Jump to content



Φωτοβολταϊκά - ΔΕΗ


Recommended Posts

Αλλωστε πως να μην εχει παραγωγη αφου φωτονια δεχεται το panel ...και αφου εχει φως ... κατι βγαινει...

Τα PV δεν είναι σαν το θερμοσίφουνα, οι μεταπτώσεις φωτονίων απαιτούν συγκεκριμένα ποσά ενέργειας λόγω κβάντωσης. Οπότε απορροφούν μόνο συγκεκριμένα ποσά ενέργειας, κάτω από αυτά παίρνεις ακριβώς 0 και πάνω από αυτά εξίσου ένα 0.

Σε πλήρη ηλιοφάνεια θεωρείς ότι η ενέργεια θα είναι επαρκής και θα περιλαμβάνει την ακτινοβολία που θες, σε χαμηλή δεν ξέρεις, εξαρτάται και από άλλους παράγοντες.

Γι' αυτό και πολλά PV έχουν πολλά φιλμ, για να απορροφούν διαφορετικούς τύπους ακτινοβολίας (διαφορετικές συχνότητες / μήκη κύματος).

Στην Αθήνα με τη ρύπανση του περιβάλλοντος δεν ξέρω πόσο έξυπνη λύση είναι, σίγουρα αν τα προτιμήσεις για μέσα στην πόλη θα θες 1 φορά τη βδομάδα πλύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγώ απο πηγές μαθαίνω πως είναι ψέμα, σε λίγα χρόνια η ΔΕΗ θα κλείσει και θα πουληθει ένας θεός ξέρει σε ποιον και όλα αυτά ποια δεν θα ισχύουν! Ξαφνηκα όσοι πήρανε δάνεια για να βάλουνε φωτοβολταικά θα μείνουνε ξεκρέμαστει!

Link to comment
Share on other sites

Η σύμβαση που κάνεις είναι με τη ΔΕΣΜΗΕ!! Αυτή σε κατοχυρώνει για την τιμή της kwh. Η ΔΕΗ ακόμα και αν πουληθεί αλλού θα εξακολουθεί να δεσμεύεται απο τη σύμβαση.

Link to comment
Share on other sites

η ΔΕΣΜΗΕ, αν αποφασισει η κυβερνηση να φορολογησει με καποιο εμμεσο τροπο ή να μειωσει feed in tariffs δεν θα μπορει να κανει τπτ να "προστατεψει" τον επενδυτη και την αποδοση της επενδυσης..

αν δεν κανω λαθος η ΔΕΣΜΗΕ εχει συμβουλευτικο ρολο και ανα πασα στιγμη μπορει να "κρεμαστει" απο μια κυβερνητικη αποφαση..

το μημονιο της πορτογαλιας με την τροικα, δινει δυνατοτητα στην Πορτ/κη κυβερνηση επαναδιαπραγμάτευσης συμβασεων αναδρομικα..

εδω μας λενε δεν τιθεται τετοιο θεμα,τους πιστευουμε?

γενικα πανευρωπαικα υπαρχει η ταση επαναδιαπραγματευσης ,κριθηκε υπερβολικο το κερδος για τους επενδυτες και προσπαθουν να το φρεναρουν παντου..

ισπανια νομιζω στο τσακ δεν περασε κατι αντιστοιχο,επειτα απο ξεσηκωμο των επενδυτων..

εδω?

γενικα εμπιστοσυνη στην επενδυση εχω ,στην ελληνικη κυβερνηση δεν εχω..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πλέον άλλο ένα εμπόδιο στην ανάπτυξη των φωτοβολταϊκών είναι και η αβεβαιότητα του μέλλοντος.

Δύσκολα επενδύεις το κεφάλαιό σου κάπου που χωρίς να ξέρεις το αύριο (νόμους / φόρους κλπ.), και μάλιστα έχοντας 2 χρόνια συνεχών αλλαγών στα φορολογικά.

Όταν παίζεις με όρους "καζίνο", θες να βγάλεις 2-100 φορές το κεφάλαιό σου μέσα σε 5 λεπτά. Κάθε τι άλλο (π.χ. φωτοβολταϊκά = 2πλασιασμός του κεφαλαίου σε 25 χρόνια) είναι επίφοβο.

Υπάρχει βέβαια και η θεωρία του κάνε ό,τι κάνεις με δάνειο και όχι με υπαρκτό κεφάλαιο, διότι αν φουντάρουν οι τράπεζες δεν θα χρωστάς σε κανέναν :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω εξοχικό σε νησί των κυκλάδων και 10 στρέμματα οικόπεδο.

Πήρα τηλέφωνο τις προάλλες μια εταιρεία που ασχολείται με εγκατάσταση φωτοβολταϊκών. Πρακτικά μιλούν στις κατασκευαστικές και αναλαμβάνουν τον ρόλο του μεσάζοντα.

Απ' ότι μου είπαν, η ΔΕΗ στο νησί είχε ζητήσει ενέργεια πριν κανένα οκτάμηνο κι έκτοτε τίποτα. Οι αιτήσεις συμπληρώθηκαν μέσα σε λίγες μέρες αλλά ακόμα κι εκείνοι οι ιδιοκτήτες περιμένουν ειδοποίηση.

Το θέμα είναι ότι κανένας τρελός δεν αξίζει να χρυσοπληρώσει φωτοβολταϊκά για το οικόπεδό του και να μην ξέρει αν όντως θα πουλήσει ενέργεια. Στην 2η περιπτωση που ειναι η επινοικιαση του οικοπεδου σε εταιρεια για να βαλει φωτοβολταϊκα εκει εγω ειμαι συμφωνος. Οτι μπορουμε ας το βγαλουμε. Εκτος κι αν υπαρχουν κι αλλοι τροποι πιο σιγουροι να βγαλει κανεις χρηματα με επινοικιαση οικοπεδου (μας βλεπω Γεωργους συντομα ετσι οπως παμε).

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οσο ο Ελληνας σκεφτεται με όρους " να βγαλει χρηματα " ολα τα ιδια θα μενουν και οι επενδυσεις θα γινονται απο λαθος ανθρωπους,σε λαθος αντικειμενα και την λαθος χρονικη στιγμη...

είτε αυτοι λεγονται επενδυτες σε βιομηχανια ΑΠΕ(σαν τους εργοδοτες μου),ειτε κοινοι θνητοι(πχ σαν τον πατερα μου,το γειτονα κοκ...) που θελουν να βγαλουν λεφτα, λες και βρηκαν την κοτα με τα χρυσα αυγα..

ολα υπο το πρισμα της αρπαχτης και οχι της επενδυσης...

ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο τον φιλο kotsolis, δεν ειναι προσωπικο το ποστ μου..

Link to comment
Share on other sites

θα ανοιξουμε μεγαλη κουβεντα..σιγουρα πρεπει να επενδυουν και οχι να κανουν αρπαχτες..ας μεινουμε σε αυτο.τουλαχιστον οσο αφορα τον τομεα μου,που εχω εικονα..

αν ανοιγες το 2008 καθετοποιημενη βιομηχανια παραγωγης ενος προιοντος με παγκοσμια ζητηση που χτυπαει κοκκινο και καταφερνες μεσα σε 2 χρονια,να μη πουλας τπτ ,να εχεις ενα τεραστιο στοκ και να υπολειτουργεις με το 1/4 του προσωπικου, μονο και μονο για να εισπρατεις απο το ΕΣΠΑ δοσεις, θα ησουν ηρωας ή οχι?

επισης απο τα 300€ που πηρα το μηνα ιουλιο ,ποσα θες να σου χαρισω?

απλος εργαζομενος ειμαι και μαλιστα σε εκ περιτροπης εργασια,διοτι πανε για λουκετο ετσι οπως τα καταφεραν..οπότε την ειρωνικη επιθεση αναφορικα με το μισθο μου,την θεωρω τουλαχιστον αστοχη..

Έγινε επεξεργασία από sofix
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παρεξηγούμαι. Αλλά δεδομένης της κρίσης που έχουμε όλοι σκέφτονται σοφά. "Έχω οικόπεδο? Πάω να βάλω Φωτοβολταϊκά".

Αμα η ΔΕΗ ητανε 100% του δημοσιου και δεν επαιζε μεσα η μεταπωληση τοτε θα πηγαινε και θα επαιρνε φθηνη ενεργεια απο τον οποιονδηποτε για ενα κομματι ψωμι. Και θα ητανε τιγκα κερδοφορα. Κι εμεις αντιστοιχα θα βγαζαμε. Αλλα δεδομενης της καταστασης κατι μου λεει οτι η φαση ειναι σαν τις στασεις του μετρο που περιμενουμε και την Siemens. Κανένας πολιτικός δεν θέλει να βάλει την υπογραφή του. (ή θέλει μαρουλάκι για να την βάλει).

Αν μπουν κι άλλες εταιρείες μέσα όπως η Energa και ζητήσουν ενέργεια από φωτοβολταϊκά τότε κάτι γίνεται. Με το κράτος δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πλέον άλλο ένα εμπόδιο στην ανάπτυξη των φωτοβολταϊκών είναι και η αβεβαιότητα του μέλλοντος.

Δύσκολα επενδύεις το κεφάλαιό σου κάπου που χωρίς να ξέρεις το αύριο (νόμους / φόρους κλπ.), και μάλιστα έχοντας 2 χρόνια συνεχών αλλαγών στα φορολογικά.

Όταν παίζεις με όρους "καζίνο", θες να βγάλεις 2-100 φορές το κεφάλαιό σου μέσα σε 5 λεπτά. Κάθε τι άλλο (π.χ. φωτοβολταϊκά = 2πλασιασμός του κεφαλαίου σε 25 χρόνια) είναι επίφοβο.

Υπάρχει βέβαια και η θεωρία του κάνε ό,τι κάνεις με δάνειο και όχι με υπαρκτό κεφάλαιο, διότι αν φουντάρουν οι τράπεζες δεν θα χρωστάς σε κανέναν :p

Είσαι σίγουρος οτι αν φουνταρουν οι τράπεζες δεν θα χρωστας; Όλο και κάποιοι καλοθελητές θα βρεθούν να αγοράσουν το χρέος για ένα κομμάτι ψωμί.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Λογικό δεν είναι ?

Βασικά την όλη επένδυση έπρεπε να την κάνει η ΔΕΗ με τη μία.

Απλά με αυτό το μέτρο κινήθηκε χρήμα στην αγορά από ιδιώτες.

Ας μην τα τρώγανε φαγοπότι τόσα χρόνια στη ΔΕΗ και τώρα ...

Πάντως πράσινη ενέργεια και τζάμπα δε γίνεται.

Στο κράτος που ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

Για να παίρνω με λίγα λόγια αφορολόγητο εισόδημα 10000 το χρόνο τι χώρο χρειάζομαι και πιο το κόστος εγκατάστασης;

Ρωτάω επειδή έχω μεγάλο χώρο που το μισό χρόνο το βλέπει ήλιος από το πρωί και αρκετά το απόγευμα και σκέφτομαι να το αξιοποιήσω με την πρώτη ευκαιρία....

Αν δεν ενδιαφέρομαι για αυτονομία σημαίνει πως δεν χρειάζομαι μπαταρίες;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια υπολογισε οτι μολις κανεις αποσβεση (μετα απο 10-15 χρονια)το ολο συστημα θα ειναι σχεδον αχρηστο αφου περα απο την συντηρηση και την μειωση της αποδοσης του ,θα θελει και καινουργιες μπαταριες που γνωστος μου ,μου ειπε οτι κανουν το 2/3 της τιμης του ολο επιχειρηματος...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8552]stsaerox[/MENTION]

ο χώρος που λες είναι ταράτσα/σκεπή ή χωράφι?

αφορολόγητο είναι μόνο για τα φωτοβολταϊκά σε στέγες (ΜΑΧ 7.000€ στην τέλεια περίπτωση).

Αν είναι φωτοβολταιϊκό σε χωράφι φορολογείται.

Αν δεν το χρειάζεσαι , δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να το κάνεις αυτόνομο σύστημα.

Συμφέρει πολύ περισσότερο να πουλάς ότι παράγεις απτο να την καταναλώνεις ο ίδιος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιανγξ Τσε Γιανγκ, όπου βλέπω άρθρο με !!!! πάνω απο 0 φορές, νομίζω ότι το φράφει 16χρονος με την λογική του. !!!

!!!

!!!

Στα επιμέρους,

Για να κατασκευαστούν τα φωτοβολταϊκά, Πληρώνεις ΦΠΑ, εργατικό δυναμικό, κυκλοφορούν χρήματα που θα ήταν στις τράπεζες.

Δουλεύουν εταιρείες ΙΚΑ, τέβε και λοιπές ιστορίες.

οπότε τα μαθηματικά του στυλ 55-13=42λεπτά διαφορά είναι πολύ "λιγα" !!!! (ας βάλω και γω κανένα για να σας εντυπωσιάσω και να σας πείσω περισσότερο οτί αυτό που γράφω είναι πολύ σωστό).

κουοτάρω

Πίσω από τους συναρμολογητές των πάνελς υπάρχουν λίγοι μεγάλοι κατασκευαστές του πυρήνα των φωτοβολταικών πάνελ, όπως η πετρελαϊκή BP Solar
.

Από τους 1000+ κατασκευαστές διαλέγει τη μονάδική ίσως εταιρεία που ασχολείται με το πετρέλαιο.

Και τον ενοχλεί το γεγονός ότι είναι η ΒΡ.

Δηλαδή ρε φίλε (συντάκτη) σοβαρά? θα ήθελες να δαπανούσε χρήματα σε έρευνα και ανάπτυξη στο πετρέλαιο μόνο ? ή στα φωτοβολταϊκά ΚΑΙ στο πετρέλαιο ?

Επίσης ποιο το όνομα του συντάκτη ?Γιατί δεν το βλέπω? (ας ελπίσουμε ότι είμαι γκαβός και όχι ότι είναι γραμμένο όντως από 16χρονο !!!! (είδες? σε έπεισα παραπάνω τώρα).

Για τα υδροϋλεκτρικά πετάει έτσι μια κουβέντα. λέει να γεμίσουμε.

Ρε μεγάλε, το καλοκαίρι που στερεύουν τα ποτάμια και αυξάνεται η ζήτηση, ποιος θα τροφοδοτεί?

επειδή εδώ που δουλεύω κάνουν και Υδροηλεκτρικά εργοστάσια, να του πω πόσο κοστίζει ένα ?

!!!!!!!

Δεν απαντώ άλλο γιατί θα γράφω για ώρες άμα το διαβάσω όλο διεξοδικά.. αλλά σοβαρά τώρα, [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION], αυτό ήταν το επιχείρημά σου για τα κακά φωτοβολταϊκά ?

Ξανακουοτάρω κάτι τελευταίο και βρες κάτι βαθυστόχαστο να απαντήσεις... όχι !!!!! και άλλες αηδίες

Το 1975 αποκαλύφθηκε ότι η «ΠΕΣΙΝΕ» έπαιρνε το ρεύμα από τη ΔΕΗ, όχι απλώς κάτω του κόστους, αλλά μόλις στο 1/3 του κόστους! Είναι ενδεικτικό ότι η πρώτη ανατιμολόγηση ακόμα και αυτού του «συμβολικού» ποσού της τιμής του ρεύματος στην «ΠΕΣΙΝΕ», από το 1963 που λειτούργησε η πολυεθνική, έγινε το 1993, δηλαδή μετά από τριάντα χρόνια...

Με πρόχειρους υπολογισμούς, η συσσωρευμένη ζημιά δεκαετιών που προκάλεσε η πολυεθνική στη χώρα, στην προ ευρώ εποχή, ξεπερνά τα 100 δισ. δραχμές!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.