Jump to content



Περί των προβλημάτων του TheLab.gr


TheLab

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από μανος1980 [Σήμερα, στις 05:59]

τοτε κλειστε το εντελως το τμημα αγγελιας πωλησεων.

αφου το ξερεις το κολπο

ειναι ενος φιλου, την εχει 10 μερες και απλα δεν του αρεσει
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από μανος1980

τοτε κλειστε το εντελως το τμημα αγγελιας πωλησεων.

Γιατί να το κλείσουνε? Ούτε κάστα είναι ούτε τπτ.Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.Αδικούνται κάποιοι που δε θα έπρεπε, αλλά είναι προτιμότερο να προστατεύονται οι υπόλοιποι και να καταντήσει το Site σαν emarket.

Link to comment
Share on other sites

γιατι τοσος ντορος για ενα θεμα που δεν ειναι το κυριο του φορουμ?το λαμπ δε φτιαχτηκε για αγοραπωλησιες αλλα μπορεις να κανεις μεσω αυτου...αν τωρα δε σαρεσει το φορουμ γιαυτο το λογο μαλλον δε ψαχνεις για θεματα σχετικα με το πισι αλλα μονο να αγορασεις ςκαι να πουλησεις...δε μιλαω συγκεκριμενα για καποιον αλλα γενικα για ολους που κανουνε θεμα τοσο μεγαλο τις αγοραπωλησιες.και εγω στην αρχη μου κακοφανηκε που επρεπε να περιμενω τοσο για να μπορω να ποσταρω αλλα τελικα δεν εχει νοημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 06:36]

αφου το ξερεις το κολπο

δεν το καταλαβα αυτο? αν θυμαμαι καλα ειχα πουλησει την μητρικη ενος φιλου που δεν ασχολειτε ουτε με φορουμ οτε με τιποτα? τι ζορι τραβας? αυτο που λεω ειναι οτι εφοσον δεν φτιαχτηκε για σιτε αγοροπωλησεων τοτε τι νοημα εχει το 300. για μενα ειναι απλα για να πηγαινουν συγκεκριμενα κομματια σε συγκεκριμενα χερια και να προωθειτε υλικο απο συγκεκριμενα ατομα η εν λογω κινηση. αφου δεν τοτε κλειστε το γιατι φασκεις και αντιφασκεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν δε σου αρέσει δικαίωμά σου, δεν είναι δικό σου θέμα να τους ορίσεις πως θα διαχειρίζονται τις αγοραπωλησίες και γιατί το κάνανε. Πάντως έχεις άδικο για αυτό που λες. Αν ήσουν πιο ενεργός πιστεύεις ότι πάλι θα γινότανε/κάτι θα σου βρίσκανε για να σου κόψουν το δικαίωμα στις αγοραπωλησίες? Αν σου αρέσει καλώς, αν όχι μη ξαναποστάρεις και πήγαινε αλλού,σε άλλο φόρουμ ή στο emarket. Τα λέω λίγο ωμά, μη με παρεξηγήσεις, αλλά έτσι είναι! :)

Link to comment
Share on other sites

@μανος1980

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις οτι το 300+ υπάρχει απλά για να προστατέψει το forum απο αρκετούς επιτήδιους που μέσα σε 5-6 μέρες προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να φτάσουν τα 150 ποστ με ότι να ΄ναι ποστ,για να αρχίσουν να πουλάνε, τι άλλο να πούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Κοίτα αν δε σου αρέσει δικαίωμά σου, δεν είναι δικό σου θέμα να τους ορίσεις πως θα διαχειρίζονται τις αγοραπωλησίες και γιατί το κάνανε. Πάντως έχεις άδικο για αυτό που λες. Αν ήσουν πιο ενεργός πιστεύεις ότι πάλι θα γινότανε/κάτι θα σου βρίσκανε για να σου κόψουν το δικαίωμα στις αγοραπωλησίες? Αν σου αρέσει καλώς, αν όχι μη ξαναποστάρεις και πήγαινε αλλού,σε άλλο φόρουμ ή στο emarket. Τα λέω λίγο ωμά, μη με παρεξηγήσεις, αλλά έτσι είναι! :)

Αρχική απάντηση από obijuan1983

@μανος1980

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις οτι το 300+ υπάρχει απλά για να προστατέψει το forum απο αρκετούς επιτήδιους που μέσα σε 5-6 μέρες προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να φτάσουν τα 150 ποστ με ότι να ΄ναι ποστ,για να αρχίσουν να πουλάνε, τι άλλο να πούμε...

γινεσε οντως ωμος και δεν μου αρεσει καθολου. εγω εκτιμω αυτο το φορουμ περισοτερο απο οσο φανταζεσε. αλλα αυτο το απο 150 καταχωρησεις να παει στις 300 μου κανει λιγο σαν στρουθοκαμηλισμος. και νομιζω οτι η συμπεριφορα μου εδω μεσα οσο ειμαι ηταν αψογη. ακομα και οταν θεωρησα οτι αδικησα καποια παιδια βγηκα ωμα και το ειπα και ζητησα και συγνωμη οταν πουλουσα κατι δισκους. δεν σπαμαρα ποτε μου απλα οταν ειχα να πω κατι το ελεγα. δηλαδη πρεπει να καθομαι να γραφω συνεχεια για να μπορω να πουλησω η να ζητησω κατι. και εφοσον το φορουμ αυτο δεν φτιαχτικε για αγοροπωλησιες τι 150 τι 300. δηλαδη πρεπει να ασχολουμε ολη μερα με θεματα που εχουν να κανουν με τον υπολογιστη μου για να εχω δικαιωμα να ζητησω η να πουλησω. και αυτο το προστασια μου ακουγετε λιγο περιεργο. και βεβεα δεν οριζω εγω τους κανονες αλλα μου ακουγετε λιγο ρατσιστικο. ενταξει δεν εχω να πω κατι αλλο. το φορουμ ειναι το καλυτερο που παιζει στην ελλαδα αλλα σε αυτον το τομεα κατι δεν μου παει καλα που δεν θελω να το πω ωμα. αν ενοχλει τοσο πολυ η αποψη μου να μην ξαναποσταρω για το συγκεκριμενο θεμα οκ. και ο λογος που βρισκομαι σε αυτο το φορουμ ειναι να μαθαινω και να λυνω προβληματα μου. αλλα θα ηθελα να εχω το δικαιωμα να μπορω και να πουλησω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από μανος1980 [Σήμερα, στις 01:57]

για μενα ειναι απλα για να πηγαινουν συγκεκριμενα κομματια σε συγκεκριμενα χερια και να προωθειτε υλικο απο συγκεκριμενα ατομα η εν λογω κινηση. αφου δεν τοτε κλειστε το γιατι φασκεις και αντιφασκεις.

αν θελεις να συνεχιστει η κουβεντα και να σου απαντησει καποιος, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πεις ποια ειναι τα συγκεκριμενα χερια που παιρνουν συγκεκριμενα κομματια και ευννοουνται απο εναν τετοιο κανονισμο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 05:17]

αν θελεις να συνεχιστει η κουβεντα και να σου απαντησει καποιος, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πεις ποια ειναι τα συγκεκριμενα χερια που παιρνουν συγκεκριμενα κομματια και ευννοουνται απο εναν τετοιο κανονισμο.

απο ολα οσα εγραψα το οτι εκτιμω το φορουμ σου και την ποιοτητα που προσφερει δεν σου λεει τιποτα και κρατησες μονο αυτο? . και οχι δεν θελω να συνεχιστει η συζητηση γιατι δεν θελω να χαλαμε τις καρδιες για μερικα κοματια σιλικονης. με μερικα απο αυτα τα παιδια νομιζω εχω μιλησει κιολας αυτοπροσοπως και ειναι κριμα . απλα νομιζω οτι με προσβαλεις σαν προσωπικοτητα οταν μου λες οτι δεν με θεωρεις αξιοπιστο στο να κανω μια συναλαγη επειδη δεν εχω 150 καταχωρησεις και οχι 300. οχι με προσβαλεις ακριβως δεν εχει νοημα δεν εχει λογικη. γιαυτο και περνανε ασχημες σκεψεις απο το μυαλο μου. και οι 300 καταχωρησεις ανετα ειναι εφικτες αν σκοπος του αλλου ειναι να πουλαει απλα. θα ηταν πιο λογικο να μου πεις οτι βαζω ενα συστημα αξιολογησης της συναλλαγης αναμεσα στους δυο χρηστες ωστε να υπαρχει η προστασια που αναζητας. εγω εχω μαθει πολλα απο αυτο το φορουμ. αλλα εχω μαθει στην ζωη μου οτι σκεφτομαι να το λεω. απλα σου λεω δεν θελω να δημιουργηθει κατι ασχημο γιατι η εμπειρια μου σε αυτο το φορουμ αυτους τους ελαχιστους πεντε μηνες που ειμαι αν ειμαι τοσο δεν θυμαμαι ηταν η καλυτερη αλλα εδω κατι δεν μου αρεσει η καποιος σκεφτετε λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από μανος1980 [Σήμερα, στις 08:57]

απλα νομιζω οτι με προσβαλεις σαν προσωπικοτητα οταν μου λες οτι δεν με θεωρεις αξιοπιστο στο να κανω μια συναλαγη επειδη δεν εχω 150 καταχωρησεις και οχι 300. οχι με προσβαλεις ακριβως δεν εχει νοημα δεν εχει λογικη. γιαυτο και περνανε ασχημες σκεψεις απο το μυαλο μου. και οι 300 καταχωρησεις ανετα ειναι εφικτες αν σκοπος του αλλου ειναι να πουλαει απλα. θα ηταν πιο λογικο να μου πεις οτι βαζω ενα συστημα αξιολογησης της συναλλαγης αναμεσα στους δυο χρηστες ωστε να υπαρχει η προστασια που αναζητας. εγω εχω μαθει πολλα απο αυτο το φορουμ.

ουτε οι 150, ουτε οι 300 ουτε οι 3000 καταχωρησεις ειναι δειγμα της αξιοπιστιας καποιου. γι αυτο και υπαρχει και η παραμετρος του χρονου, μαζι με τις καταχωρησεις. για να υπαρχει αυτο το "με μερικα απο αυτα τα παιδια νομιζω εχω μιλησει κιολας αυτοπροσοπως". γιατι διαφορετικος τροπος δεν υπαρχει, περα απο τη γνωριμια με τον αλλο, για να εδραιωθει καποια διαθεση εμπιστοσυνης. ουτε και αυτο ομως ειναι αρκετο. και περιστατικα ειχαμε διαφορα. απο γνωστους και λιγοτερο γνωστους.

υγ: το αν εκτιμας ή οχι το φορουμ, ειναι θεμα δικο σου που δε με ενδιαφερει. η πιθανη εκτιμηση σου αφορα στον κοσμο που το χρησιμοποιει. ο κοσμος ειναι που προσφερει το φορουμ, εμεις απλα τους δινουμε το χωρο. οταν ομως λες πως υπαρχουν κανονες που ευνοουν καποιους συγκεκριμενους, τους οποιους κανονες τους εβγαλα εγω με 2-3 αλλους, τοτε το θεμα ξεφευγει απο το φορουμ και αποκτα προσωπικο χαρακτηρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 07:26]

ουτε οι 150, ουτε οι 300 ουτε οι 3000 καταχωρησεις ειναι δειγμα της αξιοπιστιας καποιου. γι αυτο και υπαρχει και η παραμετρος του χρονου, μαζι με τις καταχωρησεις. για να υπαρχει αυτο το "με μερικα απο αυτα τα παιδια νομιζω εχω μιλησει κιολας αυτοπροσοπως". γιατι διαφορετικος τροπος δεν υπαρχει, περα απο τη γνωριμια με τον αλλο, για να εδραιωθει καποια διαθεση εμπιστοσυνης. ουτε και αυτο ομως ειναι αρκετο. και περιστατικα ειχαμε διαφορα. απο γνωστους και λιγοτερο γνωστους.

υγ: το αν εκτιμας ή οχι το φορουμ, ειναι θεμα δικο σου που δε με ενδιαφερει. η πιθανη εκτιμηση σου αφορα στον κοσμο που το χρησιμοποιει. ο κοσμος ειναι που προσφερει το φορουμ, εμεις απλα τους δινουμε το χωρο. οταν ομως λες πως υπαρχουν κανονες που ευνοουν καποιους συγκεκριμενους, τους οποιους κανονες τους εβγαλα εγω με 2-3 αλλους, τοτε το θεμα ξεφευγει απο το φορουμ και αποκτα προσωπικο χαρακτηρα.

παραβλεπω το υστερογραφο γιατι δεν με αφορας σαν προσωπικοτητα κατι σαν τροχονομος μου σκας ετσι οπως το περιγραφεις και λεω. ωραια εφοσον εχω 5 -6 μηνες εδω

εχω γνωρισει καποια παιδια με τα οποια συνεργαστηκα αψογα γιατι να μην επιτρεπετε να βαλω αγγελια η να ζητησω κατι μου το εξηγησεις? γιατι αυτοαναιρεισε τωρα λεγοντας τι 200 τι 300 τι 3000 ποστς. κατι δεν παει καλα. ουσιαστικα μου λες οτι δεν υπαρχει κανενας τροπος να ελενχθει η αξιοπιστια του αλλου. αρα επανερχομαι στην αρχικη μου φραση καστα. δηλαδη οσοι γνωριζονται μεταξυ τους. δεν νομιζω οτι κανω λαθος καπου προσπαθω να το σκεφτω εντελως καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Να στο θέσω διαφορετικά. Δεν μας ενδιαφέρει να ελέγξουμε την αξιοπιστία κάποιου. Ούτε δουλειά μας είναι, ούτε δουλειά του site είναι κι ούτε μου πέφτει λόγος σε τελική από την στιγμή που η συμπεριφορά του στο forum είναι όπως πρέπει. Από κει και πέρα οι αγγελίες είναι για τα μέλη που έχουν αποδείξει ότι είναι μέλη μένοντας καιρό μαζί μας, βοηθώντας με τις γνώσεις του ή ψάχνονται με τις απορίες τους. Οπότε ο μόνος τρόπος για να μπορέσουμε να έχουμε μια ισορροπία στο forum είναι τα χρονικά όρια παραμονής στο forum και οι καταχωρήσεις. Τώρα αν κάποιος έχει σκοπό να γραφτεί, να περάσουν 5 μήνες, να έρθει να σπαμμάρει 300 posts για να βάλει αγγελία.. πρώτον είναι άξιος του εαυτού του.. και δεύτερον δε θα προλάβει να την βάλει γιατί θα του έχω μηδενίσει τα ποστ είκοσι φορές. Το έχουμε πει 20 φορές και το ξαναλέω, το TheLab.gr ΔΕΝ είναι οι αγγελίες του, το TheLab.gr ΔΕΝ θα γίνει οι αγγελίες του. Τώρα αν δε θέλεις να το κατάλαβεις, λυπάμαι δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Φυσικά και έχει και τις τρύπες του αυτό το σύστημα, και φυσικά δεν μπορούμε να τους έχουμε όλους ευτυχισμένους. Σεβόμαστε τα παλαιότερα μέλη που δεν έχουν τις απαιτούμενες καταχωρήσεις αλλάζοντας τα όρια όσα μεγαλώνει η παλαιότητα. Έχεις καμιά ιδέα για να καλυτερέψουμε το σύστημα; Feel free να την πεις.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να μου πεφτει λογος δεν θα ελεγα οτι το βλεπεις λαθος!

Απλα το βλεπεις απο τη μερια του αδικημενου!

Δεν ειναι θεμα καστας ...ο οποιοσδηποτε μπορει να γινει μερος της!

Να γνωρισει και να γνωριστει με αλλους μεσω των ποστ!(ειτε σε ακομα πιο προσωπικο επιπεδο μιας και εισαι αθηνα)

Απλα οποιος θελει να ασχολειται αποκλειστικα με το θεμα "αγορωπωλησιες" οι αδμιν

του υπενθυμιζουν με εμμεσο τροπο οτι υπαρχουν ειδικα site για αυτη τη δουλεια.

Και το παραπανω δεν εχει σχεση με το αν εκανες 100-200-300 ποστ...

@αδμινς...

Ψιλοασχετο με το συγκεκριμενο θεμα...(του μανος1980)

μηπως θα ηταν σκοπιμο να μην μετρανε και τα ποστ απο τις αγγελιες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από μανος1980 [Σήμερα, στις 11:14] γιατι αυτοαναιρεισε τωρα λεγοντας τι 200 τι 300 τι 3000 ποστς. κατι δεν παει καλα. ουσιαστικα μου λες οτι δεν υπαρχει κανενας τροπος να ελενχθει η αξιοπιστια του αλλου. αρα επανερχομαι στην αρχικη μου φραση καστα. δηλαδη οσοι γνωριζονται μεταξυ τους. δεν νομιζω οτι κανω λαθος καπου προσπαθω να το σκεφτω εντελως καθαρα.

γιατι καποιος με 3000 posts θεωρειτε by default αξιοπιστος, ενω καποιος με 10 οχι; ο αλλος με 3000+ posts δε γνωριζε βασικες λεξεις και αξιες και αλλου υποσχοταν την παρασκευη και αλλου πουλουσε το σαββατο. και αν το θες ετσι, ναι, για μενα, δεν υπαρχει κανενας τροπος να ελεγξεις την αξιοπιστια του αλλου, απο τη μια. απο την αλλη, δεν ειναι δουλεια μου, γιατι τροχονομος δεν ειμαι.

μιας και βλεπω οτι η λεξη "καστα" θα γινει της μοδας, οταν μεχρι πριν λιγο καιρο μπορουσες να βαλεις αγγελια, ενιωθες μελος μιας καστας; ή οι καστες δημιουργηθηκαν αυτοματα με την ανοδο των οριων;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 11:16]

γιατι καποιος με 3000 posts θεωρειτε by default αξιοπιστος, ενω καποιος με 10 οχι; ο αλλος με 3000+ posts δε γνωριζε βασικες λεξεις και αξιες και αλλου υποσχοταν την παρασκευη και αλλου πουλουσε το σαββατο. και αν το θες ετσι, ναι, για μενα, δεν υπαρχει κανενας τροπος να ελεγξεις την αξιοπιστια του αλλου, απο τη μια. απο την αλλη, δεν ειναι δουλεια μου, γιατι τροχονομος δεν ειμαι.

μιας και βλεπω οτι η λεξη "καστα" θα γινει της μοδας, οταν μεχρι πριν λιγο καιρο μπορουσες να βαλεις αγγελια, ενιωθες μελος μιας καστας; ή οι καστες δημιουργηθηκαν αυτοματα με την ανοδο των οριων;

δηλαδη αν καταλαβα καλα το ολο νοημα της υποθεσης ειναι να υπαρχει ενα to know us better που ελεγε και η παλια ελληνικη ταινια? τελοσπαντων παιδια εγω ειπα τις αποψεις μου δικο σας ειναι το φορουμ εσεις κανετε οτι γουσταρετε εγω απλα νοιωθω αδικημενος γιατι δεν σπαμαρα ποτε μου και ουτε εμπορος ειμαι για να προωθω υλικο. απλα εμπιστευομουν και εμπιστευομαι παρα πολλα απο τα μελη του λαμπ παρακολουθω τα θεματα δεν νοιωθω πολλες φορες οτι εχω τις καταλληλες γνωσεις για να ποσταρω και γιαυτο δεν γραφω και πολυ. και στην τελικη οταν πουλαω κατι ξερω οτι συνηθως παει σε καλα χερια εδω μεσα. αυτα. φιλικα μανος.

υ.γ. οχι δεν ενοιωθα μελλος μιας καστας αλλα εβλεπα μια ταση αντιδρασης προς τα νεα μελη που εβαζαν μια αγγελια η τουλαχιστον το ενοιωθα και τωρα το ενοιωσα ποιο εντονα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από μανος1980 [Σήμερα, στις 15:07]

υ.γ. οχι δεν ενοιωθα μελλος μιας καστας αλλα εβλεπα μια ταση αντιδρασης προς τα νεα μελη που εβαζαν μια αγγελια η τουλαχιστον το ενοιωθα και τωρα το ενοιωσα ποιο εντονα.

με ποιο τροπο ενιωσες αυτη την αντιδραση και απο ποιους οταν εβαζες αγγελια;
Link to comment
Share on other sites

καντε καινουριες γνωριμιες, ελατε πιο κοντα.....

ενα μελος με 100 posts ας γνωριστει με ενα αλλο που εχει 300-400-500 απειρα posts..

και το μελος που εχει τα πολλα Posts ας βαλει την αγγελια αναφεροντας ¨pm τον ταδε..."

ελατε πιο κοντα.... περα απο το αστειο της υποθεσης, σταματηστε να γκρινιαζετε, ημαρτον

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ιδέα....Για να μπορεί κάποιος να πουλήσει (να έχει δηλαδή την δυνατότητα να βάλει αγγελία), θα πρέπει να έχει πάρει από 20 διαφορετικά άτομα που έχουν παλαιότητα πάνω από 1 χρόνο και πάνω από 1000 post ψήφο εμπιστοσύνης. Αυτό τεχνικά σημαίνει πώς όταν κάποιος θέλει να πουλήσει, θα κάνει αίτημα σε κάποια αντίστοιχη σελίδα που θα έχουν πρόσβαση μόνο αυτοί που έχουν τα παραπάνω χαρακτηρίστηκα. Εφόσον εγκριθεί (δηλαδή μαζέψει τους 20 ψήφους) θα έχει πλέον την δυνατότητα να πουλά. Με αυτό τον τρόπο, το όριο των 150, 300 κλπ δεν έχει κανένα νόημα και ως αυτού θα καταργηθεί και το SPAM. Πέρα αυτού, ο τρόπος είναι απόλυτα δημοκρατικός και φερέγγυος. Αυτή είναι η γνώμη μου για να σταματήσουν επιτέλους τα νέα μέλη να θεωρούνται αδικημένα (<300 posts) και σύγχρονος να μην γεμίζουμε spam.. Τι λέτε?:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.