Jump to content



Codename: Project Jalapeno


crmaris

Recommended Posts

Νικόλα η πλάκα μου έβγαλε τα χέρια για να γίνει επίπεδη!!

051220103274-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%AF%CE%B1.jpg?m=1291916988

051220103275-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%AF%CE%B1.jpg?m=1291916989

Οι διαγώνιες σκιές που βλέπεις είναι "λακουβίτσες", οι οποίες με αρκετή υπομονή και τα κατάλληλα εργαλεία:

051220103276-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%AF%CE%B1.jpg?m=1291916990

Εξαφανίστηκαν αφήνοντας μια τελείως επίπεδη επιφάνεια:

091220103391-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%AF%CE%B1.jpg?m=1291932876

Η οποία μετά από τα ντουκόχαρτα κα τις αλοιφές έγινε:

181220103635-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%AF%CE%B1.jpg?m=1292709126

181220103634-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%AF%CE%B1.jpg?m=1292709124

Και το χειρότερο απ' όλα ήταν ότι λόγω της μεγάλης της επιφάνειας , κόλαγε σαν βεντούζα στο ντουκόχαρτο.

Αλλά ελπίζω το αποτέλεσμα να άξιζε τον ιδρώτα που έχυσα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά Χρόνια Πολλά!!

Να είστε καλά , το ενδιαφέρον σας μας δίνει κουράγιο!!

Σίγουρα θα αξιοποηθούν ότι δυνατότητες υπάρχουν, όσον αφορά στα τεστ.

Και φαντάζομαι ότι ο Άρης δεν θα "διστάσει" να τις "βασανίσει":rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια παιδια...πολυ μου αρεσουν τετοια project...και πιστευω οταν αρχισουν οι δοκιμες σε ψυκτρες ολος ο σχεδιασμος και ο κοπος σας θα φανουν.

Το software σε τι γλωσσα ειναι γραμμενο?

Link to comment
Share on other sites

Ο χαλκός έχει καλύτερη θερμική αγωγιμότητα από το αλουμίνιο (401 W/(m·K) o χαλκός ενώ 237 το αλουμίνιο στη καθαρη του μορφή)

αλλά

το αλουμίνιο έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα από το χαλκό (0.897 J·g<sup>−1</sup>·K<sup>−1</sup> το αλουμινιο σε σχεση με 0.385 του χαλκού)

σε βασικες γραμμες το αλουμίνιο επιτρέπει μεγαλύτερη απορρόφηση θερμοκρασίας μέχρι η θερμοκρασία του να φτασει τη θερμοκρασια του θερμου σώματος (οποτε σταματαει και η μεταφορα θερμοτητας)

καταλαβαίνεις τωρα γιατι τα heatpipes και οι βασεις ειναι χαλκινες και τα fins αλουμινίου σε πολλες ψήκτρες

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο!!!

Θα κάνετε test με πολλές ψήχτρες για να έχουμε δεδομένα για συγκρητικά?

Πάντως αν θέλετε μπορώ να σας διαθέσω:

Thermalright True copper

Coolermaster 212+

Coolermaster HyperTX

Μάγκες δεν έχω λόγια :drool:

Θα ήταν ωραίο να κάνατε ένα συκριτικό τεστ με ψύχτρες, μπορώ να σας διαθέσω μια baram :)

Παιδιά απλά: :thank_you2::thank_you2::thank_you2::thank_you2:

Άρη άρχισε να μαζεύεται υλικό!!

Ετοιμάσου!! :dance3::dance3:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η true copper θα έπρεπε να είναι χειρότερη από την απλή?

Δεν είπα κάτι τέτοιο

Αυτό είναι θέμα επιφάνειας επαφής με τον αέρα, αν θα γινει χρήση ενεργού αερισμού ή όχι, ποια είναι η σχέση απόστασης της επιφάνειας αποβολής θερμοτητας από την προς ψύξη επιφάνεια

Το άμα η ψύκτρα ειναι καλύτερη ή οχι και υπο ποιες προϋποθέσεις θα μας το πει το προτζεκτ

Αυτό που λέω είναι ότι μια ράβδο χαλκού θα τη ζεστάνεις και θα μεταφέρει γρήγορα τη θερμότητα από τη μία άκρη στην άλλη. Μία ράβδο αλουμινίου θα τη ζεσταίνεις περισσότερη ώρα μέχρι να νιώσεις άνοδο θερμοκρασίας πάνω της.

Στο συγκεκριμένο προτζεκτ θα έλεγα, χωρίς να είμαι ειδικός, ότι μια βάση από χαλκό θα αντιστάθμιζε το γεγονός ότι το heatsink των επεξεργαστών είναι πιο λεπτό σε σχέση με την εν λόγω βάση και άρα αλλαγή στη παραγόμενη θερμότητα από τα φορτία (τρανζίστορ) μεταφέρεται πιο εύκολα στη βάση της ψήκτρας

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο προτζεκτ θα έλεγα, χωρίς να είμαι ειδικός, ότι μια βάση από χαλκό θα αντιστάθμιζε το γεγονός ότι το heatsink των επεξεργαστών είναι πιο λεπτό σε σχέση με την εν λόγω βάση και άρα αλλαγή στη παραγόμενη θερμότητα από τα φορτία (τρανζίστορ) μεταφέρεται πιο εύκολα στη βάση της ψήκτρας

Συμφωνώ και εγώ.

Άν όμως φτιάξει την βάση χάλκινη θα πρέπει αναγκαστικά να την νικελώσει, γατί αμέσως θα θαμπώσει και με την πάροδο του χρόνου θα αποκτήσει οξείδια.

Επίσης το γεγονός ότι είναι αρκετά παχιά, δέν θα έχει καθυστέρηση στις μεταβολές θερμοκρασίας από τα τρανζίστορ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.