Jump to content



Φωτοβολταϊκά - ΔΕΗ


Recommended Posts

Εγώ πιστεύω πως όλο και περισσότεροι άνθρωποι θα εγκαταστήσουν φωτοβολταϊκά στις ταράτσες τους.

Αυτό θα το κάνουν όχι γιατί θέλουν να πωλούν ρεύμα αλλά γιατί θέλουν να απεξαρτηθούν από τα δεσμά της Δεη.

Έχω κι εγώ στην ταράτσα μου 200 W φ/β που αγόρασα από το δίκτυο και τα εγκατέστησα αλλά με αυτά ούτε ψυγείο δεν λειτουργώ. Τα έχω για φωτισμό led και για το λαπτοπ. Να μπορώ να σας διαβάζω όταν μου κόψουν το ρεύμα εε;

Μπα θα βάλω και άλλα φ/β στοιχεία για να μπορώ να λειτουργώ ψυγείο, και μετά την Δεη την κόβω να μην βλέπω άλλους λογαριασμούς..

Και μετά θα έρθεις στην πραγματικότητα υποθέτω.

Φωτοβολταϊκά θα τοποθετούνται λιγότερα και λιγότερα γιατί η επιδότηση στην παραγόμενη kWh πέφτει συνεχώς και το 2015 πρακτικά θα εξαλειφθεί. Ήδη είναι ασύμφορη επένδυση υπό πολλές προϋποθέσεις και η τιμή αγοράς της ΔΕΗ είναι εξαπλάσια από την λιανική τιμή πώλησης. Λόγω της τιμής αγοράς της kWh μπαίνουν τα φωτοβολταϊκά από ιδιώτες, το να τα βάλεις όπως εσύ υποστηρίζεις και να έχεις κατανάλωση on-site δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση, δεν κάνεις ποτέ ούτε απόσβεση της επένδυσής σου. Όπως έχεις το φωτοβολταϊκό σου και τον inverter σου, βάλε την ΔΕΗ να σου περάσει αμφίδρομο ρολόι - έτσι πουλάς όλη την ενέργεια που θα παράγει το φωτοβολταϊκό, η οποία τώρα πάει εντελώς χαμένη, σε εξαπλάσια τιμή απ'ότι αγοράζεις εσύ αυτή της ΔΕΗ.

Επίσης, με διακοπτόμενη πηγή ενέργειας δεν μπορείς να καλύψεις φορτίο, ειδικά δε φορτίο που χρειάζεται αδιάλειπτη λειτουργία (π.χ. το ψυγείο σου). Χρειάζεσαι πολύ μεγάλη εγκατάσταση και μπαταρίες που να σου δίνουν τουλάχιστον 4 ημέρες αυτονομίας, θεωρώντας ότι είσαι και σε περιοχή με εξαιρετική ηλιοφάνεια, τα οποία κοστίζουν περισσότερο από το να πληρώνεις την ΔΕΗ για το υπόλοιπο της ζωής σου σαν πάγιο κόστος εγκατάστασης, συν ότι θέλουν αντικατάσταση κάθε λίγα χρόνια. Οικονομοτεχνικά αυτό που λες όχι απλώς δεν στέκει αλλά είναι αυτοκτονία. Με τις παρούσες τιμές εξοπλισμού και σε ιδανικές συνθήκες (καμία γήρανση του συστήματος, καμία παρεμβολή ή σκίαση προς τον πραγματικό νότο, κτλ) θέλεις 4πλάσια τιμή ανά kWh για να κάνεις απόσβεση σε 24 έτη εγκατάστασης χωρίς συστήματα αποθήκευσης. Συστήματα με αποθήκευση ενέργειας, αν μπορούσαν να τροφοδοτηθούν από την ΔΕΗ και δεν μιλάμε για απομακρυσμένες εγκαταστάσεις, πολύ απλά δεν κάνουν απόσβεση ποτέ των ποτών, ανεξαρτήτως μεγέθους και πολυπλοκότητας.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

E.F. μπορείς να πιστεύεις αυτά που γράφεις, σε μερικά συμφωνώ και εγώ.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να μην έχω καμία σχέση με την δεη και έτσι να απαλλαγώ από κάθε λογαριασμό και χρεώσεις υπέρ τρίτων, τέταρτων κλπ.

Δεν με ενδιαφέρει να πουλάω ρεύμα διότι το 200W πάνελ μου δεν παράγει ενέργεια που να μου περισσεύει.

Και εάν δεν καταλάβατε αυτό που θέλω να πετύχω τότε δείτε αυτό το βίντεο. Ο παρουσιαστής κάνει ακριβώς αυτό που θέλω να πετύχω και εγώ.

Δηλαδή έχει πάνελ 200W 24V που φορτίζει δύο μπαταρίες 12V σε σειρά με φορτιστή που αποδίδει περίπου 8 Α.

Με αυτές της μπαταρίες λειτουργεί ινβερτερ και ψυγείο.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=ZEXM3FfSzPo[/ame]

Όταν πετύχω να λειτουργώ ψυγείο –γιατί τώρα με αυτά που έχω δεν μπορώ- θα κάνω την πολυπόθητη διακοπή στην δεη και το όφελος μου θα είναι μεγάλο.

Θα είμαι ελεύθερος άνθρωπος έχοντας ενεργειακή αυτονομία. Αυτός είναι ο στόχος μου και με επιμονή θα τον πετύχω.

Δεν μου φαίνεται και τόσο δύσκολο να πετύχω καλύτερο αποτέλεσμα από αυτόν στο βίντεο.

Και το λαπτοπ λειτουργεί κανονικά με μετασχηματιστή step down transformer από 24V σε 18V δίχως μεγάλες απώλειες και δίχως ινβερτερ!

Και στην ταράτσα μου έχω μικρή ανεμογεννήτρια που έφτιαξα και αποδίδει και αυτή ως 80W ενέργεια. Ίσως την κάνω παρουσίαση κατασκευής.

Εμπρός όλοι στον δρόμο του spyropap για ενεργειακή αυτονομία και απεξάρτηση :victory:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει να πουλάω ρεύμα διότι το 200W πάνελ μου δεν παράγει ενέργεια που να μου περισσεύει.

Πρώτον, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο δισεκατομμύριο να ξοδεύεις συνεχώς και πλήρως όλη την ενέργεια που παράγει το πανελ.

Δεύτερον, δεν έχει κανένα νόημα να την καταναλώνεις εσύ όταν πουλώντας την στην ΔΕΗ κερδίζεις τα 6-πλάσια και μετά αγοράζεις όση χρειάζεσαι σε 6 φορές χαμηλότερη τιμή.

Και το λαπτοπ λειτουργεί κανονικά με μετασχηματιστή step down transformer από 24V σε 18V δίχως μεγάλες απώλειες και δίχως ινβερτερ!

Δηλαδή έχεις φωτοβολταϊκό που ανεξαρτήτως συνθηκών παράγει πάντα 24V; Που ήσουν εσύ και σε ψάχνει όλος ο επιστημονικός κόσμος;;

Το φωτοβολταϊκό θα παράγει τάση και ρεύμα αναλόγως όχι μόνο της ηλιοφάνειας αλλά και των περιβαντολλογικών συνθηκών. Δεν νοείται να λειτουργήσεις φωτοβολταϊκό πανέλ χωρίς inverter ή έστω συσκευή MPPT tracking όχι μόνο γιατί δεν θα έχεις ποτέ απόδοση αλλά γιατί πολύ απλά δεν νοείται να τροφοδοτήσεις οποιοδήποτε φορτίο με πηγή που αλλάζει έξοδο (τάση και ρεύμα) ως και 10 φορές στο δευτερόλεπτο.

Τα έχω για φωτισμό led και για το λαπτοπ. Να μπορώ να σας διαβάζω όταν μου κόψουν το ρεύμα εε;

Κι αν μου λες ότι τροφοδοτείς φωτισμό από τέτοια πηγή...με άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Τροφοδοσία φωτισμού από φωτοβολταϊκά χωρίς σύστημα αποθήκευσης (την ημέρα θες το φως απορώ?) κι χωρίς έλεγχο στην έξοδο (δεν σε ενοχλεί που η φωτεινότητά τους μεταβάλλεται συνεχώς κι αναβοσβήνουν αν περάσει ένα σύννεφο?).

Αυτά που γράφω δεν τα λέω επειδή τα πιστεύω. Τα λέω επειδή τα γνωρίζω. Το τι πιστεύω είναι άλλη συζήτηση, θεολογικού περιεχομένου.

Link to comment
Share on other sites

E.F. είναι περίεργο που έχεις παραθέσει τρία κομμάτια από μήνυμα μου που τα έχεις παρερμηνεύσει.

Μήπως θέλεις να δείξεις πως ο συλλογισμός και ο στόχος μου είναι λάθος;

Δεν έγραψα κάπου πως δεν χρησιμοποιώ συσσωρευτές. Την ενέργεια που δεν χρησιμοποιώ την στιγμή που αποδίδεται, την αποθηκεύει ο ρυθμιστής φόρτισης.

Οι μπαταρίες 12+12V 150Ah είναι φορτισμένες αφού ο νυχτερινός φωτισμός με led καταναλώνει λιγότερο από 100W δίχως την χρήση λαπτοπ.

Και επιμένω πως δεν θέλω να έχω καμία σχέση με την δεη. Δεν με ενδιαφέρει πόσο αγοράζει και πόσο πουλά το ρεύμα στα θύματα καταναλωτές.

Μα καλά δεν κατάλαβες αυτά που έγραψα στο #142 , το βίντεο που έβαλα δεν το είδες με την εφαρμογή;

Εγώ θα καταφέρω κάνοντας επέκταση στο πάνελ μου να λειτουργήσω και ψυγείο και μετά η δεη θα με ξεχάσει..

E.F. Παρακαλώ σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου και φρόντισε να φτιάξεις το δικό σου σύστημα έτσι που να σε ικανοποιεί.

.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, νομίζω από σήμερα έχουν αλλάξει τα πράγματα πλέον και η ΔΕΗ αγοράζει στα 0.25€ αντί για τα 0.49€(αν θυμάμαι καλά) που ήταν μέχρι στιγμής. Άντε να δούμε ποιόν συμφέρει πλέον να πουλάει στην ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

E.F. είναι περίεργο που έχεις παραθέσει τρία κομμάτια από μήνυμα μου που τα έχεις παρερμηνεύσει.

Μήπως θέλεις να δείξεις πως ο συλλογισμός και ο στόχος μου είναι λάθος;

Απολύτως λάθος, τεχνικά μα ειδικά οικονομικά. Όταν παράγεις κάτι που μπορείς να το πουλήσεις σε 6-πλάσια τιμή απ'ότι το αγοράζεις, το να το τρως μόνος σου δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Η αγορά και συντήρηση του εξοπλισμού για τα εγχειρήματα που λες κοστίζει περισσότερο απ'ότι θα πλήρωνες στην ΔΕΗ για το υπόλοιπο της ζωής σου.

Επίσης, οι μπαταρίες που αναφέρεις στα 24V δεν θα μπορούσαν να κρατήσουν φωτισμό 100W για πάνω από λίγες (6-8) ώρες χωρίς να τις αχρηστεύσεις. Αν κάνεις ανόρθωση και δώσεις και σε ψυγείο έστω 300W, ειδικά επιζητώντας αυτονομία minimum 4 ημερών, θέλεις ένα δωμάτιο γεμάτο από τέτοιες. Χωρίς τον inverter, τον άλλο φορτιστή και τα επιπλέον πανέλ που θα χρειαστείς. Όταν βγάλεις το κόστος, μιλώντας για ένα και μόνο ψυγείο και αφαιρώντας την συντήρηση του εξοπλισμού, θα δεις ότι είναι όλοι οι λογαριασμοί σου σε βάθος τουλάχιστον 4ετίας, ενώ οι μπαταρίες ως τότε θα χρειάζονται αλλαγή ήδη. Κι αυτό για ένα και μόνο ψυγείο.

Για να μην σε στεναχωρήσω όμως, δεν θα ξανασχοληθώ άλλο μαζί σου όπως ζητάς.

Επίσης, νομίζω από σήμερα έχουν αλλάξει τα πράγματα πλέον και η ΔΕΗ αγοράζει στα 0.25€ αντί για τα 0.49€(αν θυμάμαι καλά) που ήταν μέχρι στιγμής. Άντε να δούμε ποιόν συμφέρει πλέον να πουλάει στην ΔΕΗ.

0.375€ είναι σήμερα, 0.353€ από μεθαύριο ακριβώς. Η διαφορά είναι ότι αν πάρεις άδεια σήμερα, για 20 χρόνια 0.375€ πουλάς, δεν αλλάζει.

Από το 2015 και μετά η τιμή πάλι θα είναι 40% μεγαλύτερη από την οριακή τιμή συστήματος οπότε και πάλι, αν θεωρήσουμε ότι ο εξοπλισμός απλά υπάρχει, συμφέρει να το δίνεις στο δίκτυο ότι παράγεις. Οικονομοτεχνικά όμως δεν κάνεις απόσβεση ποτέ μίας εγκατάστασης που θα πληρώσεις εξ'αρχής με τις σημερινές τιμές εξοπλισμού. Για να κάνεις απόσβεση επένδυσης σε μία 20ετία με τα σημερινά οικονομικά και τεχνικά δεδομένα σε εγκατάσταση ως 25KWp, η ελάχιστη τιμή που θα πρέπει να σου δίνει η ΔΕΗ είναι ακριβώς 0.218€/kWh. Με την τιμή 0.353€/kWh, η οποία ισχύει από 15 Αυγούστου ως 15 Φεβρουαρίου, εγκατάσταση 10kWp (κοινή ταράτσα ιδιώτη) κάνει απόσβεση σε 9 με 11 έτη, εξαρτάται από την θέση.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πακέτο του ΥΠΕΚΑ για τα νέα φωτοβολταϊκά: μειώσεις της τιμής κιλοβατώρας και αναστολή νέων αδειών | Καθημερινά νέα για φωτοβολταϊκά

Για την τρέχουσα περίοδο από τον Αύγουστο του 2012, οι τιμές διαμορφώνονται ως εξής:

Για μονάδες ισχύος πάνω από 100 κιλοβάτ στο διασυνδεδεμένο σύστημα: 180 ευρώ ανά μεγαβατώρα (από 271,64).

Για μονάδες κάτω από 100 κιλοβάτ στο διασυνδεδεμένο σύστημα(ηπειρωτική Ελλάδα) και για μονάδες ανεξαρτήτως ισχύος στο μη διασυνδεδεμένο σύστημα(νησιά), 225 ευρώ ανά μεγαβατώρα (από 305,6).

Για τα φωτοβολταϊκά στις στέγες η τιμή πέφτει στα 250 ευρώ ανά μεγαβατώρα, από 470,25.

Κλπ, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24801]spyropap[/MENTION]

Βασικά η λύση που προτείνεις είναι προσωρινή. Κάπου είχα διαβάσει ότι στην περίπτωση που δεν είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο της ΔΕΗ και δεν υπάρχει δυνατότητα εξόφλησης των φόρων που συνήθως έρχονται και εισπράτονται από την ΔΕΗ για λογαριασμό τρίτων, τότε σε αυτή την περίπτωση θα αποστέλεται ξεχωριστή ειδοποίηση με τις χρέωσεις των τρίτων.

Απλά οι ενστάσεις είναι κατά πόσο θα το θυμιθούν οι δημόσιοι υπάλληλοι στις αρμόδιες υπηρεσίες και μετά από πόσο χρόνο. Όσο είσαι μια μικρή μειοψηφία μπορείς να περάσεις απαρατήρητος. Αλλά αν αρχίζουν και πληθαίνουν περιπτώσεις σαν αυτή που επιδιώκεις τότε μάλλον θα σε πιάσουν οι φοροεισπρακτικές δαγκάνες. Το κράτος ως γνωστό είναι για να παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Και που είναι αυτό από επίσημη πηγή; Γιατί είμαι εγγεγραμένος σε υπηρεσία που μου στέλνει όλες τις συναφείς διατάξεις και σχέδια νόμου, αλλά και στην σελίδα του υπουργείου δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση. Εκτός αν ψηφίστηκε νόμος χωρίς αριθμό και ισχύει χωρίς να μπήκε στην σελίδα της κυβερνήσεως. Αν δεν μπει σε εφημερίδα της κυβερνήσεως πρώτα, δεν ισχύει τίποτα. Αν μπει...τι να κάνουμε, οριακά πάλι συμφέρει, προφανώς όχι όσο με πριν. Προφανέστατα όμως, αφού η πώληση σε 4πλάσια τιμή από την τιμή αγοράς συμφέρει οριακά, σε καμία περίπτωση δεν συμφέρει να εγκατασταθεί για ιδιοπαραγωγή, πόσο μάλλον να γίνει και αυτόνομο σύστημα.

Εδώ είναι και όλο το ισχύων θεσμικό πλαίσιο των ΑΠΕ:

ΘΕΣΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΠΕ

Ή κάποιοι κοιμούνται, ή άλλοι ότι θυμούνται χαίρονται...

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

Μπες στην σελίδα του ΥΠΕΚΑ (www.ypeka.gr) και πάτα στο Link "Δέσμη μέτρων για την διάσωση της αγοράς ενέργειας από την κατάρρευση" που βρίσκεται αριστερά (Δελτία Τύπου). Πρόκειται για Υπουργικές Αποφάσεις που έχουν αποσταλεί προς δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Προφανώς κάποιοι είναι ακόμα στα μπάνια και μέχρι να πάρουν χαμπάρι τί γίνεται θα έχει εκδοθεί και το ΦΕΚ.

Προσωπικά θεωρώ ότι με τέτοια μέτρα απλά θα σβήσει η αγορά των Φ/Β και όλα αυτά γιατί δεν μπορούν να εισπράξουν τις οφειλές των εταιριών που χρεωκόπησαν (HellasPower κλπ.) καθώς και γιατί επιμένουν να επιδοτούν με την τιμή μονάδος των ΑΠΕ εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούν φυσικό αέριο.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Μπες στην σελίδα του ΥΠΕΚΑ (www.ypeka.gr) και πάτα στο Link "Δέσμη μέτρων για την διάσωση της αγοράς ενέργειας από την κατάρρευση" που βρίσκεται αριστερά (Δελτία Τύπου). Πρόκειται για Υπουργικές Αποφάσεις που έχουν αποσταλεί προς δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Προφανώς κάποιοι είναι ακόμα στα μπάνια και μέχρι να πάρουν χαμπάρι τί γίνεται θα έχει εκδοθεί και το ΦΕΚ.

Προσωπικά θεωρώ ότι με τέτοια μέτρα απλά θα σβήσει η αγορά των Φ/Β και όλα αυτά γιατί δεν μπορούν να εισπράξουν τις οφειλές των εταιριών που χρεωκόπησαν (HellasPower κλπ.) καθώς και γιατί επιμένουν να επιδοτούν με την τιμή μονάδος των ΑΠΕ εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούν φυσικό αέριο.

Καλά, με αυτές τις τιμές προφανώς και θα σβήσει καθέτως, όπως έσβησε σε Γερμανία και Αγγλία (>95% μείωση σε ένα μήνα όταν μειώθηκαν τα FIT).

Link to comment
Share on other sites

0.375 είναι σήμερα, 0.353 από μεθαύριο ακριβώς. Η διαφορά είναι ότι αν πάρεις άδεια σήμερα, για 20 χρόνια 0.375 πουλάς, δεν αλλάζει.

Από το 2015 και μετά η τιμή πάλι θα είναι 40% μεγαλύτερη από την οριακή τιμή συστήματος οπότε και πάλι, αν θεωρήσουμε ότι ο εξοπλισμός απλά υπάρχει, συμφέρει να το δίνεις στο δίκτυο ότι παράγεις. Οικονομοτεχνικά όμως δεν κάνεις απόσβεση ποτέ μίας εγκατάστασης που θα πληρώσεις εξ'αρχής με τις σημερινές τιμές εξοπλισμού. Για να κάνεις απόσβεση επένδυσης σε μία 20ετία με τα σημερινά οικονομικά και τεχνικά δεδομένα σε εγκατάσταση ως 25KWp, η ελάχιστη τιμή που θα πρέπει να σου δίνει η ΔΕΗ είναι ακριβώς 0.218/kWh. Με την τιμή 0.353/kWh, η οποία ισχύει από 15 Αυγούστου ως 15 Φεβρουαρίου, εγκατάσταση 10kWp (κοινή ταράτσα ιδιώτη) κάνει απόσβεση σε 9 με 11 έτη, εξαρτάται από την θέση.

Να κάνω μια ερώτηση ο αδαής

Πουλάς σαν παραγωγός στην ΔΕΗ στην τιμή που λές η ΔΕΗ πουλά σε εμένα τον καταναλωτή φθηνότερα,την ζημιά ποιός την πληρώνει? το τέλος ΑΠΕ που μου επιβάλει η ΔΕΗ προς τί? ποιός το καρπώνεται?

(γιατί όπως το αντιλαμβάνομαι οτι λειτουργεί το σύστημα οι μη παραγωγοί καταναλωτές ρεύματος εμμέσως εξασφαλίζουν κάποιο εισόδημα στους παραγωγούς ρεύματος)

Έγινε επεξεργασία από xdoc
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση ο αδαής

Πουλάς σαν παραγωγός στην ΔΕΗ στην τιμή που λές η ΔΕΗ πουλά σε εμένα τον καταναλωτή φθηνότερα,την ζημιά ποιός την πληρώνει? το τέλος ΑΠΕ που μου επιβάλει η ΔΕΗ προς τί? ποιός το καρπώνεται?

(γιατί όπως το αντιλαμβάνομαι οτι λειτουργεί το σύστημα οι μη παραγωγοί καταναλωτές ρεύματος εμμέσως εξασφαλίζουν κάποιο εισόδημα στους παραγωγούς ρεύματος)

Το τέλος ΑΠΕ που επιβάλλεται σε όλους (και στα νεκροταφεία ακόμα) είναι το αντισταθμιστικό μέτρο που καλύπτει την διαφορά μεταξύ της τιμής λιανικής της ΔΕΗ και αυτή που θα πληρώσει η ΔΕΗ στον ιδιώτη παραγωγό. Ασχέτως βέβαια που δεν έχει εφαρμοστεί σωστά και η ΔΕΗ μπαίνει πολύ μέσα από αυτή την ιστορία.

Προφανώς και εξασφαλίζεται το εισόδημα του παραγωγού, αλλιώς κανείς ιδιώτης δεν θα έβαζε στην ταράτσα του/χωράφι του φωτοβολταϊκά καθώς, μη κοροϊδευόμαστε, πράσινα άλογα είναι η πράσινη ανάπτυξη, με γνώμονα το χρήμα γίνονται όλα. Είτε όμως το βάλει μέσω τέλους στο σύνολο των καταναλωτών, όπως έγινε και εδώ και σε πολλές άλλες χώρες, είτε εμμέσως μέσω άλλων εσόδων/πολιτικών, προφανώς πάντοτε αυτοί που δεν έβαλαν φωτοβολταϊκά θα είναι αυτοί που θα πληρώσουν αυτούς που τα έβαλαν. Το χρήμα δεν γεννιέται από το πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά η ζημία από την διαφορά στην τιμή μονάδος αντισταθμίζεται από τα μειωμένα πρόστιμα για την παραγωγή ρύπων που θα πληρώναμε εάν όλη αυτή η ενέργεια παράγονταν από συμβατικές πηγές. Το πρόβλημα πάντως δεν αφορά τόσο τις ΑΠΕ αλλά το γεγονός ότι για έναν περίεργο λόγο πληρώνονται με την ίδια τιμή μονάδος και παραγωγοί που χρησιμοποιούν φυσικό αέριο (ορυκτό καύσιμο άρα έχουμε παραγωγή ρύπων) για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η οδηγία της ΕΕ για την εφαρμογή της συμφωνίας του Κυότο προβλέπει την καταβολή "προστίμου" από τα κράτη-μέλη με βάση την παραγωγή CO2 των βιομηχανιών τους. Άρα όσο παράγεις CO2 θα πληρώνεις πρόστιμο άσχετα εάν πρόκειται για CO2 που προέρχεται από την καύση λιγνίτη, λιθάνθρακα, πετρελαίου ή φυσικού αερίου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η οδηγία της ΕΕ για την εφαρμογή της συμφωνίας του Κυότο προβλέπει την καταβολή "προστίμου" από τα κράτη-μέλη με βάση την παραγωγή CO2 των βιομηχανιών τους. Άρα όσο παράγεις CO2 θα πληρώνεις πρόστιμο άσχετα εάν πρόκειται για CO2 που προέρχεται από την καύση λιγνίτη, λιθάνθρακα, πετρελαίου ή φυσικού αερίου.

Θυμισέ μου η Αμερική συμπεριλαμβάνεται σε αυτή τη συνθήκη; :p

Συμφωνώ ότι το φυσικό αέριο εξακολουθεί να ρυπαίνει με διοξείδιο του άνθρακα την ατμόσφαιρα. Αλλά το διοξέιδιο του άνθρακα δεν είναι ο πιο επικίνδυνος ρύπος σε σχέση με τις παραδοσιακές μορφές ενέργειας. Η χρήση του φυσικού αερίου έναντι όλων των υπολοίπων παραδοσιακών μορφών ενέργειας θα ανέβαζε αρκετά την ποιότητα του αέρα στην ατμόσφαιρα.

Τέσπα, το ενδιαφέρον μετά την οικονομία υδρογόνου και τις ΑΠΕ είναι στραμμένο προς την βιόμαζα, τουλάχιστον σε ερευνητικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος ΑΠΕ που επιβάλλεται σε όλους (και στα νεκροταφεία ακόμα) είναι το αντισταθμιστικό μέτρο που καλύπτει την διαφορά μεταξύ της τιμής λιανικής της ΔΕΗ και αυτή που θα πληρώσει η ΔΕΗ στον ιδιώτη παραγωγό. Ασχέτως βέβαια που δεν έχει εφαρμοστεί σωστά και η ΔΕΗ μπαίνει πολύ μέσα από αυτή την ιστορία.

Προφανώς και εξασφαλίζεται το εισόδημα του παραγωγού, αλλιώς κανείς ιδιώτης δεν θα έβαζε στην ταράτσα του/χωράφι του φωτοβολταϊκά καθώς, μη κοροϊδευόμαστε, πράσινα άλογα είναι η πράσινη ανάπτυξη, με γνώμονα το χρήμα γίνονται όλα. Είτε όμως το βάλει μέσω τέλους στο σύνολο των καταναλωτών, όπως έγινε και εδώ και σε πολλές άλλες χώρες, είτε εμμέσως μέσω άλλων εσόδων/πολιτικών, προφανώς πάντοτε αυτοί που δεν έβαλαν φωτοβολταϊκά θα είναι αυτοί που θα πληρώσουν αυτούς που τα έβαλαν. Το χρήμα δεν γεννιέται από το πουθενά.

Και αυτό ονομάζεται "απελευθερωμένη αγορά ενέργειας"? Μου θυμίζει το "κοινωνικό πρόσωπο της ΔΕΗ" που προσφέρει χαμηλό τιμολόγιο ρεύματος στους άπορους και λοιπούς δικαιούχους χρεώνοντας

βέβαια με το "κάτι τις" όλους τους καταναλωτές

Link to comment
Share on other sites

Τέσπα, το ενδιαφέρον μετά την οικονομία υδρογόνου και τις ΑΠΕ είναι στραμμένο προς την βιόμαζα, τουλάχιστον σε ερευνητικό επίπεδο.

Το ενδιαφέρον κάποιων είναι τώρα στην αγορά-πώληση της δεη. Αφού η δεη είναι ανίκανη να εισπράξει τις οφειλές και εφάρμοσε αντιλαϊκές πολιτικές τώρα είναι χρεωκοπημένη προς πώληση.

Τα χρέη της ΔΕΗ στέγνωσαν την αγορά ενέργειας - Οικονομία

Αυτό σημαίνει αργά ή γρήγορα ιδιωτικοποίηση της επιχείρησης και ίσως έναρξη νέων επιχειρήσεων απο ιδιώτες.

Κατά την γνώμη μου η καλύτερη περίπτωση είναι η αυτάρκεια, δηλαδή η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας απο ιδιώτες για δική τους χρήση.

Δεν θα έχουν όλοι αυτή την ικανότητα, αλλά για όσους μπορούν τα ΑΠΕ είναι επένδυση και τρόπος ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να είσαι ποτέ πραγματικά αυτάρκης κάνοντας χρήση μόνο ΑΠΕ. Ένα συμβατικό σπίτι μπορεί να χρειαστεί για κάποιες ώρες έως και 7-8ΚW ενέργειας (πλυντήριο - θερμοσίφωνο - ηλ. κουζίνα). Εντάξει θα μου πεις ότι μπορείς να τα κανονίσεις έτσι ώστε να έχεις μειωμένο ταυτοχρονισμό, δηλαδή να μην δουλεύουν πολλές συσκευές μαζί οπότε και θα χρειάζεσαι έως και 3-4KW (όταν μαγειρεύεις πχ). Το θέμα είναι ότι το καλοκαίρι μπορείς να είσαι αυτάρκης αλλά το χειμώνα κάτι τέτοιο είναι αδύνατο εκτός και εάν ζεις στην Σαχάρα. Γι' αυτόν τον λόγο τέτοια συστήματα που αναφέρεις τοποθετούνται συνήθως σε εξοχικές κατοικίες όπου και οι ανάγκες για ρεύμα είναι σχετικά μικρότερες αλλά κυρίως γιατί η διαμονή σε αυτές περιορίζεται συνήθως σε μερικές ημέρες/εβδομάδες κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Σκέψου κιόλας ότι ακόμα και εάν εγκαθιστούσαμε ΑΠΕ τέτοιας ισχύος ώστε να καλύψουμε τις ενεργειακές ανάγκες της χώρας πάλι δεν θα μπορούσαμε να κλείσουμε τα εργοστάσια. Γι' αυτό το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μειώσουμε τον φόρτο εργασίας τους.

@vagsk: όχι οι ΗΠΑ δεν έχουν υπογράψει το σύμφωνο όπως άλλωστε και πολλές αναπτυσσόμενες χώρες (Κίνα, Βραζιλία κλπ.) αλλά εμείς ως πολιτισμένοι Ευρωπαίοι το έχουμε υπογράψει και το εφαρμόζουμε. Όσο για την χρήση βιομάζας έχεις δίκιο αλλά και πάλι δεν πρόκειται να μειωθεί η παραγόμενη ποσότητα CO2. Απλώς ανακυκλώνεται οπότε θεωρητικά εάν χρησιμοποιούσαν όλοι μόνο βιομάζα τότε θα έμενε σταθερός ο όγκος του CO2 στην ατμόσφαιρα.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.