Jump to content



The Witcher 2: Assassins of Kings


HotPeanut

Recommended Posts

Τώρα το παιχνίδι σαν gameplay είναι βαριά σκηνοθετημένο θα έλεγα, αλλά σώζεται από την καλό σύστημα μάχης και τα πολλά spells/weapons. Είναι περισσότερο η άψογη υλοποίηση αυτό που σε κερδίζει παρά το game αυτό καθεαυτό. Από τη στιγμή που θα δεχθείς κάποιο quest υπάρχει η αίσθηση gameplay on rails μέχρι να το τελειώσεις. Θα το προχωράω λίγο λίγο μέχρι να βγει το skyrim.

Nομίζω ότι ο λόγος που αδικείς ,κατ'εμέ,το παιχνίδι είναι το ότι το συγκρίνεις με άλλα open world RPG,πιστεύω ότι είσαι οπαδός του gothic,risen κλπ.Εγώ είμαι λάτρης του ανοικτού κόσμου (στο risen μπήκα στην πρώτη πόλη σκαρφαλώνοντας σε κάτι βράχια και πηδώντας μέσα αντί να ακολουθήσω τη φυσιολογική οδό και παρ ότι αν το έκανα υπηρχε loading time, το παιχνίδι κυλούσε κανονικά με τους χαρακτήρες να ζουν φυσιολογικά-αυτό με καταγοητεύει σε ένα παιχνίδι),έτσι όταν έπεσε στα χέρια μου το witcher1, το ξεκίνησα και όταν είδα ότι δεν έχει jumb ας πούμε και για να πηδήσω 10 εκατοστά πεζούλι πρέπει να πάω από τη σκάλα ή περπατάω μόνο στο δρόμο και αν θέλω να κυλιστώ στο γρασίδι αυτό δε γίνεται γιατί δε μου το επιτρέπει η μηχανή γραφικών, ξενέρωσα άσχημα.Το παράτησα αρχικά όμως τελικά συνεχίζοντάς το με απορρόφησε ,το φχαριστήθηκα και αυτό μόνο έχει σημασία.Απλά περιμένοντας το W2 ήξερα ότι θα είναι skripted ,όταν το τελειώσω θα ξέρω μόνο τι μου "άφησε" αν μου άφησε...

Υ.Γ Ευχαριστώ για την επεξήγηση των γραφικών, τελικά όμως και με τη ρύθμιση ΑΑ και γάμμα τίποτε δεν άλλαξε δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί αυτό με την ομίχλη που λες μου το έβγαζε μόλις ενεργοποιούσα το aa μέσα από το control panel της κάρτας. Βάλτα όλα default-στην κάρτα-και ξαναδοκίμασε.

Όσο για τα άλλα δες αυτήν την εύπεπτη παρουσίαση για να καταλάβεις τί εννοώ και γιατί το witcher 2 δεν μπορεί να προσφέρει πολλά.

http://web.cs.wpi.edu/~rich/courses/imgd4000-d09/lectures/C-Scripting.pdf

Διαφάνεια αριθμός 7:

Disadvantages of Scripted AI Behavior

 Limits player creativity

• players will try things that “should” work (based on

their own real-world intuitions)

• will be disappointed when they don’t

 Allows degenerate strategies

• players will learn the limits of the scripts

• and exploit them

 Games will need many scripts

• predicting their interactions can be difficult

• complex debugging problem

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί αυτό με την ομίχλη που λες μου το έβγαζε μόλις ενεργοποιούσα το aa μέσα από το control panel της κάρτας. Βάλτα όλα default-στην κάρτα-και ξαναδοκίμασε.

Όσο για τα άλλα δες αυτήν την εύπεπτη παρουσίαση για να καταλάβεις τί εννοώ και γιατί το witcher 2 δεν μπορεί να προσφέρει πολλά.

http://web.cs.wpi.edu/~rich/courses/imgd4000-d09/lectures/C-Scripting.pdf

Διαφάνεια αριθμός 7:

Αλήθεια είναι όλα αυτά καμία αντίρρηση.Θυμήθηκα τώρα ένα παιχνίδι.To still life, ελάχιστη σχέση είχε με ένα καθαρόαιμο adventure, του έλειπαν οι γρίφοι!Κινηματογραφική παρουσίαση, σασπένς σαν κινηματογράφος.Μάντεψε, το καταφχαριστήθηκα γιατί με ρούφηξε μέσα.Νομίζω μόνο αυτό μετράει.Φυσικά μπορώ να συμφωνήσω σε ότι κι αν του "σούρει" κάποιος σε ότι έχει να κάνει με το αν είναι adventure και ότι πόσο πιο πιστό στο είδος είναι ας πούμε το syberia κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

γιατί το witcher 2 δεν μπορεί να προσφέρει πολλά.

Καλύτερα πες ότι δεν μπορεί να προσφέρει πολλά σε σένα και σε αυτά που ζητάς (non-scripted AI και νευρωνικά δίκτυα κλπ κλπ) τα οποία είναι προς το παρόν ανέφικτα για εφαρμογή σε παιχνίδια και δεν νομίζω ότι θα προσφέρουν και το ανάλογο οικονομικό αποτέλεσμα στις εταιρίες που σκάνε λεφτά και περιμένουν να πάρουν πίσω έστω αυτά που έβαλαν. Το witcher 2 (όπως και το 1) είναι ένα rpg παραμύθι και σου δίνεται η δυνατότητα να το ζήσεις/παίξεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και εσύ κολλάς γιατί το μονοπάτι στο δάσος είναι κλειστό από δεξιά και πάει μόνο αριστερά, ήμαρτον βρε αγόρι μου, κολλάς σε ένα δέντρο και χάνεις ένα από τα ομορφότερα δάση (games). Όλοι νομίζω έχουμε αντίληψη και βλέπουμε τι προσφέρει το Witcher και τι δεν προσφέρει, το να κάθεσαι να ψειρίζεις το κάθε τι μέχρι αηδίας σε κάνει ένα νευρωτικό υποχόνδριο άτομο και τίποτα παραπάνω, χρησιμοποίησε τις γνώσεις σου και το google για άλλο λόγο, όχι για να βρείς κάτι να μας πείσεις ότι αυτά που λές δεν είναι υπερβολικά. Φιλικά πάντα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζοντας στο HARD για να βάλεις τα talent points στα skills γίνεται μόνο μέσο του meditation mode/character και όχι απο το character menu©.

Δηλαδή πρέπει να κάνεις meditation. :T:

Petrossortep δεν νομίζω με τις απαιτήσεις που έχεις θέσει σαν παίχτης να ευχαριστηθείς οποιοδήποτε σημερινό παιχνίδι. Κατέβασε λίγο τον πήχη.

Έγινε επεξεργασία από Dovakin
Link to comment
Share on other sites

Mάλλον μόνο φιλικά δεν είναι αυτά που λες. Ισως να ψάξεις εσύ για παιχνίδια παλιότερα κάτα κάτι δεκαετίες ώστε να καταλάβεις ΤΙ προσέφεραν στον εκάστοτε χρήστη χωρίς το "ΔΑΣΟΣ" που λέγεται SUPER γραφικά και marketing και surround ήχος από9 17 κανάλια!

Αυτό το "ζήσε το παραμυθι που λές" ότι προσφέρει το witcher, μου κάνει περισσότερο σε "εγώ θέλω να δω μια όμορφη τανία δράσης με πολλά fx ώστε να μην σκέφτομαι τίποτα" παρά να κάτσω 2 ώρες να δώ μια δικαστική ταινία που θα έχει κάτι να με "κεντρίσει" στο τέλος. ΆΡΑ πριν κρίνεις τις "απαιτήσεις" των άλλων από ένα κομμάτι ψυχαγωγίας καλό θα είναι να φιλτράρεις τις δικές σου...Και φυσικά...περι ορέξεως....

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί μου θυμίζετε έναν φίλο μου που είχε μια πανέμορφη κοπέλα μοντέλο και την χώρισε γιατί λέει είχε στραβό το μεγάλο δάχτυλο των ποδιών. :slap:

Αλλά δεν μπορείς να πεις κάτι, ο καθένας με τις ανωμαλίες του.

Link to comment
Share on other sites

μάγκες games=entairtainment, αφού δεν σας αρέσει μην το παίζετε....

τι δουλειά έχετε σε αυτό το thread???

εδώ είμαστε για να γουστάρουμε με το παιχνίδι και να βοηθήσουμε σε τεχνικά και λοιπά θέματα ο ένας τον άλλον...

Γιατί Τρολάρετε με αυτόν τον τρόπο?

δεν σας αρέσει? Uninstall...

Θέλετε να τα χώσετε? ανοίξτε άλλο thread, εγώ μπαίνω εδώ να βρώ info για το game που παίζω και βλέπω άτομα να προσπαθούν να με πείσουν ότι είναι μούφα...

χρωστάω κάτι????

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, υπάρχει κάποιος που τρέχει το παιχνίδι με nvidia και άνετα με όλα τα εφφέ ώστε να ανεβάσει μια φωτό απο flotsam ή το δάσος ας πούμε, για να τη συγκρίνω με τη δική μου όσο αφορά αυτή τη θολούρα που ανέφερα πιο πάνω?εχω Ati γι αυτό το λέω και υπάρχει θέμα τελικά, .η μηπως όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πες ότι δεν μπορεί να προσφέρει πολλά σε σένα και σε αυτά που ζητάς (non-scripted AI και νευρωνικά δίκτυα κλπ κλπ) τα οποία είναι προς το παρόν ανέφικτα για εφαρμογή σε παιχνίδια και δεν νομίζω ότι θα προσφέρουν και το ανάλογο οικονομικό αποτέλεσμα στις εταιρίες που σκάνε λεφτά και περιμένουν να πάρουν πίσω έστω αυτά που έβαλαν. Το witcher 2 (όπως και το 1) είναι ένα rpg παραμύθι και σου δίνεται η δυνατότητα να το ζήσεις/παίξεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και εσύ κολλάς γιατί το μονοπάτι στο δάσος είναι κλειστό από δεξιά και πάει μόνο αριστερά, ήμαρτον βρε αγόρι μου, κολλάς σε ένα δέντρο και χάνεις ένα από τα ομορφότερα δάση (games). Όλοι νομίζω έχουμε αντίληψη και βλέπουμε τι προσφέρει το Witcher και τι δεν προσφέρει, το να κάθεσαι να ψειρίζεις το κάθε τι μέχρι αηδίας σε κάνει ένα νευρωτικό υποχόνδριο άτομο και τίποτα παραπάνω, χρησιμοποίησε τις γνώσεις σου και το google για άλλο λόγο, όχι για να βρείς κάτι να μας πείσεις ότι αυτά που λές δεν είναι υπερβολικά. Φιλικά πάντα.

Ένα κλασσικό rpg game με ωραίο περιτύλιγμα είναι το witcher 2. Τίποτα παραπάνω.

@Dovakin

Petrossortep δεν νομίζω με τις απαιτήσεις που έχεις θέσει σαν παίχτης να ευχαριστηθείς οποιοδήποτε σημερινό παιχνίδι. Κατέβασε λίγο τον πήχη.

Μόλις έπαιξα το Far Cry 2 κατάλαβα πώς πρέπει να φτιάχνεται κάτι που αποκαλέιται open world. Δεν είναι science fiction το Far Cry 2.

Απλά όταν ο λαός γουστάρει προκάτ δράση, δεν μπορούν και οι εταιρείες να καινοτομήσουν.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Ένα κλασσικό rpg game με ωραίο περιτύλιγμα είναι το witcher 2. Τίποτα παραπάνω.

Το πραγματικό no-linear story οι 4 διαφορετικές αρχές και τα 16 διαφορετικά τέλη του το κάνουν απλά ένα κλασικό rpg.Τα έχεις συναντήσει σε πολλά κλασικά rpg's αυτά. Έχω την εντύπωση οτι γράφεις απλά για να γράφεις και δεν έχει καμιά επαφή με το αντικείμενο που λέγεται rpg.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δίκιο έχει ο snips. Καθοσαστε και ασχολειστε με όλα αυτα, ενω μπορείτε να απολαύσετε ενα καταπληκτικό παιχνίδι(γνώμη μου:)) η αν δεν σας αρέσει να μην ασχοληθείτε καθόλου, δικαίωμα σας. Υπάρχουν τόσα παιχνίδια, καλύπτουν πιστεύω όλους μας, αναλογα τις απαιτήσεις μας. Οπότε γιατί να ασχοληθείτε με κάτι που δεν σας αρέσει? Αφήστε το να λέμε τα δικά μας εμάς που μας αρέσει.:p Εξάλλου δεν νομίζω να προσπάθησε κανείς να σας κάνει να το παιξετε με το ζόρι.:)

Φιλικά (πάντα),

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

Χεχε...

Απόστολε, με παρεξήγησες....Με τους "κακούς" είμαι εγώ. Και είπα να το λήξουμε διότι "πλατιάζουμε" τελικά χωρίς αντίκρυσμα. Δεν καταλαβαίνω πως αρνητικά σχόλια για το βάθος ενός παιχνιδιού αποτελούν τρολάρισμα. Αρνητικά ή όχι συνεχίζουν να είναι σχόλια και γνώμες για ένα συγκεκριμένο παιχνίδι. Και κανείς φίλοι μου δεν προσπάθησε να σας μεταπείσει να μην το παίξετε. Μην τα βλέπετε από την δικιά σας την μεριά όλα.

@Vakis το θέμα είναι The Witcher 2: Assassins of Kings . Σε ένα θέμα τέτοιου τύπου είναι ελεύθεροι όλοι να γράφουν την άποψη τους, θετική ή αρνητική. Δεν είναι The Witcher 2: Assassins of Kings-The Fanboyz. Και το να υπάρχει και θέμα The Witcher 2: Assassins of Kings -The Dark side...το θεωρώ άτοπο και χωρίς νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα με ποια μεριά είσαι, δεν είναι εκεί το θέμα. Έχεις δίκιο ότι πλατιάζουνε(οι κακές γλώσσες:p) και δεν υπάρχει νόημα, ούτε αποτέλεσμα. Η άποψη του καθενός είναι σεβαστή ακόμα και αν είναι στο άλλο άκρο σε σχέση με τη δική μου η κάποιου άλλου. Δεν έιναι το πρόβλημα αν θα γραφτούν αυτά εδω. Αφου δεν υπάρχουν

The Witcher 2: Assassins of Kings-The Fanboyz & The Witcher 2: Assassins of Kings -The Dark side
κάπου πρέπει να γραφτούν και αυτα. :)

(εμένα ο πλατιασμός είναι το θέμα μου...:p)

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις.Είμαι στο δάσος και πάω δίπλα σε μια φωλιά.Και μου λέει blow up nest πως το κάνω όμως;

Και επίσης παίζω με xbox360 gamepad,τα items στην ζώνη (potions,bombs κλπ) πως τα χρησιμοποιώ;

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις.Είμαι στο δάσος και πάω δίπλα σε μια φωλιά.Και μου λέει blow up nest πως το κάνω όμως;

Και επίσης παίζω με xbox360 gamepad,τα items στην ζώνη (potions,bombs κλπ) πως τα χρησιμοποιώ;

Πρέπει να κουβαλάς Grapeshot για να κάνεις blow up την φωλιά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις.Είμαι στο δάσος και πάω δίπλα σε μια φωλιά.Και μου λέει blow up nest πως το κάνω όμως;

Και επίσης παίζω με xbox360 gamepad,τα items στην ζώνη (potions,bombs κλπ) πως τα χρησιμοποιώ;

Πρεπει να πας στον Cedric (στην περιοχη με τα elves) να παρεις το διαγραμα για Grapeshot βομβες, αν φτιαξεις και εχεις στο inventory σου τετειες, θα τις βαλει με το που κανεις click στις φωλιες..

(Εγω κρατουσα και το CTRL πατημενο μολις σκαγανε, για να βλεπω την εκρηξη σε slow-motion :hehe: )

Προφανως εννοεις τα pockets, τα οποια ειναι μονο για thrown weapons, bombs και traps.. Δυστηχως δε μπορεις να βαλεις potions εκει πλεον.. Δοκιμασε με το δεξι bumper, στα settings νομιζω ειναι ως additional weapon, και στο GamePad tab το default ειναι RB.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μπορώ να μιλησω στους npcs. Ειμαι sto flotsam και πάω να πάρω ενα reward και δεν μιλαει. Προσπαθώ να μιλησω σε αλλους αλλα τίποτα. Το έχει πάθει κανεις? Ξερετε τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.