Jump to content



Recommended Posts

Θα σου πρότεινα να επιμείνεις καμιά βδομάδα ακόμα. Κι εμένα μου πήρε 2-3 βδομάδες να πρωρο-συνηθίσω τους κόκκινους. Τώρα τους συμπαθώ σχεδόν εξίσου με τους καφέ.

Το Osmium το σκεφτόμουν για καφέ διακόπτες. Τελικά πήρα το ελαφρώς φτωχότερο σε ευκολίες Trigger-Z - του λείπουν USB 3.0 και audio αλλά προτιμώ το λευκό του backlight. Από την άλλη, εκεί που το Osmium έχει τη USB 3.0 συνήθως είναι το ποντίκι, οπότε δεν ξέρω εάν βολεύει και πάρα πολύ...

H θέση των macros στο Trigger δε με ενθουσιάζει, αλλά φοβάμαι ότι και στο Osmium θα είναι μόνο ελάχιστα πιο εργονομική.

Γιατί στράβωσε ο μάστορας όταν ρώτησες για καφέ? Η τιμή με κόκκινους πάντως μια χαρά ήταν (αν και θα προτιμούσα US layout).

Τους συνήθισα τους διακόπτες, νομίζω δηλαδή, αλλά κάνω αρκετά λάθη ακόμη... Τους συμπαθώ και εγώ, απλά με νευριάζει που δεν εχω feedback μιας και δεν ειμαι τόσο του παιχνιδιού :slap:.

Σίγουρα προτιμότερο το λευκό backlight, δεν κουράζει οσο το μπλε, και είναι και ομορφότερο. Επίσης το osmium έχει και μια usb στιν πίσω πλευρά δίπλα απο το καλώδιο του, πρέπει να είναι usb 2.0 όμως γιατι δεν ειναι το γνωστό μπλεδακι της 3.0. Για τα macros δεν εχω άποψη απλα κάθομαι και τα πατάω μονο και μονο γιατι μου αρέσει ο ήχος τους :p

Δεν στράβωσε, απλα μου είπε οτι και άλλοι ψάχνανε με καφέ διακόπτες και δεν είχε ο προμηθευτής τους. Ρώτησα για το Κ70 της corsair, αλλα μου είπε οτι με καφέ δεν εχει ούτε για δείγμα.

Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ ειναι προτιμότερο με US layout, αλλα άντε να βρείς...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό έχω στην κατοχή μου ένα Razer BlackWidow Ultimate 2013 Battlefield 4 edition...

Το πήρα σε αυτή την έκδοση όχι γιατί είμαι τρελός και παλαβός με το game αλλά γιατί μου αρέσει πολύ το πληκτρολόγιο αυτό και μόνο σε αυτή την έκδοση έρχεται στην Ελλάδα με US Layout τα πλήκτρα (να έχει μεγάλο αριστερό Shift) οπότε εκεί που είχα απογοητευθεί όταν το είδα δεν το σκέφτηκα δεύτερη φορά και το πήρα...

post-1109-1416078351,9909_thumb.jpg

Κλείνοντας να πω ότι το συνδύασα μ' ένα ποντίκι της Mad Catz το R.A.T. 9 (να είναι καλά ο συνάδελφος που δεν το ήθελε και μου το έδωσε) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος... :D :D :D

post-1109-1416078352,2636_thumb.jpg

Δεν έχω αυτή την στιγμή διαθέσιμες φωτογραφίες από το γραφείο μου γι' αυτό βάζω φωτογραφίες που βρήκα στο net... :whistle2:

Έγινε επεξεργασία από ckbond
Link to comment
Share on other sites

Οντως ωραια και "διαφορετικα" τα λευκα keycaps, το μονο με προβληματιζει ειναι το οτι η όποια βρωμια και σημαδια θα φαινονται πιο εντονα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Από την εμπειρία μου με το λευκό HPE-87, δεν έχουν σοβαρή διαφορά από τα μαύρα στο καθάρισμα. Περίπου μια φορά το χρόνο θέλουν μια καλύτερη περιποίηση, αλλά με φυσιολογική καθημερινή χρήση 8-10 ώρες είναι κατάλευκα απλά με ένα καθάρισμα με νωπό πανάκι μια φορά το μήνα.

Κατά τ' άλλα, μετά τον [MENTION=3597]Mastoras[/MENTION] υπέκυψα και γω. 109€ για το Trigger-Z είναι αξιοπρεπής τιμή και βαρέθηκα να περιμένω πότε θα εμφανιστεί στην αγορά το Κ70. Άσε που το προτιμούσα σε gunmetal, οπότε βρήκα κι άλλοθι.

Link to comment
Share on other sites

ducky shine 3 μόλις μου ήρθαν τα λευκά keycaps :)

Ωραία τα λευκά keycaps σε μαύρο frame. Παρέλαβα και εγώ μόλις ένα DK2108S, δυστυχώς σε γερμανικό layout (από getdigital.de). Αμφιταλαντεύομαι αν θα το επιστρέψω ή αν θα παραγγείλω ένα σετάκι άσπρα caps σε ANSI layout. Αν μπορείς δώσε λεπτομέρεις από πού παρήγγειλες τα δικά σου caps και πόσο πήγε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λευκά keycaps σε μαύρο frame. Παρέλαβα και εγώ μόλις ένα DK2108S, δυστυχώς σε γερμανικό layout (από getdigital.de). Αμφιταλαντεύομαι αν θα το επιστρέψω ή αν θα παραγγείλω ένα σετάκι άσπρα caps σε ANSI layout. Αν μπορείς δώσε λεπτομέρεις από πού παρήγγειλες τα δικά σου caps και πόσο πήγε.

Καλησπέρα φίλε,

Η αγορά έγινε απο τον γνωστό qtan στα 55 ευρώ.

Home, Keyboard WOW

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες το coolermaster trigger παρέδωσε πνεύμα πήγα να βγάλω το καλώδιο και ξεκόλλησε η επαφή από μέσα ο κοτσοβολος πλέον δε το φέρνει και ούτε υπάρχει σε κάποιο κατάστημα stock οπότε πρέπει να διαλέξω κάποιο άλλο πληρώνοντας κάποια διαφορά μιας και αυτοί πήγαν να μου δώσουν το σετακι cm devastator και καλά σαν αναβαθμησμενη έκδοση. . .

Τέλος κατέληξα ανάμεσα σε trigger z και quickfire ultimate, πιστεύετε ότι το trigger άξιζει τα 25 ευρώ παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Χθες το coolermaster trigger παρέδωσε πνεύμα πήγα να βγάλω το καλώδιο και ξεκόλλησε η επαφή από μέσα ο κοτσοβολος πλέον δε το φέρνει και ούτε υπάρχει σε κάποιο κατάστημα stock οπότε πρέπει να διαλέξω κάποιο άλλο πληρώνοντας κάποια διαφορά μιας και αυτοί πήγαν να μου δώσουν το σετακι cm devastator και καλά σαν αναβαθμησμενη έκδοση. . .

Τέλος κατέληξα ανάμεσα σε trigger z και quickfire ultimate, πιστεύετε ότι το trigger άξιζει τα 25 ευρώ παραπάνω?

Το θέμα είναι ποιες είναι οι δικές σου προτεραιότητες.

Για το ίδιο είδος διακοπτών και -25€, προσωπικά θα προτιμούσα το Ultimate. Full backlight (έστω όχι λευκό, αλλά και τα χρώματα ωραία είναι) χωρίς macros (που δεν τα πολυχρησιμοποιώ) και wrist rest βάζεις δικό σου :).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποιες είναι οι δικές σου προτεραιότητες.

Για το ίδιο είδος διακοπτών και -25€, προσωπικά θα προτιμούσα το Ultimate. Full backlight (έστω όχι λευκό, αλλά και τα χρώματα ωραία είναι) χωρίς macros (που δεν τα πολυχρησιμοποιώ) και wrist rest βάζεις δικό σου :).

Backlight και διακόπτες είναι ίδια, στο trigger z φοβάμαι το καλώδιο του παρόλο που πλέον έβαλαν κανονικό usb αλλά μάλλον θα καταλήξω στο ultimate

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς μηχανικούς διακόπτες από OMRON?

Δεν ξέρω εάν κάποια πληκτρολόγια τους έχουν γι'αυτό και ρωτάω.

Βγαίνουν σε διάφορα χρώμματα όπως μαύροι, άσπροι και κόκκινοι.

Οι άσπροι είναι διάφανοι ουσιαστικά και βγαίνουν με LED ενώ οι

άλλοι δύο όχι. ΟΛΟΙ όμως έχουν actuation force 55g.

Συνήθως αυτά τα keyboards ζυγίζουν 930g και είναι κατασκευασμένα από ABS

ενω η κάτω πλευρά τους έχει Iron Sheet(λείο).

Τέλος, τελική τιμή πρέπει να παίζουν από 19.90€ έως και 29.90€

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα ένα πληκτρολόγιο με Omron, πρέπει να ήταν αυτοί: Omron B3G-S series - Deskthority wiki, που από ό,τι βλέπω έβγαιναν σε 3 διαφορετικές εκδόσεις.

Αυτοί έμοιαζαν με τους πιο γνωστούς Alps SKCL/SKCM series - Deskthority wiki, αλλά υποθέτω ότι ήταν φτηνότεροι.

Δεν έχω πιάσει κάτι πιο πρόσφατο σε πληκτρολόγιο με Omron και δεν ήξερα καν να βγάζουν κάτι που καταλήγει τόσο φτηνό. Ακόμη και κάτι καλά microswitches που έχουν για mouse είναι ακριβούτσικα (~$5 το κομμάτι).

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, δεν τους έχω ξαναδεί ποτέ! Δεν ήξερα καν ότι είχαν βγάλει με Cherry-style σταυροειδή βάση. Ήξερα μόνο την παραλληλόγραμη που έμοιαζε με εκείνη των Alps.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, δεν τους έχω ξαναδεί ποτέ! Δεν ήξερα καν ότι είχαν βγάλει με Cherry-style σταυροειδή βάση. Ήξερα μόνο την παραλληλόγραμη που έμοιαζε με εκείνη των Alps.

Starcraftακιας Terran βλεπω! Zerg εδω! Αντε να βρεθουμε Ingame! Λοιπον και εγω περιμενω τα νεα RGB Corsair. Να δουμε ποτε θα βγουνε και σε τι τιμη!

Link to comment
Share on other sites

ducky shine 3 στην ελλαδα παιδια εχει καποιο site? γιατι απο εξωτερικο ειναι πανακριβα μαζι με μεταφορικα... επισης αξιζει να παω απο blackwidow ultimate σε ducky shine 3??

Έγινε επεξεργασία από sapounos
Link to comment
Share on other sites

ducky shine 3 στην ελλαδα παιδια εχει καποιο site? γιατι απο εξωτερικο ειναι πανακριβα μαζι με μεταφορικα... επισης αξιζει να παω απο blackwidow ultimate σε ducky shine 3??

Μόνο απέξω θα το βρεις εκτός και αν πετύχεις κάποιο μτχ αλλά δύσκολο.

Γενικά είναι ακριβό, αλλά είναι από τα κορυφαία μηχανικά.

Καμία σχέση με το Razer, είναι σαν να συγκρινεις Φιατ με Φεραρι.

Έχουν περάσει και τα τρία versions από τα χέρια μου (πλέον αραξα με το 3 και καφέ διακοπτες) ενώ η κοπέλα μου έχει το Razer.

Οπότε ότι σου λέω είναι από πείρα.

Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, προχώρα άφοβα, ίσως είναι το καλύτερο ποιοτικά από τα backlit mechanical keyboards.

Sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Μόνο απέξω θα το βρεις εκτός και αν πετύχεις κάποιο μτχ αλλά δύσκολο.

Γενικά είναι ακριβό, αλλά είναι από τα κορυφαία μηχανικά.

Καμία σχέση με το Razer, είναι σαν να συγκρινεις Φιατ με Φεραρι.

Έχουν περάσει και τα τρία versions από τα χέρια μου (πλέον αραξα με το 3 και καφέ διακοπτες) ενώ η κοπέλα μου έχει το Razer.

Οπότε ότι σου λέω είναι από πείρα.

Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, προχώρα άφοβα, ίσως είναι το καλύτερο ποιοτικά από τα backlit mechanical keyboards.

Sent from mobile

Σε Ευχαριστώ για την πληροφορία! θα το αγοράσω τότε. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.