Jump to content




deninho

Recommended Posts

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Και στην Miui όταν την πρωτοπέρασα τα ίδια είχα πάθει αλά στο 2ο φλασάρισμα την πήρε. Αυτήν την φλάσαρα μέχρι και δέκα φορές και είχε μουλαρώσει. :wall:

Link to comment
Share on other sites

αρργκκ, δεν έχει ελληνικά!

στα μενού εννοείς; Αυτό το ξέχασα να το αναφέρω, γιατί πάντα το έχω στα αγγλικά (για να καταλαβαίνω τι λένε :p)

αν εννοείς για πληκτρολόγιο, δες εδώ: Swype | Text Input for Screens Το εγκαθιστάς, και μέσα από τις ρυθμίσεις του (settings->languages & input->swype) κατεβάζεις κι ελληνικά (αλλά κι όποια άλλη γλώσσα θες)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτήσω κατι που δεν το πιάνω. Γιατί κάνετε root& περνάτε custom ROMs? Τι κερδίζετε πέρα απ'το warranty void!?

Απ'οτι έχω καταλάβει αν πέρασεις linux σε μια SD (linux installer@play.google.com το μόνο ενδιαφέρον που πετυχα και θελει root)παλι injection & monitor mode δεν παίζει στο wifi(αν σφαλω πείτε μου).

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για galaxy s ή για galaxy s2 ή κάποιο άλλο; για το sgs 9000, με την custom rom παίρνουμε:

α. ext4 για filesystem, που είναι (ήταν?) πιο γρήγορο από το rfs που χρησιμοποιούσε η samsung, και το οποίο έκανε το κινητό τελείως laggy.

β. ICS, που η samsung είπε ότι δε θα βγάλει για το συγκεκριμένο μοντέλο

γ. Περισσότερη ραμ. Με τη στοκ ρομ είχαμε 334mb ram, τώρα με τις custom ics roms φτάνουμε τα 399,7. Από τα 512 που έλεγε η samsung.

δ. το root μας δίνει τη δυνατότητα, από το να διαγράψουμε περιττές -για εμάς- εφαρμογές (π.χ. εγώ πετάω με τη μία calculator, music player, memo, diary, sim toolkit), μέχρι το να μπορούμε να κάνουμε tweaking στο κινητό ώστε να μειώσουμε την κατανάλωση (undervolting στο cpu, ρύθμιση της φωτεινότητας της οθόνης ώστε το κατώτερο επίπεδο να πάει πολύ πιο χαμηλά από το εργοστασιακό κ.α.). Επίσης, πολύ σημαντικό, το ad free θέλει rooted κινητό.

Προσωπικά, για αυτούς τους λόγους (όχι με αυτή τη σειρά) χρησιμοποιώ custom rom και kernel

Πειτε την καλυτεροτερη ROM (ICS?) που προπαντως να ειναι σταθερη για i9000.

Ευχαριστω.

SlimICS και στη συνέχεια semaphore kernel. Ως τώρα κανένα πρόβλημα. Δεν έχει ελληνικά στο μενού βέβαια, αλλά για εμένα είναι πλεονέκτημα αυτό :p

έπεσα σε bootloops να ανησυχώ; :p

Τώρα, που το θυμήθηκα: Όταν πέρναγες βασε->essentials->gapps έκανες reboot in recovery, ή τα πέρναγες καπάκι το ένα πίσω από το άλλο; Είχα φάει κι εγώ bootloop όταν ανάμεσα σε κάθε zip που πέρναγα έκανα reboot in recovery. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά το αναφέρω.

------------------------------

Κάτι που παρατήρησα τελευταία: στο πάνω μέρος της οθόνης μου, εκεί που είναι η statusbar, όταν πάω σε λευκό φόντο, βλέπω διαφορά -σαν πιο σκούρο-. Προφανώς έχει γίνει κάτι σαν το burn in που γίνεται στις Plasma tvs. Οπότε, όσοι έχετε τέτοια δυνατότητα από τη rom σας, κάντε transparent τη statusbar, γιατί προφανώς τα οργανικά λεντ ψοφάνε με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αφού πέρασα την Slim, μετά από 3 μέρες, στο άσχετο τελείως και ενώ δούλευε το τηλέφωνο κανονικά, με πλάκωσε στα bootloops. Δεν έφτιαξε με τίποτα και αναγκάστηκα να μπουτάρω με stock rom (2.3.5) και μετά να περάσω κάποια άλλη rom (F1) με την οποία ευτυχώς δεν έχω δεί πρόβλημα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Nephiλiμ δεν έχει καλό σήμα και έχω θέμα εμ το wifi. Μάλλον θέλει αλλαγή modem αλλά δεν με κέρδισε και πάει για αλλαγή. Και έκανα χαρά γαμώτο που πέρασε :wall:

Link to comment
Share on other sites

Διονυση δεν εχεις βρει ουτε ΕΝΑ flaw?

Θα γινει σε συσκευη που δεν θα ειναι "κοντα μου"

για πιθανα θεματα που μπορει να "βγαλει" στο μελλον.

εγώ ούτε ένα. Ο Αντώνης και η Αγάπη μπόλικα. Και στο νήμα του, στο xda, ανάμεικτα τα συναισθήματα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.