Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

έχει δοκιμάσει κάποιος αγορά απο amazon.co.uk ή amazon.de για ποσό μεγαλύτερο των 500 ευρώ ?

 

Από γερμανικό και αγγλικό γενικώς φαίνεται να ψωνίζουμε πλέον χωρίς πρόβλημα. Δε μου έχει χτυπήσει καμία συναλλαγή τελευταία.

 

Δε φαίνεται να ισχύει το ίδιο για το ισπανικό κατάστημα, δυστυχώς...

Σε αγορά 570 ευρώ έφαγα πόρτα (με την ίδια κάρτα που περνάει στα άλλα).

Μετά από επικοινωνία με την τράπεζά μου (Alpha), μου είπαν ότι δε φταίει το ποσό αλλά ότι η συναλλαγή φαίνεται ως "προϊόν γενικού εμπορίου", που εμπίπτει ακόμα σε ελέγχους.

Αντίθετα, οι συναλλαγές από το γερμανικό και το αγγλικό καταγράφηκαν ως "προϊόντα ηλεκτρονικού καταλόγου", που περνάνε χύμα.

 

Τα προϊόντα σε όλες τις τελευταίες αγορές ήταν ίδιας φύσεως (ηλεκτρονικά/ήχου), οπότε φαίνεται να υπάρχει διαφορά στην πολιτική μεταξύ των καταστημάτων.

Περίεργο.

 

Ένα κόλπο που διάβασα και θέλω να δοκιμάσω, μήπως και καταφέρω να παρακάμψω το πρόβλημα (δεδομένου ότι το ίδιο προϊόν είναι απαγορευτικά ακριβότερο στα άλλα Amazon), είναι να παίξω με gift card: 

Στέλνεις το ποσό που θέλεις ως Amazon Gift Card στον εαυτό σου (αυτή η συναλλαγή, υποτίθεται, καταχωρείται σε κατηγορία που δεν εμπίπτει στα capital controls) και μετά εξαργυρώνεις την κάρτα στο λογαριασμό σου. Άρα έχεις θετικό balance στο Amazon account σου με το οποίο αγοράζεις το προϊόν που θέλεις χωρίς να χρειαστεί να "ενοχλήσεις" την πιστωτική σου.

 

Έστειλα για αρχή μία κάρτα με 1 ευρώ δώρο στον εαυτό μου, να δω αν θα περάσει όντως η συναλλαγή. Αν παίξει ΟΚ το κόλπο, θα περάσω και το υπόλοιπο ποσό με δεύτερη gift card.

 

Edit: Τζίφος. Δε μπόρεσαν να πάρουν ούτε το ευρώ για τη Gift Card. Τον Γιάνη μου μέσα.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Revolut insomnia Google it

 

Καλό, δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Έχω τον αδερφό μου Αγγλία και, κουτσά-στραβά, κάνω δουλειά (με Transferwise).

 

Στην περίπτωση μου, το πρόβλημά είναι τα 500/μήνα - το μαραφέτι που θέλω κοστίζει 570 ευρώ.

Και βλέπω ότι το Revolut δεν αφήνει καταθέσεις στην κάρτα σου από λογαριασμό τρίτου (διαφορετικά θα μου έβαζε τη διαφορά ο brother και θα έκανα πάρτυ).

 

Θα τον έβαζα να το αγοράσει αυτός, αλλά πρέπει να φαίνεται ότι πλήρωσα εγώ (θα κοπεί τιμολόγιο), οπότε κι έτσι έχουμε θέμα.

Όλα του γάμου δύσκολα...

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την παρεμβαση μιας κι εγω δεν εχω θεματα CC.

 

Πιστευω οτι οσο οι Ελληνες αντιπροσωποι - εισαγωγεις μπορουν να εισαγουν κανονικα ακριβα προιοντα, τοσο τα cc θα παραμενουν στην χωρα.

Ειναι εκπληκτικη ευκαιρια γι αυτους να ανακτησουν ξανα το "μονοπωλιο" τους.

 

Μακαρι να μην βγω αληθινος, αλλα μαλλον τα cc δεν θα φυγουν ποτε απο την Ελλαδα..

 

Αυτο πρεπει να ληφθει σοβαρα υπ' οψιν, και να το παρετε αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό, δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Έχω τον αδερφό μου Αγγλία και, κουτσά-στραβά, κάνω δουλειά (με Transferwise).

 

Στην περίπτωση μου, το πρόβλημά είναι τα 500/μήνα - το μαραφέτι που θέλω κοστίζει 570 ευρώ.

Και βλέπω ότι το Revolut δεν αφήνει καταθέσεις στην κάρτα σου από λογαριασμό τρίτου (διαφορετικά θα μου έβαζε τη διαφορά ο brother και θα έκανα πάρτυ).

 

Θα τον έβαζα να το αγοράσει αυτός, αλλά πρέπει να φαίνεται ότι πλήρωσα εγώ (θα κοπεί τιμολόγιο), οπότε κι έτσι έχουμε θέμα.

Όλα του γάμου δύσκολα...

 

μπορεις να μοιρασεις το ποσο και να το στειλεις απο 2 διαφορετικες τραπεζες.

 

ή εναλακτικα  απο δευτερο revolut λογαριασμο. πχ βαζεις εσυ 500ε στο δικο σου και ο αδερφος σου αλλα 70ε σε δικο του revolut λογαριασμο και μετα τα στελνει στο δικο σου. η revolut αφηνει μεαταφορες μεταξυ των χρηστων της.

Έγινε επεξεργασία από DioNiSis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μοιρασεις το ποσο και να το στειλεις απο 2 διαφορετικες τραπεζες.

 

ή εναλακτικα  απο δευτερο revolut λογαριασμο. πχ βαζεις εσυ 500ε στο δικο σου και ο αδερφος σου αλλα 70ε σε δικο του revolut λογαριασμο και μετα τα στελνει στο δικο σου. η revolut αφηνει μεαταφορες μεταξυ των χρηστων της.

 

Α, τo όριο των 500/μήνα αφορά την κάθε τράπεζα;!

Δηλ. μπορώ να στείλω 500 από κάθε τράπεζα στην οποία έχω χρήματα; Αν είναι έτσι, είμαι ΟΚ.

 

Καλό αυτό με το Revolut-to-Revolut, δεν το είχα σκεφτεί.

 

Άλλη λύση που βρήκα είναι το LeuPay, όπου μπορώ να στείλω 2000/μέρα (και μέσω πιστωτικών/χρεωστικών καρτών) και να μου στείλουν και άλλοι χρήματα, αλλά για να τα χρησιμοποιήσω πρέπει να περιμένω να μου έρθει η φυσική κάρτα μέσω ταχυδρομείου, οπότε δε βολεύει.

 

Τέλος, κάποιοι αναφέρουν καλύτερη τύχη στο γαλλικό Amazon με την American Express της Alpha.

Έχω και μία τέτοια, οπότε θα κάνω απόπειρα μόλις φανεί η μεταφορά που έκανα από άλλο λογαριασμό.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Α, τo όριο των 500/μήνα αφορά την κάθε τράπεζα;!

Δηλ. μπορώ να στείλω 500 από κάθε τράπεζα στην οποία έχω χρήματα; Αν είναι έτσι, είμαι ΟΚ.

 

Καλό αυτό με το Revolut-to-Revolut, δεν το είχα σκεφτεί.

 

Άλλη λύση που βρήκα είναι το LeuPay, όπου μπορώ να στείλω 2000/μέρα (και μέσω πιστωτικών/χρεωστικών καρτών) και να μου στείλουν και άλλοι χρήματα, αλλά για να τα χρησιμοποιήσω πρέπει να περιμένω να μου έρθει η φυσική κάρτα μέσω ταχυδρομείου, οπότε δε βολεύει.

 

Τέλος, κάποιοι αναφέρουν καλύτερη τύχη στο γαλλικό Amazon με την American Express της Alpha.

Έχω και μία τέτοια, οπότε θα κάνω απόπειρα μόλις φανεί η μεταφορά που έκανα από άλλο λογαριασμό.

Οι American Express έχουν πολύ μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας σε όλες τις συναλλαγές με καθεστώς ελέγχου κεφαλαίων. Μια άλλη λύση είναι skrill, που έχει λογαριασμό στην Alpha, οπότε την γεμίζεις με έμβασμα Ελλάδας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι skrill, που έχει λογαριασμό στην Alpha, οπότε την γεμίζεις με έμβασμα Ελλάδας.

 

Οι punks θέλουν 10 ευρώ το χρόνο για την κάρτα, αλλά αν δεν παίξει η AmEx από Alpha (Plan A), μάλλον θα την παραγγείλω να υπάρχει.

 

Απλά θα ακυρωθεί το order από Amazon μέχρι να έρθει με το ταχυδρομείο - παίζει να ανέβει η τιμή του προϊόντος εν τω μεταξύ.

Το Plan B θα είναι το κόλπο με το Revolut, που θα παίξει πιο άμεσα.

 

Πήρα και μία κάρτα από LeuPay να βρίσκεται (αλλά έρχεται με snail mail κι αυτή).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

 

Έκανα και εγώ αυτό με το paypal top up κτλ... έγινε η καταθεση του ποσου στο λογαριασμό τους + 1 ευρώ, την Παρασκευή. Αφαιρέθηκε το ποσό από το λογαριασμό μου, αλλά μέχρι σήμερα Δευτέρα δεν έχουν μπει στο balance.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

 

Έκανα και εγώ αυτό με το paypal top up κτλ... έγινε η καταθεση του ποσου στο λογαριασμό τους + 1 ευρώ, την Παρασκευή. Αφαιρέθηκε το ποσό από το λογαριασμό μου, αλλά μέχρι σήμερα Δευτέρα δεν έχουν μπει στο balance.

 

Βιαζεσαι λιγο περιμενε ως αυριο, μεθαυριο.

Link to comment
Share on other sites

Βιαζεσαι λιγο περιμενε ως αυριο, μεθαυριο.

Μόλις τα περάσανε!!

Επίσης έκανα μία παραγγελία από sportsdirect και είναι σε κατάσταση pending. Στο order history του sd δεν φαίνεται η παραγγελία. Τους έστειλα email δεν έχω πάρει απάντηση.  Λέτε να την ξανακάνω τώρα που έχω το balance ή να περιμένω;

Κοιτάξτε

http://prntscr.com/9bf2ci

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα περάσανε!!

Επίσης έκανα μία παραγγελία από sportsdirect και είναι σε κατάσταση pending. Στο order history του sd δεν φαίνεται η παραγγελία. Τους έστειλα email δεν έχω πάρει απάντηση.  Λέτε να την ξανακάνω τώρα που έχω το balance ή να περιμένω;

Κοιτάξτε

http://prntscr.com/9bf2ci

 

Κάνε λίγο υπομονή... Και περίμενε και την απάντηση τους. Δώσε 1-2 μέρες περιθώριο.

 

Από την στιγμή που αγοράζεις online πρέπει να έχεις υπομονή και επιμονή :)

Link to comment
Share on other sites

Οι American Express έχουν πολύ μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας σε όλες τις συναλλαγές με καθεστώς ελέγχου κεφαλαίων.

 

Όλε! Η debit AmEx της Alpha πέρασε κανονικά, τελικά.

Πρώτη φορά χαίρομαι τόσο που βλέπω χρέωση στην κάρτα μου....

Ευχαριστώ τους υπευθύνους που μας δίνουν τη δυνατότητα να εκτιμούμε/χαιρόμαστε αυτές τις μικρές χαρές της ζωής..

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

οι pending παραγγελίες δε πρόκειται να αλλάξουν.

μπαίνουν σε τέτοιο status επειδή δεν μπορούσες να πληρώσεις.

 

Προχώρα σε νέα.

 

Η pending του sportsdirect είναι μέχρι να ελέγξουν αποθέματα και να ξεκινήσει η συλλογή των πραγμάτων που πήρες. Σε μεγάλη παραγγελία που είχα, επειδή δεν έβρισκαν κάτι κάλτσες στο χρώμα που είχα παραγγείλει είχε μείνει pending για 4-5 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.