Jump to content



Ποια ταινία θα προγραμματίσετε να δείτε;


astrolabos

Recommended Posts

Όχι δεν το έχω διαβάσει ,αλλά και προφανώς δε θα το κάνω.

Δε μιλώ για την παραποίηση των ιστορικών γεγονότων.Αυτή την πληγή του κινηματογράφου έχουμε αποδεχθεί από πολλές δεκαετίες πριν.

Αλλά ζωντανοί νεκροί Πέρσες και στη θέση του Εφιάλτη ένα γκόλουμ.Παραπάει...

Ένας jedi έλειπε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Είπα εγώ κάτι άλλο; και έτσι την αντιμετώπισα ,όχι σαν μεταφορά ιστορικών γεγονότων εξαρχής. Έτσι και δε μίλησα για τα ιστορικά γεγονότα.

Εμένα ,που δε διαβάζω Κόμιξ και έχω και την απαίτηση του ελάχιστου στοιχειώδη ρεαλισμού όταν μιλάμε για κάποιο ιστορικό γεγονός,δε μου άρεσε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Το έσβησα το post,δεν είχε νόημα,αλλά τέλοσπάντων,απαντώ:

Έχεις δίκιο δε διαφωνώ σε αυτό,αλλά να γιατί είπα ότι δε θα διαβάσω ποτέ και το κόμικ,

γιατί δεν αξίζει για εμένα.

Κάτι φανταστικό έγραψε και ο Τόλκιν αλλά δεν πήρε την Ιλιάδα να της αλλάξει τα φώτα και βουαλά ...

:T:

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ κάτι άλλο; και έτσι την αντιμετώπισα ,όχι σαν μεταφορά ιστορικών γεγονότων εξαρχής. Έτσι και δε μίλησα για τα ιστορικά γεγονότα.

Εμένα ,που δε διαβάζω Κόμιξ και έχω και την απαίτηση του ελάχιστου στοιχειώδη ρεαλισμού όταν μιλάμε για κάποιο ιστορικό γεγονός,δε μου άρεσε τόσο.

i rest my case

ps. google "i rest my case" σε εικόνες. MINDBLOWN

Link to comment
Share on other sites

Δώσε βάση ρε συ νάνε.

Βασίζεται σε ιστορικά γεγονότα,οπότε και υπαρκτά ,άρα και θα πρεπε να έχει μια βάση πραγματικότητας .Οι Πέρσες και ο Εφιάλτης να είναι ,άνθρωποι,πώς να γίνει!

Από εκεί και πέρα δεν πα να λέει και του κόσμου τα ψέματα για το πώς έγιναν τα πράγματα; Αλλά τουλάχιστον,ο ελάχιστος στοιχειώδης ρεαλισμός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντικρούεται τίποτα, άλλο ρεαλισμός σκέτος και άλλο ελάχιστος στοιχειώδης ρεαλισμός.

-Θα το χρησιμοποιούσα χωρίς τα δύο προσδιοριστικά επίθετα αν ήθελα να υπαρχει πλήρης και σωστή αναφορά στα ιστορικά γεγονότα.

-Με τον ελάχιστο στοιχειώδη ρεαλισμό θέλω τουλάχιστον να είναι ανθρώπινες οι φιγούρες και ας ήταν Chuck Norris ο Λεωνίδας στη μάχη.

Άλλο μεταφορά ιστορικών γεγονότων ,που πρέπει να είναι όλα σωστά,άλλο βασισμένη σε ιστορικά γεγονότα νουβέλα. Αν δεις τα δυο ποστ μου,που αντικρούονται όπως λες,πάλι το είχα ξεκαθαρίσει στα υπογραμμισμένα σου . ;)

Love you.

Υπάρχει λόγος που έχουμε πλούσια γλώσσα,δεν χρησιμοποιώ τυχαία τις λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο Miller παίρνει το ιστορικό γεγονός και το κάνει κόμικ. Προφανώς προσδίδει τη δικιά του πινελιά. Η ταινία είναι μεταφορά του κόμικ. Και πολλή καλή μάλιστα. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Ξέραμε από πριν τι θα δούμε. Αν ήθελες να έχεις ρεαλισμό υπάρχουν ωραιότατα ντοκιμαντέρ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντικρούεται τίποτα, άλλο ρεαλισμός σκέτος και άλλο ελάχιστος στοιχειώδης ρεαλισμός.

-Θα το χρησιμοποιούσα χωρίς τα δύο προσδιοριστικά επίθετα αν ήθελα να υπαρχει πλήρης και σωστή αναφορά στα ιστορικά γεγονότα.

-Με τον ελάχιστο στοιχειώδη ρεαλισμό θέλω τουλάχιστον να είναι ανθρώπινες οι φιγούρες και ας ήταν Chuck Norris ο Λεωνίδας στη μάχη.

Άλλο μεταφορά ιστορικών γεγονότων ,που πρέπει να είναι όλα σωστά,άλλο βασισμένη σε ιστορικά γεγονότα νουβέλα. Αν δεις τα δυο ποστ μου,που αντικρούονται όπως λες,πάλι το είχα ξεκαθαρίσει στα υπογραμμισμένα σου . ;)

Love you.

Υπάρχει λόγος που έχουμε πλούσια γλώσσα,δεν χρησιμοποιώ τυχαία τις λέξεις.

original.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο Miller παίρνει το ιστορικό γεγονός και το κάνει κόμικ. Προφανώς προσδίδει τη δικιά του πινελιά. Η ταινία είναι μεταφορά του κόμικ. Και πολλή καλή μάλιστα. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Ξέραμε από πριν τι θα δούμε. Αν ήθελες να έχεις ρεαλισμό υπάρχουν ωραιότατα ντοκιμαντέρ.

what he said.

έκανε μεταφορά του κόμικ. πετυχημένα. αν τώρα δεν σου άρεσε εξ'αρχής το κόμικ η ταινία δεν είναι για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Χυτρα δες αυτο για οσο πιο κοντα στην ιστορια μεταφορα στο πανι:

The 300 Spartans - Wikipedia, the free encyclopedia

Εγω παλι γουσταρω φουλ 300

Επικο OST, μοναδικη μεταφορα του ΚΟΜΙΚ στο πανι, πολυ ζουμι και επικες ατακες.Love it.

Xεστηκα που ο "Ζερξης" ειναι πισωλουρης.

Χεστηκα που ο Εφιαλτης ειναι κουασιμοδος.

etc etc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.