς τους.. Πόσο κακά μπορεί να είναι; Παλιά είχε βάλει τα Potenza RE720 (pic) και λέει ότι είναι ό,τι χειρότερο έχει βάλει.. Και εδώ ρωτάω, πώς γίνεται τα Bridgestone να ήταν χάλια και τα Fate να είναι καλά; :hang2:

Από την άλλη, το αυτοκίνητο δεν κάνει και πολλά χιλιόμετρα.. Το καλοκαίρι κάνουμε το μεγάλο ταξίδι, θα πάμε 5-10 φορές στην Αθήνα και το χειμώνα θα πάμε μια φορά στα χιόνια και 2-3 στο χωριό.. :turn:. Μέσα στην πόλη το Α6 δε χρησιμοποιείται καθόλου. Και γι' αυτό δεν ξέρω αν θα άξιζε να μπουν ακριβά λάστιχα.. Εσείς τι λέτε;

BTW.. τα Fate θα έπρεπε να έχουν ήδη φορεθεί, αλλά άργησαν να έρθουν οι αναρτήσεις.. Ας βάλω και 2 pic από πριν για να δείξω πως θα γίνει μετά :nuke:

th_DSC_6113.jpg th_DSC_6114.jpg

Πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω την μάρκα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Τα bridgestone θέλουν πολλά χλμ για να ζεσταθούν σωστά, για την πόλη ήταν ότι χειρότερο είχα βάλει κι εγώ. Michellin Pilot νομίζω ήταν το τελευταίο μου (φοβερό αλλά με μικρή διάρκεια), μετά το πούλησα κι αγόρασα ποδήλατο :p

Έγινε επεξεργασία από DJD
ορθογραφία..
Link to comment
Share on other sites

Τα bridgestone θέλουν πολλά χλμ για να ζεσταθούν σωστά, για την πόλη ήταν ότι χειρότερο είχα βάλει κι εγώ. Michellin Pilot νομίζω ήταν το τελευταίο μου (φοβερό αλλά με μικρή διάρκεια), μετά το πούλησα κι αγόρασα ποδήλατο :p

Μα γιατί χρειάζεται να ζεσταθούν?Σε πίστα θα πάει? ή μήπως θα κάνει ραλλυ στους Ελληνικούς δημόσιους δρόμους σκοτώνοντας κόσμο και κοσμάκι.

Ναι τα bridgestone είναι μάλλον τα πιο σκληρα με αποτέλεσμα να θέλουν αρκετά χλμ για να ζεσταθούν σωστά.

Τα Michelin όντως είναι τα πιο μαλακά και για αυτό το λόγο όμως φθείρονται υπερβολικά εύκολα.

Βέβαια η αποκορύφωση σε αυτό είναι τα SportContact της Continental.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί χρειάζεται να ζεσταθούν?Σε πίστα θα πάει? ή μήπως θα κάνει ραλλυ στους Ελληνικούς δημόσιους δρόμους σκοτώνοντας κόσμο και κοσμάκι.

Η σωστή πρόσφυση δεν ήταν μέσα στα αναγνώσματα σου;

Μη μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες, είπαμε δεν είναι προσωπικό το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλα με έχεις δει απ έξω δλδ?

ηταν γενικο και οχι προσωπικο για σενα.

Ήρθαν τα καινούρια λάστιχα για το Α6

πεινας ε????:rofl:

Μα γιατί χρειάζεται να ζεσταθούν?Σε πίστα θα πάει? ή μήπως θα κάνει ραλλυ στους Ελληνικούς δημόσιους δρόμους σκοτώνοντας κόσμο και κοσμάκι.

οταν ενα λαστιχο δουλευει στη θερμοκρασια που προοριζεται,δουλευει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή πρόσφυση δεν ήταν μέσα στα αναγνώσματα σου;

Μη μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες, είπαμε δεν είναι προσωπικό το θέμα :)

Μα επειδή δεν είναι προσωπικό το θέμα απαντάω και εγώ.

Σωστή πρόσφυση με 50χλμ/ω έχει κάποιο νόημα ακριβώς?

Μόνο σε φρενάρισμα πανικού και αυτό με τόσα χλμ θα κάνει ελάχιστη διαφορά με το αν είναι ζεστό το λάστιχο η όχι

Εκτός αν είσαι τόσο τραγικός οδηγός που το γκάζι και το φρένο είναι 2 σημείων, 0 + 100%

Link to comment
Share on other sites

γενικά στις περισσότερες περιπτώσεις να προτιμάτε ελαστικά με χαμηλό δείκτη ταχύτητας.....είναι το τελευταίο γράμμα μετά τον διψήφιο αριθμό π.χ. 95W.......V<W<X<Y<Z με τη σειρά από αυτό που ζεσταίνεται ευκολότερα προς αυτό που ζεσταίνεται δυσκολότερα. δηλαδή ένα ελαστικό με 95W ζεσταίνεται ευκολότερα από το 95Y αλλά το 95Y αντέχει σε υψηλότερες τελικές ταχύτητες και εκεί αποδίδει καλύτερα.

επειδή όμως ζούμε στην Ελλάδα και δεν έχουμε δρόμους για 150+ ταχύτητες το ελαστικό για Ελλάδα είναι προτιμότερο να ζεσταίνεται ευκολότερα με την έννοια οτι δεν χρειάζεται να φτάσει το αυτοκίνητο ψηλά σε χλμ για να αποδώσει τα μέγιστα.

πολύ σημαντικό επίσης είναι η σωστή πίεση στο ελαστικά και φυσικά το rotation μπρος πίσω ανά 8-10 χιλιάδες χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή πρόσφυση είναι από τα 10 μέχρι τα 300 km/h μην αρχίζουμε να ποστάρουμε εξυπνάδες επειδή νομίζουμε πως «μας την λένε οι κακοί μεγάλοι».

Η θερμοκρασία του ελαστικού επηρεάζει γενικά το αυτοκίνητο, και αν χρειαστεί να τσαρουχώσεις μισό χιλιόμετρο από το σπίτι σου με 80, και σταματήσεις 2 μέτρα πιο πριν έχει διαφορά.

Αν ήταν να είναι για 0 ή 100%, και σε πίστα με γραμμές δεν θα τα είχα τα ratings τα ελαστικά δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή πρόσφυση είναι από τα 10 μέχρι τα 300 km/h μην αρχίζουμε να ποστάρουμε εξυπνάδες επειδή νομίζουμε πως «μας την λένε οι κακοί μεγάλοι».

Η θερμοκρασία του ελαστικού επηρεάζει γενικά το αυτοκίνητο, και αν χρειαστεί να τσαρουχώσεις μισό χιλιόμετρο από το σπίτι σου με 80, και σταματήσεις 2 μέτρα πιο πριν έχει διαφορά.

Αν ήταν να είναι για 0 ή 100%, και σε πίστα με γραμμές δεν θα τα είχα τα ratings τα ελαστικά δρόμου.

Εγώ δεν διαφωνώ ότι όλα αυτά είναι σωστά.(πέρα του ότι μέχρι τα 50 είναι σημαντική η θερμοκρασία ελαστικού)

Απάντησα συγκεκριμένα στον DJD που παραπονέθηκε για θερμοκρασία ελαστικού όταν έχει πει όλα αυτά πριν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν διαφωνώ ότι όλα αυτά είναι σωστά.(πέρα του ότι μέχρι τα 50 είναι σημαντική η θερμοκρασία ελαστικού)

Απάντησα συγκεκριμένα στον DJD που παραπονέθηκε για θερμοκρασία ελαστικού όταν έχει πει όλα αυτά πριν.

Μα τι σημασία έχει; Ένα λάστιχο που ζεσταίνεται πιο εύκολα και πιο γρήγορα θα σταματήσει καλύτερα ακόμα και με 30, τι λες τώρα δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Μα τι σημασία έχει; Ένα λάστιχο που ζεσταίνεται πιο εύκολα και πιο γρήγορα θα σταματήσει καλύτερα ακόμα και με 30, τι λες τώρα δλδ;

Ένα φυσιολογικό αυτοκίνητο στα 100χλμ θέλουν περίπου 40μέτρα για να σταματήσει.

Στα 30 πόσο πιστεύεις ότι θα χρειαστεί και πόση διαφορά θα σου κάνει ένα λάστιχο ζεσταμένο?

Μία που θα πατήσεις φρένο, μία που σταμάτησες.

Και μην ξεχνάμε ότι το καλοκαίρι τα λάστιχα ζεσταίνονται για πλάκα.Οπότε μιλάμε μόνο για χειμώνα.

Φρενάρισες ποτέ στα 30 και είπες "Να το λάστιχο είναι κρύο το καταλαβαίνεις αμέσως" ?

Μην λέμε ότι να ναι τώρα,για κάποιον που δεν υπερβαίνει ποτέ τα 60 δεν θα καταλάβει ποτέ άμα το λάστιχο είναι ζεστό η όχι.

Ακη αυτα φοραει του Gor το Α3?

Ναι. Τα SportContact 3

Link to comment
Share on other sites

Ένα φυσιολογικό αυτοκίνητο στα 100χλμ θέλουν περίπου 40μέτρα για να σταματήσει.

Στα 30 πόσο πιστεύεις ότι θα χρειαστεί και πόση διαφορά θα σου κάνει ένα λάστιχο ζεσταμένο?

Μία που θα πατήσεις φρένο, μία που σταμάτησες.

Και μην ξεχνάμε ότι το καλοκαίρι τα λάστιχα ζεσταίνονται για πλάκα.Οπότε μιλάμε μόνο για χειμώνα.

Φρενάρισες ποτέ στα 30 και είπες "Να το λάστιχο είναι κρύο το καταλαβαίνεις αμέσως" ?

Μην λέμε ότι να ναι τώρα,για κάποιον που δεν υπερβαίνει ποτέ τα 60 δεν θα καταλάβει ποτέ άμα το λάστιχο είναι ζεστό η όχι.

foul φίλος.

ακόμα και το καλοκαίρι το λάστιχο για να έρθει στη σωστή θερμοκρασία χρειάζεται τουλάχιστον 15-20 λεπτά...και όταν λέμε σωστή θερμοκρασία εννοούμε να ζεσταθεί ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια και εσωτερικά.μη μου πεις οτι θεωρείς το λάστιχο ζεστό επειδή το βαράει ο ήλιος........?

εκτός άμα είσαι από εκείνους που στα πρώτα 100 μέτρα αρέσκονται στο να βλέπουν το tcs να αναβοσβήνει γιατί λιώνουν 1η 2α.;)\\

και ναι....ακόμα και στα 30χλμ τα 10εκατοστά πιο γρήγορο φρενάρισμα μπορούν να είναι σημαντικά για το πόδι κάποιου ανθρώπου σε συνθήκες πόλης που κινήσαι σε αυτές τις ταχύτητες

Link to comment
Share on other sites

foul φίλος.

ακόμα και το καλοκαίρι το λάστιχο για να έρθει στη σωστή θερμοκρασία χρειάζεται τουλάχιστον 15-20 λεπτά...και όταν λέμε σωστή θερμοκρασία εννοούμε να ζεσταθεί ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια και εσωτερικά.μη μου πεις οτι θεωρείς το λάστιχο ζεστό επειδή το βαράει ο ήλιος........?

εκτός άμα είσαι από εκείνους που στα πρώτα 100 μέτρα αρέσκονται στο να βλέπουν το tcs να αναβοσβήνει γιατί λιώνουν 1η 2α.;)\\

και ναι....ακόμα και στα 30χλμ τα 10εκατοστά πιο γρήγορο φρενάρισμα μπορούν να είναι σημαντικά για το πόδι κάποιου ανθρώπου σε συνθήκες πόλης που κινήσαι σε αυτές τις ταχύτητες

Είπα ότι ζεσταίνεται για πλάκα.

Δεν είπα ότι σε 2 λεπτά είναι έτοιμο.

Και ναι,μια παράμετρος που βοηθάει σε αυτό είναι ο ήλιος,το ζεστό κλίμα και η καυτή άσφαλτος.

Το λιώσιμο 1ης 2ας που κολλάει?

Αν φτάσουν τα 10 εκατοστά να σε σώσουν από πόδι ανθρώπου κάπου αλλού έχεις κάνει το λάθος και όχι στα λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθω ουτε να υπερασπιστω τον ΑΝ7, ουτε να την πω στους υπολοιπους. Αλλα μιας και κανουμε κουβεντα, και λεμε για ζεστα λαστιχα κλπ, ας μαθουμε και τιποτα ολοι μας. Εσεις λοιπον που λετε για ζεστα λαστιχα και ιδανικες λειτουργιες, γνωριζετε τι τιμες θερμοκρασιας περνει ενα καλα ζεσταμενο (το λιγοτερο) λαστιχο στο κεντρο του πελματος του, και τι διαφοροποιηση παιζει στα ακρα του?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.