Jump to content



Recommended Posts

Αν και έχω δύο CM, χωρίς προβλήματα και τα έχω λιώσει (gaming/γραφείο), το Strafe μου αρέσει πάρα πολύ. Το μόνο που με χαλάει είναι το CUE, γιατί γενικά δε θέλω να παρεμβαίνει κάποιος σε μια τόσο απλή συσκευή όπως το πληκτρολόγιο. Επίσης, σημαντικό πλεονέκτημα είναι το ότι τα πλήκτρα δεν είναι χωνευτά, οπότε σκόνη και σκουπίδια φεύγουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Mε το CUE όμως μπορείς να προγραμματίσεις ένα πλήκτρο ή ένα συνδιασμό όπως τον θές, να φωτίσεις τα εκάστοτε πλήκτρα μόνο που χρησιμοποιείς για να παίζεις το βράδυ χωρίς να τα έχεις όλα ανοιχτά, να φτιάξεις ή να εισάγεις έτοιμα προφίλ, να ρυθμίσεις το polling rate κλπ.

Πάντως είναι όντως ψιλο-περίπλοκο το συγκεκριμένο software, δεν είχα ακόμα το χρόνο να κάτσω να το μάθω πλήρως. Ίσως μέσα στο Σ/Κ.

 

Αυτό με τη σκόνη κλπ. το επιβεβαιώνω, ένα απλό φυσιματάκι και φύγαν όλα. Πρέπει να είναι το πιο εύκολο πληκτρολόγιο στο καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ξέρετε εαν μπορώ να βρω Ευρώπη τα Ducky One Blue/Gray PBT;

 

Εναλλακτικά, έχετε κάποια άλλη πρόταση με τα παρακάτω χαρακτηριστικά;

1. Πλήρες (Numeric pad, US layout).

2. PBT πλήκτρα (όχι λευκά, κατά προτίμηση διχρωμία όπως το Ducky).

3. Win Key.

4. Φωτισμός και Macro δεν ενδιαφέρουν και δεν θα χρησιμοποιηθούν.

5. 100-140 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πρωτη επαφη με μηχανικο. Αν και οι συσκευασιες δεν αναφερουν τι switches χρησιμοποιουν μπορω να υποθεσω πως αυτα που κανουν θορυβο ειναι τα μπλε και τα αθορυβα τα red η δεν ειναι τοσο απλο

 

Δε με νοιαζει gaming για πληκτρολογηση θελω ενα, και ψαχνω να δω την αισθηση πριν παραγγειλω απεξω

IMG_0766.JPG

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, therock said:

... Αν και οι συσκευασιες δεν αναφερουν τι switches χρησιμοποιουν...

Οι συσκευασίες όχι μόνο πρέπει να αναφέρουν τι είδους διακόπτες φοράνε, αλλά και τη μάρκα.

Μπορεί να μην είναι εμφανής η πληροφορία και να βγαίνει από τον κωδικό του.

Πχ τα CmStorm QuickFire XT που γνωρίζω:

SGK-4030-GKCL1 (Blue switch)
SGK-4030-GKCM1 (Brown switch)
SGK-4030-GKCR1 (Red switch)
SGK-4030-GKCG1 (Green switch)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμενες κατα γραμμα δεν αναφερανε, ουτε γνωριζω την αντιστοιχια κωδικων. Στο turbo-x απο την εικονα καταλαβαινεις πως ειναι μπλε. Απο οτι ειδα αποκλειω κ95 (mmo gamers), strafe (gamers και ασχημο), Razer δε μου πολυαρεσουν, turbo-x ας πληρωσω κατι αλλο καλυτερα, το κατω αριστερα δε θυμαμαι τι ειναι και G410 σαν tenkeyless υπαρχουν πολυ καλυτερα και πιο κουκλια απο οτι εχω δει στο ιντερνετ.

 

Απο αυτα Κ70 μαρεσει πολυ, με μπλε διακοπτες και μια νορμαλ τιμη κοντα στα 110 θα το σκεφτομουν.

 

100 ευρω, καλο ποιοτικο και ομορφο με μπλε διακοπτες για να ακουσω προτασεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

Οι συγκεκριμενες κατα γραμμα δεν αναφερανε, ουτε γνωριζω την αντιστοιχια κωδικων. Στο turbo-x απο την εικονα καταλαβαινεις πως ειναι μπλε. Απο οτι ειδα αποκλειω κ95 (mmo gamers), strafe (gamers και ασχημο), Razer δε μου πολυαρεσουν, turbo-x ας πληρωσω κατι αλλο καλυτερα, το κατω αριστερα δε θυμαμαι τι ειναι και G410 σαν tenkeyless υπαρχουν πολυ καλυτερα και πιο κουκλια απο οτι εχω δει στο ιντερνετ.

 

Απο αυτα Κ70 μαρεσει πολυ, με μπλε διακοπτες και μια νορμαλ τιμη κοντα στα 110 θα το σκεφτομουν.

 

100 ευρω, καλο ποιοτικο και ομορφο με μπλε διακοπτες για να ακουσω προτασεις

Δες το Cougar Attack X3. Βγαίνει με μπλε και έχει λιανική κάπου 100-120€. Αλλά δύσκολο να το βρεις Ελλάδα. Όπως και είναι δύσκολο να βρεις σχεδόν όλα τα brands που βγάζουν "απλά" μηχανικά πληκτρολόγια με 80-120€. Και τα Das είναι πολύ καλά ας πούμε, αλλά χτυπάς 200άρια. Και καλό και ποιοτικό και όμορφο (υποκειμενικό) με 100€, μόνο αν βρεθείς κανένα ταξίδι Λονδίνο ή Λος Άντζελες ίσως.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

Εν τελει εχουμ RED για K70-K95, Green για Razer Ultimate/Chroma, BLUE Turbo-X, και Romer-MX της Logitech.

 

Της Turbo-X παιζει και να το παιρνα αν κραταγα πανω χρηματα, σαν αισθηση καλη και τιμιο για τα λεφτα, στη πορεια τωρα δε ξερω τι προβληματα μπορει να βγαλει και ποια η υποστηριξη του

 

To K70 to βαλαν 150(!) αλλα με RED δε το παιρνω, πατιουτναι ευκολα και εκανα πολλα σαρδαμ.

 

Ενα Κ95 me Μπλε θα το παιρνα στα 150.

 

Τωρα αν δε παιζει κατι κατω στα 100 παιζει οντως να παρω το tubox μπλε και οτι συμβει

Link to comment
Share on other sites

Θελω να σταθω λιγο στις κριτικες που διαβαζω για το Turbo-X


 

Quote

 

-Οι διακόπτες που χρησιμοποιεί είναι άγνωστοι, προφανώς απομίμηση των Cherry MX Blue με πολύ φθηνότερα υλικά. -Άγνωστος τύπος κουμπιών, φαίνεται ABS -Δε διευκρινίζεται αν είναι PCB ή Plate Mounted οι διακόπτες, δε θέλω να το ανοίξω. -Δεν το συνιστώ.

 

-Δεν έχει αφαιρούμενο καλώδιο -Φθηνή κατασκευή -Δε διευκρινίζεται η τεχνολογία "anti-ghosting", μάλλον 4-key rollover.

 

 

Οντως δε λεει ξεκαθαρα κατι η συσκευασια, αλλα δειχνει μια ειονα με μπλε διακοπτη. Τι παει να πει ομως απομιμηση mx blue, ή ειναι η δεν ειναι

 

Ποιες οι διαφορες στις τεχνολογιες anti ghosting και ποσο ουσιαστικες ειναι. Επισης παιζουν καποιο ρολο τα αλλα σχολια, η απλα καποιος πηρε φορα

Link to comment
Share on other sites

Θελω μια τελευταιαγνωμη μπας και σημερα παρω ενα. Turbo-X GK 7 Pro η Cougar X3.

 

Το πρωτο τελικα εχει kailh switches Που καποιοι λενε οτι ειναι πλεον οι de facto διακοπτες. Απο Cougar με χαλαει που εχει αντικαταστησει το αριστερο win button με fn.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, therock said:

...Που καποιοι λενε οτι ειναι πλεον οι de facto διακοπτες....

Ποιοί το λένε; Ποιός τους έχει δοκιμάσει αρκετά ώστε να έχει άποψη;

Δες πως βγήκε αυτή η "φήμη"

https://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/comments/2dzg2d/kailh_vs_cherry_switches/

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη ισχύει αυτό που λένε. Κινέζικοι, αγνώστου αξιοπιστίας και οι προδιαγραφές μπορεί να είναι μούφα αναλογιζόμενοι την αξιοπιστία των Κινέζικων προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε overclocklers co uk τι μου θυμισες. Ειχα παρει i7 οταν ειχαν πρωτοβγει. Αλλα δεν εχει το συγκεκριμενο μοτιβο

 

https://www.overclockers.co.uk/peripherals/input-devices/keyboards?ckSuppliers=184&ckTab=0&sSort=2

 

Κατσε να δω και σε αλλα Γερμανιας/Αγγλιας

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτασε. Ίσως το πιο φθηνό full mechanical rgb πληκτρολόγιο της αγοράς στα 47 ευρώ.Αγορασμένο από εδώ Το πληκτρολόγιο πολύ απλά σε αυτή την τιμή ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!!!!

Ένα review στα Ελληνικά εδώ.(Το μόνο λάθος του φίλου είναι ότι οι διακόπτες δεν είναι cherry blue αλλά   Outemu Blue switches ).

vLOCzJg.jpg

CgxBcCq.jpg

876FB4h.jpg

ZXWFEbx.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, black66.gr said:

Μόλις έφτασε. Ίσως το πιο φθηνό full mechanical rgb πληκτρολόγιο της αγοράς στα 47 ευρώ.Αγορασμένο από εδώ Το πληκτρολόγιο πολύ απλά σε αυτή την τιμή ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!!!!

Ένα review στα Ελληνικά εδώ.(Το μόνο λάθος του φίλου είναι ότι οι διακόπτες δεν είναι cherry blue αλλά   Outemu Blue switches ).

Αν μη τι άλλο, η τιμή είναι εξαιρετική. Δεν έχω πειστεί ότι αξίζει να δώσω 50€ και πάλι να μου λείπει κάτι (πχ brown switches, wrist rest και plate mounted), αλλά σίγουρα είναι ευπρόσδεκτο ως επιλογή :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.