Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Παιδιά είναι λογικό που το κάνουν αυτό, έπρεπε το δυναμικό τους να ήταν x10 για να μπορούν να πηγαίνουν πόρτα πόρτα τα συστημένα σε όλους και να πάρουν μηχανήματα για να χτυπάν (όπως οι courier) την παραλαβή των δεμάτων την ίδια στιγμή.

 

Μακάρι να γινόταν αυτό γιατί απλά θα έκλειναν όλες τις courier λόγου μικρού κόστους που έχουν αλλά εδώ με τον υπάρχον χαρακτήρα μπακάλικου το έκαναν να φαλιρίσει για να πουληθούν και αυτά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ηρθε δεμα συστημενο με 2 καλωδια απο Αλι , γρηγορο ηταν αυτο!

ενα αλλο απο τιw 4 του μηνα εχει πεσει σε καποια γωνία εκει στο αεροδρομιο-τελωνειο, να παρω τηλέφωνο λετε ? :/

 

 

28/7/2017, 07:51:59 Κ.Μ.Δ. xxxx ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
28/7/2017, 06:05:51 Κ.Μ.Δ. xxx ΑΦΙΞΗ ΣΕ
28/7/2017, 04:49:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Μ.Δ. xxxx)
28/7/2017, 00:03:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ.xxxx )
27/7/2017, 22:00:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
22/7/2017, 07:37:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
12/7/2017, 14:26:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
11/7/2017, 21:08:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πάντως και επειδή το τελευταίο μου ποστ είχε λίγο χαρακτήρα ιδιωτικό vs δημόσιο,

 

Μετά την ιδιωτικοποίηση της royal mail(Το 2015 αν δε κάνω λάθος?) εξαγοράστηκε και πλεον διαχειρίζεται τα συστήμενα τους και κάποιες άλλες κατηγορίες η GLS(Συνεργάτες τους στην Ελλάδα, η acs) To αποτέλεσμα σε όποιες αποστολές από UK περνάνε απ τα χέρια της GLS ήταν κατακόρυφη άνοδος σε καθυστερίσεις, χαμένα δέματα μεγαλής αξίας και μετά άσε τον αποστολέα να προσπαθεί να βγάλει άκρη με αποζημιώσεις με 3 εμπλεκόμενες μεταφορικές(RM, GLS, ACS)  Και γενικά κάθε λογής προβλήματα. Πλέον τους αποφεύγω και αυτούς μιας και μιλάμε κυριολεκτικά για απατεώνες και πειρατές της καραιβικής(Αναφέρομαι στην GLS μόνο, μιας και στην περίπτωση μας σώζει κάπως την κατάσταση η acs. Σε χώρες όπου κάνει και τίς παραδόσεις η ίδια η GLS, το google μιλάει από μόνο του). 

 

Όποιος έχει όρεξη να γελάσει(ή κλάψει!) ας γκουγκλάρει απλά GLS reviews, bad carrier κλπ σχετικά ! Είναι πραγματικά απορίας άξιο πως υπάρχουν ακόμα στο χώρο μιας και δεν προκείτε απλά για μεμονομένα κακώς κείμενα που οκ είναι επόμενο να συμβαίνουν σε όλες τις εταιρίες...

Έγινε επεξεργασία από The System
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια περιμενω ενα δεμα απο ολλανδια απο τις 12 και εχουμε 1 του μηνος, δεν εχει ενημερωθει καθολου το συστημα μονο οτι εφυγε απο ολλανδια στης 13.. τι φαση? να περιμενω η χαθηκε?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Akkenz said:

Καλησπερα παιδια περιμενω ενα δεμα απο ολλανδια απο τις 12 και εχουμε 1 του μηνος, δεν εχει ενημερωθει καθολου το συστημα μονο οτι εφυγε απο ολλανδια στης 13.. τι φαση? να περιμενω η χαθηκε?

Δεν βοηθάς με αυτά που λες, γράψε μας καλύτερα τις πληροφορίες που βλέπεις στο tracking copy paste

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι φιλε , το βλεπω απο 17track , απο ελτα κουριερ και απο postnl  και  να τι μου λεει

 Cache Time: 2017-08-01 13:09
2017-07-13 10:59

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2017-07-12 22:29

NETHERLANDS, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 
Έγινε επεξεργασία από Akkenz
Link to comment
Share on other sites

Mε πιο courier ερχεται;track number 99484338xxxx εχει αργησει αρκετα http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart--5-Pack--Gold-Plated-USB-2-0-Male-to-Micro-USB-Cable-1ft-3-3ft-6ft---White-362049.html

 

 
2017-07-28 11:39

GREECE, The item has been processed in the country of destination

2017-07-14 09:33

GREECE, The item has arrived in the country of destination

2017-07-05 09:02

GREECE, The item is on transport to the country of destination

2017-07-04 15:55

GREECE, The bag is at the handover point from freight carrier to Europe

2017-07-03 22:17

GREECE, The bag is at the Europe Distribution Center

2017-07-01 07:06

GREECE, The item has left the originating country

2017-06-30 20:00

GREECE, The item is at the airport of the originating country

2017-06-30 10:11

GREECE, The item is ready for shipment

2017-06-30 06:57

GREECE, The item is pre-advised

2017-06-30 02:14

CHINA, The item has been departure the transport center of SF.

2017-06-30 01:34

CHINA, The item has been arrival the transport center of SF.

2017-06-29 21:30

CHINA, S.F. Express has picked up the shipment

2017-06-29 06:30

CHINA, Electronic information has been received

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Ripper18 said:

Mε πιο courier ερχεται;track number 99484338xxxx εχει αργησει αρκετα http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart--5-Pack--Gold-Plated-USB-2-0-Male-to-Micro-USB-Cable-1ft-3-3ft-6ft---White-362049.html

 

 
2017-07-28 11:39

GREECE, The item has been processed in the country of destination

2017-07-14 09:33

GREECE, The item has arrived in the country of destination

2017-07-05 09:02

GREECE, The item is on transport to the country of destination

2017-07-04 15:55

GREECE, The bag is at the handover point from freight carrier to Europe

2017-07-03 22:17

GREECE, The bag is at the Europe Distribution Center

2017-07-01 07:06

GREECE, The item has left the originating country

2017-06-30 20:00

GREECE, The item is at the airport of the originating country

2017-06-30 10:11

GREECE, The item is ready for shipment

2017-06-30 06:57

GREECE, The item is pre-advised

2017-06-30 02:14

CHINA, The item has been departure the transport center of SF.

2017-06-30 01:34

CHINA, The item has been arrival the transport center of SF.

2017-06-29 21:30

CHINA, S.F. Express has picked up the shipment

2017-06-29 06:30

CHINA, Electronic information has been received

φιλαρακι πιστευω με ελτα συστημενο εφοσον ειναι απο κινα συνηθως με ελτα συστημενο ερχοταν

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε μια βιαστική αγορά από Geekbuying κινητού αξίας 120€. Βασικά τα πάω καλά με τον ταχυδρόμο που μου φέρνει τα πράγματα και ψαχνόταν το τελευταίο διάστημα για νέο κινητό, οπότε πριν μισή ώρα με πήρε τηλ. να του παραγγείλω ένα Leeco. Ο άνθρωπος πέρασε από εδώ και πλήρωσε προκαταβολικά.

 

Ερώτηση σε όσους γνωρίζουν και πριν προλάβει και αποστείλει το Geekbuying την συσκευή. Πρέπει να στείλω κανένα μήνυμα στο Geekbuying να το στείλουν ως gift ή κάτι άλλο; Κάποια άλλη συμβουλή; Το ξέρω ότι είναι εκνευριστικό να ρωτάς τους άλλους αφού την κάνεις την κοτσάνα, αλλά όλα γίνανε εντός μισής ώρας.

 

 

Just now, swatoner said:

Η Leeco δεν βάρεσαι πτώχευση;

Είσαι σίγουρος για την αγορά σου; Γιατί βλέπω να το παντρεύεται με την rom που φοράει

Αν θέλεις σβήσε το ποστ στο θέμα των αγορών μας. ΔΙΚΗ ΜΟΥ κοτσάνα που από βιασύνη το ανέβασα εκεί. sorry

 

Του τα έχω πει για την Leeco. Αναλυτικότατα. Δεν τον ένοιαζε.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GriGaS said:

Νομίζω πως ως ταχυδρόμος έχει επίγνωση του θέματος τελωνείο οπότε είσαι εντάξει...

Ναι, λέει ότι και να δώσει 20-30 ευρώ παραπάνω δεν τον πειράζει. Πάντως όταν του έλεγα ότι "εντάξει ταχυδρόμος είσαι, κάποια συναδελφική κατανόηση θα υπάρχει μεταξύ σας με τους τελωνειακούς", εννοώντας ότι οι τελωνειακοί θα αφήνουν να περνάνε και κάποια πακέτα από το τελωνείο χωρίς χρεώσεις, μου έλεγε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

από το Geekbuying  έχω πάρει 4 κινητά,στο στέλνουν σαν gift. Το τρίτο που περίμενα ασχέτου gift που έγραφε επάνω,μου το κρατήσανε στο τελωνείο και πλήρωσα και το τελωνείο(καθυστέρηση σχεδόν μήνα αφότου είχε έρθει Ελλάδα) και το πλήρωσα στο ταχυδρομείο που το είχαν στείλει με ένα χαρτί που το συνόδευε.

Το τέταρτο που περιμένω τώρα είναι και ο λόγος που θα κοιτάξω και σε άλλα μαγαζιά να αγοράζω όποτε χρειαστώ ξανά κινητό(4 κινητά = 1 για μένα και 3 ενδιάμεσα για φίλους) γιατί πρώτον,στην προσπάθειά μου να επικοινωνήσω μαζί τους μέσω mail με γράψανε και μου απάντησαν μετά από μία βδομάδα που τους βρήκα μέσω live chat(είπα να κάνω υπομονή και κάποια στιγμή θα μου απάνταγαν,φευ!) Δεύτερον. Η τραγική τους απάντηση σε προϊόν με προσφορά ήταν ότι δεν το έχουν σε stock και θα έπρεπε να περιμένω άλλη μία βδομάδα. Φυσικά όταν τους ρώτησα γιατί δεν αναγράφουν διαθεσιμότητα προϊόντος,δεν πήρα απάντηση και το μόνο που θέλανε είναι αν ακόμα θέλω την παραγγελία ή να την ακυρώσουν. Η κοπέλα που το θέλει μου είπε να περιμένω να έρθει οπότε και τους απάντησα ότι θα περιμενω.

Τρίτον. Μου στείλανε mail που δεν κατάλαβα τον σκοπό του και λέω εδώ είμαστε με κοροϊδεύουν -και καλά θα καθυστερούσε κι άλλο η παραλαβή στην αποθήκη τους- και το αμέσως επόμενο πρωί μου στείλανε tracking number....

Σόρρυ για το off topic αλλά νομίχω πρέπει να ξέρουμε πάνω κάτω τι μπορεί να αντιμετωπίσει ο καθένας :-)

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2017 at 10:31 ΜΜ, το μέλος Akkenz έγραψε:

2017-08-01 12:29

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE 

 

Παιδια μπηκε ελλαδα σημερα ποτε να το περιμενω?

Τι έγινε παρέλαβες;Μήπως πέρασαν τελωνείο; Γιατί περιμένω και εγώ δύο δέματα με NL post.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, nikosx99 said:

Καλησπερα,περιμενω  9δεματα απο ολλανδια,γερμανια και ισπανια untracked εδω και1 μηνα + δεν εχει  ερθει κανενα απο τα 9 δεματα..να τα περιμενω η χαθηκανε;

Να τα περιμένεις. Χαμός υπάρχει στα ΕΛΤΑ και το πιο πιθανόν άργησε.

 

Κράτα μία επικοινωνία με τα μαγαζιά για να είναι ενήμεροι ώστε σε περίπτωση που δεν παραλάβεις να πάρεις αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω δεμα απο αμερικη με usps το οποιο ειναι καθοδον για ελλαδα,ποια εταιρια αναλαμβανει την αποστολη του?

Διοτι θα λειψω για διακοπες και θελω να ενημερωσω να μην γινει αποστολη.

USPS Priority Mail International Small Flat Rate Box

Επισης ειναι γυρω στα 70 ευρω,εχει μεγαλες πιθανοτητες για τελωνειο?

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Συγγνώμη άμα έχει απαντηθεί. Διάβασα αυτό με τα τέλη που έχετε βάλει πιο πριν. Ισχύει; έχετε κάποια εμπειρία με αγορά; Ακόμα και καλώδιο από ebay θα χρεώνεται με τέλη; Είτε registered είτε unregistered; Δεν μιλάω για priority line και άλλες μεθόδους. Για ένα keyboard,το motospeed, από gearbest σκέφτομαι συγκεκριμένα αλλά και κάτι καλώδια και χαζομάρες από ebay

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/10/2017 at 1:02 PM, BasiliCeLew said:

Να τα περιμένεις. Χαμός υπάρχει στα ΕΛΤΑ και το πιο πιθανόν άργησε.

 

Κράτα μία επικοινωνία με τα μαγαζιά για να είναι ενήμεροι ώστε σε περίπτωση που δεν παραλάβεις να πάρεις αποζημίωση.

ακομα δεν εχει ερθει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.