Jump to content




ReaperX

Recommended Posts

Yeap. Η 1η δεν είναι καν απο in-game footage, και πάλι όμως κοίταξε τους ορθογώνιους τοιχους, και το επίπεδο πάτωμα.

ΕΙΝΑΙ in-game. Εσύ νομίζεις ότι είναι pre-rendered?

"Ορθογώνιοι τοίχοι..";;; Ε τι να πούμε... Αν εσύ τους βλέπεις επίπεδους, εγώ δεν φταίω σε κάτι.

Στη 2η φωτο δες τη λεπτομέρεια που έχει η ουρά του alien που είναι σαν τη μύγα μες στο γάλα σε σχέση με το υπόλοιπο που είναι πολύ μα πολύ χειρότερο (ειδικά πάλι οι τοιχοι). Για να καταλάβεις καλύτερα αυτο που σου λέω δες κάποια videακια στο youtube αν δεν τα χεις δει.

Πράγματι τα γραφικά είναι αθλια..

Πως να σχολιάσω μία άποψη που κρίνει τα γραφικά με βάσει τα videos με απωλεστικό αλγόριθμο συμπίεσης, τότε τι να λέμε... τι να λέμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Ναι δεν πιστεύω ότι είναι in-game footage (όχι ότι βλέπω κάτι το ιδιαίτερο έτσι και αλλιώς).Προφανώς και δεν μιλάω για τα artifacts στη 2η φωτο.Τεσπα, δεν προκειται να σου αλλάξω γνώμη αλλά ούτε και εσύ τη δική μου, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε. Θεωρώ ότι θα μπορούσες να απαντήσεις πιο ήρεμα και ωραία, αλλα και πάλι αυτό είναι δική μου άποψη, σε σένα μπορει να φαινεται νορμαλ. Ο καθένας κρίνει αλλά και κρίνεται απο αυτά που γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν πιστεύω ότι είναι in-game footage (όχι ότι βλέπω κάτι το ιδιαίτερο έτσι και αλλιώς).

Ωραία. ΑΛΛΟ όμως το "δεν πιστεύεις" κι αλλο να λες "ΔΕΝ είναι". Όταν βλέπεις jaggies στις διαγώνιες "γραμμές" τότε είναι real time 3d και μάλιστα χωρίς a/a προφανώς. Tα pre-rendered δεν δείχνουν έτσι. Απλά πράγματα είναι που τα ξέρουμε -νόμιζω- όλοι.

Ο καθένας κρίνει αλλά και κρίνεται απο αυτά που γράφει.

Ακριβώς. Απο κει και πέρα αν σε πείραξε το περί οφθαλμίατρου, να το κάνω edit.

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, δεν προκειται να σου αλλάξω γνώμη αλλά ούτε και εσύ τη δική μου, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε. Θεωρώ ότι θα μπορούσες να απαντήσεις πιο ήρεμα και ωραία, αλλα και πάλι αυτό είναι δική μου άποψη, σε σένα μπορει να φαινεται νορμαλ. Ο καθένας κρίνει αλλά και κρίνεται απο αυτά που γράφει.

Εγώ από αυτα που γράφεις κρίνω ότι δεν είσαι σε θέση να ευχαριστηθείς ένα παιχνίδι. Πάρε δες καλύτερα κανένα BlueRay.

aliensvspredator3screen.th.jpg

καλά γίνεται τρελό γλέντι.... take no prisoners... kill'em all

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ευχαριστιέμαι τα παιχνιδια, που το αξίζουν. Δεν χρειάζεται ένα παιχνίδι να έχει αναγκαστικά ωραία γραφικά για να το ευχαριστηθείς. Το gameplay και η υποθεση παιζουν καθοριστικό ρόλο, εκτός αυτού πολλές φορές καρτουνίστικα γραφικά, ψευτο3-d , ή ακόμα και άλλα τρισδιάστα που δεν έχουν τρελές λεπτομέρειες, αλλά έχουν ωραίο σχεδιασμενο backround και ατμόσφαιρα (bioshock) σου δίνουν ό,τι χρειάζεσαι για να ευχαριστηθείς ένα παιχνίδι (χώρια ότι το συγκεκριμένο και απο ήχο και υπόθεση είναι όλα τα λεφτά). Απλά με εκνευρίζει σε κάποια παιχνίδια να βλέπω θολά (low resolution) textures ενώ κάποια άλλα σημεία του ίδιου παιχνιδιού να έχουν πολύ περισσότερες λεπτομέρειες (σε σημείο που να είναι παραπάνω απο εμφανής) , πράγμα που σημαίνει ότι δεν δώσανε αρκετή σημασία στο παιχνίδι. Και στο κάτω-κάτω θεωρώ ότι είναι κρίμα , εν έτη 2010 , το καλυτερο οπτικό αποτέλεσμα που έχουμε δει σε παιχνίδι να είναι απο κάποιο 3-ετίας (2,5 χρονια μετά το crysis θα βγει το alien vs predator).Δεν χρειάζεται να συμφωνείς μαζί μου, ο καθένας έχει τη δικιά του άποψη και προσέχει(/δίνει σημασία σε) διαφορετικά πράγματα. Εχω και γω πολλους φίλους που παίζουν σε ανάλυση 720p, με medium και low details και πραγματικά δεν τους ενοχλεί, και κοιτάνε μόνο το gameplay και την υπόθεση ενός παιχνιδιού.

Eννοειται ότι οι ταινίες που βλέπω είναι high definition.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκο γιατί το παλεύεις;

Από που να αρχίσω... Καταρχήν η ανάλυση. Η "720p" ΔΕΝ υπήρχε ποτέ στα pc's γιατί αφενός είναι wide ανάλυση (1280x720) και όταν βγήκαν τα wide monitors οι pc gamers παίζανε ήδη σε υψηλότερη έστω και αν ήταν 4:3 (π.χ. 1280x1024). Κανείς λογικός άνθρωπος δεν θα έκανε υποβάθμιση στο pc του για να παίζει σε χαμηλότερη μεν αλλά wide ανάλυση δε! Αυτό είναι μαζοχισμός!

Εκτός αυτού ούτε πριν 5 χρόνια δεν θα έπαιζε κανείς σε 720p όταν μπορούσε να παίζει σε 1280x1024 σε 4:3 και να έχει περισσότερα pixels on screen.

Και τέλος δεν παίζει κανείς σε μονιτορ στα 720p καθώς ΔΕΝ είναι native ανάλυση ούτε σε 19'' wide και τα Pixels θα έχουν σχήμα.. σπανακόπιτας.

Απλά με εκνευρίζει σε κάποια παιχνίδια να βλέπω θολά (low resolution) textures ενώ κάποια άλλα σημεία του ίδιου παιχνιδιού να έχουν πολύ περισσότερες λεπτομέρειες (σε σημείο που να είναι παραπάνω απο εμφανής) , πράγμα που σημαίνει ότι δεν δώσανε αρκετή σημασία στο παιχνίδι.

Πολλά συμπεράσματα έβγαλες από μια photo και κυρίως από τα videos στο Youtube. Τώρα να κάτσω να σου εξηγώ ΓΙΑΤΙ αυτά που λες είναι το λιγότερο ασόβαρα το θεωρώ περιττό.

Θα αφήσω τα υπόλοιπα μέλη να βγάλουν τα συμπεράσματα τους από αυτά που γράφεις σε συνδυασμό με τις photos που έχω ανεβάσει.

Απο κει και πέρα, εσύ μας λες ότι εν έτει 2010, το AvP δεν έχει γραφικά της προκοπής;

Θα μας βγάλεις όλους τυφλούς; Δεν ξέρουμε τι βλέπουμε ή μήπως έχεις υπόψη σου εσύ παιχνίδι στο pc με καλύτερα γραφικά;

Για εμένα είσαι παράλογος ή απλά γκρινιάζεις για να γκρινιάξεις...

Μόνο που θεωρείς το Crysis καλύτερο... τι να σου πω. Λυπάμαι αλλά μάλλον δεν ξέρεις από games. Το ΜΟΝΟ εύκολο όταν φτιάχνεις games είναι να βάζεις textures 5000x5000 pixels π.χ. για πρόσωπο χαρακτήρα. Το θέμα είναι ότι φτιάχνεις ΠΑΙΧΝΙΔΙ και όχι.. ταινία.

Το Crysis ήταν bloatware, χωρίς να λέω ότι δεν είχε καλά γραφικά. Αλλά όταν φτιάχνεις παιχνίδι πρέπει να φροντίσεις και να.. τρέχει στα pc's. Και μάλιστα το αρχικό Crysis στα promos είχε ακόμα περισσότερα πολύγωνα και ακόμα πιο βαριά textures και δεν έπαιζε καν σε pc εκτός αν ήταν από το μέλλον.

Και παρόλα αυτά το AvP έχει καλύτερα γραφικά από το Crysis. Για πολλούς λόγους αλλά γιατί κυρίως δεν έχει ένα θέμα μόνο καλοσχεδιασμένο (ζούγκλα) και τα υπόλοιπα να είναι από μέτρια (π.χ. frozen stages) ως άθλια (π.χ. κτήρια).

Άσε λοιπόν το Crysis, γιατί επί της ουσίας είναι ένα Far Cry 1 με HDR, high res textures και εφφέ φωτισμού!

Απο κει και πέρα αν εσύ βλέπεις θολά textures στο AvP, σου είπα πριν για οφθαλμίατρο και θύμωσες.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιζω:D

LOOOOOOOOOOOL

παιζω online ειμαι αλιεν και οι αλλοι human!!!! απιστευτα γραφικα ..καλα μιλαμε σφαγη γινεται

χαχαχα αρπαξα εναν απο το λαιμο και του καρφωσα την ουρα και του βγηκε απο το στομα :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.