Jump to content



Φωτοβολταϊκά - ΔΕΗ


Recommended Posts

Η KWh δεν διπλασιάζεται, μην τρελένεστε...

Επίσης, όσοι έχετε ταράτσες βάλτε ηλιακούς συλλέκτες και πουλήστε το ρεύμα στην ΔΕΗ... η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να αγοράζει την KWh με 55 λεπτά, ενώ την πουλάει ~45 λεπτά, οπότε όσο ρεύμα δίνεται στην ΔΕΗ, κερδίζετε κιόλας... με 100 περίπου τμ κάνετε απόσβεση του χρέους σε 4-5 χρόνια και για τα υπόλοιπα 20 χρόνια έχετε καθαρό κέρδος... ο μοναδικός τρόπος να μην πληρώσει η ΔΕΗ είναι να χρεωκοπήσει το κράτος (δηλαδή να μην υπάρχει κράτος)... Μπορούμε να πουλάμε μέχρι και 20ΚWh στην ΔΕΗ, οπότε όσοι είναι σε μέρος με πολύ ήλιο (πχ Αθήνα) και έχουν ταράτσα, κήπο ή χωράφι, να βάλουν ηλιακούς συλλέκτες...

Επίσης το κόστος είναι μικρότερο, γιατί δεν χρειάζονται συσσωρευτές, καθώς ο inverter συνδέεται απ' ευθείας στο δίκτυο...

Και με το παραπάνω καταλήγω... ακόμα και μέσα στην κρίση υπάρχουν ευκαιρίες... αν το κάνει κάποιος αυτό μπορεί να βγάζει και πάνω από 4500€ τον χρόνο...

Αντί να εξάγουμε ενέργεια στην Ευρώπη, εισάγουμε κιόλας τα καλοκαίρια, για να ανάβουν το a/c οι 45άχρονοι συνταξιούχοι μας...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αντί να φτιάξει κάνα πυρηνικό η ΔΕΗ να τελειώνουμε, εισάγει από τα πυρηνικά της γείτονος.

Λύση είναι τα φωτοβολταϊκά? Που θα τα βάλεις, στην Αθήνα? Μπαίνουν σε κάθε ταράτσα?

Τα δώματα (όπου ενδεχομένως θα μπορούσαν να μπουν) είναι 5-10 τετραγωνικά για 6 - 10 ορόφους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη είσαι θεός!

Εδώ δεν μπορεί αυτό το κράτος να τρέξει ένα 5χ5 γήπεδο ποδοσφαίρου, και εσύ συζητάς για το νέο Τσέρνομπιλ?

Αστειότητες.

Στην Αγία Παρασκευή δεν είδα του Δημόκριτου να σκάει.

Βέβαια αντί να απολύσεις τις νομαρχίες και να τους πας μέσα, θα κόβεις τα βαρέα των εργαζόμενων στον αντιδραστήρα, αλλά όπως και νά 'χει, όπως το πάνε, θα δουλεύουμε για την κ@βλα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη υπάρχουν άπειρες λύσεις για φωτοβολταϊκά κτηρίων... από ημιδιαφανή τζάμια με φωτοβολταϊκά στοιχεία, μέχρι φωτοβολταϊκούς κυλίνδρους με μεγάλη απόδοση και μικρό μέγεθος... η απόδοσή τους είναι τέτοια πλέον, που αν βάζαμε σε όλη την Αθήνα θα καλύπταμε το μεγαλύτερο μέρος των ενεργειακών μας αναγκών...

Επίσης η φωταγώγηση των δρόμων, θα μπορούσε να είναι πλήρως αυτόνομη και να γίνεται αποκλειστικά με φωτοβολταϊκά και led...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη υπάρχουν άπειρες λύσεις για φωτοβολταϊκά κτηρίων... από ημιδιαφανή τζάμια με φωτοβολταϊκά στοιχεία, μέχρι φωτοβολταϊκούς κυλίνδρους με μεγάλη απόδοση και μικρό μέγεθος... η απόδοσή τους είναι τέτοια πλέον, που αν βάζαμε σε όλη την Αθήνα θα καλύπταμε το μεγαλύτερο μέρος των ενεργειακών μας αναγκών...

Επίσης η φωταγώγηση των δρόμων, θα μπορούσε να είναι πλήρως αυτόνομη και να γίνεται αποκλειστικά με φωτοβολταϊκά και led...

Τα φωτοβολταϊκά είναι σαφώς μια καλή λύση για την Ελλάδα, τουλάχιστον όσον αφορά τη φωταγώγηση. Όμως ό,τι ενεργοβόρο υπάρχει, δεν μπορεί να δουλέψει έτσι.

Ενδεικτικά σε ένα νοικοκυριό (που σέβεται το περιβάλλον και δεν έχει ερ κοντίσιον):

Κουζίνα, Φούρνος, Πλυντήριο Ρούχων, Πλυντήριο Πιάτων, Ανελκυστήρας.

Θερμοσίφωνα δεν λέω, θεωρώ ότι όλοι έχουμε ηλιακό (που αν βάλεις μια πολυκατοικία με 25 διαμερίσματα και 150 τετραγωνικά ταράτσα, δεν φτάνει ακόμη και όλη να την καλύψεις με θερμοσίφωνες).

Εναλλακτικές υπάρχουν, π.χ. κουζίνα μπορείς να έχεις τα μάτια με φυσικό αέριο (γίνεται και καλύτερο το φαγητό). Αλλά η σημερινή δόμηση απέχει πολύ από την "πράσινη ανάπτυξη".

Και δεν αναφέρουμε το κόστος που αυτή έχει (τι κόστος έχουν τα φωτοβολταϊκά, σε σχέση με την απόδοσή τους - τουλάχιστον σήμερα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να μετακινηθει το θεμα στο Τεχνολογικοί Προβληματισμοί

στο θεμα τωρα εκτος απο τα φωτοβολταικα που κανουν τρομερή δουλεια

ειδικα στα εξοχικα που μπορουν να λειτουργούν αυτόνομα υπαρχουν και οι

ανεμογεννητριες που στα ελληνικα νησια θα ηταν μια παρα πολυ καλη λυση

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

(ολόκληρη την ταράτσα τις πολυκατοικίας για να καλύψω μονο το pc μου.... είναι κάπως)

Η πυρηνική ενέργεια είναι μονόδρομος, το μοναδικό μέσο παραγωγής σοβαρής ποσότητας καθαρής και φτηνής ενέργειας.

όλα τα αλλα δεν είναι λύσεις.

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

γιατί ποιος θα αφήσει την ελλάδα να χτίσει πυρηνικό εργοστάσιο?

tnx green peace για τα ακριβά είδη πρώτης δεύτερης και τρίτης ανάγκης, για την ποιότητα του αέρα στις πόλεις, για τις άπειρες μολύνσεις τις θάλασσας και για τους άπειρους καρκίνους και θανάτων εμπλεκομενων ανθρώπων στην παραγωγή τις ηλεκτρικής ενέργειας e.t.c. e.t.c. e.t.c.

Link to comment
Share on other sites

Η KWh δεν διπλασιάζεται, μην τρελένεστε...

Επίσης, όσοι έχετε ταράτσες βάλτε ηλιακούς συλλέκτες και πουλήστε το ρεύμα στην ΔΕΗ... η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να αγοράζει την KWh με 55 λεπτά, ενώ την πουλάει ~45 λεπτά, οπότε όσο ρεύμα δίνεται στην ΔΕΗ, κερδίζετε κιόλας... με 100 περίπου τμ κάνετε απόσβεση του χρέους σε 4-5 χρόνια και για τα υπόλοιπα 20 χρόνια έχετε καθαρό κέρδος... ο μοναδικός τρόπος να μην πληρώσει η ΔΕΗ είναι να χρεωκοπήσει το κράτος (δηλαδή να μην υπάρχει κράτος)... Μπορούμε να πουλάμε μέχρι και 20ΚWh στην ΔΕΗ, οπότε όσοι είναι σε μέρος με πολύ ήλιο (πχ Αθήνα) και έχουν ταράτσα, κήπο ή χωράφι, να βάλουν ηλιακούς συλλέκτες...

Επίσης το κόστος είναι μικρότερο, γιατί δεν χρειάζονται συσσωρευτές, καθώς ο inverter συνδέεται απ' ευθείας στο δίκτυο...

Και με το παραπάνω καταλήγω... ακόμα και μέσα στην κρίση υπάρχουν ευκαιρίες... αν το κάνει κάποιος αυτό μπορεί να βγάζει και πάνω από 4500€ τον χρόνο...

Αντί να εξάγουμε ενέργεια στην Ευρώπη, εισάγουμε κιόλας τα καλοκαίρια, για να ανάβουν το a/c οι 45άχρονοι συνταξιούχοι μας...

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι τοσο απλο οσο λες.:hm:

Νομιζω α) θελεις αδεια (με οτι αυτο συνεπαγεται στην Ελλαδα) αν θες να πουλησεις ρευμα στην ΔΕΗ. Δεν ειμαι ενημερωμενος απο τι μεγεθος και πανω θελεις αδεια. β) Αυτο με την τιμη ειναι λιγο "ο,τι ναναι" Ετυχε να μιλησω με 2-3 "επενδυτες" φωτοβολταϊκων που ουσιαστικα εβγαζαν οτι την ΔΕΗ την εχει ο... αντιπροεδρος του Εδεσσαϊκου. "Στην αρχη μας ειπανε οτι θα μας την αγοραζουν 55c μετα ειπαμε εμεις ναι, αλλα μετα αυτοι μας ειπαν 45c λεμε εμεις οκ και ακουστηκαν και κατι τιμες 25c προς το τελος" Δεν ξερω τι ισχυει αλλα ξερω σιγουρα οτι και η Ρ.Α.Ε. δεν ειναι αμοιρη ευθυνων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εδω εχουν φπα στα ηλιοθερμικα ! αντι να δινουν επιδοτηση για την αγορα τους.......

τα φωτοβολταικα ειναι ενα ακριβο(πανακριβο μαλλον) αξεσουαρ χωρις πραγματικο αντικρυσμα......

1)η παραγωγη τους ειναι αντικοικολογικη

2)η αγορα τους ειναι δπανηρη για τον μεσο+ Ελληνα

3)η εγκατασταση τους απαιτει μπαταριες (οικολογικες?)

4)ο χρονος ζωης τους ειναι μικρος για να μιλα καποιος για αποσβεση

5)το θολο τοπιο σχετικα με την 'αγορα' του πλεονασματος απο την ΔΕΗ δεν ευννοει την κατασταση

ειδικα αυτο για την αγορα απο την δεη / αποσβεση σε 4-5 χρονια κλπ κλπ μου μυριζουν παγιδα

καποιοι σε μεγαλα εργα θα χρηματοδοτηθουν+μιζες κλπ (βλ ανεμογεννητριες)

κατι αναλογο θα γινει και για μεγαλες εφαρμογες φωτοβολταικων

αυτος που θα εγκαταστησει στην ταρατσα του σπιτιου του καποια τετραγωνικα ,απλα θα εχει ζημιωθει στο τελος.......(το εχω ψαξει -δεν τα λεω στον αερα)

ενα απο τα μεγαλυτερα εργοστασια παραγωγης φωτοβολταικων εχει εγκατασταθει στην περιφερεια της Τριπολης και μιας και θα εχω εκ των εσω πληροφοριες συντομα θα σας ενημερωσω για οσα μπορω.......

ξερω οτι πολλοι θα αντιδρασουν αλλα ειμαι κι εγω υπερ της πυρηνικης ενεργειας.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι τοσο απλο οσο λες.:hm:

Νομιζω α) θελεις αδεια (με οτι αυτο συνεπαγεται στην Ελλαδα) αν θες να πουλησεις ρευμα στην ΔΕΗ. Δεν ειμαι ενημερωμενος απο τι μεγεθος και πανω θελεις αδεια. β) Αυτο με την τιμη ειναι λιγο "ο,τι ναναι" Ετυχε να μιλησω με 2-3 "επενδυτες" φωτοβολταϊκων που ουσιαστικα εβγαζαν οτι την ΔΕΗ την εχει ο... αντιπροεδρος του Εδεσσαϊκου. "Στην αρχη μας ειπανε οτι θα μας την αγοραζουν 55c μετα ειπαμε εμεις ναι, αλλα μετα αυτοι μας ειπαν 45c λεμε εμεις οκ και ακουστηκαν και κατι τιμες 25c προς το τελος" Δεν ξερω τι ισχυει αλλα ξερω σιγουρα οτι και η Ρ.Α.Ε. δεν ειναι αμοιρη ευθυνων.

Απο πέρσι είναι πολύ εύκολο. Ο καθένας μπορεί να εγκαταστήσει μέχρι 10 kw στη στέγη ή στην ταράτσα του. Ο νόμος www.ypan.gr/docs/N_3468-2006__APE.doc προβλέπει την αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας που θα παράγεις στην τιμή των 55 λεπτών. Σκέψεις για μείωση υπήρξαν αλλα αφορούν τις εγκαταστάσεις άνω των 10 kw που αφορά μόνο φωτοβολταικά παρκα εδώ : http://www.econews.gr/2010/02/19/ministry-environment-photovoltaics/ (αυτός που εγκαθιστά στη σκεπή του δεν θεωρείται επαγγελματίας και δεν έχει ανάγκη απο βιβλία και παροχή τιμολογίων)

περισότερα FAQ's εδώ: http://www.sunera.gr/faqs.php#25

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπατε η κατασταση ειναι σκιωδης.

Τελευταια φορα που ασχοληθηκα, η ΔΕΗ δεν αγοραζε πλεον ρευμα (χαζοι ειναι?)

Οπως ελεγε ο καθηγητης μας ξηλωσαν τα καρπουζια και φυτεψαν φωτοβολταικα.

-επιδοτουμενα βλεπετε-

Τωρα αν εχει μεινει καμια εγκατασταση....

Link to comment
Share on other sites

εδω εχουν φπα στα ηλιοθερμικα ! αντι να δινουν επιδοτηση για την αγορα τους.......

τα φωτοβολταικα ειναι ενα ακριβο(πανακριβο μαλλον) αξεσουαρ χωρις πραγματικο αντικρυσμα......

1)η παραγωγη τους ειναι αντικοικολογικη

2)η αγορα τους ειναι δπανηρη για τον μεσο+ Ελληνα

3)η εγκατασταση τους απαιτει μπαταριες (οικολογικες?)

4)ο χρονος ζωης τους ειναι μικρος για να μιλα καποιος για αποσβεση

5)το θολο τοπιο σχετικα με την 'αγορα' του πλεονασματος απο την ΔΕΗ δεν ευννοει την κατασταση

ειδικα αυτο για την αγορα απο την δεη / αποσβεση σε 4-5 χρονια κλπ κλπ μου μυριζουν παγιδα

καποιοι σε μεγαλα εργα θα χρηματοδοτηθουν+μιζες κλπ (βλ ανεμογεννητριες)

κατι αναλογο θα γινει και για μεγαλες εφαρμογες φωτοβολταικων

αυτος που θα εγκαταστησει στην ταρατσα του σπιτιου του καποια τετραγωνικα ,απλα θα εχει ζημιωθει στο τελος.......(το εχω ψαξει -δεν τα λεω στον αερα)

ενα απο τα μεγαλυτερα εργοστασια παραγωγης φωτοβολταικων εχει εγκατασταθει στην περιφερεια της Τριπολης και μιας και θα εχω εκ των εσω πληροφοριες συντομα θα σας ενημερωσω για οσα μπορω.......

ξερω οτι πολλοι θα αντιδρασουν αλλα ειμαι κι εγω υπερ της πυρηνικης ενεργειας.....

μικρές σύντομες απαντήσεις

1. οποιαδήοτε μορφή παραγωγής ενέργειας είναι αντιοικολογική. Αν πραγματικά νοιάζεσαι ξεκίνα απο την περικοπή των αναγκών σου και μη ψάχνεις με ποιο ''οικολογικό'' τρόπο θα ταίσεις τα 10 κλιματιστικά σου (όχι προσωπικά)

2.Ο μέσος Έλληνας μέχρι πρότινος τα 10 - 12 χιλιάρικα για την αγορά 2ου ή ακόμα χειρότερα τρίτου ΙΧ τα είχε ψωμοτύρι. Απο ότι φαίνεται τώρα στα γεράματα θα μάθει τον όρο ''ιεράρχηση αναγκών''

3. Οι μπαταρίες απαιτούνται ΜΟΝΟ εφόσον θέλεις να καταναλώνεις την ενέργεια που παράγεις. Εδώ μιλάμε για απευθείας διάθεση της ενέργειας στο δίκτυο.

4. τα 10 χρόνια που έχεις εγγύηση απο τον κατασκευαστή επαρκούν για την απόσβεση της επένδυσης. Τα φωτοβολταικά θα συνεχίσουν να παράγουν ενέργεια σε ικανοποιητικό βαθμό (~80% ) σε βάθος 25ετίας.

5. για το θολό τοπίο υπάρχει ο νομος 3468/06 και το γεγονός οτι απο τη στιγμή που υπογράφεις σύμβαση έχεις 550€ @ 1 MWh για 25 έτη. Ο νόμος βέβαια δεν λέει τι θα γίνει αν πουληθεί η ΔΕΗ ή αν χρεοκωπήσουμε, αλλά αυτό έχει να κάνει με την τρέχουσα κατάσταση, και οπωσδήποτε όταν γίνοταν όλα αυτά κανείς δεν αποσκοπούσε σε ''παγίδευση'' των επίδοξων μικροεπενδυτών.

Τέλος απο καθαρό ενδιαφέρον θα ήθελα να ξέρω με ποιο τροπο ο γνωστός σου ζημιώθηκε απο αυτή την ιστορία. είμαι βλέπεις υπ'ατμόν και εγώ.

Και μια απορία: Οκ πυρηνική ενέργεια. Με τα απόβλητα τι θα κάνουμε? θα τα φουντάρουμε καραβιές στη θάλασσα ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μια απορία: Οκ πυρηνική ενέργεια. Με τα απόβλητα τι θα κάνουμε? θα τα φουντάρουμε καραβιές στη θάλασσα ?

ασχολήσου με το πως λειτουργεί ένα σύγχρονο πυρηνικό εργοστάσιο και τι προϋποθέσεις χρειάζονται για να κατασκευαστεί και θα σου φύγει μια και καλή η απορία.

αλλα ενημερωτικά και μονο, για να πάρεις απλά μια γεύση δες αυτό

4. τα 10 χρόνια που έχεις εγγύηση απο τον κατασκευαστή επαρκούν για την απόσβεση της επένδυσης. Τα φωτοβολταικά θα συνεχίσουν να παράγουν ενέργεια σε ικανοποιητικό βαθμό (~80% ) σε βάθος 25ετίας.

η εγγύηση υπάρχει, ακριβώς όπως στα κλιματιστικά. άμα δεν κανεις συντήρηση κάθε χρόνο, πες αντίο στην εγγύηση.

και πάνε μάθε ποσο είναι το πρακτικό κόστος συντήρησης για να δεις ποσο αυξάνεται ραγδαία το κόστος τις οποιασδήποτε τέτοιας εναλλακτικής ενέργειας

edit: και στο παρελθόν είχα ανοίξει thread με θέμα τα φωτοβολταϊκά, τσέκαρε το

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

μικρές σύντομες απαντήσεις

1. οποιαδήοτε μορφή παραγωγής ενέργειας είναι αντιοικολογική. Αν πραγματικά νοιάζεσαι ξεκίνα απο την περικοπή των αναγκών σου και μη ψάχνεις με ποιο ''οικολογικό'' τρόπο θα ταίσεις τα 10 κλιματιστικά σου (όχι προσωπικά)

σωστοτατος - αλλα το θεμα ειναι σαν την χρεωκοπια μας!! ΘΑ αλλαξουμε νοοτροπια...αλλα μεχρι τοτε ....

2.Ο μέσος Έλληνας μέχρι πρότινος τα 10 - 12 χιλιάρικα για την αγορά 2ου ή ακόμα χειρότερα τρίτου ΙΧ τα είχε ψωμοτύρι. Απο ότι φαίνεται τώρα στα γεράματα θα μάθει τον όρο ''ιεράρχηση αναγκών''

σορυ - δεν νομιζω οτι ο ΜΕΣΟΣ Ελληνας δινει ΚΑΙ για 3ο αυτοκινητο....το μεσο λαμογιο ναι! - και δεν προκειται να κλεισει το κλιματιστικο του ουτε 1 ωρα για ολο το καλοκαιρι.......

3. Οι μπαταρίες απαιτούνται ΜΟΝΟ εφόσον θέλεις να καταναλώνεις την ενέργεια που παράγεις. Εδώ μιλάμε για απευθείας διάθεση της ενέργειας στο δίκτυο.

προσεξε το αυτο τωρα - εστω οτι εγω διαθετω το χρημα και εγκαθιστω μπαταριες........πιστευεις οτι γινομαι αυτονομος ?? δλδ αρκει το παραγωμενο ρευμα να καλυψει τις αναγκες ενος νοικοκυριου ?

για κανε μερικους υπολογισμους και θα δεις οτι ΔΕΝ βγαινει

4. τα 10 χρόνια που έχεις εγγύηση απο τον κατασκευαστή επαρκούν για την απόσβεση της επένδυσης. Τα φωτοβολταικά θα συνεχίσουν να παράγουν ενέργεια σε ικανοποιητικό βαθμό (~80% ) σε βάθος 25ετίας.

5. για το θολό τοπίο υπάρχει ο νομος 3468/06 και το γεγονός οτι απο τη στιγμή που υπογράφεις σύμβαση έχεις 550€ @ 1 MWh για 25 έτη. Ο νόμος βέβαια δεν λέει τι θα γίνει αν πουληθεί η ΔΕΗ ή αν χρεοκωπήσουμε, αλλά αυτό έχει να κάνει με την τρέχουσα κατάσταση, και οπωσδήποτε όταν γίνοταν όλα αυτά κανείς δεν αποσκοπούσε σε ''παγίδευση'' των επίδοξων μικροεπενδυτών.

εδω πρεπει να γινουν υπολογισμοι με την πιο πανω υποθεση

πως γινεται η αποσβεση (ΑΝ γινεται) ?? συμφωνα με το λινκ βεβαια ,μπορω να κανω εγκατασταση φ/β ΤΣΑΜΠΑ στην ταρατσα μου και οχι μονο θα αποπληρωνω το εργο ,αλλα θα βγαζω και κερδος (ελεος)

Τέλος απο καθαρό ενδιαφέρον θα ήθελα να ξέρω με ποιο τροπο ο γνωστός σου ζημιώθηκε απο αυτή την ιστορία. είμαι βλέπεις υπ'ατμόν και εγώ.

καλος φιλος προσπαθησε να μπει στην μεγαλη αγορα - φτιαχθηκε συναιτερισμος ,αγοραστηκε γη (επιπλεον απο αυτη που διεθετε ο ιδιος ως κεφαλαιο ,φτιαχθηκαν χαρτια κλπ κλπ)

στην πορεια ,διαπιστωσε οτι το ολο πραγμα ωθει ορισμενες εταιρειες που θα κανουν τις εγκαταστασεις,ενω και το εγχειρημα εδειχνε ολο και πιο ρισκο.....οποτε την εκανε με ελαφρα....

λεπτομερειες δεν μπορω να σου πω γιατι αφορα 3ο - αν εχεις ετιαιρεια/αντιπροσωπεια φ/β και κανεις ΕΣΥ εγκαταστασεις τοτε κι εγω μαζι σου.........

Και μια απορία: Οκ πυρηνική ενέργεια. Με τα απόβλητα τι θα κάνουμε? θα τα φουντάρουμε καραβιές στη θάλασσα ?

κανεις δεν μπορει ν αρνηθει τα μειονεκτηματα της πυρηνικης ενεργειας -

τα αποβλητα παντως τα δεχομαστε μια χαρα απο αλλους ή αν σκασει το κοσλντουι στην βουλγαρια να δεις τη χαρα θα κανουμε (και θα τους εχουμε πληρωσει κι ολας!!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο colt3003 Εμφάνιση μηνυμάτων

μικρές σύντομες απαντήσεις

1. οποιαδήοτε μορφή παραγωγής ενέργειας είναι αντιοικολογική. Αν πραγματικά νοιάζεσαι ξεκίνα απο την περικοπή των αναγκών σου και μη ψάχνεις με ποιο ''οικολογικό'' τρόπο θα ταίσεις τα 10 κλιματιστικά σου (όχι προσωπικά)

σωστοτατος - αλλα το θεμα ειναι σαν την χρεωκοπια μας!! ΘΑ αλλαξουμε νοοτροπια...αλλα μεχρι τοτε ....

επι αυτού δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω παρα να δώ πως θα συνεισφέρω και εγώ....

2.Ο μέσος Έλληνας μέχρι πρότινος τα 10 - 12 χιλιάρικα για την αγορά 2ου ή ακόμα χειρότερα τρίτου ΙΧ τα είχε ψωμοτύρι. Απο ότι φαίνεται τώρα στα γεράματα θα μάθει τον όρο ''ιεράρχηση αναγκών''

σορυ - δεν νομιζω οτι ο ΜΕΣΟΣ Ελληνας δινει ΚΑΙ για 3ο αυτοκινητο....το μεσο λαμογιο ναι! - και δεν προκειται να κλεισει το κλιματιστικο του ουτε 1 ωρα για ολο το καλοκαιρι.......

Απλή αριθμητική: αν βάλεις πόσα ΙΧ πωλούνται κάθε χρόνο και με ποιο ρυθμό αυξάνεται ο στόλος (πέρα απο τις αποσύρσεις), και αν κοιτάξεις γύρο σου άνετα θα δείς ότι ο μέσος όρος που ο μέσος Έλληνας αλλάζει το αυτοκινητό του είναι η 5ετια το πολύ. Μπορεί να μην έχει τρίτο ΙΧ (δευτερο όμως ?) αλλά ο ρυθμός με τον οποίο τρέχει στο ταμείο για την αγορά ''εκσυγχρονισμό'' του ΙΧ του, άνετα θα μπορούσε να επενδύσει σε κάτι που τελικά θα του γυρίσει και 2 δεκάρες πίσω. αλλά είπαμε: τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων...

3. Οι μπαταρίες απαιτούνται ΜΟΝΟ εφόσον θέλεις να καταναλώνεις την ενέργεια που παράγεις. Εδώ μιλάμε για απευθείας διάθεση της ενέργειας στο δίκτυο.

προσεξε το αυτο τωρα - εστω οτι εγω διαθετω το χρημα και εγκαθιστω μπαταριες........πιστευεις οτι γινομαι αυτονομος ?? δλδ αρκει το παραγωμενο ρευμα να καλυψει τις αναγκες ενος νοικοκυριου ?

για κανε μερικους υπολογισμους και θα δεις οτι ΔΕΝ βγαινει

Σωστός αλλά και πάλι μιλάμε για απευθείας πώληση με σκοπό το μεσοπρόθεσμο κέρδος. Η αυτονομία κοστίζει. Με την πώληση όμως έχεις την ικανοπίηση ότι ξεχνάς οριστικά το μπουγιουρντί. Λίγο είναι ??

4. τα 10 χρόνια που έχεις εγγύηση απο τον κατασκευαστή επαρκούν για την απόσβεση της επένδυσης. Τα φωτοβολταικά θα συνεχίσουν να παράγουν ενέργεια σε ικανοποιητικό βαθμό (~80% ) σε βάθος 25ετίας.

5. για το θολό τοπίο υπάρχει ο νομος 3468/06 και το γεγονός οτι απο τη στιγμή που υπογράφεις σύμβαση έχεις 550€ @ 1 MWh για 25 έτη. Ο νόμος βέβαια δεν λέει τι θα γίνει αν πουληθεί η ΔΕΗ ή αν χρεοκωπήσουμε, αλλά αυτό έχει να κάνει με την τρέχουσα κατάσταση, και οπωσδήποτε όταν γίνοταν όλα αυτά κανείς δεν αποσκοπούσε σε ''παγίδευση'' των επίδοξων μικροεπενδυτών.

εδω πρεπει να γινουν υπολογισμοι με την πιο πανω υποθεση

πως γινεται η αποσβεση (ΑΝ γινεται) ?? συμφωνα με το λινκ βεβαια ,μπορω να κανω εγκατασταση φ/β ΤΣΑΜΠΑ στην ταρατσα μου και οχι μονο θα αποπληρωνω το εργο ,αλλα θα βγαζω και κερδος (ελεος)

Υπάρχουν μόνο σταθερές σε αυτό το θέμα: α) η μέση ηλιοφάνεια ανα περιοχή ανα μήνα β) η ακριβής παραγωγή ενέργειας απο το κάθε φωτοβολταικό γ) η σταθερή τιμή απο αγοράς απο τη ΔΕΗ

Και όπως έγραψα και πιο πρίν ενδιαφέρομαι, ακόμα δεν έχω βρεί την ''τρύπα'' στο όλο θέμα. Οπότε γιατί να είναι περίεργο?? Υπο την προυπόθεση πάντα οτι πουλάς και ΔΕΝ καταναλώνεις αυτό που παράγεις.

Τέλος απο καθαρό ενδιαφέρον θα ήθελα να ξέρω με ποιο τροπο ο γνωστός σου ζημιώθηκε απο αυτή την ιστορία. είμαι βλέπεις υπ'ατμόν και εγώ.

καλος φιλος προσπαθησε να μπει στην μεγαλη αγορα - φτιαχθηκε συναιτερισμος ,αγοραστηκε γη (επιπλεον απο αυτη που διεθετε ο ιδιος ως κεφαλαιο ,φτιαχθηκαν χαρτια κλπ κλπ)

στην πορεια ,διαπιστωσε οτι το ολο πραγμα ωθει ορισμενες εταιρειες που θα κανουν τις εγκαταστασεις,ενω και το εγχειρημα εδειχνε ολο και πιο ρισκο.....οποτε την εκανε με ελαφρα....

λεπτομερειες δεν μπορω να σου πω γιατι αφορα 3ο - αν εχεις ετιαιρεια/αντιπροσωπεια φ/β και κανεις ΕΣΥ εγκαταστασεις τοτε κι εγω μαζι σου.........

Καταλαβαίνω τι λές... αφορά αυτούς που είδαν μια επιχειρηματική ευκαιρία και έσπευσαν... αυτοί την πάτησαν αφού ο κοπελούζος και οι λοιποί αγοράζουν τώρα τις άδειες κοψοχρονιά. Η περίπτωσή μας εδώ είναι διαφορετική.

Και μια απορία: Οκ πυρηνική ενέργεια. Με τα απόβλητα τι θα κάνουμε? θα τα φουντάρουμε καραβιές στη θάλασσα ?

κανεις δεν μπορει ν αρνηθει τα μειονεκτηματα της πυρηνικης ενεργειας -

τα αποβλητα παντως τα δεχομαστε μια χαρα απο αλλους ή αν σκασει το κοσλντουι στην βουλγαρια να δεις τη χαρα θα κανουμε (και θα τους εχουμε πληρωσει κι ολας!!)

Μεγάλη κουβέντα... ήδη τρέχουν υποθέσεις που η μαφία φουντάρισε καράβια τίγκα πυρηικά σε όλο το ιόνιο.... το θέμα είναι; αν ο ένας έιναι μία φορά μακάκας, εμείς πρέπει να τρέξουμε να γίνουμε 2 ?

@dunkel_Stern: το λινκ δεν δουλεύει ....

όσον αφορά την εγγύηση και την συντήρηση αυτή περιορίζεται στον περιοδικό καθαρισμό των πάνελ απο τη σκόνη.... http://www.sunera.gr/page.php?pid=18 επίσης κανένας δε σε εμποδίζει να το κάνεις μόνος σου. Αν ξέρεις κάτι άλλο θα ήθελα να το δώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dunkel_Stern: το λινκ δεν δουλεύει ....

όσον αφορά την εγγύηση και την συντήρηση αυτή περιορίζεται στον περιοδικό καθαρισμό των πάνελ απο τη σκόνη.... http://www.sunera.gr/page.php?pid=18 επίσης κανένας δε σε εμποδίζει να το κάνεις μόνος σου. Αν ξέρεις κάτι άλλο θα ήθελα να το δώ.

εμενα δουλεύει σε 2 pc που δοκίμασα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.