Jump to content



Προαιρετικό το μάθημα της Ιστορίας;


raven_g20

Recommended Posts

http://www.cosmo.gr/News/Hellas/291512.html

πωλείται όσο όσο...

Παράλληλα την Τρίτη (5/10) η υπουργός παιδείας αποφάσισε την αλλαγή της σύνθεση της μεικτής επιτροπής, που μαζί με Τούρκους ιστορικούς , μελετούν τα βιβλία της ιστορίας όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης, των δύο χωρών, προκειμένου να απαλειφθούν τα κεφάλαια που προκαλούν έριδες μεταξύ των δύο λαών.

Δεν ήξερα καν ότι σκέφτονται να κάνουν κάτι τέτοιο εξ' αρχής...:o

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply
Καιρός ήταν...

Μπορεί να ακουστεί κλισέ, αλλά η ιστορία μας βοηθάει να μην επαναλαμβάνουμε τα λάθη του παρελθόντος και να μαθαίνουμε από τις ορθές κινήσεις.

Το να την κάνουμε προαιρετική περισσότερο κατάρα θα είναι παρά λύση μακροπρόθεσμα. Λύση είναι να ξαναγράψουμε τα βιβλία ώστε να έχουνε έναν ευχάριστο και ευκολοδιάβαστο χαρακτήρα και να καταλάβουμε επιτέλους ότι η ουσία δεν είναι στον αιώνα, στην ημερομηνία ή στο όνομα, αλλά στο τι έγινε, γιατί έγινε και πως μπορούσε να γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια?Τι λεμε ρε παιδια τωρα....ΣΑΦΩΣ και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι υποχρεωτικο!!!!

Το οτι δεν γραφτηκε οπως πρεπει ή οτι γραφεται με βαση τα κομματικα συμφεροντα των συγγραφεων,δεν αποταιλει δικαιολογια για να μη μαθαινεις την ιστορια σου.

Μια πρωην μαθητρια της μανας μου ειναι δασκαλα εδω και 4 χρονια και οταν της ζητησε (η μανα μου) ενα CD με τραγουδια για την 28η Οκτωβριου,της εφερε τα Παιδια της Σαμαρινας και Τα Κλεφτοπουλα....Δηλαδη ελεος....Να σε τι ατομα αναθετουμε την διδαχη των παιδιων μας.Δασκαλους που δεν ξερουν τι γιορταζουμε την 28η Οκτωβριου. !!!

Η ιστορια ηταν,ειναι και θα ειναι το αγαπημενο μου μαθημα και ποστηριζω ακραδαντα οτι ΠΡΕΠΕΙ να διδασκεται σε ολες τις ταξεις.Το οτι ειναι χαλια οκ δεκτον.Το οτι εχει γραφτει σκοπιμα αλλιως σε καποια σημεια(βλ. Κρυφο Σχολειο,ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ καταπιεση επι Τουρκοκρατιας(ΔΕΝ) και εξιδανικευση Μιαουλη,Μπουμπουλινας κτλπ,που ΑΠΛΑ ηταν πλουσιοι πλοιοκτητες και διεθεσαν τα καραβια τους για τον πολεμο κτλπ.... δεν απο τελουν σε καμια περιπτωση δικαιολογια για να μην διδασκεται.Ακομη και η πολιτικη ιστορια ειναι πολυ σημαντικη ,γιατι μεσα απο αυτηνσυνειδητοποιουμε ΠΩΣ φτασαμε εδω που φτασαμε τωρα και τι μπορουμε να κανουμε προς αποφυγην των ιδιων σφαλματων.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια?Τι λεμε ρε παιδια τωρα....ΣΑΦΩΣ και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι υποχρεωτικο!!!!

Το οτι δεν γραφτηκε οπως πρεπει ή οτι γραφεται με βαση τα κομματικα συμφεροντα των συγγραφεων,δεν αποταιλει δικαιολογια για να μη μαθαινεις την ιστορια σου.

Η ιστορια ηταν,ειναι και θα ειναι το αγαπημενο μου μαθημα και ποστηριζω ακραδαντα οτι ΠΡΕΠΕΙ να διδασκεται σε ολες τις ταξεις.Το οτι ειναι χαλια οκ δεκτον.Το οτι εχει γραφτει σκοπιμα αλλιως σε καποια σημεια(βλ. Κρυφο Σχολειο,ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ καταπιεση επι Τουρκοκρατιας(ΔΕΝ) και εξιδανικευση Μιαουλη,Μπουμπουλινας κτλπ,που ΑΠΛΑ ηταν πλουσιοι πλοιοκτητες και διεθεσαν τα καραβια τους για τον πολεμο κτλπ.... δεν απο τελουν σε καμια περιπτωση δικαιολογια για να μην διδασκεται.Ακομη και η πολιτικη ιστορια ειναι πολυ σημαντικη ,γιατι μεσα απο αυτηνσυνειδητοποιουμε ΠΩΣ φτασαμε εδω που φτασαμε τωρα και τι μπορουμε να κανουμε προς αποφυγην των ιδιων σφαλματων.

Μια πολύ καλή άποψη για τη σημασία της ιστορίας και για το ότι φυσικά και πρέπει να είναι υποχρεωτικό μάθημα.

Ο τρόπος διδασκαλίας πρέπει να αλλάξει και να γίνει πιο διαδραστικός, η ιστορία είναι πολύ πιο συναρπαστική

όταν πραγματικά τραβά το ενδιαφέρον κάποιου. Α, και να αποφεύγονται οι "κακοτοπιές", ένθεν κι ένθεν.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θυμάμαι πάντως που ποτέ....ποτέ ομως...δεν εφθανε η παράδοση πέρα από την Μικρασιατική Καταστροφή...Τελευταίο Μάθημα: Ηρθε ο Μεταξάς, είπε το ΟΧΙ και ζήσαν αυτοί καλά....Κανείς δεν διδάχθηκε Εμφύλιο, Χούντα, Εισβολή στην Κύπρο κτλ (παρά μόνο όσοι ειχαν και εχουν το μεράκι να μάθουν μόνοι τους). Ότι έχουμε να ντρεπόμαστε σαν ¨Ελληνες ήταν εκτός ύλης Ενας καθηγητής είχε πει πως τα επόμενα γεγονότα δεν αποτελούν ιστορία αφού για να είναι ιστορία πρέπει να εκλειψει και η τελευταία γενιά που τα εχει ζήσει...Τώρα λοιπόν θα ξαναγραφούν τα βιβλία της ιστορίας και μπορεί οι Τούρκοι να απελευθερώσουν τα υπό Ελληνικό ζυγό παράλια της Μικράς Ασίας και ποιος ξέρει τι άλλο....

Αν δεν ψαχτεί κάποιος μόνος του από πολλές πηγές και περιμένει από τις ταινίες να μάθει ιστορία ...καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εξης απορια:

Απο το 100-200 μ.Χ και μεχρι το 1700-1750 η Ελλαδα τι κανει?

Δε θυμαμαι να εχω μαθει τιποτα για την εξελιξη και τα γεγονοτα που αφορουν την χωρα μου σε αυτα τα χρονια!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν αλλαξουν ριζικα τα βιβλια και το μαθημα σαν τροπο διδασκαλιας "καλα κανουν".

Συμφωνω γενικα οτι πρεπει να γνωριζεις την ιστορια σου, αλλα πρεπει πλεον να γνωριζεις και λιγο του διπλα και του παραδιπλα.

Απο δημοτικο παντως εγω ακομα περιμενω το μαρμαρωμενο βασιλια..

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εξης απορια:

Απο το 100-200 μ.Χ και μεχρι το 1700-1750 η Ελλαδα τι κανει?

Δε θυμαμαι να εχω μαθει τιποτα για την εξελιξη και τα γεγονοτα που αφορουν την χωρα μου σε αυτα τα χρονια!

τα $#@$!

it's a big black hole ....were can not explain the historians masters what happened here :D

read here

http://www.fhw.gr/chronos/gr/

edit

το 1453 αλωση της Πόλης απ'ο τους τουρκους .... μετα έχουμε επαναστάσεις Ναπολώοντα, Γαλλικη επανασταση μπλα μπλα

edit

για ιστορία και χαβαλέ μαζι με μια λογική εξίγηση Λιακο xD

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα δεν έχει να κάνει με την ιστορία της χώρας αλλά με την επιτροπή που θα επανδρωθεί με δικά μας παιδιά. Να βγάλουν το κάτι τις τους.

Χέστηκαν για την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

τα εχεις μπερδεμενα πολυ στο μυαλο σου, τη βουρτσα που λεμε με ξερεις τι

ειναι πολυ πιθανο, και αν οντως ειναι ετσι διορθωσε με.Απλα το θυμαμαι καρμπον απ την ιστορια που καναμε/εκανα στο δημοτικο.

Το ολο ποιντ της προτασης μου ειναι οτι 9/10 γεγονοτα μαζι με τις σαλτσες τα παρουσιαζουν λιγο πιο υποκειμενικα απ οσο θα πρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.