Jump to content



Recommended Posts

Έχει βρει κάποιος πουθενα το Corsair K70 με Brown? Αυτό που είχει προταθεί κάποια στιγμή για ένα μαγαζί στη Κρήτη που έφερνε αλλα το λίγότερο 4 και έπρεπε να γίνει ομαδική παίζει ακόμα? Ποιό μαγαζί ήταν, το Digital Master?

Αυτό δεν παίζει, πέθανε μαζί με τη διαθεσιμότητα των K70 :). Αν και όπως φαίνεται θα ξαναείναι (παντού?) διαθέσιμα τις επόμενες μέρες, αλλά μόνο σε μαύρο, ανέξάρτητα από τους διακόπτες.

edit: http://www.thelab.gr/eidiseis/i-corsair-ksekina-ti-diathesi-twn-newn-134278.html

Link to comment
Share on other sites

thanks παιδιά για τις απαντήσεις.

Ναι αυτό το μεταλικό τρίξιμο εννοώ που κάνουνε τα μεγάλα πλήκτρα. Τα μικρά πλήκτρα έχουνε μία χαρά ήχο θοκ θοκ θοκ, δεν έχουνε κανένα πρόβλημα.

Άρα λύνεται το πρόβλημά μου, να μην ανησυχώ δηλαδή? Το πληκτρολόγιο το αγόρασα από The keyboard company μέσω amazon.co.uk. Έστειλα εχθές ήδη μήνυμα στην keyboard company μέσω amazon site και έκανα παράπονα για την ποιότητα κατασκευής ότι τρίζουνε τα μεγάλα πλήκτρα όπως το shift και το enter. Περιμένω τι θα μου απαντήσουνε.

Ναι αυτό το τρίξιμο-rattle που κανουν τα keys με stabilizer είναι γνωστό

Αν θες καλής ποιότητας grease oil δες εδώ

Dupont Krytox GPL 205 Grease ½ oz Scuba Oxygen Nitrox | eBay

αλλίως και ένα "χύμα" του εμπορίου κάνει την δουλεία του

Ναι θα αγοράσω καλής ποιότητας αλοιφή, έδωσα ένα κάρο λεφτά για το πληκτρολόγιο και θέλω να το προστατεύσω όσο μπορώ καλύτερα.

Ωραία αλοιφή φαίνεται και καλή, είναι όμως για τη δουλειά που το θέλω? Μήπως είναι επικίνδυνη για το πληκτρολόγιο? Κάπου διάβαζα εχθές στο Web ότι θα πρέπει να αγοράσω αλοιφή που να μην είναι τοξική για τα πλαστικά, ώστε να μην κάνω ζημιά στο πληκρολόγιο.

Αυτήν την αλοιφή έχεις για το filco σου hondo1?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο! είναι πολύ καλής ποιότητας γράσο το συγκεκριμένο, γι'αυτό είναι και τόσο ακριβό.

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα για τα πλαστικά που λες..το ίδιο ισχύει και στα περισσότερα γράσα για τριβές στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά συγγνώμη, αν είναι να πληρώνεις 150€ που ζητάνε για αυτό το πληκτρολόγιο + μεταφορικά και να τρίζει και να θέλει και γράσο ε τότε είναι να πηγαίνεις αγγλία μαζί με το γράσο και να τους βάζεις το πληκτρολόγιο εκεί που ξέρετε. Προσωπικά δε θα το δεχόμουν και θα το γυρνούσα πίσω με το αίτημα της επιστροφής των χρημάτων στο ακέραιο μαζί με τα μεταφορικά ή θα απαιτούσα να μου στείλουν άλλο χωρίς πρόβλημα. Ας τα έψαχναν ένα ένα δε με ενδιαφέρει. Δεν είναι πληκτρολόγιο των 10€ για να ανεχτεί κάποιος τέτοιου είδους σφάλματα. :nono::nono:

Link to comment
Share on other sites

όλα τα μηχανικά έχουν αυτό το πρόβλημα τι δώσεις 50 ευρώ τι 500 ευρώ..

απλά στα costar stabilizers είναι πιο εμφανές αυτό.. όμως πιο εύκολο να διορθωθεί σε αντίθεση με τα cherry stabilizers που είναι λιγότερο εμφανές αλλά πιο δύσκολο να διορθωθεί ( του τεστιν θέλει άνοιγμα το πληκτρολόγιο )

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά συγγνώμη, αν είναι να πληρώνεις 150€ που ζητάνε για αυτό το πληκτρολόγιο + μεταφορικά και να τρίζει και να θέλει και γράσο ε τότε είναι να πηγαίνεις αγγλία μαζί με το γράσο και να τους βάζεις το πληκτρολόγιο εκεί που ξέρετε. Προσωπικά δε θα το δεχόμουν και θα το γυρνούσα πίσω με το αίτημα της επιστροφής των χρημάτων στο ακέραιο μαζί με τα μεταφορικά ή θα απαιτούσα να μου στείλουν άλλο χωρίς πρόβλημα. Ας τα έψαχναν ένα ένα δε με ενδιαφέρει. Δεν είναι πληκτρολόγιο των 10€ για να ανεχτεί κάποιος τέτοιου είδους σφάλματα. :nono::nono:

Δε συμφωνώ. Προφανώς δικαιούσαι να το κάνεις ούτως ή άλλως, αλλά θα πρέπει να είσαι διατεθιμένος να υποστείς την καθυστέρηση και την ταλαιπωρία για ένα πρόβλημα επουσιώδες, που διορθώνεται πολύ εύκολα και αποτελεσματικά. Δε λέω να γίνουμε Μαγκάιβερ με ό,τι αγοράζουμε, αλλά αν συζητάμε για την απλή λίπανση ενός σταθεροποιητή, νομίζω ότι είναι φυσιολογική επέμβαση.

Προσωπικά προτιμώ να παραλαμβάνω το πληκτρολόγιο χωρίς γράσο και να συμπληρώνω αν χρειαστεί, παρά να βάζουν εξαρχής μαζικά φοβούμενοι τα παράπονα και να κολλάνε από κάτω σκόνες και τρίχες.

:offtopic2:

Αναμένοντας κι εγώ κάτι σε K70 για τον άλλο υπολογιστή, έχω επιστρατεύσει το παλιό μου Saitek Eclipse II, που έχω από την εποχή που τα μόνα μηχανικά που κυκλοφορούσαν ήταν κάτι Model M. Θυμάμαι να το αισθάνομαι τουλάχιστον δύο κλάσεις επάνω από κάθε άλλο πληκτρολόγιο που είχα μέχρι τότε, αλλά τώρα αγανακτώ όποτε το χρησιμοποιώ μεταξύ μηχανικών. :laughing:

Saitek+Eclipse+II+illuminated+keyboard+768X.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ. Προφανώς δικαιούσαι να το κάνεις ούτως ή άλλως, αλλά θα πρέπει να είσαι διατεθιμένος να υποστείς την καθυστέρηση και την ταλαιπωρία για ένα πρόβλημα επουσιώδες, που διορθώνεται πολύ εύκολα και αποτελεσματικά. Δε λέω να γίνουμε Μαγκάιβερ με ό,τι αγοράζουμε, αλλά αν συζητάμε για την απλή λίπανση ενός σταθεροποιητή, νομίζω ότι είναι φυσιολογική επέμβαση.

Προσωπικά προτιμώ να παραλαμβάνω το πληκτρολόγιο χωρίς γράσο και να συμπληρώνω αν χρειαστεί, παρά να βάζουν εξαρχής μαζικά φοβούμενοι τα παράπονα και να κολλάνε από κάτω σκόνες και τρίχες.

:offtopic2:

Αναμένοντας κι εγώ κάτι σε K70 για τον άλλο υπολογιστή, έχω επιστρατεύσει το παλιό μου Saitek Eclipse II, που έχω από την εποχή που τα μόνα μηχανικά που κυκλοφορούσαν ήταν κάτι Model M. Θυμάμαι να το αισθάνομαι τουλάχιστον δύο κλάσεις επάνω από κάθε άλλο πληκτρολόγιο που είχα μέχρι τότε, αλλά τώρα αγανακτώ όποτε το χρησιμοποιώ μεταξύ μηχανικών. :laughing:

Saitek+Eclipse+II+illuminated+keyboard+768X.jpg

Παρά την εκπεφρασμένη αγάπη μου για το Model M, δε μπορώ να το κατατάξω στα μηχανικά :-). Και για να γυρίσω στο θέμα, κι εγώ δεν θεωρώ υπερβολή το τριξιματάκι των μεγάλων πλήκτρων. Προσωπικά έχω πετύχει και σταθεροποιητή που η μία πλευρά του ήταν ξεκούμπωτη σε νέο πληκτρολόγιο.

Η λύση είναι απλή:

auto-flowchart-WD-40-duct-tape-202042.jpeg

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβαζα σε ένα άρθρο ότι σε όλα τα μηχανικά πληκτρολόγια δεν βάζουνε καθόλου γράσο γιατί δεν γνωρίζουνε το πόσο καιρό θα μείνουνε απούλητα σε αποθήκες και ράφια, μπορεί να είναι αποθηκευμένα για μεγάλο χρονικό διάστημα όπως για 6-7 μήνες. Το γράσο το βάζει ο κάθε ένας μας από τη στιγμή που το αγοράζει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος καλός συμφορουμίτης που έχει το Trigger-Z να μετρήσει την απόσταση απο το κάτω μέρος του space μέχρι το τέλος του wrist rest μαμούθ κάθετα και να μου πεί πόσο είναι ? Είναι φαρδόκωλη η καρέκλα του γραφείου και με το ζόρι χώνεται απο κάτω.. :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος καλός συμφορουμίτης που έχει το Trigger-Z να μετρήσει την απόσταση απο το κάτω μέρος του space μέχρι το τέλος του wrist rest μαμούθ κάθετα και να μου πεί πόσο είναι ? Είναι φαρδόκωλη η καρέκλα του γραφείου και με το ζόρι χώνεται απο κάτω.. :p

Σου προτείνω να μην είναι σημαντικός παράγοντας το πλάτος του στηρίγματος. Κρίνε το με τα χαρακτηριστικά που δεν είναι αποσπώμενα :-) (πχ macros, rubberized, backlight). Αλλιώς κοίτα και κανένα K70 που έχει διαβόητα στενό στήριγμα.

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να μην είναι σημαντικός παράγοντας το πλάτος του στηρίγματος. Κρίνε το με τα χαρακτηριστικά που δεν είναι αποσπώμενα :-) (πχ macros, rubberized, backlight). Αλλιώς κοίτα και κανένα K70 που έχει διαβόητα στενό στήριγμα.

Mobile

Δεν ήθελα να το κρίνω απο αυτό. Αν το "φτάνω" ήθελα να δώ επειδή λόγο του rest θα είναι πιο μακρυά μου. Ναι το το k70 είναι και αυτό πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να το κρίνω απο αυτό. Αν το "φτάνω" ήθελα να δώ επειδή λόγο του rest θα είναι πιο μακρυά μου. Ναι το το k70 είναι και αυτό πολύ καλή επιλογή.

Ναι αρκεί να το βρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν από keyboard company, δείτε τι μου είπανε:

Sorry to hear you're having problems, most the larger than standard keys have a metal bar underneath them that pulls down both sides of the key at the same time so the key doesn't see-saw when you press it, this mechanism will make more noise than the smaller keys.

Any squeak should disappear with use but you can grease the mechanism if you need the squeak to go straight away.

Lithium grease is normally recommended, you're probably better off avoiding a spray type, just get a small tub or tube.

Lithium γράσα είναι τα απλά τα γράσα για όλες τις δουλειές?

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα συνηθισμένα πάντως. Είναι σχετικά συμπαγή και δε ρέουν. Μπορείς να βάλεις και γράσο σιλικόνης, που επίσης δεν είναι διαβρωτικό και δε χαλάει και το λάστιχο - σημαντικό αν κάποια στιγμή θελήσεις να βάλεις o-rings.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν μισό μήνα περίπου ενα Gigabyte aivia osmium με red mx διακόπτες. Είναι η πρώτη μου επαφή με μηχανικό πληκτρολόγιο και ομολογώ οτι οι κόκκινοι διακόπτες δεν με ενθουσίασαν καθόλου. Λατρεύω τον ήχο που κάνουν τα keycaps οταν τα τερματίζεις (θυμίζουν άλλες εποχές :upside: ), αλλά ξενερώνω με το feedback, ή την απουσία αυτού, απο τους κόκκινους διακόπτες...

Κατασκευαστικά το πληκτρολόγιο είναι άψογο. Φτιαγμένο, κυριολεκτικά, για κοπάνημα και δεν μασάει τίποτα. Έχει μια θύρα USB 3.0 στα δεξιά, μαζί με είσοδο μικροφώνου και έξοδο ακουστικών. Έχει μπλέ ρυθμιζόμενο φωτισμό, απο μια βολικότατη ροδελίτσα, και 5 macro κουμπιά (οπου ποτέ δεν χρησιμοποίησα σε πληκτρολόγιο, και δέν νομίζω να χρησιμοποιήσω στο μέλλον). Η τιμή του ήταν 96 ευρώ, και όταν ρώτησα στο μαγαζί για την έκδοση με τους καφέ διακόπτες μόνο που δεν γέλασε ο τύπος :fist:. Προσωπική άποψη, το πληκτρολόγιο είναι φοβερό, απίστευτα καλά φτιαγμένο και συνηθίζεται γρήγορα, έχει και πολύ μεγάλο βάρος και αυτό βοηθάει στο να μήν γλιστράει, απλά δεν μου πολυαρέσουν οι κόκκινοι διακόπτες εν τέλη, θα πήγαινα σε μπλέ ή καφέ.

v8xb.jpg

bvqs.jpg

yj0v.jpg

b6o8.jpg

n4sh.jpg

r2q3.jpg

rxir.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν μισό μήνα περίπου ενα Gigabyte aivia osmium με red mx διακόπτες. Είναι η πρώτη μου επαφή με μηχανικό πληκτρολόγιο και ομολογώ οτι οι κόκκινοι διακόπτες δεν με ενθουσίασαν καθόλου. Λατρεύω τον ήχο που κάνουν τα keycaps οταν τα τερματίζεις (θυμίζουν άλλες εποχές :upside: ), αλλά ξενερώνω με το feedback, ή την απουσία αυτού, απο τους κόκκινους διακόπτες...

Κατασκευαστικά το πληκτρολόγιο είναι άψογο. Φτιαγμένο, κυριολεκτικά, για κοπάνημα και δεν μασάει τίποτα. Έχει μια θύρα USB 3.0 στα δεξιά, μαζί με είσοδο μικροφώνου και έξοδο ακουστικών. Έχει μπλέ ρυθμιζόμενο φωτισμό, απο μια βολικότατη ροδελίτσα, και 5 macro κουμπιά (οπου ποτέ δεν χρησιμοποίησα σε πληκτρολόγιο, και δέν νομίζω να χρησιμοποιήσω στο μέλλον). Η τιμή του ήταν 96 ευρώ, και όταν ρώτησα στο μαγαζί για την έκδοση με τους καφέ διακόπτες μόνο που δεν γέλασε ο τύπος :fist:. Προσωπική άποψη, το πληκτρολόγιο είναι φοβερό, απίστευτα καλά φτιαγμένο και συνηθίζεται γρήγορα, έχει και πολύ μεγάλο βάρος και αυτό βοηθάει στο να μήν γλιστράει, απλά δεν μου πολυαρέσουν οι κόκκινοι διακόπτες εν τέλη, θα πήγαινα σε μπλέ ή καφέ.

[snip]

Θα σου πρότεινα να επιμείνεις καμιά βδομάδα ακόμα. Κι εμένα μου πήρε 2-3 βδομάδες να πρωρο-συνηθίσω τους κόκκινους. Τώρα τους συμπαθώ σχεδόν εξίσου με τους καφέ.

Το Osmium το σκεφτόμουν για καφέ διακόπτες. Τελικά πήρα το ελαφρώς φτωχότερο σε ευκολίες Trigger-Z - του λείπουν USB 3.0 και audio αλλά προτιμώ το λευκό του backlight. Από την άλλη, εκεί που το Osmium έχει τη USB 3.0 συνήθως είναι το ποντίκι, οπότε δεν ξέρω εάν βολεύει και πάρα πολύ...

H θέση των macros στο Trigger δε με ενθουσιάζει, αλλά φοβάμαι ότι και στο Osmium θα είναι μόνο ελάχιστα πιο εργονομική.

Γιατί στράβωσε ο μάστορας όταν ρώτησες για καφέ? Η τιμή με κόκκινους πάντως μια χαρά ήταν (αν και θα προτιμούσα US layout).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.