Jump to content



Φωτοβολταϊκά - ΔΕΗ


Recommended Posts

Τα κλασσικά εργοστάσια δεν είναι δυνατόν να βγουν τελείως από το δίκτυο, όχι μόνο λόγω του τρόπου λειτουργίας των ΑΠΕ αλλά και γιατί κάποιος θα πρέπει να δίνει το σταθερό (λέμε τώρα) 230V 50Hz.

Link to comment
Share on other sites

Αδικο για οσους βαλανε,

κατεμε ειναι αλλη μια περιπτωση που τα μεγαλα ψαρια τρωνε τα μικρα

θα εχει σιγουρα εκλογικο κοστος γιατι πολλες οικογενειες τους πιστεψαν.

Το αστειο ειναι οτι αυτον τον καιρο διαβαζω και ειδησεις οτι η ΕΕ και τα μελη της ψαχνουν

τροπους ενεργειακης απεξαρτισης. :wall::wall: Ποιος θα ξαναβαλει μου λετε;

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολλοί τα βάλανε με την εντύπωση ότι θα αυτοί θα κάθονται και τα λεφτά θα έρχονται μόνα τους. Όπως στο χρηματιστήριο. Δεύτερη περίπτωση μαζικής εξαπάτησης και δεν άνοιξε μύτη.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολλοί τα βάλανε με την εντύπωση ότι θα αυτοί θα κάθονται και τα λεφτά θα έρχονται μόνα τους. Όπως στο χρηματιστήριο. Δεύτερη περίπτωση μαζικής εξαπάτησης και δεν άνοιξε μύτη.

Συγνώμη, αλλά διαφωνώ.

Γιατί δηλαδή να ανοίξει μύτη? επειδή προέβησαν στη διάθεση χρημάτων χωρίς να γνωρίζουν πλήρως τι ισχύει, και τι συμβαίνει γύρω τους ?

Παλαιότερα συνήθιζε ο κόσμος να λέει: ''ή παππάς παππάς, ή ζευγάς ζευγάς''. Αν κάποιος θέλει τόσο να ξεφύγει και να φτιάξει χρήμα, θα έπρεπε να γνωρίζει ότι αυτό δεν γίνεται χωρίς γνώση (και ειδικά για το χρηματιστήριο που αναφέρεις, δεν γίνεται καθόλου, αφού το χρηματιστήριο ΔΕΝ παράγει πλούτο, αλλά αναδιανέμει τον υπάρχοντα).

Δεν θεωρώ ότι εξαπατηθήκαν, αλλά ότι ήθελαν να εξαπατηθούν. ''...μα μας είπε να παίξουμε στο χρηματιστήριο γιατί θα φτάσει τις 7.000 μονάδες...'' Ε καί ?? αμα τους έλεγε ότι αν φουντάρουν απο το παράθυρο, θα πετάξουν, θα έτρεχαν να δοκιμάσουν ?? Ομοίως στην προκειμένη περίπτωση, και ειδικά για όσους δανείστηκαν για να βάλουν Φ.Β., δεν τους έκανε καθόλου εντύπωση ότι ΚΑΜΜΙΑ τράπεζα δεν δεχόταν το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ ως εγγύηση, και όλες έδιναν δάνεια με ~10% επιτόκιο (όταν τα στεγαστικά έτρεχαν στο 4%) ??

....Και μετά γελάγαν με τους Αλβανούς, που την πάτησαν με τις πυραμίδες...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION] φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σε Φ/Β πάρκα γιατί αυτά που μπήκαν σε σπίτια μια χαρά επιτόκιο είχαν και δέχονταν οι τράπεζες ως εγγύηση το συμβόλαιο...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION] φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σε Φ/Β πάρκα γιατί αυτά που μπήκαν σε σπίτια μια χαρά επιτόκιο είχαν και δέχονταν οι τράπεζες ως εγγύηση το συμβόλαιο...

Όχι βέβαια !

Τον καιρό που το έψαχνα και εγώ (γύρω στο 2010) έτυχε να επισκεφθώ ένα τεχνικό μάρκετ στα Ιωάνιννα. Εκεί μέσα πέτυχα κίοσκι, όπου μια δεσποινίς έδινε πληροφορίες για την εγκατάσταση Φ.Β. στη στέγη. Αφού μου εξήγησε τα οφέλη (το γνωστό 7χίλιαρο κέρδους το χρόνο) φτάσαμε και στο ψητό:

-''...και άμα δεν διαθέτω όλο το ποσό, μπορώ να πάρω δάνειο το υπόλοιπο ?''

-''φυσικά και μπορείτε και με ευέλικτους όρους αποπληρωμής κλπ κλπ''

-''Με ποιό επιτόκιο ?''

-''4,5% με εξασφάλιση''

-''Εννοείτε προσημείωση ακινήτου ?''

-''φυσικά !''

-''Δηλ. δεν γίνεται να αποτελέσει εγγύηση το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ ? κάνουμε και μια έξτρα πράξη και λαμβάνετε κατευθείαν το ποσό της δόσης, και αν περισέψει / λείψει τίποτα πιστώνουμε /χρεώνουμε το λογαριασμό''

-''Λυπάμαι αλλά δεν γίνεται δεκτή η σύμβαση με τη ΔΕΗ. Μπορείτε όμως να λάβετε και πάλι δάνειο με επιτόκιο 10%, χωρίς προσημείωση''.

Μου φάνηκε πολύ περίεργο που η σύμβαση με τη ΔΕΗ δεν είχε καμία αξία για αυτούς, και ή θα έπρεπε να υποθηκεύσω το σπίτι μου ή να πάρω δάνειο με επιτόκιο καταναλωτικού, για κάτι που υποτίθεται θα γεννούσε χρήμα. Και τουλάχιστον 2 γείτονές μου που απευθύνηκαν σε τράπεζα τα ίδια ακούσαν, και ομοίως δεν έπραξαν τίποτα. Απο ότι φάνηκε όμως ούτε οι τράπεζες εμπιστεύονταν τη ΔΕΗ. Λίγους μήνες αργότερα έσκασε για πρώτη φορά η είδηση για μείωση της ταρίφας των Φ.Β στην Ισπανία, οπότε συμπέρανα πως η σειρά μας ήταν κοντά, και τελικώς δεν έκανα τίποτα.

Αν ποτέ βάλω Φ.Β (που πάντα το κοιτάω) θα είναι μόνο για να αντισταθμίζω την κατανάλωσή μου στη ΔΕΗ. Μακάρι αυτοί οι μετρητές που γυρίζουν και ανάποδα (όπως στην Αμερική) να έρθουν και κατα δω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά διαφωνώ.

Γιατί δηλαδή να ανοίξει μύτη? επειδή προέβησαν στη διάθεση χρημάτων χωρίς να γνωρίζουν πλήρως τι ισχύει, και τι συμβαίνει γύρω τους ?

Παλαιότερα συνήθιζε ο κόσμος να λέει: ''ή παππάς παππάς, ή ζευγάς ζευγάς''. Αν κάποιος θέλει τόσο να ξεφύγει και να φτιάξει χρήμα, θα έπρεπε να γνωρίζει ότι αυτό δεν γίνεται χωρίς γνώση (και ειδικά για το χρηματιστήριο που αναφέρεις, δεν γίνεται καθόλου, αφού το χρηματιστήριο ΔΕΝ παράγει πλούτο, αλλά αναδιανέμει τον υπάρχοντα).

Δεν θεωρώ ότι εξαπατηθήκαν, αλλά ότι ήθελαν να εξαπατηθούν. ''...μα μας είπε να παίξουμε στο χρηματιστήριο γιατί θα φτάσει τις 7.000 μονάδες...'' Ε καί ?? αμα τους έλεγε ότι αν φουντάρουν απο το παράθυρο, θα πετάξουν, θα έτρεχαν να δοκιμάσουν ?? Ομοίως στην προκειμένη περίπτωση, και ειδικά για όσους δανείστηκαν για να βάλουν Φ.Β., δεν τους έκανε καθόλου εντύπωση ότι ΚΑΜΜΙΑ τράπεζα δεν δεχόταν το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ ως εγγύηση, και όλες έδιναν δάνεια με ~10% επιτόκιο (όταν τα στεγαστικά έτρεχαν στο 4%) ??

....Και μετά γελάγαν με τους Αλβανούς, που την πάτησαν με τις πυραμίδες...

Άνοιξε μύτη = πλήρωσαν οι υπεύθυνοι. Ατυχής παραλληλισμός.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε μύτη = πλήρωσαν οι υπεύθυνοι. Ατυχής παραλληλισμός.

Ναι, κατάλαβα πως το εννοείς, αλλά πρώτα η κουβέντα πρέπει να ξεκινήσει για το αν έγινε τίποτα παράνομο, ωστε να υπάρχει κάποιος που θα επωμιστεί ευθύνες. Όσον αφορά το χρηματιστήριο, είδες και μόνος σου σε τι βάση τέθηκε ωστε να μην μπορεί να στοιχειοθετηθεί τίποτα. Για τα Φ.Β. θα πρέπει να ξέρουμε τι λέει (ή δεν λέει) η σύμβαση περι αναπροσαρμογής των τιμών. Δεν θα εκπλαγώ πάντως αν με την κατάλληλη διατύπωση, δεν βρεθεί πάλι άκρη.

Και για να προλάβω: ναί, ούτε και εμένα μου αρέσει αυτό, γιαυτό και στο μέτρο τουλάχιστον που μου αναλογεί, δεν εμπιστεύομαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν έλεγα σε κόσμο να μην ασχοληθεί με ΦΒ, το κύριο επιχείρημά τους στο "είστε σίγουροι ότι η κιλοβατώρα θα είναι πάντα 50 λεπτά", ήταν "μα θα υπογράψεις συμβόλαιο με τη ΔΕΗ και δε θα μπορεί να την αλλάξει". Κούνια που τους κούναγε. Έχω ακούσει περιπτώσεις που κάποιοι έβαλαν ό,τι είχαν και δεν είχαν και τώρα τρέχουν και δε φτάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως το κράτος θεωρεί (και κάνει εννοείται λάθος) ότι μπορεί να αλλάξει μονομερώς συμβάσεις ιδιωτών.

Η ΔΕΗ είναι εισηγμένη στο χρηματιστήριο με κέρδη άρα εμπίπτει στο ιδιωτικό δίκαιο.

Όλοι μας παρακολουθήσαμε τι μας έκαναν οι Ευρωπαίοι για να μεταβεί το χρέος μας (δλδ συμβάσεις αποπληρωμής) στο ιδιωτικό (Αγγλικό) δίκαιο.

Μας έχουν τρελάνει ότι δεν μπορούμε μονομερώς να αρνηθούμε το χρέος προς τους ξένους δανειστές τι στιγμή που κουρεύουν γουλί τα Ελληνικά ταμεία, τις Ελληνικές τράπεζες και τους άτυχους Έλληνες ομολογιούχους (πληρώνοντας στο ακέραιο τα ξένα κερδοσκοπικά funds).

Ταυτόχρονα προωθούν μονομερή αλλαγή ιδιωτικών συμβάσεων στους Έλληνες που επένδυσαν σε ανανεώσιμες πηγές, που στην τελική είναι κάτι που προσθέτει στη χώρα και αποτελεί παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές. Γίνεται άραγε αυτό λοιπόν;

Αν γίνεται, γιατί τότε γίνεται επιλεκτικά πάλι προς τους Έλληνες που βαλαν τις οικονομίες τους για να βοηθήσουν τη χώρα, το περιβάλλον και λίγο το εισόδημα τους;

Η ίδια κυβέρνηση δεν είναι αυτή που δημόσια και αδιαπραγμάτευτα ανακοίνωσε ότι τα διόδια θα ακριβύνουν και θα αυγατίσουν γιατί έτσι προβλέπουν οι συμβάσεις;

Αλλάξτε μονομερώς και αυτές κύριοι, για να μας δείξετε ότι έχετε συνέπεια, διαφορετικά αποδεικνύετε απροκάλυπτα πως δράτε εκ του πονηρού και ότι εξυπηρετείτε ξένα οικονομικά συμφέροντα και μόνο...

Στο μυαλό μου πάντως πιστεύω ότι αυτό γίνεται σε μια στιγμή που η παγκόσμια συγκυρία καταδεικνύει τη σημασία της ενεργειακής αυτάρκειας. Αυτό ακριβώς το θέμα σε συνδυασμό με αυτή την είδηση Energy news με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι όλα αυτά γίνεται για πουληθούν τα Ελληνικά πάρκα σε μεγάλα funds. Για να κάνουν τα οικιακά όνειρο απατηλό (και άρα την πίτα να την μοιράζονται τα funds).

Η ΔΕΗ έχει φοβερά οφέλη από τις επενδύσεις που έχουν γίνει μέχρι σήμερα στις ΑΠΕ. Μιλάμε για επενδύσεις που ήδη έγιναν και προσφέρουν άμεσα στο ηλεκτρικό δίκτυο. Μιλάμε για επενδύσεις που θα αποσβέσουν σε ορίζοντα 10ετίας (και άρα μετά θα αρχήσουν τα όποια κέρδη). Η ΔΕΗ όμως σήμερα χάρη σε αυτές τις ιδιωτικές επενδύσεις έχει ρίξει την Οριακή τιμή του συστήματος, κλείνει περιττά και ρυπογόνα εργοστάσια και βγάζει την Ελλάδα σύννομη με το Ευρωπαϊκό δίκαιο (επαναλαμβάνω τα επιτυγχάνει όλα αυτά με σχεδόν μηδενικά ίδια κεφάλαια).

Αποτέλεσμα υψηλότατη κερδοφορία της ΔΕΗ.

Συνάμα αυξάνονται τα τιμολόγια της ακόμα και όταν πέφτει η οριακή τιμή του συστήματος.

Αφήνονται οι επενδύσεις σε ΑΠΕ να προσπαθούν όλες να πληρωθούν από ένα λογαριασμό που γεμίζει μονάχα από το ΕΤΜΕΑΡ (πιθανότατα αντισυνταγματικό). Η ΔΕΗ μοσχοπουλιέται κομμάτι-κομμάτι, αυξάνονται οι απολύσεις (εφόσον κλείνουν μονάδες με χαρακτηριστικό παράδειγμα τι πάει να γίνει στη Μεγαλόπολη), και η υψηλή κερδοφορία περνάει στα χέρια και πάλι των funds.

Κατά τα άλλα έχουμε Ελληνική κυβέρνηση, εκλέγουμε εκπροσώπους των δικών μας συμφερόντων και προπάντων οι υπογραφές τηρούνται...

Greek success story :sorry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όχι βέβαια !

Τον καιρό που το έψαχνα και εγώ (γύρω στο 2010) έτυχε να επισκεφθώ ένα τεχνικό μάρκετ στα Ιωάνιννα. Εκεί μέσα πέτυχα κίοσκι, όπου μια δεσποινίς έδινε πληροφορίες για την εγκατάσταση Φ.Β. στη στέγη. Αφού μου εξήγησε τα οφέλη (το γνωστό 7χίλιαρο κέρδους το χρόνο) φτάσαμε και στο ψητό:

-''...και άμα δεν διαθέτω όλο το ποσό, μπορώ να πάρω δάνειο το υπόλοιπο ?''

-''φυσικά και μπορείτε και με ευέλικτους όρους αποπληρωμής κλπ κλπ''

-''Με ποιό επιτόκιο ?''

-''4,5% με εξασφάλιση''

-''Εννοείτε προσημείωση ακινήτου ?''

-''φυσικά !''

-''Δηλ. δεν γίνεται να αποτελέσει εγγύηση το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ ? κάνουμε και μια έξτρα πράξη και λαμβάνετε κατευθείαν το ποσό της δόσης, και αν περισέψει / λείψει τίποτα πιστώνουμε /χρεώνουμε το λογαριασμό''

-''Λυπάμαι αλλά δεν γίνεται δεκτή η σύμβαση με τη ΔΕΗ. Μπορείτε όμως να λάβετε και πάλι δάνειο με επιτόκιο 10%, χωρίς προσημείωση''.

Μου φάνηκε πολύ περίεργο που η σύμβαση με τη ΔΕΗ δεν είχε καμία αξία για αυτούς, και ή θα έπρεπε να υποθηκεύσω το σπίτι μου ή να πάρω δάνειο με επιτόκιο καταναλωτικού, για κάτι που υποτίθεται θα γεννούσε χρήμα. Και τουλάχιστον 2 γείτονές μου που απευθύνηκαν σε τράπεζα τα ίδια ακούσαν, και ομοίως δεν έπραξαν τίποτα. Απο ότι φάνηκε όμως ούτε οι τράπεζες εμπιστεύονταν τη ΔΕΗ. Λίγους μήνες αργότερα έσκασε για πρώτη φορά η είδηση για μείωση της ταρίφας των Φ.Β στην Ισπανία, οπότε συμπέρανα πως η σειρά μας ήταν κοντά, και τελικώς δεν έκανα τίποτα.

Αν ποτέ βάλω Φ.Β (που πάντα το κοιτάω) θα είναι μόνο για να αντισταθμίζω την κατανάλωσή μου στη ΔΕΗ. Μακάρι αυτοί οι μετρητές που γυρίζουν και ανάποδα (όπως στην Αμερική) να έρθουν και κατα δω.

Η Eurobank ζητούσε προσημείωση ακινήτου. Αντίθετα η Πειραιώς δέχονταν το συμβόλαιο της ΔΕΗ. Το θέμα είχε να κάνει με την πολιτική της εκάστοτε τράπεζας/εταιρίας και το λέω μετά γνώσεως καθώς είχα συνεργαστεί για μεγάλο διάστημα με εταιρία εγκατάστασης Φ/Β σε στέγες.

Link to comment
Share on other sites

Η Eurobank ζητούσε προσημείωση ακινήτου. Αντίθετα η Πειραιώς δέχονταν το συμβόλαιο της ΔΕΗ. Το θέμα είχε να κάνει με την πολιτική της εκάστοτε τράπεζας/εταιρίας και το λέω μετά γνώσεως καθώς είχα συνεργαστεί για μεγάλο διάστημα με εταιρία εγκατάστασης Φ/Β σε στέγες.

Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο σε αυτό, καθώς δεν έψαξα να δώ ποιά τράπεζα ήταν απο πίσω. Ωστόσο άμα βρίσκεσαι μπροστά σε τέτοιες απαιτήσεις, και με δεδομένο πως όλες οι τράπεζες λειτουργούν με πάνω - κάτω με τις ίδιες πρακτικές, σου φεύγει κάθε όρεξη για περαιτέρω έρευνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
18 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

(8 χρόνια μετά) Άραγε εν έτη 2022 αξίζει η επένδυση σε φωτοβολταϊκά στέγης; Έτυχε να πέσω σε αυτό το άρθρο.

Μια σύντομη απάντηση για το net metering: ναι.

 

Ανάλογα την κατανάλωση σας και αν συνδυαστεί με αντλία θερμότητας ΝΑΙ. Σε όλα τα σενάρια που έχω φτιάξει για την δική μας κατανάλωση, ~10χιλkwh χωρίς αντλία με σκοπό να μπει όμως μια, το κόστος της επένδυσης το καλύπτεις από 6 έως 8 χρόνια. Με δεδομένο ότι τα πάνελ αντέχουν 20 με 25 χρόνια είναι καλύ επένδυση.

 

Ένα πρόβλημα είναι να βρεις εγκαταστάτη, έχω στείλει σε αρκετούς και μόνο ένας απάντησε ότι δεν προλαβαίνει. Ένα άλλο πρόβλημα είναι να βρεις μηχανικό να σου κάνει την μελέτη για το τι ακριβώς χρειάζεσαι, τι φ/β, τι αντλία, τι μόνωση... Ο κάθε ένας σου προτείνει χωρίς να λαμβάνει υπόψιν τις επιλογές του άλλου. Οπότε αποφασίζεις μόνος σου... Σε αυτή την φάση σκέφτομαι φ/β 6-7 kwp για να καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος την κατανάλωσης και να μην την χαρίζει στην ΔΕΗ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

(8 χρόνια μετά) Άραγε εν έτη 2022 αξίζει η επένδυση σε φωτοβολταϊκά στέγης; Έτυχε να πέσω σε αυτό το άρθρο.

 

Το πρόβλημα είναι πολυδιάστατο.

Αν έχεις ένα σωστά μονωμένο σπίτι, μάλλον δεν σε νοιάζει τόσο το κόστος θέρμανσης / ψύξης γιατί είναι μικρό.

Αν έχεις ένα αμόνωτο σπίτι, το τελευταίο που θα σε σώσει είναι τα φωτοβολταϊκά στη στέγη. Δώστα όλα σε φελιζόλ!

 

Προφανώς με τις ιδιαίτερα αυξημένες τιμές του σήμερα, αξίζει. Το πρόβλημα είναι πώς θα διαμορφωθούν οι τιμές αύριο.

Η σίγουρη επένδυση λοιπόν είναι καλύτερη μόνωση, όσο αυτό είναι δυνατόν να γίνει σε υπάρχουσες κατασκευές.

 

Το πρόβλημα περιπλέκεται όταν αυξηθεί η διείσδυση των ΑΠΕ.

Μετά το χρηματιστήριο ενέργειας δεν ρυθμίζει τιμή ημέρας, αλλά τιμή ώρας (αυτό γίνεται στη Δανία).

Οπότε όταν παράγεις (επειδή παράγουν πολλοί ομοϊδεάτες), η τιμή είναι χαμηλή. Όταν δεν παράγεις ( σούρουπο που γυρνάς απ'τη δουλειά και θες να βάλεις το φούρνο / πληντύριο / τηλεόραση / a/c ) η τιμή είναι ακριβή. Στη δε Δανία φορολογείσαι το εισόδημα που προκύπτει από την πώληση ενέργειας (με κάτι σαν ΦΠΑ - μπαίνει αυτόματα) οπότε σου μειώνει ακόμη περισσότερο το ... net metering :)

 

Με ένα καθεστώς όπως της Ελλάδας που απλά σου βγαίνουν οι kwh, σε κατοικία που ιδιοκατοικείς και έχεις μεγάλη κατανάλωση, είναι win-win αφού έχεις φτιάξει τη μόνωση (ειδικά για μικρές ~5kwh εγκαταστάσεις που συνήθως καταναλώνεις την παραγωγή). 

Το πώς θα διαμορφωθεί η κατάσταση στο μέλλον, δύσκολο να προβλέψεις, οπότε φελιζόλ κι ότι περισσέψει αφρός πολυουρεθάνης :p 

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Να πουλας ρευμα δεν αξιζει σε καμια περιπτωση. Netmetering αξιζει αφου το ρευμα που παραγεις αφαιρειται απο αυτο που καταναλωνεις, ειναι σαν να πληρωνεις προκαταβολικα το ρευμα (ή μερος του ρευματος) που θα καψεις τα επομενα χρονια. Αλλα η netmetering εγκατασταση ειναι πολυ ακριβη. Σε μια εταιρια ειδα οτι αυτονομο πακετο 5,4kWh εχει 2.750€ , ενω netmetering 4kWp για συμψηφισμό κατανάλωσης έως 6.500kWh ετησίως εχει 8000€.

To ιδανικο ειναι DIY και πανελ στο εδαφος. Κοστιζει περιπου οσο το αυτονομο αλλα με μπαταριες που αντεχουν 5000 εκφορτισεις (στο 90%) και ινβερτερ που γυρναει αυτοματα στο δικτυο οταν πεφτουν οι μπαταριες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.