Jump to content



Recommended Posts

Επίσης επειδή θέλω να πάρω ένα keyboard με brown switches , δεν μπορώ να αποφασίσω μεταξύ Trigger Z και quickfire ultimate , έχει κανεις καθόλου εμπειρία με οποιοδήποτε από τα δυο? Αυτήν την στιγμή στο eshop είναι στην ίδια τιμή οποτε τι καλύτερο μπορεί να προσφέρει το ένα σε σχέση με το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή θέλω να πάρω ένα keyboard με brown switches , δεν μπορώ να αποφασίσω μεταξύ Trigger Z και quickfire ultimate , έχει κανεις καθόλου εμπειρία με οποιοδήποτε από τα δυο? Αυτήν την στιγμή στο eshop είναι στην ίδια τιμή οποτε τι καλύτερο μπορεί να προσφέρει το ένα σε σχέση με το άλλο?

Δες και το corsair k70, το σκέφτομαι και για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή θέλω να πάρω ένα keyboard με brown switches , δεν μπορώ να αποφασίσω μεταξύ Trigger Z και quickfire ultimate , έχει κανεις καθόλου εμπειρία με οποιοδήποτε από τα δυο? Αυτήν την στιγμή στο eshop είναι στην ίδια τιμή οποτε τι καλύτερο μπορεί να προσφέρει το ένα σε σχέση με το άλλο?

Ειχα/έχω στην κατοχή μου και τα 2 keyboards που αναφέρεις. Πολυ συνοπτικά θα σου αναφέρω τα παρακάτω:

1. Και τα 2 είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ στιβαρά ως ποιότητα κατασκευής. Μιλάμε για τανκς

2. Το trigger είναι κάπως πιο άνετο (μαλακο ?) για πολύωρη πληκτρολόγηση

3. Το trigger συνοδεύεται απο wrist rest το οποίο επίσης είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικό & βολικο στην πολύωρη πληκτρολόγηση.

4. To trigger το βρήκα πιο γρήγορο - δεν ξέρω αν κατέχεις το τυφλό σύστημα βέβαια.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα/έχω στην κατοχή μου και τα 2 keyboards που αναφέρεις. Πολυ συνοπτικά θα σου αναφέρω τα παρακάτω:

1. Και τα 2 είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ στιβαρά ως ποιότητα κατασκευής. Μιλάμε για τανκς

2. Το trigger είναι κάπως πιο άνετο (μαλακο ?) για πολύωρη πληκτρολόγηση

3. Το trigger συνοδεύεται απο wrist rest το οποίο επίσης είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικό & βολικο στην πολύωρη πληκτρολόγηση.

4. To trigger το βρήκα πιο γρήγορο - δεν ξέρω αν κατέχεις το τυφλό σύστημα βέβαια.

Ελπίζω να βοήθησα :)

ευχαριστώ πολύ για την γρηγορη σου απάντηση! Είχα παλιότερα και εγώ το trigger αλλα το κανονικό οποτε δεν ξέρω τι διαφορα μπορεί να έχει με το Z ( εμενα μου φαίνονται ίδια ) , το wrist rest ποτε δεν το χρησιμοποίησα γιατί δεν βόλευε καθόλου , όσο για το φίλο σύστημα ναι το κατέχω λόγω εργασίας . Καταλήγουμε ότι το trigger είναι πιο "premium" απτό ultimate και το ultimate είναι πιο απλοϊκό από ότι κατάλαβα :)?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την γρηγορη σου απάντηση! Είχα παλιότερα και εγώ το trigger αλλα το κανονικό οποτε δεν ξέρω τι διαφορα μπορεί να έχει με το Z ( εμενα μου φαίνονται ίδια ) , το wrist rest ποτε δεν το χρησιμοποίησα γιατί δεν βόλευε καθόλου , όσο για το φίλο σύστημα ναι το κατέχω λόγω εργασίας . Καταλήγουμε ότι το trigger είναι πιο "premium" απτό ultimate και το ultimate είναι πιο απλοϊκό από ότι κατάλαβα :)?

Ναι μπορείς να το πεις κάπως έτσι. Νομίζω πως αν το θέλεις για τη δουλειά το Z θα σε καλύψει καλύτερα και αξίζει το κατιτις παραπάνω. Πάντως σε κάθε περίπτωση μιλαμε για απίστευτα στιβαρες κατασκευές που δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δεν κουνιούνται απο το γραφείο, δεν αλλαζουν θέση με το παραμικρό σε σημείο που νομίζεις οτι είναι βιδωμένα στο γραφείο. Αν θυμάμαι επίσης καλά το quickfire ειναι κατα κατι ψηλοτερο απο το Z. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε επηρεάσει κατι τέτοιο.

καλες αγορες :clap:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει από τα χέρια μου και τα δύο πληκτρολόγια (αυτή τη στιγμή πληκτρολογώ στο Trigger Z) βρίσκω ότι καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες. Εν συντομία, για μένα:

Trigger Z +

* υφή ματ ελαστικού στο πληκτρολόγιο και το υποκάρπιο

* πλήκτρα μάκρο με πολλαπλά προφίλ και ενσωματωμένη μνήμη (αν τα χρειάζεσαι)

Quickfire Ult +

* πιο στιλπνή επιφάνεια, ευκολότερο καθάρισμα

* μικρότερο μέγεθος και βάρος

* απουσία άχρηστων πλήκτρων αριστερά από τα βασικά (αν δεν τα χρειάζεσαι)

Το K70, που προτάθηκε ως εναλλακτική, βαρέθηκα να το περιμένω και επιπλέον έπαψε να κυκλοφορεί στους χρωματικούς συνδυασμούς που προτιμούσα. Όμως, ο σχεδιασμός του μου αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να το πεις κάπως έτσι. Νομίζω πως αν το θέλεις για τη δουλειά το Z θα σε καλύψει καλύτερα και αξίζει το κατιτις παραπάνω. Πάντως σε κάθε περίπτωση μιλαμε για απίστευτα στιβαρες κατασκευές που δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δεν κουνιούνται απο το γραφείο, δεν αλλαζουν θέση με το παραμικρό σε σημείο που νομίζεις οτι είναι βιδωμένα στο γραφείο. Αν θυμάμαι επίσης καλά το quickfire ειναι κατα κατι ψηλοτερο απο το Z. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε επηρεάσει κατι τέτοιο.

καλες αγορες :clap:

Έχοντας περάσει από τα χέρια μου και τα δύο πληκτρολόγια (αυτή τη στιγμή πληκτρολογώ στο Trigger Z) βρίσκω ότι καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες. Εν συντομία, για μένα:

Trigger Z +

* υφή ματ ελαστικού στο πληκτρολόγιο και το υποκάρπιο

* πλήκτρα μάκρο με πολλαπλά προφίλ και ενσωματωμένη μνήμη (αν τα χρειάζεσαι)

Quickfire Ult +

* πιο στιλπνή επιφάνεια, ευκολότερο καθάρισμα

* μικρότερο μέγεθος και βάρος

* απουσία άχρηστων πλήκτρων αριστερά από τα βασικά (αν δεν τα χρειάζεσαι)

Το K70, που προτάθηκε ως εναλλακτική, βαρέθηκα να το περιμένω και επιπλέον έπαψε να κυκλοφορεί στους χρωματικούς συνδυασμούς που προτιμούσα. Όμως, ο σχεδιασμός του μου αρέσει περισσότερο.

Να ευχαριστήσω και τους δυο σας για το input σας! Αν και όντας γκάμερ , ποτε δεν είχα την ανάγκη για macro κουμπιά σε πληκτρολόγιο ( ακόμα και παίζοντας μο σαν το WOW ) , οποτε τα macro είναι ένα πλην για μένα , κάτι πιο εύκολο στον καθαρισμό είναι σίγουρα ένα plus! Αν είναι και πιο combact ακόμα καλύτερα! Όπως ανέφερα και τα δυο βρίσκονται στην ίδια τιμή στο eshop οποτε το κόστος δεν τίθεται θέμα. Όσον για τα corsair , ξέρω ότι ακόμα και με black διακόπτες είναι πολύ θορυβώδες λόγω της αλουμινένιας κατασκευής , έχω ήδη δυο keyboards με blue switches , αν και το blackwidow με το οποιο πληκτρολογώ αυτήν την στιγμή είναι πιο θορυβώδες από το QPAD MK-80 ( δεν έχω ιδέα γιατί) θέλω να καταφύγω σε μια πιο ήσυχη λύση , εξού και η brown διακόπτες. Οι μεγάλες βραδιές gaming φαίνεται να ενοχλούν τους πάντες στο σπίτι όταν χρησιμοποιώ blue switches :(

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει από τα χέρια μου και τα δύο πληκτρολόγια (αυτή τη στιγμή πληκτρολογώ στο Trigger Z) βρίσκω ότι καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες. Εν συντομία, για μένα:

Trigger Z +

* υφή ματ ελαστικού στο πληκτρολόγιο και το υποκάρπιο

* πλήκτρα μάκρο με πολλαπλά προφίλ και ενσωματωμένη μνήμη (αν τα χρειάζεσαι)

Quickfire Ult +

* πιο στιλπνή επιφάνεια, ευκολότερο καθάρισμα

* μικρότερο μέγεθος και βάρος

* απουσία άχρηστων πλήκτρων αριστερά από τα βασικά (αν δεν τα χρειάζεσαι)

Το K70, που προτάθηκε ως εναλλακτική, βαρέθηκα να το περιμένω και επιπλέον έπαψε να κυκλοφορεί στους χρωματικούς συνδυασμούς που προτιμούσα. Όμως, ο σχεδιασμός του μου αρέσει περισσότερο.

Ετοιμοπαράδοτο :happy:

Corsair Vengeance K70 - Easy Buy World

Link to comment
Share on other sites

:hehe: εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε πωςςςςςςςςςςςςςςςςςς κάνειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς έτσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και συυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Τη λεπτομέρεια είδα που κάνει τη διαφορά :p

ποιος ασχολείται με τίτλους; :p

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή σημείωση για το K70 του EBW: είναι από την παλιά φουρνιά όταν τα έβγαζαν ακόμα σε διάφορα χρώματα, και δυστυχώς η τιμή για Γερμανική διάταξη είναι κάπως τσιμπημένη,

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή πρώτη φορά θα αγοράσω μηχανικό πληκτρολόγιο μήπως έχει κανείς από Θεσσαλονίκη Cherry MX Switches Sampler?

Κάτι τέτοιο εννοώ.

[ame]http://www.amazon.co.uk/Cherry-MX-Switch-Sampler/dp/B00I0VX4VS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1401460915&sr=8-1&keywords=cherry+mx+sampler[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.