Jump to content



Recommended Posts

Το coders keyboard είναι wasdkeyboard και απο τις μεχρι τωρα παραγγελιες μου δεν είχα καποιο πρόβλημα.

Προς το παρών για το code: We are now SOLD OUT. Pending backorders are estimated to ship between 9/16 and 9/23..

Εδώ ένα total για το v2 με browns.

Subtotal $154.99

Shipping & Handling (USPS - Priority Mail International) $48.20

Grand Total $203.19

Βεβαια είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα περάσει τελωνείο οπότε θα παει + $ :/

"Υπεύθυνοι" για την δημιουργία του είναι το wasdkeyboard και ο Jeff Atwood ( Jeff Atwood - Wikipedia, the free encyclopedia , http://www.codinghorror.com/blog/ )

Το code έχει το ίδιο case και πολλά ίδια χαρακτηριστικά με το v2, αλλά δεν είναι ακριβώς τα ίδια.

Code - the backlight variant

With the release of the V2 keyboard, a version with LED backlighting will be available under a new line called "Code." The Code keyboards will use the same case as our V2 keyboards but will feature slightly different internal components. A new site will be launch to give the full details on why the keyboards were made the way they were.

The Code keyboard only be available with a standard US layout in 104-key and 87-key variants. LED backlighting is white with a white backplate. It will only only be available with Cherry MX Clear switches.link

Αναφέρονται σε διαφορετικά εσωτερικά εξαρτήματα και βάση της περιγραφής και των δυο η διαφορά βρίσκεται εδω:

White LED Backlighting

- Built in hotkeys to turn LED backlighting on/off

- 7 different brightness levels

- Onboard memory saves backlighting preferences

- White backplate

code

coderskeyb-9286.png

v2

keybv2-9284.png

Σχετικά με το Configurable Key Output το wasdkeyboard φρόντισε να μην παιδέψει τον κόσμο οπότε τα μαζεψε όλα σε ένα.

v2-87-dip_1_4.jpg

coders-9285.png

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα σήμερα το Corsair K90 cherry red switches , σε αντικατάσταση του sidewinter X6, έχοντας δοκιμάσει και το CMstorm black switches ενός φίλου (που παρεπιπτόντως μόλις το τροφοδότησε με 5V DC , χάλασε :rip: ) Δοκίμασα από e-bay να βρώ το Κ95 αλλά έφτανε με τα μεταφορικά 300 $ Πολλά λεφτά για πληκτρολόγιο.

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή για gaming.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον περίεργο λόγο μου εμφάνισε το mention σήμερα όταν μπήκα στο forum :/

Νομίζω είχε αναφέρει ο [MENTION=634]GoriLLakoS[/MENTION] πως και από το MSystems (που είναι σαφώς πιό αξιόπιστο από το eshop) μπορούμε να πάρουμε, αλλά κατόπιν παραγγελίας. Μας φέρνει δηλαδή ότι θέλουμε, απλά δεν τα έχει σε στοκ.

Γιώργο, για να είμαι λίγο πιο συγκεκριμένος...το "μπορούμε να φέρουμε ότι θέλουμε" σημαίνει πως πρέπει να το έχει η Cooler Master σε στοκ τουλάχιστον στην Ολλανδία (aka αποθήκες Ευρώπης).

Εάν κάτι δεν υπάρχει και είναι διαθέσιμο μόνο για Ασία ή μόνο για Αμερική, δεν μπορει να έρθει.

Το λέω προς αποφυγή παρεξηγήσεων... :)

ό,τι ό,τι ό,τι θέλουμε? και απο τιμές?

Απάντησα απο πάνω [MENTION=29986]policymaker[/MENTION] . Οι τιμές είναι αυτές που βλέπεις στην αγορά.

Τις επόμενες ημέρες θα υπάρξει μια μικρή μείωση σε όλα τα προϊόντα Storm.

Το εάν θα ζητήσεις από κάποιο κατάστημα να φέρει κάτι και σου πουν οκ, δεν σημαίνει ότι θα βαρέσουν

στην τιμή και ένα 50% επειδή είναι ειδική παραγγελία (εάν ρωτάς αυτό) :p

FYI, καταστήματα που ακολουθούν όλη την σειρά Storm ή τουλάχιστον ότι είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα

είναι τα Msystems, E-Gate, Ok-Computer & Eshop και σιγά σιγά η λίστα μεγαλώνει.

Οπότε μπορείς να τα ζητάς εκεί ή στο FB της Cooler Master Hellas.

Θα περιμένω για λίγο το XT, αλλά δεν γίνει διαθέσιμο μέσα στο μήνα, μάλλον θα πάρω κανένα ΤΚ. Που θα μου πάει - θα βρω mechanical χωρίς συμβιβασμούς, αργά ή γρήγορα.

Θα σε απογοητεύσω αλλά μέσα στον μήνα σίγουρα δεν θα υπάρχουν XT στην Ελλάδα.

Τον επόμενο μήνα θα έρθουν σίγουρα με Blue Switches και ίσως με καφέ. Η τιμή τους στην Ελλάδα

θα είναι ~82.90€. Μαζί θα έρθουν και QF Ultimate Pro με Brown Switches και τιμή ~102.90€.

Τα QF TK θα έιναι διαθέσιμα από τις 19/10 με Red/Blue/Brown αλλά σε μικρές ποσότητες.

Ότι άλλο θέλετε μπορείτε να ρωτάτε :book:

Απλά είμαι λίγο αργός :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=634]GoriLLakoS[/MENTION]

Το trigger με brown υπάρχει περίπτωση να το βρούμε ελλάδα? Προσωπικά περίμενα το αποκάτω εν αγωνίως αλλά όπως θα διαπιστώσετε φαίνεται πολύ φθηνιάρικο για τα λεφτά που ζητάει.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=tXHSFU1hdzA]Roccat Ryos MK Glow Unboxing, overview, comparison and review. - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανένας αν το blackwidow βγαίνει και με ελληνικούς χαρακτήρες? Διαβάζω οτι το ultimate βγαίνει,αλλά δεν θέλω φωτισμό.Άσε που είναι και πολύ ακριβό.

Το black widow έβγαινε και σε ελληνικούς χαρακτήρες και όχι δεν ήταν μόνο η ultimate έκδοση. Τώρα βέβαια παίζει στην αγορά το black widow 2013 και 2013 ultimate αλλά λογικά και εκεί θα πρέπει να έχει ελληνικούς χαρακτήρες. Μην νομίζεις ότι είναι όλοι. Σε κάποια πλήκτρα κάτω δεξιά έχει και τον αντίστοιχο ελληνικό για αυτά που διαφέρουν από το αγγλικό π.χ. σ, ψ, ω κτλ. Πλέον έχει κλείσει η διαφορά στην τιμή του απλού από το ultimate. Νομίζω η παλιά έκδοση έπαιζε στο 80άρι και στο 150άρι η ultimate αλλά η νέα παρτίδα είναι στο 100άρι η απλή και στο 150άρι η ultimate.

Link to comment
Share on other sites

το QuickFire Ultimate πότε έρχεται?
Τον επόμενο μήνα θα έρθουν σίγουρα με Blue Switches και ίσως με καφέ. Η τιμή τους στην Ελλάδα θα είναι ~82.90€. Μαζί θα έρθουν και QF Ultimate Pro με Brown Switches και τιμή ~102.90€.

:hmm:

Link to comment
Share on other sites

@Grisos το Trigger βγήκε EOL που σημαίνει πως δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναβρούμε ούτε με Black :p

Χμ, να περιμένουμε κάποιον αντικαταστάτη ή τέρμα τα Trigger και το κενό του καλύπτεται από τα υπόλοιπα Storm;

Link to comment
Share on other sites

Χμ, να περιμένουμε κάποιον αντικαταστάτη ή τέρμα τα Trigger και το κενό του καλύπτεται από τα υπόλοιπα Storm;

Αν εξαιρέσεις το αποσπώμενο palm rest, είναι απλά ένα fully backlit/full size με macro. Υποψιάζομαι ότι αυτό το ρόλο τον αφήνουν πλέον στο (oversized) mech...

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το αποσπώμενο palm rest, είναι απλά ένα fully backlit/full size με macro με windows modifier key. Υποψιάζομαι ότι αυτό το ρόλο τον αφήνουν πλέον στο (oversized) mech...

fixed that for you

Το λέω μπας και φτάσει σε κανένα αυτί [MENTION=634]GoriLLakoS[/MENTION] :p

Link to comment
Share on other sites

Όμως μου αρέσει το palm rest :p

Γι αυτό και μου άρεσε το Trigger απ'όταν ανακοινώθηκε, ήταν ότι πιο κοντά στα specs που ήθελα: Palm rest, backlit, μόνο 1 σειρά από macro keys*. Ουσιαστικά ένα βελτιωμένο Χ4 (που έχω τώρα και το θεωρώ το καλύτερο all-around membrane keyboard).

*: Εκτοτε είχα μια ψιλο-απομυθοποίηση με τα macro keys μιας και δεν τα χρησιμοποιώ και πουθενά (ίσως αν ξαναρχίσω κανα WoW, CS:GO, Blender αλλά και πάλι δεν, είμαι καλά κι έτσι) οπότε δεν με καίει να μην υπάρχει καν η στήλη στα αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον περίεργο λόγο μου εμφάνισε το mention σήμερα όταν μπήκα στο forum :/

Γιώργο, για να είμαι λίγο πιο συγκεκριμένος...το "μπορούμε να φέρουμε ότι θέλουμε" σημαίνει πως πρέπει να το έχει η Cooler Master σε στοκ τουλάχιστον στην Ολλανδία (aka αποθήκες Ευρώπης).

Εάν κάτι δεν υπάρχει και είναι διαθέσιμο μόνο για Ασία ή μόνο για Αμερική, δεν μπορει να έρθει.

Το λέω προς αποφυγή παρεξηγήσεων... :)

δλδ δεν πρόκειται να δούμε στην ελλάδα κάποιο με green :rant:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να έχει σε βιτρίνα πληκτρολόγια με brown, red & back switches, ώστε να δοκιμάσω αν και ποιος τύπος μου ταιριάζει;

Δεν είμαι gamer, αλλά γράφω πολύ, οπότε με βάση τα όσα διάβασα καταλαβαίνω ότι μάλλον για brown πάω, αλλά ~100€ είναι αυτά, να ξέρω και τι παίρνω :p

Link to comment
Share on other sites

Όμως μου αρέσει το palm rest :p

Γι αυτό και μου άρεσε το Trigger απ'όταν ανακοινώθηκε, ήταν ότι πιο κοντά στα specs που ήθελα: Palm rest, backlit, μόνο 1 σειρά από macro keys*...

Το Mech σε καλύπτει λογικά. Είναι ογκωδέστερο, οπότε έχει "ενσωματωμένο" το palm/wrist rest. Αν δε σε χαλάει το μεταλλικό φινίρισμα και η χειρολαβή, στα άλλα είσαι καλυμμένος...

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να έχει σε βιτρίνα πληκτρολόγια με brown, red & back switches, ώστε να δοκιμάσω αν και ποιος τύπος μου ταιριάζει;

Η μόνιμη γκρίνια όλων μας είναι ότι δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να βρεις δείγματα. Περιστασιακά πετυχαίνεις τον ένα ή τον άλλο τύπο, αλλά συστηματικά και μαζεμένα, τζίφος. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να έχει σε βιτρίνα πληκτρολόγια με brown, red & back switches, ώστε να δοκιμάσω αν και ποιος τύπος μου ταιριάζει;

Δεν είμαι gamer, αλλά γράφω πολύ, οπότε με βάση τα όσα διάβασα καταλαβαίνω ότι μάλλον για brown πάω, αλλά ~100€ είναι αυτά, να ξέρω και τι παίρνω :p

Δυσκολάκι, απ' όσο ξέρω μόνο το blackwidow(blue switches) μπορείς να δοκιμάσεις που έχει ένα άνοιγμα η συσκευασία στο σημείο που βρίσκονται τα arrows.

Από εκεί και πέρα μόνο αν βρεις κάποιον φιλότιμο από δω μέσα και κανονίσετε να βρεθείτε για να σου δώσει το/τα keyboard του να τα δοκιμάσεις, κάτι που νομίζω έχει γίνει κατά καιρούς.

Πάντως για brown είσαι και δεν υπάρχει άτομο που να 'χει απογοητευτεί μέχρι στιγμής από brown !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.