Jump to content



Recommended Posts

:hm:Δοκιμή

Αν δεν κάνω λάθος δεν έγραψα πουθενά οτί οι red δεν είναι καλοί για όλους, έτσι?

Δεν το έχω διαβάσει κάπου αυτό. Ήταν τακτική της εταιρίας στο πρώτο ducky shine και στο ιντερνετ σε όσα forum είδα δεν λένε πουθενά(μόνο κάποιες υποθέσεις) ότι στο 2 είναι διαφορετική, προσωπικά την έβγαλα και το switch είναι red.

Κοίτα τώρα να δεις τι έγινε, στο πρώτο ducky shine2 που μου έστειλαν το οποίο επέστρεψα γτ ήταν με μπλε διακόπτες η μπάρα ήταν διαφορετική, είχε πράσινο και βάση αυτών που έλεγε ο αλεξ το ίδιο θα ήταν και στα κόκκινα δλδ μαύρο αν θυμάμαι καλά είχε πει και θεώρησα ότι είναι έτσι, δεν το είχα ανοίξει μέχρι που το είπες τώρα και όντως έχεις δίκιο:T:
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τρεις διακόπτες στο 6gv2 σε MxBlue από black.Δεν ήταν κάτι το δύσκολο απλά θέλει να έχεις ξανά ασχοληθεί με πλακέτες.

cimg2758u.jpg

Πριν λίγο χτύπησε το κουδούνι και έφτασε το καινούριο μου keyboard.QuickFire TK mxred :p

cimg2715l.jpg

cimg2716n.jpg

cimg2718a.jpg

cimg2736q.jpg

cimg2735e.jpg

cimg2754vx.jpg

cimg2756r.jpg

Έγινε επεξεργασία από nikpoth
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Πριν 3 μέρες πηρα το QUICKFIRE TK RED απο eshop αλλα δεν ειχα χρονο να το δοκιμάσω εξαντλητικά.

Σαν πρωτη εντυπωση ...με ξένισαν οι red mx αλλα με βλέπω να τους συνηθίζω οποτε No problem there.

Αυτο που με προβληματίζει ειναι το space. Οταν το παταω ακουγετε ενας περίεργος θόρυβος και "νιωθω" να υπάρχει ενα ελατήριο απο κάτω. Δεν μπορω να το περιγράψω ισως σωστα αλλα ειναι σαν να σκουζει / θελει λάδωμα.

Τι να κάνω? Το γυρνάω οπως είναι? Ειναι νορμαλ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Πριν 3 μέρες πηρα το QUICKFIRE TK RED απο eshop αλλα δεν ειχα χρονο να το δοκιμάσω εξαντλητικά.

Σαν πρωτη εντυπωση ...με ξένισαν οι red mx αλλα με βλέπω να τους συνηθίζω οποτε No problem there.

Αυτο που με προβληματίζει ειναι το space. Οταν το παταω ακουγετε ενας περίεργος θόρυβος και "νιωθω" να υπάρχει ενα ελατήριο απο κάτω. Δεν μπορω να το περιγράψω ισως σωστα αλλα ειναι σαν να σκουζει / θελει λάδωμα.

Τι να κάνω? Το γυρνάω οπως είναι? Ειναι νορμαλ?

Στα μεγάλα πλήκτρα και ειδικά σε space bar πέραν του switch συνήθως βάζουν και ένα έλασμα κατά μήκος του κουμπιού για να το σταθεροποιεί. Αν δεν έχει έλασμα και πιέσεις το space bar στην άκρη-άκρη και όχι στο κέντρο τότε πατιέται περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Στα μεγάλα πλήκτρα και ειδικά σε space bar πέραν του switch συνήθως βάζουν και ένα έλασμα κατά μήκος του κουμπιού για να το σταθεροποιεί. Αν δεν έχει έλασμα και πιέσεις το space bar στην άκρη-άκρη και όχι στο κέντρο τότε πατιέται περίεργα.

Μαλιστα...θα το δω οταν ξαναπαω σπιτι και θα ποσταρω και video αν μπορέσω.

Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Πριν 3 μέρες πηρα το QUICKFIRE TK RED απο eshop αλλα δεν ειχα χρονο να το δοκιμάσω εξαντλητικά.

Σαν πρωτη εντυπωση ...με ξένισαν οι red mx αλλα με βλέπω να τους συνηθίζω οποτε No problem there.

Αυτο που με προβληματίζει ειναι το space. Οταν το παταω ακουγετε ενας περίεργος θόρυβος και "νιωθω" να υπάρχει ενα ελατήριο απο κάτω. Δεν μπορω να το περιγράψω ισως σωστα αλλα ειναι σαν να σκουζει / θελει λάδωμα.

Τι να κάνω? Το γυρνάω οπως είναι? Ειναι νορμαλ?

εμένα μου έκανε τέτοιο θόρυβο το αριστερό shift και το backspace απο το 6gv2, με την χρήση σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Πριν 3 μέρες πηρα το QUICKFIRE TK RED απο eshop αλλα δεν ειχα χρονο να το δοκιμάσω εξαντλητικά.

Σαν πρωτη εντυπωση ...με ξένισαν οι red mx αλλα με βλέπω να τους συνηθίζω οποτε No problem there.

Αυτο που με προβληματίζει ειναι το space. Οταν το παταω ακουγετε ενας περίεργος θόρυβος και "νιωθω" να υπάρχει ενα ελατήριο απο κάτω. Δεν μπορω να το περιγράψω ισως σωστα αλλα ειναι σαν να σκουζει / θελει λάδωμα.

Τι να κάνω? Το γυρνάω οπως είναι? Ειναι νορμαλ?

Υπάρχει και μια πιθανότητα να έχει κουνήσει κάποιο από τα πλαϊνά στηρίγματα που σταθεροποιούν το πλήκτρο αριστερά και δεξιά, ώστε να μεταφέρεται η πίεση στο μέσο, όπου βρίσκεται ο διακόπτης. Εμένα μου είχε φτάσει με ελαφρώς κουνημένο το δεξί στήριγμα στο backspace.

Μπορείς να αφαιρέσεις τα δύο Alt, να ανασηκώσεις με προσοχή το πλήκτρο και να ελέγξεις ότι το μεταλλικό έλασμα περνά κανονικά από τις εγκοπές των στηριγμάτων. Αν δεν περνά, απλά σπρώξε με μια λεπτή λαβίδα ή ακόμη και με οδοντογλυφίδες το στήριγμα, μέχρι να προσαρμοστεί και θα είσαι έτοιμος.

Όσο θα κάνεις αυτό, μπορείς να βάλεις και ελάχιστη ποσότητα λιπαντικού στον άξονα του μεταλλικού ελάσματος (πχ με τη μύτη της οδοντογλυφίδας).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια πιθανότητα να έχει κουνήσει κάποιο από τα πλαϊνά στηρίγματα που σταθεροποιούν το πλήκτρο αριστερά και δεξιά, ώστε να μεταφέρεται η πίεση στο μέσο, όπου βρίσκεται ο διακόπτης. Εμένα μου είχε φτάσει με ελαφρώς κουνημένο το δεξί στήριγμα στο backspace.

Μπορείς να αφαιρέσεις τα δύο Alt, να ανασηκώσεις με προσοχή το πλήκτρο και να ελέγξεις ότι το μεταλλικό έλασμα περνά κανονικά από τις εγκοπές των στηριγμάτων. Αν δεν περνά, απλά σπρώξε με μια λεπτή λαβίδα ή ακόμη και με οδοντογλυφίδες το στήριγμα, μέχρι να προσαρμοστεί και θα είσαι έτοιμος.

Όσο θα κάνεις αυτό, μπορείς να βάλεις και ελάχιστη ποσότητα λιπαντικού στον άξονα του μεταλλικού ελάσματος (πχ με τη μύτη της οδοντογλυφίδας).

Ευχαριστω θα το κοιταξω...αν δεις το παρακάτω video ...ουσιαστικά αυτο δεν μου λες να κανω?(χωρις βεβαια να το βγαλω)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-RSyi-PS7nU]Tutorial: How to remove staiblized keys from a Das Keyboard - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω θα το κοιταξω...αν δεις το παρακάτω video ...ουσιαστικά αυτο δεν μου λες να κανω?(χωρις βεβαια να το βγαλω)

Αυτή ακριβώς είναι η διαδικασία. Και να το βγάλεις, δε χάθηκε ο κόσμος. Απλά θέλει 1-2' για να το ξαναβάλεις σωστά. Αν το βγάλεις τελείως, μπορείς όπως πρότεινα να βάλεις και λίγο λιπαντικό στο σημείο που δείχνει στο 4:25, που πρακτικά είναι το μόνο που μπορεί να κάνει θόρυβο. Κανονικά θα έχει από μόνο του λίγο γράσο, πρόσθεσε και συ ελάχιστο από ό,τι αδράνές λιπαντικό έχεις εύκαιρο και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.