Jump to content



Φωτοβολταϊκά - ΔΕΗ


Recommended Posts

Πόσα είναι τα ασφάλιστρα? α καλά τελικά με αυτά και μα τα άλλα θα είναι ασύμφορη η επένδυση

μην βιαζεσαι (σαν κι εμενα!) να βγαζεις συμπερασματα - το θεμα εχει μελλον ακομα γιατι οι πληροφοριες θα αρχισουν συντομα να ερχονται .........

ελπιζω απο αυριο να εχω μερικα στοιχεια στα χερια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ασφάλιστρα δεν είναι υπερβολικά.

Π.Χ. για εγκαταστάσεις με ασφαλισμένα κεφάλαια μέχρι 50.000 ευρώ (αξία εγκατάστασης και απώλεια εσόδων = 50.000 ευρώ) τα σφάλιστρα είναι 150 ευρώ το χρόνο και καλύπτουν τα πάντα (+ τα διαφυγώντα κέρδη για 12 μήνες)...

Για κεφάλαια ασφάλισης από 50.001 μεχρι 100.000 ευρώ τα ασφάλιστρα διαμορφώνονται στα 300 ευρώ το χρόνο. κλπ κλπ κλπ

Τα παραπάνω από συγκεκριμένη ασφαλιστική πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Και οι τιμες 40000 με 50000 € ειναι υπερβολικο για 10kw.Υπαρχουν τιμες με τα μισα χρηματα.

Eχεις κατι να προτεινεις ? με μισα χρηματα λιγο δυσκολο το βλεπω αν και ολα ειναι θεμα ποιοτητας/τεχνολογιας....

40-50κ καλυπτουν το συνολο σχεδον των περιπτωσεων -ισως ακομα και κινητες βασεις (trackers)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ετοιμαζομαι να βαλω και εψαξα και βρηκα σε τιμη κατω απο 20000€.Βεβαια ειναι χωρις κινητες βασεις.

Τα πανελ εχουν εγγυηση 20 χρονια και εγγυημενη αποδοση που ειναι ισαξεια με αλλες εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ετοιμαζομαι να βαλω και εψαξα και βρηκα σε τιμη κατω απο 20000€.Βεβαια ειναι χωρις κινητες βασεις.

Τα πανελ εχουν εγγυηση 20 χρονια και εγγυημενη αποδοση που ειναι ισαξεια με αλλες εταιριες.

παλι ομως εισαι πολυ αοριστος.....κατω απο 20.000 για 10kw ? ? ? ? με ολα κομπλε?

μακαρι ! ολοι θελουμε το καλυτερο αλλα......

τα πανελ τι τεχνολογια ειναι (πολυ / μονο κρυσταλλικα ?)

εγγυηση 20 χρονια ? μαλλον 5 εννοεις....(δινεται 12χρ εγγυηση για 90+% αποδοση και 25χρ για 83% αποδοση)

για ψαξτο παλι....

δεν χρειαζεσαι ν αναφερεις μαρκες (αν και δεν νομιζω να ειναι κατακριτεο...ισα -ισα)

εγω πχ εχω βρει εταιρεια ν αναλαβει το εργο και μου εχει προτεινει πανελ solara =πολυκρυσταλλικα/235wp/166*99 + inverter Delta si5000 κλπ

το κοστος (υπολογιζω) για 8kw να φτασει τα 30,000ε

ακομα δεν αναφερομαι ομως σε λεπτομερειες ,μεχρι να εχω οσες πληροφοριες μπορω απο 1ο χερι...............

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επικυνδινο το βλεπω ολο αυτο και τοσα εξοδα!!εγω παντως θα περιμενω ακομα γιατι ειναι ακομα πολυ ακριβα και δευτερον και συμαντικοτερο να δουμε τι θα γινει με την οικονομια μας μην γινει καμια πτωχευση και μετα αντιος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

τελικά? επένδυσε κανένας?

η δική μου ταράτσα εντός πόλης δεν έχει ήλιο

αλλά σκεφτόμουνα για μικρής κλίμακας μονάδα σε επαρχία

τελικά δεσμεύεται όντως η ΔΕΗ για το 0.55 η έχει ψιλά γράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Η Ισπανία είναι η χώρα της Ε.Ε με μεγάλη ανάπτυξη των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και δει φωτοβολταικών...

To FIT (feed in tariffs) μειώθηκε 45%...H ΔΕΗ της Ισπανίας με εντολή της κυβέρνησης για να εξοικονομήσει χρήματα προχώρησε σε αυτή την κίνηση

Energia.gr - Ευρωπαϊκές Ειδήσεις » Ισπανία: Μείωση Επιδοτήσεων στα Φωτοβολταϊκά ως 45% για Λόγους Δημοσιονομικής Πειθαρχίας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά, υπάρχει κάποιος από εδώ μέσα που να έχει βάλει στο σπίτι του να μας πει τι παίζει;

Πήγε ο πατέρας μου σε μερικές τράπεζες (Eurobank, Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο) και του είπαν ότι πρέπει να έχει εισόδημα 40k και πάνω για να βάλει...

Από όσο είχα διαβάσει υπάρχουν 2 τρόποι να αποπληρώσεις το δάνειο που θα πάρεις από την τράπεζα. Είτε θα βάλεις υποθήκη το σπίτι στο οποίο θα εγκατασταθούν και θα τα χρήματα από τα φωτοβολταϊκά θα τα παίρνεις εσύ. Είτε θα πάρεις δάνειο χωρίς καμία υποθήκη και τα λεφτά από τα φωτοβολταϊκα (μέρος αυτών ή όλα) θα τα παίρνει κατευθείαν η τράπεζα μέχρι να αποπληρωθεί το δάνειο.

Ισχύει αυτό;

Έγινε επεξεργασία από Indiko_Xoiridio
Link to comment
Share on other sites

@Indiko Xoiridio: δύο τράπεζες που ξέρω δίνουν δάνειο χωρίς καμία υποθήκη και με μόνη απαίτηση να μην είσαι στον Τειρεσία (δεν κοιτούν εισοδήματα) παρακρατώντας κάποιο ποσό (όχι όλο) από τα έσοδα της πώλησης ενέργειας στη ΔΕΗ για την αποπληρωμή του δανείου.

@postfire: θεωρητικά ακόμα και σε ήπια νεφελώδεις ημέρες παράγεται ενέργεια λόγω της διάθλασης του φωτός. Βέβαια η παραγόμενη ενέργεια κυμαίνεται σε χαμηλά ποσοστά:

5-30% επί της ονομαστικής ισχύος αναλόγως του πάνελ και των ιδιαίτερων συνθηκών.

Πάντως αυτό με τις εγγυήσεις θέλει πολύ ψάξιμο παιδιά. Άλλο η εγγύηση απόδοσης και άλλο η εγγύηση κατασκευής του πάνελ. Οι επώνυμες εταιρίες δίνουν συνήθως 15ετή εγγύηση έναντι κατασκευαστικού ελαττώματος ενώ τα κινέζικα το ανώτερο 10 έτη. Επίσης όπου βλέπετε ιδιαιτέρως χαμηλές τιμές εγκατάστασης τότε να προσέχετε ιδιαιτέρως τις επιμέρους εγγυήσεις και την ποιότητα των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

να πω μια απορια μου?οταν δεν εχει ηλιο εκει τι γινετε?σταματαει να ρουφαει ενεργεια?αν ναι αρα υπαρχει και χασουρα στην ολη υποθεση σωστα?

οπως λεει και ο cna ..υπαρχει παραγωγη εγω θα ελεγα 10-20% (δε διαφερουμε και πολυ) ..προφανως εξαρτατε απο τη συννεφια...

Αλλωστε πως να μην εχει παραγωγη αφου φωτονια δεχεται το panel ...και αφου εχει φως ... κατι βγαινει...

Στην ελλαδα ομως αξιζει μια και ο ηλιος ειναι απλετος και τα συννεφα λιγα (και στο μελλον δυστυχως αυτο θα γινεται ολο και περισσοτερο και λεω μελλον γιατι για την επενδυση σου πρεπει να δεις ως και 25 χρονια μετα...οσο μπορεις να δεις με τη ρευστη κατασταση των παντων σημερα)

Link to comment
Share on other sites

@Indiko Xoiridio: δύο τράπεζες που ξέρω δίνουν δάνειο χωρίς καμία υποθήκη και με μόνη απαίτηση να μην είσαι στον Τειρεσία (δεν κοιτούν εισοδήματα) παρακρατώντας κάποιο ποσό (όχι όλο) από τα έσοδα της πώλησης ενέργειας στη ΔΕΗ για την αποπληρωμή του δανείου.

Μπορείς να μου πεις ποιες είναι αυτές οι τράπεζες;

Μια από τις τράπεζες που ρώτησε ο πατέρας μου και του είπαν ότι πρέπει να έχει εισόδημα πάνω από 40.000 ευρώ, είναι η Eurobank..

Έγινε επεξεργασία από Indiko_Xoiridio
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η Πειραιώς τότε ο υπάλληλος είχε μαύρα μεσάνυχτα. Βέβαια αναφερόμαστε πάντα σε εγκαταστάσεις στη στέγη μέχρι 10KW γιατί για μεγαλύτερες τα πράγματα αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.