Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Capture.thumb.PNG.0d3835293d2719252d5300406687d501.PNG

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.
αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.
αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 

Ταχυδρομικά αντικείμενα καταγωγής χώρας εκτός ΕΕ, που εισάγονται στην Ελλάδα μέσω κράτους μέλους της ΕΕ, υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο και εκτελωνισμό, εφόσον απαιτείται, εάν δεν έχουν υποστεί, αποδεδειγμένα, τέτοιο έλεγχο, σε άλλη χώρα της ΕΕ.

 

Παρμένα από εδώ:

http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

Έγινε επεξεργασία από panava
Link to comment
Share on other sites

Δύο πακετάκια από Gearbest με PostNL registered.

Το ένα έκανε 40 μέρες να έρθει. Πέρασε από τελωνείο, πράσινο χαρτάκι, μηδέν χρέωση.

Το δεύτερο σήμερα είδε ανανέωση το tracking number του. Λογικά θα το λάβω Δευτέρα-Τετάρτη. 61 μέρες αναμονή μέχρι τώρα. Ελλάδα μπήκε 18/9.

Link to comment
Share on other sites

Απο gearbest Περιμένω και ενώ έχει μπει Ελλάδα βάση NL post εδώ κανένα νέο στα ΕΛΤΑ. Ειχα επιλέξει Priority line ή EU express όπως λέγεται ~23€

Το κακό είναι ότι προχθές έσκασε μύτη αυτό το email απο Gearbest οπότε μάλλον θα περάσει και εμένα τελωνείο 

 

 

Παράθεση

 

Dear Customer,

 

Thank you for placing an order with us.

 

We sincerely apologize for any inconvenience caused, however due to restrictions with your previous shipping method, your order has been sent out with registered mail. This may cause a slight delay to the delivery. As a gesture of goodwill for this time only, if you incur any import tax due to this, kindly offer us the tax receipt, and we will refund you about this tax fee.  

 

We once again apologize for any inconvenience.

 

Thank you for your understanding and cooperation.

 

Best regards,

Gearbest Customer Service

https://www.gearbest.com/

 


Screenshot_20171030-160132.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω στείλει και πμ εδώ στο φόρουμ στον εκπρόσωπο και περιμένω να δω τι θα μου πει.

Πάντως πολλές καθυστερήσεις, πολύ λαχείο το πράγμα πλέον και προσωπικά ξεκόβω σιγα σιγα με την ανατολική πλευρά του πλανήτη...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, karmen1983 said:

Απο gearbest Περιμένω και ενώ έχει μπει Ελλάδα βάση NL post εδώ κανένα νέο στα ΕΛΤΑ. Ειχα επιλέξει Priority line ή EU express όπως λέγεται ~23€

Το κακό είναι ότι προχθές έσκασε μύτη αυτό το email απο Gearbest οπότε μάλλον θα περάσει και εμένα τελωνείο

Υποθέτω, πέραν του πιθανού τελωνείου θα σου επιστρέψουν και τα 23€ που πλήρωσες, μείον το κόστος της αποστολής ως συστημένου.

 

Τα έχουν κάνει μαντάρα στο εν λόγω κατάστημα. Μια παραγγελία για ένα Vkworld Z3310, έχει καταλήξει μια μικρή Οδύσσεια(από τέλη Σεπτέμβρη ακόμα δεν έχει σταλεί), με ακύρωση - που δεν ζήτησα - της αρχικής παραγγελίας, από εκπρόσωπό τους που μου απάντησε στα... Ισπανικά, ενώ είχα στείλει μήνυμα στα Αγγλικά, με δεύτερη παραγγελία που ακολούθησε, πριν λίγες μέρες να με ρωτούν αν θέλω να περιμένω περισσότερο ή να την ακυρώσουν και αυτή(τρώγοντάς μου παράλληλα και πάνω από 3,5 ευρώ σε πόντους). Περιμένω να δω αν θα πάρουν κάποια πρωτοβουλία ακύρωσης μεθαύριο, χωρίς να με ρωτήσουν, όταν και ολοκληρώνεται η περίοδος που έχει σε προσφορά την συσκευή αυτή το Bandgood.

Ότι να ναι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Υποθέτω, πέραν του πιθανού τελωνείου θα σου επιστρέψουν και τα 23€ που πλήρωσες, μείον το κόστος της αποστολής ως συστημένου.

Ελπίζω να γίνει έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω ένα μικρό συστημένο δέμα με ΕΛΤΑ στο Μάντσεστερ,αλλά επειδή θα περιέχει σοκολατοειδή που λιώνουν εύκολα ξέρει κάποιος σε πόσες μέρες θα φτάσουν?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ειχες παραγγείλει μετά από εμένα ε; 

Ελαβες email σαν αυτό που πήρα εγώ;

πριν 6 λεπτά, το μέλος edward έγραψε:

Θέλω να στείλω ένα μικρό συστημένο δέμα με ΕΛΤΑ στο Μάντσεστερ,αλλά επειδή θα περιέχει σοκολατοειδή που λιώνουν εύκολα ξέρει κάποιος σε πόσες μέρες θα φτάσουν?

Λογικα μια βδομάδα με δέκα μέρες

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, f117 said:

να ρωτήσω κάτι...απέξω είτε γράφει 10 δολάρια...είτε 30 δολάρια την ίδια αντιμετώπιση έχει ?

Όχι, αλλά δεν παίζει μόνο ρόλο το τί γράφει. Εφόσον το ανοίξουν και θεωρήσουν ότι γράφει $10 αλλά κοστίζει $30, θα το χειριστούν ως $30...

Link to comment
Share on other sites

άρα αν ανοιχθεί, αφού θα ανοιχθεί τώρα στα σίγουρα, και έχεις γράψει οτι κάνει 30$ που θα κάνει 30$ .... και του έχεις βάλε μέσα και printscreen από την συναλλαγή ........ τι θα κάνει???

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παρέλαβα 2 δέματα δεν πλήρωσα τίποτα, το ένα με πρασινο αυτοκόλλητο από τελωνείο και το άλλο χωρίς τίποτα. Και τα δύο κάτω των 20 ευρώ αλλα σε νορμάλ μέγεθος πακετάκια (μέγεθος tablet).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.