Jump to content



Φωτοβολταϊκά - ΔΕΗ


Recommended Posts

Φίλε Γιανγξ Τσε Γιανγκ, όπου βλέπω άρθρο με !!!! πάνω απο 0 φορές, νομίζω ότι το φράφει 16χρονος με την λογική του. !!!

!!!

!!!

Στα επιμέρους,

Για να κατασκευαστούν τα φωτοβολταϊκά, Πληρώνεις ΦΠΑ, εργατικό δυναμικό, κυκλοφορούν χρήματα που θα ήταν στις τράπεζες.

Δουλεύουν εταιρείες ΙΚΑ, τέβε και λοιπές ιστορίες.

οπότε τα μαθηματικά του στυλ 55-13=42λεπτά διαφορά είναι πολύ "λιγα" !!!! (ας βάλω και γω κανένα για να σας εντυπωσιάσω και να σας πείσω περισσότερο οτί αυτό που γράφω είναι πολύ σωστό).

κουοτάρω .

Από τους 1000+ κατασκευαστές διαλέγει τη μονάδική ίσως εταιρεία που ασχολείται με το πετρέλαιο.

Και τον ενοχλεί το γεγονός ότι είναι η ΒΡ.

Δηλαδή ρε φίλε (συντάκτη) σοβαρά? θα ήθελες να δαπανούσε χρήματα σε έρευνα και ανάπτυξη στο πετρέλαιο μόνο ? ή στα φωτοβολταϊκά ΚΑΙ στο πετρέλαιο ?

Επίσης ποιο το όνομα του συντάκτη ?Γιατί δεν το βλέπω? (ας ελπίσουμε ότι είμαι γκαβός και όχι ότι είναι γραμμένο όντως από 16χρονο !!!! (είδες? σε έπεισα παραπάνω τώρα).

Για τα υδροϋλεκτρικά πετάει έτσι μια κουβέντα. λέει να γεμίσουμε.

Ρε μεγάλε, το καλοκαίρι που στερεύουν τα ποτάμια και αυξάνεται η ζήτηση, ποιος θα τροφοδοτεί?

επειδή εδώ που δουλεύω κάνουν και Υδροηλεκτρικά εργοστάσια, να του πω πόσο κοστίζει ένα ?

!!!!!!!

Δεν απαντώ άλλο γιατί θα γράφω για ώρες άμα το διαβάσω όλο διεξοδικά.. αλλά σοβαρά τώρα, [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION], αυτό ήταν το επιχείρημά σου για τα κακά φωτοβολταϊκά ?

Ξανακουοτάρω κάτι τελευταίο και βρες κάτι βαθυστόχαστο να απαντήσεις... όχι !!!!! και άλλες αηδίες

Φίλτατε Παπαφέξεμου συνηθίζω να αξιολογώ τα γραπτά κάποιου από το νόημα τους. Τα σημεία στίξης με βοηθούν στην πληρέστερη κατανόηση. Ουδόλως με απασχολεί η ηλικία του συγγραφέα.

Τα περί αναπτυξιακής πολιτικής που αναφέρεις είναι δουλειά του κράτους και όχι της ΔΕΗ. Αν έτσι ήθελε μπορούσε να επιδοτεί την διαφορά από τον προϋπολογισμό.

Όταν πουλάς λιγότερο από όσο αγοράζεις καθίσταται ζημιογόνος η επιχείρηση. Προφανώς και δεν απασχολεί αυτούς που τα τσεπώνουν.

Θα τους απασχολήσει όμως όταν ως ζημιογόνος επιχείρηση πουληθεί σε ιδιώτη ο οποίος θα καταστήσει τα πάνελ απλή εικαστική παρέμβαση

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=97]Trooper[/MENTION]

Αν γίνουν αυτά που γράφει τ΄ςλος τα φωτοβολταϊκά και οι ΑΠΕ στην Ελλάδα.

Δεν είναι τόσο μεγάλα τα περιθώρια.

+ όποιος έχει φτιάξει ήδη,αμφιβάλω αν θα κάνει ποτέ απόσβεση, αν περάσουν τα παραπάνω.

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]

!!! Επιμένω.

το πως γράφεις δείχνει τον χαρακτήρα σου.

Η προσωπική μου άποψη για τις ΑΠΕ είναι ότι όλα αυτά τα φωτοβολταϊκά-ανεμογεννήτριες, έπρεπε να τα είχε κάνει η ΔΕΗ και να έκλεινε και κάνα εργοστάσιο καρκίνου.

Αλλά για να τα έκανε αυτά θα έπεφταν τόσες μίζες,που το 1, θα στοίχιζε 5 πάλι.

Το έχω ξαναπεί, το ξαναλέω.

Τα έργα των ΑΠΕ έπρεπε να γίνουν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. (δεη/ιδιώτες).

Κάτσε και σκέψου τι κόστος θα είχε να τα κάνει η δεη μόνη της τα έργα (λόγο Κιότο/Λισαβόνας), Και πόσο κοστίζουν τώρα.

Και πόσο κοστίζουν οι "τριγωνικές τιμολογήσεις" με πλαστά τιμολόγια και ταξίδια κλπ και τα κατά καιρούς σκάνδαλα που γίνονται στη δεή.

Αυτό

Και το προηγούμενο που πόσταρα για την πεσινέ, και όλα αυτά που ξέρουμε τόσα χρόνια, ανεβάζουν το ρεύμα σου.

Ότι έγινε και με τον ΟΤΕ.

Μονοπώλιο με κέρδη, του έβαζα "έξοδα" πουλήθηκε για πολύ λιγα .. ΠΑΠ ΠΑΠ ... Γερμανοί τον ΟΤΕ.

Μην τρως Βούτυρο. u can do better than that.

Έγινε επεξεργασία από paparoach
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=97]Trooper[/MENTION]

Αν γίνουν αυτά που γράφει τ΄ςλος τα φωτοβολταϊκά και οι ΑΠΕ στην Ελλάδα.

Δεν είναι τόσο μεγάλα τα περιθώρια.

+ όποιος έχει φτιάξει ήδη,αμφιβάλω αν θα κάνει ποτέ απόσβεση, αν περάσουν τα παραπάνω.

Δυστυχως όμως στην Ελλάδα είμαστε και είναι πιθανο να γίνουν καποια απο αυτά. Η τιμή είναι παρα πολύ υψηλή, όταν στην ευρώπη πουλιέται η kw γυρω στα 0,20-0,24, δε μπορεί εδω εμείς οι εξυπνάκηδες να την έχουμε στα 0,55.

Ενας από τους λόγους που δεν το εχω κυνηγήσει πολύ, ειναι η αβεβαιότητα που υπάρχει και ναι μεν γίνεται συμβόλαιο με το ΛΑΓΗΕ ή με οποιον είναι, αλλα κανεις δε μπορεί να μου πει οτι δε θα έρθει το κράτος να με φορολογήσει μετά και να μου ρίξει το κέρδος μου, και αν έχω πάρει δάνειο, να μου το κάνει ασύμφορο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως όμως στην Ελλάδα είμαστε και είναι πιθανο να γίνουν καποια απο αυτά. Η τιμή είναι παρα πολύ υψηλή, όταν στην ευρώπη πουλιέται η kw γυρω στα 0,20-0,24, δε μπορεί εδω εμείς οι εξυπνάκηδες να την έχουμε στα 0,55.

Ενας από τους λόγους που δεν το εχω κυνηγήσει πολύ, ειναι η αβεβαιότητα που υπάρχει και ναι μεν γίνεται συμβόλαιο με το ΛΑΓΗΕ ή με οποιον είναι, αλλα κανεις δε μπορεί να μου πει οτι δε θα έρθει το κράτος να με φορολογήσει μετά και να μου ρίξει το κέρδος μου, και αν έχω πάρει δάνειο, να μου το κάνει ασύμφορο.

Δεν είναι 0.55

0.55 ξεκίνησε πριν 4-5 χρόνια.

τώρα είναι στο 0.29

0.55 ξεκίνησε για τα σπίτια (τα μικρά φωτοβολταϊκά).

0.45 για τα μεγαλύτερα των 10kw.

Στη γερμανία το ίδιο πρόγραμμα ξεκίνησε το 2004.

Τιμή μονάδας όταν ξεκίνησε?

0.55€

Είναι ακριβώς το ίδιο σύστημα, απλά το ξεκίνησαν μερικά χρόνια νωρίτερα.

πηγή για αυτά που λέω, book : photovoltaics for professionals

Είναι ένα μικρό βιβλιαράκι, βασικά όχι ακριβώς για professionals, αλλά έχει κάποια καλά.

Όποιος έχει πάρει δάνειο, με αυτά τα μέτρα σίιιιγουρα δεν κάνει απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8552]stsaerox[/MENTION]

ο χώρος που λες είναι ταράτσα/σκεπή ή χωράφι?

αφορολόγητο είναι μόνο για τα φωτοβολταϊκά σε στέγες (ΜΑΧ 7.000€ στην τέλεια περίπτωση).

Αν είναι φωτοβολταιϊκό σε χωράφι φορολογείται.

Αν δεν το χρειάζεσαι , δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να το κάνεις αυτόνομο σύστημα.

Συμφέρει πολύ περισσότερο να πουλάς ότι παράγεις απτο να την καταναλώνεις ο ίδιος

Οικόπεδο είναι άδειο το οποίο δεν πρόκειται να χτίσω κάτι.... και πάλι γίνεται σε σκεπή μπορώ να βάλω στο σπίτι που είναι 60τμ και σε στέγη κάπου 40....

Και γιατί είναι αυτό το μέγιστο; Μέτα από κει και πάνω φορολογείται;

Link to comment
Share on other sites

Οικόπεδο είναι άδειο το οποίο δεν πρόκειται να χτίσω κάτι.... και πάλι γίνεται σε σκεπή μπορώ να βάλω στο σπίτι που είναι 60τμ και σε στέγη κάπου 40....

Και γιατί είναι αυτό το μέγιστο; Μέτα από κει και πάνω φορολογείται;

Μεχρι 10KW θεωρείται οικιακό και έχει καλύτερη τιμή και δεν φορολογείται (μέχρι τώρα). Αν πας για παραπάνω θεωρείσαι παραγωγός και έχει ΦΠΑ, εισαι δηλαδή επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

και έχεις και χαμηλώτερη τιμή μονάδας.

Οπότε Κοίτα για στέγη καλύτερα.

Περίεμνε φυσικά να δεις τι θα κάνουν τώρα με τα νέα μέτρα.

Αλλά μπορείς να φέρεις μηχανικό σπίτι σου, δωρεάν και να δούνε το χώρο σου και να σου κάνουν μια ενεργειακή μελέτη.

Σχεδόν οι εταιρείες κάνουν δωρεάν μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα με το χώρο σου .

Τελείως ιδανικά, για 10kw από 19.000- φτάνει 30.000.

Δες εταιρείες, ζήτα ραντεβού νακ οιτάξουν το χώρο σου και να σου κάνουν μια μελέτη.

Αν δεις τύπουςστυλ "νταξ να σου πω θα στο κανω εγώ να βγάζει 7.500 το χρόνο και με τζάμπα κόστος, το πάνελ μη το βλέπεις στραβό, αποδίδει καλύτερα" κλπ .. μακρυά...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τα χρήματα είναι πάρα πολλά δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 5000 το πολύ 10000 ντούκου... τα άλλα θα πρέπει να τα πληρώνω σιγά σιγά οπότε χλωμό το βλέπω για τόσο πολύ...

Έχω διαβάσει πως αν τα κατασκευάσεις μόνος σου έρχονται στην μισή τιμή. Υπάρχουν υλικά στην αγορά... αλλά δεδομένου ότι θα χάσω σε ποιότητα (και ίσως χρειαστεί να φτιάξω περισσότερα) αν τα δούνε και έχουν ένα καλό αποτέλεσμα θα δεχθούν από τη δεή να αγοράζουν ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σιυ έρθουν τη μισή τιμή.

Γιατί θα πληρώσεις πιο ακριβά τα υλικά απότι αν πας μέσω εταιρείας.

Επίσης θες μελέτη και υπογραφή από μηχανικό και ηλεκτρολόγο.

Επίσης ΠΡΕΠΕΙ να γίνει η εγκατάσταση από ηλεκτρολόγο, που να ξέρει από φωτοβολταϊκά.

Είναι αυτό που σου είπα πιο πάνω μην μπλέξεις με ότι να'ναι εγκαταστάτες.

Έχουμε πολλά πααδείγματα εδώ στην εταιρεία κάκιστων έργων από "θα σου κάνω μια πατέντα θα πηγαίνει σφαίρα".

(Τα συνεργεία της εταιρείας αυτή και σχεδόν όλη την επόμενη εβδομάδα είναι σε έργα που έφτιαχνε άλλος και διορθώνουν τα αδιόρθωτα.σε 4 έργα!)

Αν μοπρείς να διαθέσεις μέχει 10.000 και δεν θέλεις να μπλέξεις με τράπεζα για δάνεια και ιστορίες, ζήτα προσφορές για σύστημα που κοστίζει 10.000.

Ας βάλεις 3-4kw ,δεν έγινε τίποτα.

Αντί για 6-7κ το χρόνο θα σου δίνει 2-2.5. Μια χαρά το βρίσκω.

Και επειδή θα έχεις χώρο διαθέσιμο, θα αποδίδει και λίγο καλύτερα αφού θα μπορείς να αποφύγεις σκιάσεις.

Την εγκατάσταση πάντως για να τη δεχτεί η δεή θα πρέπει να γίνει από διπλοματούχο ηλεκτρολόγο, που να μπορεί να υπογράψει για τα σχέδια.

Απλά αν θες να το κάνεις μόνος και όχι με εταιρεία φρόντισε να βρεις μηχανικό που να έχει ξανασχοληθεί με το ζήτημα.

Μπορείς να βρεις και μηχανικό που να δουλεύει σε εταιρεία αλλά να το κάνει μόνος του. (με λιγότερο κέρδος από την εταιρεία φυσικά).

Επίσης είναι πολλές οι τεχνικές λεπτομέρειες, θεωρώ μόνος σου δεν το κάνεις σωστό για κανένα λόγο.

Γιατί εκτός ότι στο DC το ρεύμα ξεπερνάει τα 600Volt σε 3φασικό, θέλει ψάξιμο με βάσεις,βίδες ( για να μη σκουριάσουν σε 4-5 χρόνια ( έχω δει φωτοβολταϊκά πάρκα έτσι), + να συνδεθούν όλα σωστά και να περαστούν σωστά τα καλώδια.

Καλημέρα κιόλλας!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για να στήσεις μονάδα που πουλάει στη ΔΕΗ, θέλει χοντρό μέσο όπως αποδείχθηκε, εγώ αυτό που κοιτάω είναι οικιακή αυτονομία/οικονομία.

Αυτή φαίνεται ωραία λύση, αλλά σίγουρα δε θα είναι φθηνή, αφού το μικρότερο πακέτα ξεκινάει στα 1290€

Οικομποξ Φορητη Μοναδα Εφεδρικης Ενεργειας | Οικοενέργεια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για να στήσεις μονάδα που πουλάει στη ΔΕΗ, θέλει χοντρό μέσο όπως αποδείχθηκε, εγώ αυτό που κοιτάω είναι οικιακή αυτονομία/οικονομία.

Αυτή φαίνεται ωραία λύση, αλλά σίγουρα δε θα είναι φθηνή, αφού το μικρότερο πακέτα ξεκινάει στα 1290€

Οικομποξ Φορητη Μοναδα Εφεδρικης Ενεργειας | Οικοενέργεια

το διάβασα και εγώ αυτό αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά..

Με τιμή εκκίνησης 1290 ευρώ δεν σου λέει ούτε τι είδους panel χρησιμοποιεί,ούτε τι είδους μπαταρία χρησιμοποιεί και από το πακέτο 4 και πάνω δε νομίζω να είναι και τόσο "φορητό" όσο λέει.

Link to comment
Share on other sites

Για να καλύψεις σπίτι με αυτά που λέει δύσκολο.

Ένα σπίτι αυτόνομο θέλει 24v συσκευές.

Δεν συμφέρει από τι στιγμή που πουλάς σαν παραγωγός σε μονάδα αρκετά μεγαλύτερη από αυτή που στην πουλάει η ΔΕΗ.

Όταν λες χοντρό μέσο τι εννοείς?

Για τα οικιακά (στέγες ταράτσες έως 10kW) δεν απαιτείται κάτι ιδιαίτερο.

Χρήμα μόνο για να κάνεις εγκατάσταση ανάλογα με τα οικονομικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως όλο και περισσότεροι άνθρωποι θα εγκαταστήσουν φωτοβολταϊκά στις ταράτσες τους.

Αυτό θα το κάνουν όχι γιατί θέλουν να πωλούν ρεύμα αλλά γιατί θέλουν να απεξαρτηθούν από τα δεσμά της Δεη.

Έχω κι εγώ στην ταράτσα μου 200 W φ/β που αγόρασα από το δίκτυο και τα εγκατέστησα αλλά με αυτά ούτε ψυγείο δεν λειτουργώ. Τα έχω για φωτισμό led και για το λαπτοπ. Να μπορώ να σας διαβάζω όταν μου κόψουν το ρεύμα εε;

Μπα θα βάλω και άλλα φ/β στοιχεία για να μπορώ να λειτουργώ ψυγείο, και μετά την Δεη την κόβω να μην βλέπω άλλους λογαριασμούς..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.