Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

μμμμμμμ

ολα αυτα ακουγονται πολυ ομορφα για κατοχους dfi

νομιζω ενα pci που θα δινει 1-2com και ενα parallel και ειμαστε κομπλε

usb δεν θελουμε , εχουμε να φαν και οι κοτες

οποιος ερευνησει ας πεταξει λινκ και ιδεα να εχουμε υποψιν μας...:clap:

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει ακριβώς την ίδια λειτουργία ένα μοντεμ [μη καθυστέρηση του cpu παράδειγμα] το οποίο δουλέυει σε σειριακη , και απο το να δουλέει σε σειριακή που βγαίνει απο pci ? :...:

Link to comment
Share on other sites

καλη απορια

δεν ξερω να σου πω απλα μου θυμισες τοτε που ειχαν βγει οι ΑΤΑ133 και SATA controllers σε pci

σε σχεση με ενα native (ενσωματωμενο στη μητρικη) controller ειχαν διαφορα μικρη , αλλα ειχαν σιγουρα

τωρα αυτο οσον αφορα στους σκληρους δισκους

αν μιλαμε για μοντεμ και συσκευες συνδεδεμενες σε σειριακη και παραλληλη θυρα νομιζω δεν εχουν τοσες απαιτησεις ουτε απο υπολογιστικη ισχυ ουτε απο bandwidth

συγκεκριμενα μεγιστα mb/sec εφταναν τα ορια του pci

δηλαδη αν η συσκευη σου μπορουσε να παει 10mb/sec και ο διαυλος pci επετρεπε μεχρι 8 mb/sec τοτε αναγκαστικα σαν ο πιο αδυναμος κρικος επεφτες στα 8mb/sec

αρα νομιζω ειμαστε οκ , δεν θα ζητηθει bandwidth παραπανω απο οτι μπορει να δωσει ενα Pci , ετσι πιστευω

διορθωστε με αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

μα ούτος ή άλλως και οι pci πάνω στο chipset πέφτουνε όπως + ο ide/sata controller.

δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα bandwidth σε μια pci, για εφαρμογές όπως αποθήκευση σε σκληρό. εδώ υπάρχουν κάρτες γραφικών (που περνάνε πολύ περισσότερα δεδομένα) σε pci. Τώρα να λέμε για bandwidth σειριακής??? Πλάκα κάνουμε? Πόσο να φτάσει η σειριακή, 115200bps? Μιλάμε για αστεία νούμερα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θέλει λίγη προσοχή ή κάρτα LPT , ειδικά με τα interrupts και τις διευθύνσεις , η default για LPT είναι IRQ 7 & Address:0x378 , αν καρφώσεις μια PCI , δεν ξέρω τι θα γίνει (στα παλιά PC τραβάγαμε τα μαλλιά μας για να λύσουμε τα IRQ conflicts).

Πρόσφατα έβαλα μια SATA RAID κάρτα και ..... "PCI ROM space is not enough" , ακόμα δεν έχω βρει λύση και έσκασα και 250 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ρε σωτηρη φιλε μου εγω ειπα κατι λιγοτερο απο αυτο που ειπες εσυ?

απλα εκανα μια ΥΠΕΡ-χοντρικη συγκριση για να εξετασω το ελαχιστο ζητημα του bandwidth

ενοειται πως δεν εχουμε προβλημα , το ειπα και εγω

φιλε μου CHRISS εχεις απολυτο δικιο

θελει λιγο προσοχη

υπαρχουν πολλοι τροποι να λυσεις τα conflicts

το πιο απλο ειναι να αλλαξεις θεση pci

μετα μπορεις να κλειδωσεις τα irq απο bios ή ακομα και να τα ορισεις εσυ οπως θες

υπαρχουν πατεντες αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι σε μια συγχρονη μητρικη δεν μας περισσευουν διευθυνσεις και interrupts...

κατι θα βρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν πας πίσω από το Λαϊκό Νοσοκομείο, πρωί πρωί, θα συναντήσεις και άλλους με τέτοια γούστα.

Από την άλλη, αν άλλαζε τον προσανατολισμό της οθόνης, έβαζε το πληκτρολόγιο εσωτερικά και τράβαγε και μια κεραία 2 μέτρα προς τα πάνω για το ασύρματο, θα του έκανα μια προπαραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power

Λοιπόν

Κατεβάζω από το DC++ κάτι αρχεία-εικόνες-βίντεο, από modding, και μέσα στις φωτογραφίες βρήκα και αυτό, που αξίζει να το δείτε νομίζω...

Πολύ παλιό... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από format c: [Σήμερα, στις 17:17]

Από την άλλη, αν άλλαζε τον προσανατολισμό της οθόνης, έβαζε το πληκτρολόγιο εσωτερικά και τράβαγε και μια κεραία 2 μέτρα προς τα πάνω για το ασύρματο, θα του έκανα μια προπαραγγελία.

lol μέσα στο μυαλό μου είσαι. Μόνο που χρείαζονται 4μ κεραία. Μετά 2 ίσα ίσα θα φτάνεις στην επιφάνεια :rip:

Link to comment
Share on other sites

Eνα κουτακι για πελατη που θα δουλευει το μηχανημα του default.

Μονό ψυγειο

Αντλια eheim 600 μεσα σε τανκ

Block crusander universal

Ρελεδακι που συνδεεται σε μια υποδοχη ανεμηστηρα για

ανοιγμα της μαζι με το pc. Εχει και πυκνωτακι σαν buffer και την κραταει

αναμενη για 10 sec μετα το κλεισιμο τοy pc.

Λαστιχο pneumatic(καπως ετσι...)

Κουτι Herorlchi 6a19

Ολο το setup ειναι σε 1/2ιντσας ρακορ.

Μεγια του :)

post-60-1416071984,7178_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@2cpu:

Καλώς όρισες στην παρέα μας! :D Γουστάρω να βλέπω δίδυμα μανάρια!!

Το κουτάκι σου είναι ελαφρώς τερατάκι, οπότε σου επιτρέπει να μαζέψεις λίγο τα καλώδια!

Παραθυράκι έχει? Μάζεψε τα καλώδια και με ένα παραθυράκι είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

προτεινω να κανεις κατι με τους δισκους σου αμεσα... καλοκαιρι , ζεστες και οι δισκοι σου ειναι πολυ κοντα ο ενας με τον αλλον. Θα βραζουν... Παρε frames και βαλε τους δυο απο πανω απο τα cd.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.