Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Ναι δικό μου είναι.

Στο facebook έχω ποιο πολλές φωτογραφίες, αυτές όμως νομίζω είναι αρκετές.

Ελπίζω να σας αρέσει.

Το Lian-li PC-V880A είναι ένα πολύ όμορφο κουτί το οποίο μπορεί να τοποθετηθεί στο σαλόνι εκτελώντας χρέη Home Cinema χωρίς να τραβάει ιδιαίτερα τα βλέμματα. Πρόκειται για ένα κουτί Home Cinema το οποίο μπορεί να φιλοξενήσει Full ATX μητρικές και Full Height κάρτες. Βεβαίως το όνομα Lian-li από πίσω εγγυάται ότι η ποιότητα είναι κορυφαία και βεβαίως το κουτί είναι αλουμινένιο.

Παρόλο το μέγεθος του, και τις έξυπνες λύσεις από την εταιρεία, η απαγωγή θερμοκρασίας του κουτιού είναι ελλιπής, (δύο θέσεις για ανεμιστήρες 6cm και 2 θέσεις για 8cm), ιδιαίτερα όταν μιλάμε για ένα σύστημα τετραπύρηνο (q9550), με 8GB RAM πάνω στο Nvidia 790i Ultra. Πρόκειται για έναν συνδυασμό ο οποίος παράγει μεγάλες θερμοκρασίες και οι 4 μικροί ανεμιστήρες αδυνατούσαν να κρατήσουν το κουτί σε λογικά επίπεδα θερμοκρασιών ενώ και το μικρό μέγεθος των ανεμιστήρων δημιουργούσε αρκετή φασαρία όπου για κουτί Home Cinema είναι απαράδεκτο.

Στη προσπάθεια ευρέσεως λύσης μετά από μετρήσεις φάνηκε πως μια λύση υδρόψυξης είναι εφικτή αν και πάρα πολύ συμπτυγμένη.

Σκοπός λοιπόν ήταν η τοποθέτηση της υδρόψυξης κάνοντας τις ελάχιστες τροποποιήσεις στο κουτί, χωρίς αυτό να χάσει τις λειτουργικότητές του, όπως και την εξωτερική του εμφάνιση ενώ και η συντήρηση – αναβάθμιση του συστήματος να παραμείνει εύκολη.

Το αποτέλεσμα στέφθηκε με επιτυχία σε όλους αυτούς τους τομείς πιστεύω κάτι το οποίο μπορεί να φανεί από τις φωτογραφίες.

176899_432198526837133_2033830510_o.jpg

Το Lian-li PC-V880A όπως ήταν στη αρχή πριν δεχτεί τις τροποποιήσεις.

133656_432186940171625_1915243604_o.jpg

Όλα τοποθετημένα, μπορεί να φανεί πως το κλουβί το οποίο παίρνει τα dvd έχει κοπεί με Dremel για να χωρέσει από πάνω το ψυγείο. Η λειτουργικότητά του δεν χάθηκε.

133232_432186756838310_1852665677_o.jpg

Το ψυγείο τοποθετημένο το οποίο συγκρατείτε στο κατάλληλο ύψος από ένα πλακάκι από plexiglass το οποίο έχει κοπεί κατάλληλα.

Το ψυγείο (και οι ανεμιστήρες του) δεν ακουμπάν ούτε στο reservoir .

Για την αφαίρεσή του είναι ζήτημα ξεβιδώματος δυο βιδών!

Με τα fittings της Koolance η απομάκρυνση εντελώς του ψυγείου μπορεί να γίνει σε 2 λεπτά.

Όλα έχουν σχεδιαστεί για την πιο εύκολη και γρήγορη συντήρηση τόσο της υδρόψυξης όσο και του συστήματος.

414434_432186420171677_1071523473_o.jpg

Το τελικό αποτέλεσμα!

Από όσο γνωρίζω κανείς δεν έχει τοποθετήσει υδροψυξη σε αυτό το κουτί πόσο μάλλον με τριπλό ψυγείο.

Το όλο σύστημα δουλεύει σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από πριν ενώ είναι και σχεδόν αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

όχι η απόσταση από το καπάκι είναι μικρότερη από 1cm (αν υπολογίσεις και μερικά mm στις βίδες-σίτες), τα slim fans είναι 1,25cm

ποιο κάτω δεν μπορεί να πάει επειδή θα ακουμπήσει στο reservoir ή στα ρακορ του wateblock

Link to comment
Share on other sites

Η Η80 μας αφησε χρονους(περιμενω καινουργια απο corsair).

Επειδη το ΗΧ ειναι αθορυβο οπως και η Η60 αλλά και ολα τα υπολοιπα fans, το μοναδικο που ακουγοταν ηταν φυσικα η 7970...λυθηκε το προβλημα με μια accelero. Μια μικρη μοντα ηθελε μονο να χαμηλωσει λιγο ο μεσαιος 180ρης γιατι δεν χωρουσε... Επιτελους ηρεμησαν τα αυτακια μου :hehe:

20121010160743.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν και μου αρεσαν η κοκκινες λεπτομεριες που ειχες πριν, και ετσι με τα λευκα κουκλα ειναι.

Bαλε και τον corsair ανεμιστηρα που εχεις με το λευκο στεφανακι σε push. :T:

Link to comment
Share on other sites

Aν και μου αρεσαν η κοκκινες λεπτομεριες που ειχες πριν, και ετσι με τα λευκα κουκλα ειναι.

Bαλε και τον corsair ανεμιστηρα που εχεις με το λευκο στεφανακι σε push. :T:

Περιμενω την Η80 για να τους βαλω παλι....

Και μενα μου αρεσε το κοκκινακι αλλά 1ον το thermaltake δεν ειναι ησυχο για τα αυτια μου και 2ον το ιδιο ισχυει και για την 7970 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7033]Lazy Dog[/MENTION] για βάλε temps από VRM και άμα μπορείς μια την κάρτα μπρός πίσω.
Μετα απο μια ωρα BF3, δεν ξεπερασαν τους 62 βαθμους...
@Lazy Dog, τράβηξε και βάλε μια φωτο απο πάνω να το δούμε

οσο για τις φωτο, λογω τεχνικων προβληματων δεν γινεται :hehe:

Δεσμευομαι ομως μεχρι αυριο να τις ανεβασω

edit:

20121010220601.th.jpg 20121010220635.th.jpg 20121010220843.th.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Τελικα ξεκινησα και γω δειλα δειλα να φτιαχνω το κουτακι της υπογραφης μου.Στο πλαι ειναι μονοκοματο plexi το οποιο προς το παρων ειναι με διπλης οψης ταινια αλλα θα γινουν τρυπες και θα βιδωθει στο κουτι .

Επίσης θα γινει και καποιος σχεδιο πανω στο plexi.

Εριξα και ενα βαψιματακι αλλα εχει και συνεχεια.Να ειστε επιεικεις γιατι πρωτη φορα μπαινω σε αυτο το χωραφι και ακομα φυσικα δεν τελειωσα.Στα επομενα βηματα θα μπουν και αλλες φωτο.

Καλα για το συμμαζεμα των καλωδιων δεν το συζητω θελει δουλεια.Το τροφοδοτικο δεν ειναι της υπογραφης μου γιατι μου κανει κατι περιεργα οποτε εβαλα το παλιο

post-24771-1416076702,6875_thumb.jpg

post-24771-1416076702,7375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας δειξω και γω το νεο αποκτημα μου που αποτελειται απο τα εξης:

Corsair 500R

Asus P8Z77-V

Intel I5-3570K O.C 4500Mhz

Asus HD6870 running at 900-1500

4x4G Corsair XMS low profile

Corsair HX750W

Corsair H100

Antec 620 με bracket απο τον Dwood του φορουμ overclock.net

Samsung 830 120G

2x Western Digital 1TB Green

image1bg.jpg

imagegssi.jpg

image4com.jpg

image5ql.jpg

image2vv.jpg

image3xc.jpg

Έγινε επεξεργασία από mondler
Link to comment
Share on other sites

ακου να δεις τι γινετε με αυτο τωρα..

κανει θορυβο η αντλια του...rattling sound..εχει τυχει σε πολλα μοντελα απο οσο εψαξα..επειδη ειμαι τεμπελης και βαριεμε να κανω RMA και να βαλω ενα H80 ας πουμε με το fan control της μητρικης την εχω να λειτουργει λιγο πιο αργα με αποτελεσμα να μην ακουγετε!! τωρα αυτο εχει αντικτυπο να ειναι πιο ζεστη η καρτα,δλδ στην αρχη την ειχε στους 36 ενω τωρα στους 42 ενω με την μανισια αεροψυξη ηταν 55.

φυσικα με τεστ πανω απο 10 λεπτα με furmark ειτε την ειχα τερμα ειτε πιο χαμηλα την αντλια πανω απο 56 δεν πηγε οποτε προτιμησα το πιο αθορυβο τροπο λειτουργιας του!

εδω να πω οτι το παιδι που πουλαει αυτο το bracket αξιζει απο μενα τουλαχιστον ενα μπραβο και ενα ευχαριστω καθως με κοστος 8$ το μπρακετ και 8$ τα μεταφορικα και με αμεσα Π.μ μου την εστειλε μεσα σε 2 βδομαδες και ειναι τελεια..

therm.jpg

Έγινε επεξεργασία από mondler
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.