Jump to content



Recommended Posts

Πειτε μου ότι στο android υπάρχει κι αλλος τρόπος να βαζω τονους εκτος απο το παρατεταμένο πατημα πανω στο φωνήεν και το auto correction.

Ηδη ποναω που δεν εχω swipeselection.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου ότι στο android υπάρχει κι αλλος τρόπος να βαζω τονους εκτος απο το παρατεταμένο πατημα πανω στο φωνήεν και το auto correction.

Ηδη ποναω που δεν εχω swipeselection.

 

Αν πρόκειται για SMS, καλύτερα να αφήνεις να τα μετατρέπει κεφαλαία, για να αξιοποιείς όλο το επιτρεπόμενο μέγεθος του μηνύματος. Αν γράφεις σε πεζά ελληνικά, τονούμενα ή μη (GSM Extended/Unicode), τότε το μέγιστο μήκος του μηνύματος πέφτει στο μισό.

 

Γενικά πάντως, το πώς βάζεις τόνο εξαρτάται από το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιείς. Ένα swipe keyboard είναι ο ταχύτερος τρόπος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με κεφαλαία και πεζά χωρίς να αλλάξω κάποια ρύθμιση και ο counter του G2 παρέμενε ίδιος.

 

Επίσης είδα ότι μου έφαγε ένα μήνυμα από το πακέτο (όχι 100% σίγουρο βέβαια) και φίλος μου είπε ότι τα λαμβάνει σε πεζά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με κεφαλαία και πεζά χωρίς να αλλάξω κάποια ρύθμιση και ο counter του G2 παρέμενε ίδιος.

 

Επίσης είδα ότι μου έφαγε ένα μήνυμα από το πακέτο (όχι 100% σίγουρο βέβαια) και φίλος μου είπε ότι τα λαμβάνει σε πεζά.

 

Ένα κανονικό μήνυμα με GSM 7-bit encoding (περιλαμβάνει κεφαλαία ελληνικά) μπορεί να έχει μέχρι 160 χαρακτήρες. Αν χρησιμοποιήσεις Extended Characters (πχ [, ], €) απλά μετρούν για 2 χαρακτήρες. Αν το μήνυμα καταλήξει πάνω από τους 160, το δίκτυο το μετατρέπει σε περισσότερα SMS, μέ μέγιστο μήκος 153 χαρακτήρες το καθένα, που χρεώνονται χωριστά.

 

Με τονούμενα ελληνικά (ή γενικά Unicode) κάθε μήνυμα περιορίζεται στους 70 χαρακτήρες. Αν υπερβείς τους 70, πάλι χωρίζεται αυτόματα σε περισσότερα μηνύματα με έκταση 67 χαρακτήρων.

 

Οι περισσότερες εφαρμογές SMS έχουν τη δυνατότητα να μετατρέπουν τα Unicode σε GSM/Extended πριν την αποστολή, για να σου γλυτώνουν τις αυξημένες χρεώσεις.

 

Αν τα στέλνεις πεζά ελληνικά και τα λαμβάνουν πεζά ελληνικά, είτε έχουν μήκος μέχρι 70 χαρακτήρες είτε χρεώνονται παραπάνω. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει άλλη εναλλακτική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου είπε ότι τα λαμβάνει σε πεζά. Γράφοντας το ίδιο μήνυμα με πεζά και κεφαλαία στην εφαρμογή SMS του G2, ο counter μου έβγαζε το ίδιο νούμερο χαρακτήρων.

 

Τέλος πάντων, θυμάται κανείς πως γίνεται να το αλλάξω γιατί μυρίζομαι ότι τελικά χρεώνομαι δύο SMS όταν γράφω μεγάλα μηνύματα  (αρκετά σπάνια).

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου είπε ότι τα λαμβάνει σε πεζά. Γράφοντας το ίδιο μήνυμα με πεζά και κεφαλαία στην εφαρμογή SMS του G2, ο counter μου έβγαζε το ίδιο νούμερο χαρακτήρων.

 

Τέλος πάντων, θυμάται κανείς πως γίνεται να το αλλάξω γιατί μυρίζομαι ότι τελικά χρεώνομαι δύο SMS όταν γράφω μεγάλα μηνύματα  (αρκετά σπάνια).

Δε θυμάμαι εάν έχει ρύθμιση η προεπιλεγμένη εφαρμογή, αλλά σίγουρα την έχουν τρίτες εφαρμογές όπως Handcent, GoSMS και Textra. Από μνήμης θα έλεγα ότι η εφαρμογή της LG μετράει αύξοντες χαρακτήρες (γι' αυτό βλέπεις το ίδιο νούμερο). Σε αυτή την περίπτωση, θα δεις ότι περνάει σε 2ο μήνυμα πιο νωρίς όταν γράφεις πεζά/τονισμένα, παρά κεφαλαία/άτονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρέπει να έχω auto sync data on για να λαμβάνω notification για new email ? Όχι το ίδιο το email, εννοώ απλά push notification.

Στο Twitter με auto sync data off εχω notifications δεν γίνεται το ίδιο και στο email, και μετά αν θέλω να τσεκάρω το email και να το κατεβάζω manual.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.