Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

τελικα το ψυγειο μπαινει μεσα,στερεωνεται με ενα ψευτο-shroud 12'' που ειχε το case και αιωρειται μεσα στο case,κλεινοντας ολα τα drve bays

3 ADDA 12'' push+ 3 ADDA 12'' pull οποτε ο αερας του ψυγειου δημιουργει ροη προς τα πισω

κατω δεξια διακρινεται το τροφοδοτικο,οπου υπηρχε τρυπα,σιτα και φιλτρο και φυσαει ο 12''αρης της akasa το πατωμα

post-3206-1416072237,7019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η αντλια "σφηνωθηκε" πραγματικα μεταξυ του ψυγειου και του ραφιου του case

η 7800 επιασε ταβανι(διακρινεται η μπαρα χαρακτηριστικη XFX),το μπλοκ ειναι απο πανω και με το μεγεθος που εχει η πλακετα δημιουργειται κατι σαν "παταρι"

εδωσα μαχη να ξαναβιδωσω το 12''αρι μαμισιο aerocool της εξαγωγης γιατι ακουμπαει με το karajan audio module

post-3206-1416072237,9232_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

....KAI META

παρολο που δε χρησιμoποιω καμια οπτικη συσκευη και απο δισκους ειναι μεσα μονο ενας

SATA

παρολο που το τροφοδοτικο ηταν sleevαρισμενο

ειχα παιδευτει τοσο πολυ που το αφησα ΕΤΣΙ

post-3206-1416072238,3025_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gocu [Χθες, στις 19:29]

ωραια κατι ασχετο λοιπον σκαθαρε και athens αφου εχουμε το ιδιο μπλοκ ξερεται αν γινεται να το γυαλισουμε απο πισω με κατι ?

(πιθανον cilit bank???)

για πειτε καμια ιδεα ... κατι ειχα δει μεσα στο φορουμ αλλα δε βρηκα πουθενα αυτο το υλικο που ελεγε...

athens..

να γιαλισεις απο κατω?

απο πανω εχω δειξει εγω πως γιαλιζουμε σε ποστ με τα heatspreaders

απο κατω ναι ξερω πως να γιαλισεις αλλα για ποιο λογο?

για να μεινει παστα και μετα να ερθει και η θερμοαγωγιμη απο πανω της και να μην εχεις καλη επαφη?

το γιαλισμα δεν προσφερει καλιτερες επιδοσεις στην θερμοαπαγωγη , αντιθετα δινει χειροτερες

σε πολλα μηχανακια ας πουμε αν γιαλισεις συγκεκριμενα τμηματα καιγεται το μοτερ.η αγρια επιφανεια εχει μεγαλιτερο εμβαδον και αναπνεει γενικα καλιτερα

τα βερνικια και παστες κτλ δεν αποδιδουν εκει

ωστοσο αν θες να γιαλισεις απο κατω βρες το ποστ με τα UTT και τα Heatspreaders Και κοιτα πως γιαλιζουμε και με τι...

ciaooooooooo

Link to comment
Share on other sites

Και 2 τελευταίες με κλειστό το πλαινό [σκέφτομαι να πώ σε Τζαμά να μου κόψει κυκλικό πλέξι ακριβώς όσο είναι ο κύκλος στο πλαι του stacker επειδή το παράθυρο μου φαίνεται κομματάκι μεγάλο και δείχνει και τον κορμό των 5.25 πράγμα που δεν μου πολυαρέσει ]

dsc040307ql.jpg

dsc040347jf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοπήρα το pc μου,όντας άσχετος,ένα πράγμα μου άρεσε και ένα με χαλούσε:

Ήταν πολύ δυνατό αλλά με κάποιες παραφωνίες που δε πρόσεξα:Πολύ φασαρία(4 ανεμιστήρια των 80mm στις 3000rpm βάζανε πολύ φασαρία,2 εσόδου,1 της cpu και ένα του τροφοδοτικού),κακό κουτί και κακό τροφοδοτικό.

Δεδομένου ότι ήθελα ένα card-reader,εξόδους ήχου και ρύθμιση στροφών ανεμιστήρων,ησυχία,λίγη μόστρα και λίγη δροσιά(ε καλοκαίρι ήταν) πήρα:

Multipanel aerocool coolpanel-sv.jpg,

λάμπες,ανεμιστήρες,ποντίκι/Keyboard(με φωτισμό μπλέ),το άλλο πάνελ της coolermate

SilverLeo.jpg

,arctic cooling freezer64 10_big.jpg

και ένα περίφημο silencer.Εγώ προσωπικά τα πήρα όλα μαζί από ebay πολύ φθηνά.Κανονικά θα έπρεπε να είχα και άλλο κουτι

λογω χώρων κσι ποιότητας.Επιπλέον πήρα μεταχειρισμένα ένα heroichi 450w.Μόλις τα πήρα όλα,ξεκίνησαν τα μαζικά μαστωρέματα.

Έχουμε και λέμε τώρα για τα προβλήματα που είχα:

1) πρόβλημα: Θόρυβος PSU.Από όσο είδα είναι γνωστά για το θόρυβο που παράγουν τα άτοιμα.’ρα ,το παίρνουμε,το ανοίγουμε,ξεσυνδέουμε

τον ανεμιστήρα του psu και το συνδέεουμε κατευθείαν στο ροοστάτη του panel.

2) πρόβλημα: Θόρυβος CPU.Με τον freezer ούτε φωνή ούτε ακρόση!

3) πρόβλημα: Θόρυβος Ανεμιστήρων:Τρυπάμε κουτί σε 2 μεριές,το πλέξυ σε άλλες 2,4 νέοι ανεμιστήρες.

f0ye.th.jpg

Προσθέτω ένα

ανεμιστήρα μεταξύ psu-freezer για να επιταχύνει τη ροή,

p9280238a8qg.th.jpg

+άλλοι 2(κουτιού default και μνημών) μπαίνουν όλοι στους ροοστάτες και κυριλέ!

4) πρόβλημα: Θέλω 8 ανεμιστήρια σε ροοστάτες,έχω 6 κανάλια,άρα χρειάζονται 2 διακλαδωτές σαν αυτόν:

PER.804329.jpg

Επίσης,οι thermaltake ανεμιστήρες,καλοί,γρήγοροι αλλά... με έξοδο 4pin?Tι κάνουμε?παίρνουμε αυτό:

PER.804330.jpg

και συνδέουμε τα 4pin του ανεμιστήρα και της διακλάδωσης :D , και στο ροοστάτη συνδέουμε την 3pin άκρη με τα pinakia του ροοστάτη,τα σφυνόνουμε μεταξύ τους!

αποτέλεσμα?Οι thermaltake πλέον είναι ρυθμιζόμενοι με 3pin έξοδο!

5) πρόβλημα: θόρυβος HDD: παίρνω ηχομονοτικό 1 τετραγωνικό μέτρο από ένα μαγαζί στο Ηράκλειο (10ευρό) με αυτοκόλλητο.Καλύβω όπου

βρώ χώρο με αυτό το υλικό.Ο δίσκος ακουμπεί στο σιδερένιο πλαίσιο του κουτιού,αρα όπου άλλου έχει ακάλυπτο μέρος ο σκληρός βάζω από πάνω του

υλικό.Αποτέλεσμα?Συνολικά δεν ακούγεται ελάχιστα,μόνο αν ακουμπάς το κεφάλι σου πάνω στο κουτί.

e3gm.th.jpg

Τελικά πλέον το πιο ενοχλητικό πράγμα στο δωμάτιό μου είναι το ρολόι του τοίχου.Το κουτί είναι ποοολύ ήσυχο και δεν με ενοχλεί πλέον όταν γράφω

κάτι.

6) πρόβλημα: Θερμοκρασίες. Με τα 2 panel είχα συνολικά 6 sensores+3 του κουτιού,έβαλα παντού αισθητήρες:psu, hdd, 2xram, vga, hdd, cpu, northbridge, κάρτα TV !! :p

Έβαλα ένα ανεμιστήρι πάνω από τις ram(σας θυμίζει κάτι το φουρφούρι?)

p9280238b6lv.th.jpg

,το στερέωσα με κλασσική πατέντα.Επίσης οι 2 τρύπες στο σίδερο έγιναν για να κρυώνει ο δίσκος,

d7hn.th.jpg

άμεση είσοδος και άμεση έξοδος αέρα.Τώρα που έρχεται και ένας ράπτορ,μάλλον που ετοιμάζεται νέα πατέντα.

Mε τα τόσα ανεμιστήρια σε τέτοια δίαταξη,λειτουργία 3 ώρες,τα ανεμιστήρια όλα στα 7V,και μετρήσεις από προγράμματα(cpu,vga) για τις TEmp είτε από sensores(hdd,ram),

έχω: vga: idle: 37 C,load 47 C. CPU idle 32 C ,load 38 C.HDD: 30 C πάντα,ram 35 C.

Καλά δεν είναι?Α και υπόψην εδώ κάνει ακόμα ζέστη!Για μπάνια χαλαρά!CRETE rules!!!!

Επιπλέον αισθητικά είναι αρκετά πιο ωραίο.

a0vd.th.jpg

b6ph.th.jpg

c2se.th.jpg

Το μόνο κακό που προέκυψε:Ατοιμα άπειρα καλώδια!!! :boxed::help:

Link to comment
Share on other sites

Επηρεασμενος απο τις ωραιες δημιουργιες και υλοποιησεις δεν μπορω να μην παραθεσω και εγω την δικια μου...

Αυτη ειναι η πρωτη μου σοβαρη αποπειρα modding:tomato: :tomato::tomato:

Το εφτιαξα Σεπτεμβιο 2004 με AMD3500+ ( αν θυμαστε δεν ειχε ερθει ακομα ελλαδα),6800GT και τα λοιπα....:banging:

....Για την εποχη του ηταν απο τα πιο κορυφαια μηχανηματα...Αχχχ....

..νοσταλγια της <<πρωτιας>>....Τι να κλασει τωρα ο 3500+ ???

Το κουτι ειναι το Transformer και το ειχα παρει την πρωτη μερα που το εφερε το Pc-Store.

Ειναι το μαυρο αλλα το εχω βαψει και εσωτερικα μαυρο

Η γκατεμια ειναι πως οταν το εβαψα τη νυχτα που το εβγαλα στο μπαλκονι-βεραντα για να στεγνωσει, κατι στο διαολο εγινε το βραδυ (φυσυξε αμμο, πηγε κανα ρακουν και εκανε τη δουλεια του εκει μεσα?? , )δεν ξερω τι στο καλο εγινε αλλα το πρωι το βρηκα λιγο τραγανο και οχι τοσο λειο στην επιφανεια

Η γκατεμια νο2 ειναι πως χαλασα το πανακριβο ποτηροτρυπανο μου πανω του (25 ευρω, υμαρτον, και μου το πουλησαν για καλο λεει....):tomato: :tomato:

Ετσι οι τρυπες που εκανα για τους σωληνες δεν εγιναν και πολυ ομορφες και τις καλυψα με μια ειδικη ταπα οπως βλεπετε που νικελιζει

Το κουτακι τελικα δεν μου βγηκε τοσο μεγαλο οσο το περιμενα (οταν το αγορασα δεν ειχα στο μυαλο μου modding)

Επισης εχω βαψει και το ασχημο ασπρο της μασκας του MEGATRON μπροστα

Ααα.. εκανα και κατι μονταρισματα με μαγνητες για το αρκετα ψευτικο πορτακι

Μετα απο πολυ καιρο η μεγαλη μπουκαλα που βλεπετε πισω αντικατασταθηκε απο ενα κουτακι Heineken αλλα το ολο κουτι τωρα ειναι και παλι στο μπαλκονι-βεραντα γιατι ετοιμαζω κατι καινουριο που θα φερει επανασταση στο χωρο των υπολογιστων:devil: :nuke: :devil:

.........................παντα ηθελα να το πω αυτο....:p:P

Χαχα

11we.th.jpg18dh.th.jpg9499639699649499619539549593rg.th.jpg11xz.th.jpg

για πειτε τιποτα (καλο εννοειται , ειμαι ευαισθητος...:p :P :tomato: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

πολυ καλο def το κουτι σκιζει εχουμε το ιδιο αλλα με διαφορετικες μοντες!!!!!!!!

μαζεπσε λιγο τα καλοδια ορε

τοσο χωρο εχεις δεν μπορεις να τα κρυψεις???

ναι αυτο θα το κανω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

στο πλαινο τι εχεις βαλει και ειναι ετσι(γυρο απο το πλεξυ)

επισεις βαλε και κανα φανακι να εισαγει αερα εκτος αν βαλεις με μεγαλητερι ροη μπροστα

μονοτικη ταινια χρωματιστη σε πρασινο και γαλαζιο χρωμα

Αρχική απάντηση από thrasher

Oι ανεμιστηρες ποιοι ειναι και που μπορω να τους βρω(Ελλαδα)?

Τους εχω δει σε πολλα κουτια και μου κινησαν το ενδιαφερον!

ειναι της THERLAMATAKE το πλαισιο της ειχε πριν λιγο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thrasher

Oι ανεμιστηρες ποιοι ειναι και που μπορω να τους βρω(Ελλαδα)?

Τους εχω δει σε πολλα κουτια και μου κινησαν το ενδιαφερον!

αν σε ενδιαφερει μου εχουν μηνει 5 80αριδες pm για πληροφοριες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

αν σε ενδιαφερει μου εχουν μηνει 5 80αριδες pm για πληροφοριες!!!! [/quote

Μπα.Δεν ειναι και τιποτα το ιδιετερο.Ρωτησα ετσι ,πληροφοριακα!

Link to comment
Share on other sites

Να και το δικό μου... Ταπεινό! Τώρα προσπαθώ να κάνω ένα κουτί ολόκληρο από plexi glass αλλά έχω κάποιες δυσκολίες στην εγκατάσταση της μητρικής και των υπολοιπων. Αλλά που θα μου πάει θα τα λυσω και θα ανεβάσω φότο. mypc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.