Jump to content



Περί των προβλημάτων του TheLab.gr


TheLab

Recommended Posts

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Εχθές και σήμερα, ένα προβληματάκι που είχε συμβεί και παλαιότερα.

Μετά το login μου λέει 300+ νέες απαντήσεις, μετα το κλικ του link εμφανίστηκαν 2-3.

Firefox 1.5.0.4 w/Fasterfox @ WinXP SP2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πατώντας να μου δείξει τις νέες απαντήσεις ή τα νέα θέματα, δεν μου εμφανίζει καθόλου threads από το off topic (Μπορεί να γίνεται και με άλλα fora και να μην το έχω πάρει χαμπάρι)

Opera 9.0 σε WinXP SP2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Μια χαρά είσαι. Στα νέα θέματα, ύστερα απο απόφαση της Δ.Ο., δεν εμφανίζονται θέματα από το off-topic και τις πωλήσεις.

κακως παιδες,πολυ κακως

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Είναι ωραίο να μπαίνεις σε τεχνολογικό forum και να βλέπεις φάτσα μόστρα θέματα με τίτλους άσχετους με αυτά που το forum πραγματικά ασχολείται; Το offtopic είναι εκεί για το chill-out της υπόθεσης και μόλις δύο click μακρυά από την κεντρική σελίδα. Δεν είναι τόσο τραγικό αυτό... είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και για τις πωλήσεις, όλα τα μέλη ξέρουν σε πιο sub-forum είναι. Ο περιστασιακός (ο οποίος κάνει το 60% της κίνησης του site) που θα μπει να διαβάσει 5 πράγματα δε με ενδιαφέρει αν θα δει τι πουλάει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με την τακτική αυτή αλλά όπως έχω ξαναπεί καλό θα ήταν να υπάρχει περιθώριο επιλογής για τον κάθε χρήστη ωστε να μπορεί να ορίζει τις κατηγορίες απο τις οποίες θέλει να βλέπει τις νέες απαντήσεις.

Επίσης έχω ξαναπεί να δημιουργηθεί μια νέα κατηγορία για τα meeting γιατί μη βλέποντας τα σχετικά thread χάνουμε. Προσωπικά έχω χάσει ένα έτσι. Αλλά δεν πειράζει. Πιστεύω πως η νέα έκδοση που ετοιμάζεται θα μας αφήσει με το στόμα ανοιχτό. :)

Κάτι άλλο btw. Βλέπω κάπως πιο συχνά τελευταία κάποια πρωϊνά να είναι offline το forum. Μήπως θα γινόταν να μπαίνει κάποια σχετική ανακοίνωση πρώτα; Τις προάλλες είχε κρατήσει μια μέρα... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 22:31]

Συμφωνώ απολύτως με την τακτική αυτή αλλά όπως έχω ξαναπεί καλό θα ήταν να υπάρχει περιθώριο επιλογής για τον κάθε χρήστη ωστε να μπορεί να ορίζει τις κατηγορίες απο τις οποίες θέλει να βλέπει τις νέες απαντήσεις.

Αυτό δε γίνεται και για πρακτικούς λόγους αλλά και για ιδεολογικούς. Σκοπός μας είναι να αναπαράγουμε και να προωθούμε την τεχνολογία της πληροφορικής, όπως αυτή εκφράζεται μέσα από τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές με έμφαση στον υπερχρονισμό αυτών και όχι οι πωλήσεις, ούτε οι συζητήσεις εκτός θέματος. Δεν αρνούμαστε την ύπαρξη συζητησης εκτός θέματος, αλλά ούτε την προωθούμε.

Επίσης έχω ξαναπεί να δημιουργηθεί μια νέα κατηγορία για τα meeting γιατί μη βλέποντας τα σχετικά thread χάνουμε. Προσωπικά έχω χάσει ένα έτσι. Αλλά δεν πειράζει. Πιστεύω πως η νέα έκδοση που ετοιμάζεται θα μας αφήσει με το στόμα ανοιχτό. :)

Αυτό εμπίπτει στο παραπάνω. Είναι καθαρά θέμα συνήθειας για όποιον θέλει να κάνει ένα κλίκ παραπάνω και να βλέπει τα περιεχόμενα της κατηγορίας off-topic

Κάτι άλλο btw. Βλέπω κάπως πιο συχνά τελευταία κάποια πρωϊνά να είναι offline το forum. Μήπως θα γινόταν να μπαίνει κάποια σχετική ανακοίνωση πρώτα; Τις προάλλες είχε κρατήσει μια μέρα... :(

Αυτό είναι μέρος κάποιον συντηρήσεων και δοκιμών της υπάρχουσας βάσης δεδομένων και κάποιες συγκεκριμένες χρονικές στιγμές αυτή προφανώς θα πρέπει να επανεκκινηθεί, είτε για να αποθηκευθούν κάποιες αλλαγές είτε για να περαστούν ενημερώσεις ασφαλείας. Η ταλαιπωρία σας θα είναι προσωρινή, η βάση θα είναι μόνιμη :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Το ίδιο ισχύει και για τις πωλήσεις, όλα τα μέλη ξέρουν σε πιο sub-forum είναι. Ο περιστασιακός (ο οποίος κάνει το 60% της κίνησης του site) που θα μπει να διαβάσει 5 πράγματα δε με ενδιαφέρει αν θα δει τι πουλάει ο καθένας.

Απλα δεν πιστευω πως ειμαστε εδω μονο για τεχνολογια. Ειμαστε εδω και για την παρεα (offtopic) και για καμια συναλλαγη μεσα μεσα (πωλησεις) και αυτο απλα μας δυσκολευει.

Προσωπικα παντα καθε μερα θα ηθελα να βλεπω τι πωλειτε, τι παιζει στα offtopic και αν καθε φορα που εμπαινα στο site επρεπε να πηγαινω forum και στην αντιστοιχη κατηγορια για να δω ΑΝ και ΤΙ προσθεθηκε τοτε θα εχανα πολυ χρονο.

Αν εχετε την ικανοτητα να διαλεγει ο καθενας κατηγοριες που θελει να βλεπει στα νεα παρακαλω καντε το

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα διαπιστωσα ενα προβληματακι..

Οταν εισαι στη σελιδα διαμορφωσης προφιλ και πατησεις TheLab.gr Forum > σε πεταει στην κεντρικη και οχι στο φορουμ.Πρεπει να πατησεις στο tab "forum" για να πας κατευθειαν φορουμ..τα ιδια και στα F.A.Q., μελη. ενω στην αναζητηση ας πουμε δουλευει κανονικα.

Δεν ειναι και πολυ σοβαρω bug αλλα μιας και το παρατηρησα...

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα,

εχω επιλέξει την αυτόματη ενημέρωση μέσω mail για τα θέματα που παρακολουθώ και χρησιμοπιώ το gmail.

τα μηνύματα λοιπόν που λαμβάνω έμφανίζονται ως εξής:

probce6.jpg

τι και αν του αλλάξω κωδικοποίηση, τα ίδια κάνει... (χρησιμοποιώ firefox)

καμιά ιδέα ;

υγ. σε άλλα φόρα δεν συναντώ τέτοιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.